Nesunkų vaikų peršalimą galima gydyti ir namuose. Jei vaikas jaučiasi gana gerai, karščiavimas nėra didelis, jis aktyvus ir nori žaisti, tuomet gali pakakti ir vaistininko patarimo. Jokiais būdais negalima savavališkai duoti kokių nors antibiotikų – peršalimą dažniausiai sukelia virusai, o antibiotikai virusų tiesiog neveikia. Neracionalus antibiotikų vartojimas ne tik pavojingas sveikatai – dėl to didėja ir bakterijų atsparumas jiems. Vadinasi, vieną dieną galime nebeturėti efektyvių vaistinių preparatų, skirtų bakterinėms infekcijoms gydyti.
Kodėl vaikui taip svarbu duoti kuo daugiau skysčių?
Svarbu duoti vaikui kuo daugiau skysčių, nes karščiavimo metu jų poreikis didesnis, be to, skysčiai padeda greičiau „išplauti“ virusus ir kitus patogenus iš organizmo. Savijautą pagerins ne tik šilti skysčiai ar sultiniai, bet ir paprasčiausias vanduo. Jei vaikas vandens atsisako, tuomet galima duoti skiestų sulčių – tai kur kas geriau nei jokių skysčių. Žindomus kūdikius reikėtų dažniau maitinti krūtimi. Nereikėtų jaudintis, jei peršalimu sergantis vaikas kurį laiką atsisako valgyti. Kai vaikas pasijus geriau, jis pradės ir vėl valgyti. Galima pasiūlyti lengvesnio ir mažylio mėgstamo maisto ir gėrimų – tam tikrų sriubų, jogurto, kisieliaus, kefyro ir pan.
Kodėl taip svarbu dažnai vėdinti ir drėkinti patalpas?
Peršalimu sergančio vaiko nereikėtų vesti į darželį ar į mokyklą, nes jį sukeliančiais virusais vaikas gali užkrėsti kitus mažylius. Patalpos, kuriose būna mažylis, turi būti dažnai vėdinamos, ne per karštos ir pakankamai drėgnos. Per daug prišildytose ir sausose patalpose peršalimo simptomai gali pasunkėti, pavyzdžiui, labiau išsausėja nosies gleivinė, ji paburksta ir tampa kur kas sunkiau kvėpuoti per nosį.
Kodėl taip svarbu, kad vaikas galėtų laisvai kvėpuoti per nosį?
Vaikų peršalimas paprastai gydomas simptomiškai. Tai reiškia, kad stengiamasi palengvinti vaiką kamuojančius simptomus, pavyzdžiui, nosies užgulimą ar gerklės skausmą. Reikia stengtis, kad kvėpavimas per nosį būtų laisvas. Tai itin svarbu, jei peršalo kūdikis ar mažas vaikas – jiems sunku kvėpuoti per burną ir dėl užsikimšusios nosies gali kilti sunkumų mėginant pavalgyti ar pailsėti. Tinkami specialūs siurbtukai, padedantys saugiai pašalinti susikaupusias gleives ir jūros vanduo, kuris padeda pašalinti gleivių perteklių ir (arba) suminkštinti sukietėjusį nosies gleivinės sekretą. Jei nosis labai užburkusi, galima lašinti specialius nosies lašus, tačiau dėl jų vartojimo geriau pasitarti su gydytoju ir (arba) vaistininku. Prieš tokių lašų vartojimą būtina gerai išvalyti nosytę. Kitaip vaistai tiesiog neveiks ir lašinimas nueis „perniek“.
Kodėl karščiavimas gali būti laikomas naudingu ir kokiais atvejais jis pavojingesnis?
Pakilusi vaiko kūno temperatūra rodo, kad organizmas kovoja su infekcija. Tokiu būdu organizmas sutelkia visas turimas ligas ir neleidžia daugintis ligų sukėlėjams. Kadangi tai gana naudingas apsauginis mechanizmas, temperatūros iki 38,5 laipsnių paprastai mažinti vaistais nereikia. Jei karščiavimas didesnis, jis gali sutrikdyti įvairių organų veiklą ir jau nebeatlikti apsauginio vaidmens. Aukštesnę nei 38 laipsniai Celsijaus temperatūrą patariama mažinti lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams, mažiems kūdikiams ir tiems, kurie anksčiau dėl karščiavimo yra patyrę traukulių. Bet koks karščiavimas mažinamas tuomet, kai vaikas dėl jo jaučia diskomfortą. Vaikų karščiavimo mažinimui netinkamas aspirinas (acetilsalicilo rūgštis) ir analginas (metamizolo natrio druska).
Kokių vaistų dažniausiai skiriama nuo vaikų skausmo ir karščiavimo?
Taigi vaistai nuo skausmo ir karščiavimo vartojami tuomet, kai tai būtina, tarkime, vaiką kamuoja didesnis karščiavimas arba jis jaučiasi gana blogai, kenčia nuo gerklės ar galvos skausmo. Dažniausiai skiriama paracetamolio arba ibuprofeno (pavyzdžiui, Ibustar geriamosios suspensijos vaikams). Ibustar 40 mg/ml geriamoji suspensija vaikams yra uždegimą slopinantis ir skausmą malšinantis vaistinis preparatas (nesteroidinis vaistas nuo uždegimo, NVNU). Ibustar vartojamas trumpalaikiam simptominiam silpno ar vidutinio stiprumo skausmo bei karščiavimo gydymui. Ibustar tinka 10 kg ir daugiau sveriantiems (1 metų ir vyresniems) vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Kodėl vaikams svarbu duoti tik jiems pritaikytų vaistinių preparatų?
Vaikams reikėtų duoti tiek jiems pritaikytų vaistinių preparatų, nes suaugusiems skirtuose kompleksiniuose vaistiniuose preparatuose gali būti vaikams žalingų sudėtinių dalių. Prieš vartojimą visuomet reikėtų atidžiai perskaityti pakuotės lapelį ir atminti, kad vaistai vaikams dažnai dozuojami ne pagal amžių, o pagal kūno masę. Juk tokio paties amžiaus vaikas gali sverti skirtingai.
Ką reikėtų žinoti apie vaikų kosulį?
Labai mažiems vaikams negalima slopinti kosulio, nebent taip rekomendavo gydytojas ir (arba) kosulys yra labai sausas bei dirginantis. Jei kosulys drėgnas, atsikosėjimą reikėtų skatinti specialiais vaistiniais preparatais. Tuomet būtinas ir gausesnis skysčių vartojimas, kitaip atsikosėjimą lengvinantys vaistai nebus tokie efektyvūs. Drėgno kosulio jokiais būdais negalima slopinti, nes bronchų sekretas gali pradėti kauptis kvėpavimo takuose ir tai gali sukelti pavojingus sveikatos sutrikimus. Sauso kosulio negalima gydyti atsikosėjimą gerinančiais vaistiniais preparatais, nes tokiu atveju kvėpavimo takai tik dar labiau dirginami.
Kodėl vaikai turėtų papildomai vartoti vitaminą C ir žuvų taukus?
Peršalimu sergantiems vaikams puikiai tiks vitaminas C, kuris gali padėti palengvinti peršalimo simptomus ir greičiau pasveikti. Jo yra ir natūraliose sultyse, vaisiuose bei šviežiose daržovėse. Profilaktiškai galima vartoti žuvų taukų – juose yra organizmui naudingų nesočiųjų riebalų rūgščių, kurios ne tik gali padėti sustiprinti imuniteto apsaugą, bet gali prisidėti prie sveiko vaiko širdies, smegenų ir akių vystymosi.
Kada reikėtų nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju?
Yra tam tikrų atvejų, kai reikėtų nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju. Į medikus reikėtų kreiptis tuomet, kai serga labai mažas vaikas, pavyzdžiui, vos kelių mėnesių kūdikis. Apžiūra būtina ir tuomet, jei vaiko karščiavimas tęsiasi ilgiau kaip 2-3 paras ir jei įtariama peršalimo komplikacija, apie kurią praneša vaiko ausies skausmas, į lojimą panašus kosulys, labai stiprus galvos skausmas, sprando skausmas, veido skausmas ir pan. Medikų pagalba būtina ir tuomet, kai vaikelis vangus, staigiai blogėja jo savijauta, atsiranda dusulys, odos bėrimų, pasireiškia krūtinės skausmas, skrepliavimas, būklė nepagerėja per 4-5 dienas. Jei liga tęsiasi ilgiau kaip 7-10 dienų, tuomet vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju dėl galimo komplikacijų išsivystymo.
Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę