Kaip gydyti vaikų peršalimą ir karščiavimą?

Nesunkų vaikų peršalimą galima gydyti ir namuose. Jei vaikas jaučiasi gana gerai, karščiavimas nėra didelis, jis aktyvus ir nori žaisti, tuomet gali pakakti ir vaistininko patarimo. Jokiais būdais negalima savavališkai duoti kokių nors antibiotikų – peršalimą dažniausiai sukelia virusai, o antibiotikai virusų tiesiog neveikia. Neracionalus antibiotikų vartojimas ne tik pavojingas sveikatai – dėl to didėja ir bakterijų atsparumas jiems. Vadinasi, vieną dieną galime nebeturėti efektyvių vaistinių preparatų, skirtų bakterinėms infekcijoms gydyti.

 

Kodėl vaikui taip svarbu duoti kuo daugiau skysčių?

 

Svarbu duoti vaikui kuo daugiau skysčių, nes karščiavimo metu jų poreikis didesnis, be to, skysčiai padeda greičiau „išplauti“ virusus ir kitus patogenus iš organizmo. Savijautą pagerins ne tik šilti skysčiai ar sultiniai, bet ir paprasčiausias vanduo. Jei vaikas vandens atsisako, tuomet galima duoti skiestų sulčių – tai kur kas geriau nei jokių skysčių. Žindomus kūdikius reikėtų dažniau maitinti krūtimi. Nereikėtų jaudintis, jei peršalimu sergantis vaikas kurį laiką atsisako valgyti. Kai vaikas pasijus geriau, jis pradės ir vėl valgyti. Galima pasiūlyti lengvesnio ir mažylio mėgstamo maisto ir gėrimų – tam tikrų sriubų, jogurto, kisieliaus, kefyro ir pan.

 

Kodėl taip svarbu dažnai vėdinti ir drėkinti patalpas?

 

Peršalimu sergančio vaiko nereikėtų vesti į darželį ar į mokyklą, nes jį sukeliančiais virusais vaikas gali užkrėsti kitus mažylius. Patalpos, kuriose būna mažylis, turi būti dažnai vėdinamos, ne per karštos ir pakankamai drėgnos. Per daug prišildytose ir sausose patalpose peršalimo simptomai gali pasunkėti, pavyzdžiui, labiau išsausėja nosies gleivinė, ji paburksta ir tampa kur kas sunkiau kvėpuoti per nosį.

 

Kodėl taip svarbu, kad vaikas galėtų laisvai kvėpuoti per nosį?

 

Vaikų peršalimas paprastai gydomas simptomiškai. Tai reiškia, kad stengiamasi palengvinti vaiką kamuojančius simptomus, pavyzdžiui, nosies užgulimą ar gerklės skausmą. Reikia stengtis, kad kvėpavimas per nosį būtų laisvas. Tai itin svarbu, jei peršalo kūdikis ar mažas vaikas – jiems sunku kvėpuoti per burną ir dėl užsikimšusios nosies gali kilti sunkumų mėginant pavalgyti ar pailsėti. Tinkami specialūs siurbtukai, padedantys saugiai pašalinti susikaupusias gleives ir jūros vanduo, kuris padeda pašalinti gleivių perteklių ir (arba) suminkštinti sukietėjusį nosies gleivinės sekretą. Jei nosis labai užburkusi, galima lašinti specialius nosies lašus, tačiau dėl jų vartojimo geriau pasitarti su gydytoju ir (arba) vaistininku. Prieš tokių lašų vartojimą būtina gerai išvalyti nosytę. Kitaip vaistai tiesiog neveiks ir lašinimas nueis „perniek“.

 

Kodėl karščiavimas gali būti laikomas naudingu ir kokiais atvejais jis pavojingesnis?

 

Pakilusi vaiko kūno temperatūra rodo, kad organizmas kovoja su infekcija. Tokiu būdu organizmas sutelkia visas turimas ligas ir neleidžia daugintis ligų sukėlėjams. Kadangi tai gana naudingas apsauginis mechanizmas, temperatūros iki 38,5 laipsnių paprastai mažinti vaistais nereikia. Jei karščiavimas didesnis, jis gali sutrikdyti įvairių organų veiklą ir jau nebeatlikti apsauginio vaidmens. Aukštesnę nei 38 laipsniai Celsijaus temperatūrą patariama mažinti lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams, mažiems kūdikiams ir tiems, kurie anksčiau dėl karščiavimo yra patyrę traukulių. Bet koks karščiavimas mažinamas tuomet, kai vaikas dėl jo jaučia diskomfortą. Vaikų karščiavimo mažinimui netinkamas aspirinas (acetilsalicilo rūgštis) ir analginas (metamizolo natrio druska).

 

Kokių vaistų dažniausiai skiriama nuo vaikų skausmo ir karščiavimo?

 

Taigi vaistai nuo skausmo ir karščiavimo vartojami tuomet, kai tai būtina, tarkime, vaiką kamuoja didesnis karščiavimas arba jis jaučiasi gana blogai, kenčia nuo gerklės ar galvos skausmo. Dažniausiai skiriama paracetamolio arba ibuprofeno (pavyzdžiui, Ibustar geriamosios suspensijos vaikams). Ibustar 40 mg/ml geriamoji suspensija vaikams  yra uždegimą slopinantis ir skausmą malšinantis vaistinis preparatas (nesteroidinis vaistas nuo uždegimo, NVNU). Ibustar vartojamas trumpalaikiam simptominiam silpno ar vidutinio stiprumo skausmo bei karščiavimo gydymui. Ibustar tinka 10 kg ir daugiau sveriantiems (1 metų ir vyresniems) vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

Kodėl vaikams svarbu duoti tik jiems pritaikytų vaistinių preparatų?

 

Vaikams reikėtų duoti tiek jiems pritaikytų vaistinių preparatų, nes suaugusiems skirtuose kompleksiniuose vaistiniuose preparatuose gali būti vaikams žalingų sudėtinių dalių. Prieš vartojimą visuomet reikėtų atidžiai perskaityti pakuotės lapelį ir atminti, kad vaistai vaikams dažnai dozuojami ne pagal amžių, o pagal kūno masę. Juk tokio paties amžiaus vaikas gali sverti skirtingai.

 

Ką reikėtų žinoti apie vaikų kosulį?

 

 Labai mažiems vaikams negalima slopinti kosulio, nebent taip rekomendavo gydytojas ir (arba) kosulys yra labai sausas bei dirginantis. Jei kosulys drėgnas, atsikosėjimą reikėtų skatinti specialiais vaistiniais preparatais. Tuomet būtinas ir gausesnis skysčių vartojimas, kitaip atsikosėjimą lengvinantys vaistai nebus tokie efektyvūs. Drėgno kosulio jokiais būdais negalima slopinti, nes bronchų sekretas gali pradėti kauptis kvėpavimo takuose ir tai gali sukelti pavojingus sveikatos sutrikimus. Sauso kosulio negalima gydyti atsikosėjimą gerinančiais vaistiniais preparatais, nes tokiu atveju kvėpavimo takai tik dar labiau dirginami.

 

Kodėl vaikai turėtų papildomai vartoti vitaminą C ir žuvų taukus?

 

Peršalimu sergantiems vaikams puikiai  tiks vitaminas C, kuris gali padėti palengvinti peršalimo simptomus ir greičiau pasveikti. Jo yra ir natūraliose sultyse, vaisiuose bei šviežiose daržovėse. Profilaktiškai galima vartoti žuvų taukų – juose yra organizmui naudingų nesočiųjų riebalų rūgščių, kurios ne tik gali padėti sustiprinti imuniteto apsaugą, bet gali prisidėti prie sveiko vaiko širdies, smegenų ir akių vystymosi.

 

Kada reikėtų nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju?

 

Yra tam tikrų atvejų, kai reikėtų nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju. Į medikus reikėtų kreiptis tuomet, kai serga labai mažas vaikas, pavyzdžiui, vos kelių mėnesių kūdikis. Apžiūra būtina ir tuomet, jei vaiko karščiavimas tęsiasi ilgiau kaip 2-3 paras ir jei įtariama peršalimo komplikacija, apie kurią praneša vaiko ausies skausmas, į lojimą panašus kosulys, labai stiprus galvos skausmas, sprando skausmas, veido skausmas ir pan. Medikų pagalba būtina ir tuomet, kai vaikelis vangus, staigiai blogėja jo savijauta, atsiranda dusulys, odos bėrimų, pasireiškia krūtinės skausmas, skrepliavimas, būklė nepagerėja per 4-5 dienas. Jei liga tęsiasi ilgiau kaip 7-10 dienų, tuomet vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju dėl galimo komplikacijų išsivystymo.

 

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai