Kaip išvengti šlapimo takų infekcijų pasikartojimo

Apie tai kalbame su Kauno medicinos universiteto klinikų Nefrologijos skyriaus vadove gydytoja Birute SRIBIKIENE.
 

Dėl kokių priežasčių atsiranda ir kartojasi šlapimo organų infekcijos?


Sveikų žmonių šlapimas paprastai yra sterilus. Tačiau nesilaikant elementarios higienos reikalavimų gana dažnai žarnyno infekcija patenka į šlapimo organus, kyla į viršų, pasiekia inkstus ir sukelia infekcijas. Štai kodėl kruopšti kasdieninė tarpvietės higiena yra būtina.
Beje, šlapimo takų infekcijomis dažniau serga moterys, gyvenančios aktyvų lytinį gyvenimą. Kodėl? Tiesiog susidaro palanki terpė pakliūti infekcijai.
Ne mažiau svarbūs ir kiti veiksniai. Pirmiausia – silpna imuninė sistema. Organizmo atsparumas mažėja kovojant su infekcija, sergant cukralige, tuberkulioze, onkologinėmis bei įvairiomis peršalimo ligomis.
Vyresniajame amžiuje dėl genitalijų patologijos moteris neretai vargina šlapimo nelaikymo problema, o vyrus – sutrikęs šlapimo nutekėjimas dėl prostatos ligų. Dėl minėtų priežasčių brandžiame amžiuje tiek moterims, tiek vyrams padažnėja šlapimo takų infekcijos.
 

Kokie pagrindiniai šlapimo organų infekcijų simptomai?


Dažnai vargina skausmingas, deginantis, perštintis šlapinimasis bei dažnas poreikis šlapintis, taip pat apatinės pilvo dalies skausmas. Galimas ir drumzlinas, nemalonaus kvapo kraujingas šlapimas. Šie požymiai būdingi šlapimo pūslės uždegimui.
Jeigu vargina šlapinimosi sutrikimai, skausmai juosmens, pilvo srityje, karščiavimas, galima įtarti ir inkstų uždegimą. Beje, pakilus temperatūrai dažnai pasireiškia šaltkrėtis.


 

Kodėl šlapimo infekcijos kartojasi?


Susirgus šlapimo organų infekcija, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Antraip uždelsta gydymo pradžia gali paskatinti lėtinio uždegimo procesą, o, jei liga lėtinė,– šlapimo takų infekcijos paūmėjimą. Dėl dažnų paūmėjimų gali sutrikti inkstų veikla.
Beje, jei turite polinkį į šios ligos pasikartojimą, rekomenduojama profilaktiškai vartoti natūralių uroseptikų, t.y. spanguolių, meškauogių, petražolių.
 

Kaip gydyti šlapimo organų infekciją ?


Šlapimo organų infekcija gydoma antibakteriniais vaistais, jų, atsižvelgdamas į individualią paciento būklę, skiria gydytojas.
Šalia paskirtų vaistų tinka vartoti ir spanguolių ir rykštenių ekstraktų.
Labai svarbu gydymo metu gerti kuo daugiau įvairių skysčių: žaliosios ar ramunėlių arbatos, negazuoto mineralinio vandens, erškėtrožių, žemuogių nuovirų, naudingi rūgštūs pieno gėrimai, turintys bifidobakterijų. Tuo tarpu stiprios kavos, arbatos, gazuoto vandens, alkoholinių gėrimų reikėtų atsisakyti, nes šie gėrimai dirgina ir taip jautrią šlapimo pūslę.
Jei mėgstate sultis, kisielius, kompotus, gerkite juos šiek tiek pašildytus ir nelabai saldžius.
Šalia mitybos svarbu gerinti ir gyvenimo kokybę, daugiau dėmesio skirti sau. Naudinga atsipalaiduoti vonioje, dieną bent pusvalandį pamiegoti, kelis kartus per savaitę pasimėgauti masažu, o vakarais – šiltu dušu. Tačiau reikėtų vengti karštos vonios bei saunos.
 

Ar tiesa, kad naudinga valgyti spanguoles, gerti jų sultis?


Labai naudingos žalios spanguolės ar jų sultys. Siūloma išgerti nakčiai po stiklinę spanguolių sulčių arba 1–2 šaukštus trintų spanguolių su cukrumi. Kodėl būtent spanguolės? Šios uogos labai naudingos, tai puikus antiseptikas, turintis daug veikliųjų medžiagų. Jei neturite galimybės kasdien valgyti šviežių uogų ar negalite gerti rūgščių sulčių, rinkitės tabletes su spanguolių ekstraktu. Spanguolių ekstraktas trukdo bakterijoms prisitvirtinti prie šlapimo takų, gleivinės, slopina bakterijų ir mieliagrybių dauginimąsi. Dėl itin didelio vitamino C kiekio spanguolė ne veltui yra vadinama šiaurės citrina. Spanguolėmis jau senovėje būdavo gydomos peršalimo ligos, bronchitai, įkyrūs kosuliai, inkstų, šlapimo pūslės uždegimai, stiprinamas imunitetas. Beje, spanguolių ekstraktą naudinga derinti su rykštenių ekstraktu. Rykštenių ekstraktas atpalaiduoja spazmus ir mažina skausmą, todėl yra ypač naudingas vos prasidėjus uždegimui, kai vargina dažnas ir skausmingas šlapinimasis. Rykštenės, skatindamos šlapimo išsiskyrimą, padeda kartu su juo išplauti ir bakterijas – pagrindinę ligos priežastį. Spanguolių ir rykštenių ekstraktai padės dezinfekuoti šlapimo takus, pagreitins gijimą ir padės visiškai pasveikti.
Kai šlapimo organų infekcijos gydomos antibakteriniais vaistais, naudinga kartu vartoti ir probiotikų – gerųjų organizmo bakterijų. Kaip žinoma, antibiotikai naikina ne tik ligos sukėlėjus, bet ir natūralią mikroflorą, kuri labai svarbi sveikatai. Gerosios bakterijos labai svarbios, nes kontroliuoja uždegimą sukeliančių bakterijų augimą, didina natūralų organizmo atsparumą
Care Lady tabletės
Medicininės paskirties produktas
Tai veiksmingas spanguolių ekstrakto (333 mg) ir rykštenių ekstrakto (33 mg) derinys. Spanguolių ir rykštenių ekstraktuose gausu natūralių medžiagų, didinančių šlapimo takų atsparumą bakterijoms, mažinančių uždegimą ir greitinančių gleivinės gijimą. Care Lady tabletes rekomenduojama vartoti kuo anksčiau, tik pajutus beprasidedantį šlapimo takų uždegimą. Taip padėsite organizmui greičiau, kol dar neišplito, įveikti uždegimą, sustiprinsite atsparumą bakterijoms ir išvengsite infekcijos pasikartojimų.
Lacto Lady tabletės
Medicininės paskirties produktas
Tai naujas Suomijos farmacijos kompanijos „Vitabalans“ (kurioje yra gaminamas ir Care Lady) originalios sudėties preparatas. Lacto Lady tabletėje yra net 400 mg spanguolių ekstrakto ir keturių rūšių probiotinių bakterijų. Šias tabletės ypač naudinga vartoti kartu su antibiotikais ir po jų, kai reikia ilgesnį laiką stiprinti šlapimo takų atsparumą. Lacto Lady naudinga vartoti ir nėštumo metu, kai daugeliui moterų padidėja šlapimo takų infekcijų rizika, taip pat žmonėms, kuriuos vargina šlapimo nelaikymas, sudarantis palankias sąlygas kartotis šlapimo organų uždegimams.
 

Praktiniai patarimai


* Laikykitės asmens higienos taisyklių
* Prausdamiesi liekite vandenį tik iš priekio išangės link, o ne atvirkščiai
* Venkite dirginančių higienos priemonių
* Kontroliuokite emocijas, išmokite greitai atsipalaiduoti
* Dėvėkite neaptemptus, natūralaus pluošto šiltesnius drabužius
* Venkite viešų ir nepažįstamų maudymosi vietų
* Išsimaudę jūroje ar ežere tuoj pat persirenkite sausais rūbais
* Nesimaudykite šaltame vandenyje.
* Po lytinių santykių būtinai pasišlapinkite ir apsiprauskite

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai