Uždegimas – daugelio ligų pagrindas

Daugelių ligų mechanizmas tas pats. Tai uždegimas. Šis terminas žinomas jau seniai, skamba gana banaliai, tačiau tai gana sudėtingas procesas.
 

Uždegimas - tai apsauginė organizmo reakcija į patogeninius veiksnius, be kurios neįmanoma išgyventi. Šios reakcijos užduotis - surasti, sunaikinti ir pašalinti svetimas organizmui bakterijas ir kitas medžiagas. Nors kurios nors kūno dalies, organo ar audinio uždegimą sukelia įvairūs veiksniai (mechaninis dirginimas, trauma, operacija, karštis, šaltis, cheminės medžiagos, infekcija ir kt.), iš esmės visais atvejais procesas vyksta vienodai. Iš pradžių ima plėstis kraujagyslės, dėl to audiniai parausta, sušyla, pabrinksta, atsiranda skausmas. Todėl bet kokios kūno vietos uždegimą pirmiausia galime nustatyti pagal 5 pagrindinius uždegimo požymius: uždegimo vieta yra karšta, paraudusi, patinusi, skauda, sutrinka tos dalies funkcija. Skausmingumas uždegimo metu gali atsirasti dėl kelių priežasčių - pirmiausia, dėl uždegimo metu išskiriamų medžiagų, kurios dirgina nervų galūnėles, antra, dėl patinusių audinių spaudimo.
 

Uždegimas gali būti ūminis ir lėtinis.


Ūminio uždegimo metu išsiplečia kraujagyslės, padidėja jų pralaidumas. Kraujo baltymai ir skystis susitelkia uždegimo vietoje, kraujo ląstelės migruoja į uždegimo židinį. Ūminis uždegimas gali baigtis trejopai - sugyti, komplikuotis pūliniu ar pereiti į lėtinį.
 

Uždegimas šaltuoju metų laiku


“Peršalimas” - tai taip pat ūminis kvėpavimo takų uždegimas (nosies, sinusų, ryklės, gerklų, kartais - trachėjos, bronchų). Dažniausiai jį sukelia virusai, paprastai šaltuoju metų laiku, tačiau oro temperatūra ir drėgnumas tik paskatina ligos atsiradimą.
 

Kokia imuniteto reikšmė?


Tai pagrindinė sistema, sauganti organizmą nuo ligos. Šiai sistemai priklauso nespecifiniai audinių barjerai, enzimai, imuninės ląstelės ir jų išskiriamos medžiagos. Imuninės ląstelės dalyvauja uždegimo procese, jos sugeba perdirbti, analizuoti, viena kitai perduoti ir saugoti informaciją apie ligos sukėlėją. Kai kurios ląstelės (fagocitai) gali “praryti” ir ”suvirškinti” mikroorganizmą arba infekuotą ląstelę. Imuninė sistema padeda šalinti pažeistas ląsteles, atskirti nuo audinių kenksmingus uždegimo produktus.
Poūmis, lėtinis ar pasikartojantis uždegimas ypač vargina. Kartais uždegimas tebevyksta, nors svetimkūniai ar bakterijos seniai sunaikinti, tada liga tampa lėtinė. Lėtiniam uždegimui būdinga tai, kad audinyje kaupiasi imuninės ląstelės, dėl pastarųjų susikaupimo audinys yra, pažeisti audiniai pakeičiami jungiamuoju audiniu - randėja.


 

Kaip gydyti uždegimą


Gydant uždegimą, pirmiausia reikia pašalinti jį sukėlusią priežastį: nutraukti organizmą žalojančius veiksnius, gydyti traumą, infekciją. Yra daug rekomenduojamų priemonių nuo uždegimo. Daugelis jų slopina ligą, slopindamos uždegimo reakciją. Dažnai vartojama vaistų, kurių sudėtyje yra temperatūrą, skausmą, uždegimo požymius mažinančių medžiagų. Taip pat skiriama vitaminų, imuninę sistemą stiprinančių medžiagų.
Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, rekomenduojama būti šiltoje, drėgnoje aplinkoje, pagulėti karštoje vonioje, pakaitinti kojas, rankas. Labai svarbu kuo daugiau vartoti skysčių, kurių netenkama karščiuojant, prakaituojant, sloguojant, šalinant toksinus iš organizmo. Galima daryti garų inhaliacijas, vartoti vaistų, sutraukiančių kraujagysles bei mažinančių nosies paburkimą. Uždegimo metu vartojami enzimų preparatai padeda greičiau sumažinti uždegimo požymius, audinių paburkimą, neleidžia plisti infekcijai, aktyvina imunines ląsteles, skatina jas gaminti antivirusines ir antibakterines medžiagas, pagreitina pažeistų ląstelių atsinaujinimą, pagerina kraujotaką.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai