Kas namų vaistinėlėje?
Svarbiausia susižeidus nesutrikti. Medikai pataria susižalojus buityje nedelsiant susirasti namų vaistinėlę, kurioje turėtų būti sterilus tvarstis, švari marlinė arba popierinė servetėlė, antiseptinių priemonių ir preparatų žaizdai gydyti.
Jeigu jums kyla abejonių, net ir nedidelių sužalojimų atvejais būtų protingiausia kreiptis į šeimos gydytoją arba traumatologą, jie tiksliai paaiškins, kaip pasirūpinti žaizda.
Apie trofines opas
Žaizdos gali būti įvairios – įgytos patyrus traumą, atsiradusios sergant tam tikromis ligomis (trofinės opos) ar atsivėrusios ilgai būnant vienoje padėtyje – sėdint arba gulint (pragulos). Chirurginėmis žaizdomis laikomi ir operacijų metu padaryti pjūviai odoje ir gilesniuose audiniuose, kurie po operacijos yra užsiuvami.
Didžiausia žaizdų problema, su kuria susiduria pacientai ir juos gydantys gydytojai, yra trofinės opos ir pragulos. Šioms žaizdoms reikalinga ypatinga priežiūra ir gydymas. Todėl labai svarbu kreiptis į gydytojus pastebėjus išsiplėtusias kojų venas ar atsiradus negyjančiai žaizdelei kojose.
Trofinės opos – negyjančios žaizdos – dažniausiai atsiveria ant blauzdų dėl kojų kraujotakos sutrikimų. Tai gali būti sergant venų varikoze ar arterijų ateroskleroze. Pasak gyd. V. Kaikario, trofinių opų gydymas užtrunka ilgai, todėl, vos tik pastebėję pirmuosius blauzdų odos pakitimus, nedelsdami kreipkitės į šeimos gydytoją. Jei į atsirandančias opas ilgai nekreipsite dėmesio, gali prireikti odos persodinimo operacijos ar net kraštutinės priemonės – galūnės amputacijos.
Apie pragulas
Dėl sutrikusios kraujotakos net mažiausia žaizdelė, atsiradusi dėl spaudimo į audinius, trinties ir šlyties jėgų, gali pavirsti gilia žaizda ir tapti atvirais infekcijos vartais, kraujo užkrėtimo ir net mirties priežastimi.
Su tokiomis bėdomis susiduria ne tik iš lovos nesikeliantys senukai, bet ir jauni, socialiai aktyvūs žmonės, prikaustyti prie lovos arba invalido vežimėlio dėl stuburo traumos. Pragulos tokiems žmonėms paprastai atsiranda dėl trinties ir šlyties jėgų, kai jie nepastebi mažos žaizdelės, kuri laikui bėgant gilėja ir neužgyja gydant tvarsčiais. „Tokiems pacientams stengiamasi padėti operuojant gilias pragulas ir padedant maksimaliai greitai grįžti į socialinį gyvenimą. Sunkios būklės pacientams pragulas stengiamasi gydyti konservatyviai, siekiant išvengti didelės apimties operacijų, kas gali paūminti lėtines ligas. Pasitelkus įvairią gydomąją tvarsliavą, tinkamus medikamentus ir kitus metodus, pragulų turinčiam žmogui tikrai galima padėti“, – sakė chirurgas V. Kaikaris.
Kaip namų sąlygomis prižiūrėti trofines opas ar pragulas? Kiekvieną kartą pertvarstant tokio tipo žaizdas, jas nudezinfekuokite, nusausinkite, užpurkškite žaizdos gijimą skatinantį gelį ir uždėkite tvarstį. Taip sutvarstytą žaizdą galima palikti net kelioms dienoms.
Apie traumines žaizdas
Trauminės žaizdos dažniausiai būna ūmios ir sugyja pakankamai greitai, maždaug per 2–4 savaites. Jos būna pjautinės, plėštinės, kąstinės, durtinės, nubrozdinimai, nudegimai. Tokios žaizdos gydamos dažniausiai palieka didesnius arba mažesnius randus, todėl jei žaizda yra didesnė, geriau būtų ją užsiūti, tada ir užgis greičiau, ir randas bus mažesnis.
Nudegimai – vieni iš pačių skausmingiausių žaizdų. Jeigu I-II laipsnio nudegimai sugyja savaime, maždaug per 10 dienų, tai III laipsnio nudegimai yra gydomi chirurginiu būdu šalinant negyvus audinius ir persodinant odą. O kur dar reabilitacijos kursas po odos persodinimo...
„Zelionkės“ laikai praėjo
Rodos, gyvename XXI amžiuje ir turėtume žinoti pagrindines šiuolaikines priemones, naudojamas susižeidus. Tačiau vis dar atsiranda žiniuonių, patariančių žaizdas gydyti „bobučių vaistais“ – šlapimo kompresais, žolelėmis ar užkalbėtu vandeniu. Taigi sužeidimų atvejais pasistenkite vadovautis sveika logika ir žiniomis.
Šiandien, kai žaizdoms gydyti pasitelkiama šiuolaikinė tvarsliava ir vaistai, reikėtų užmiršti ir ilgus metus naudotus pirmosios pagalbos „vaistus“ – briliantinę žalumą („zelionkę“) ir vandenilio peroksidą, kurie žaizdų negydo. „Šie vaistai vartojami esant tam tikroms būklėms ir jų vartojimas turėtų būti ribojamas, – sakė V. Kaikaris. – Jei susižeidėte, skubėkite į vaistinę, ten jums pasiūlys tinkamos tvarsliavos ir specialių preparatų žaizdų gijimui skatinti Daugumą buitinių žaizdų reikėtų gydyti priemonėmis, kurios ne tik apsaugo nuo bakterijų, bet ir skatina žaizdos gijimą.“
Nebijokite praustis
Susižeidęs žmogus gali ir turi praustis, nebijodamas žaizdos sušlapinti. „Iš tiesų neteisinga žmonių nuostata, kad į žaizdą jokiu būdu negali patekti paprasto vandentiekio vandens. Atvirkščiai, toks vanduo išplauna žaizdą, niekuo jai nepakenkdamas. Žinoma, susižeidus vonioje geriau negulėti, tačiau praustis po dušu galima. Yra net specialių higienos priemonių (muilas, kt.), kurias patartina naudoti žaizdoms plauti“, – patarė chirurgas.
Kaip elgtis susižalojus buityje
1. Susižalojus pirmiausia reikia stabdyti kraujavimą prie žaizdos prispaudus švarią servetėlę ar tvarstį, po to praplauti žaizdą švariu vandeniu, išvalyti, pašalinti svetimkūnius (žemės, smėlio likučius, stiklo šukes). Tada žaizdą reikia nuvalyti antiseptikais – nudezinfekuoti, nusausinti, patepti žaizdos gijimą skatinančia priemone ir sutvarstyti.
2. Jei žaizda turėjo sąlytį su žeme, surūdijusiais žemės ūkio padargais arba sodo įrankiais, reikia kreiptis į gydymo įstaigą ir pasiskiepyti nuo stabligės.
3. Paprastai nedidelė žaizda sugyja per savaitę. Tačiau jei nestipriai susižeidus ir tinkamai prižiūrint žaizdą aplink ją vis tiek atsiranda paraudimas, žaizda patinsta, ją skauda, pakyla kūno temperatūra, reikia skubėti pas gydytoją. Tai gali būti žaizdos infekcijos simptomai.
Kiekvienoje namų vaistinėlėje turėtų būti ne tik įvairaus dydžio binto ir kitos tvarsliavos žaizdoms aprišti, įvairių pleistrų, marlinių servetėlių, būtina įsigyti žaizdų dezinfekavimo priemonę, kuri būtų naudojama pirmiausia, vos tik susižeidus ir žaizdų gydymui skirtą priemonę (pvz., hidrokoloidinį gelį su sidabru).
4. Pirmajai pagalbai susižeidus išvardytų priemonių visiškai pakanka.
5. Ant žaizdos netepkite jokių neaiškių tepalų ir nenaudokite kitų liaudiškų priemonių. Nes taip galite tik labiau pakenkti žaizdai negu jai padėti.
6. Visais ūminių sužalojimų ar lėtinių žaizdų atvejais vadovaukitės sveiku protu ir gydytojo nurodymais.
raumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – lėtinė liga, kurios išvengti nepavyksta praktiškai nė vienam vyrui. Nors prostatos didėjimas yra gana natūralus reiškinys, tai nereiškia, kad ligą reikėtų ignoruoti. Negydoma gerybinė prostatos hiperplazija gali pridaryti kur kas daugiau bėdų nei tik šlapinimosi sutrikimai. Nors ir jie vyro gyvenimui „žavesio“ tikrai neprideda. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad pasikartojantis (recidyvuojantis) aftinis stomatitas gali kamuoti net kas penktą planetos žmogų. Neįtikėtina, bet tai gana dažna liga, į kurią neretai tiesiog numojama ranka. Ir visai be reikalo. Juk burnos opelių sukeliamas diskomfortas gali prišaukti kur kas daugiau bėdų – pacientas gali vengti tinkamai išsivalyti dantis ar sočiai ir maistingai pavalgyti, nes jam tiesiog labai skauda. O prasta burnos higiena ir nepakankama mityba sukelia dar daugiau bėdų, ar ne?...
Skaityti daugiauPodagra neretai vadinama „karalių liga“ arba „ponų liga“. Pasirodo, kad toks ligos sinonimas atkeliavęs iš senų laikų, kai skausmingais sąnarių uždegimais dažniausiai susirgdavo papuotauti mėgstantys kilmingieji, ant kurių stalo tikrai netrūkdavo riebios mėsos ar prašmatnių jūros gėrybių. Vis dėlto šios lėtinės ligos aktualumas šiandien tikrai nesumažėjęs. Kas yra podagra ir kokie jos klinikiniai požymiai? Kokie šios lėtinio medžiagų apykaitos sutrikimo gydymo principai? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? O ką pasakysite apie tai, kad vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda būtent nuo slogos? Vaikų anatomija tokia, kad nosis ypatingai susijusi su ausies struktūromis ir tinkamai negydoma sloga gali baigtis skausmingu otitu. Taigi ką svarbu žinoti apie mažų vaikų slogą ir kaip teisingai lašinti nosies lašus? ...
Skaityti daugiauĮprasčiausi venų varikozės simptomai, kurie matomi plika akimi – tai išsiplėtusios, sustorėjusios, į odos paviršių iššokusios venos. Tačiau venų varikozė neapsiriboja vien tik estetiniais pokyčiais, kurie paprastai pastebimi vėliau. Jos metu kojas gali skaudėti, jos gali gana stipriai tinti. Nuolatinis kojų nuovargis menkina gyvenimo kokybę, o būtinybė kojas slėpti po kelnėmis ar ilgais sijonais – labai vargina pacientą. Tai nėra tik estetinė problema, kaip mano daugelis. Tai – rimtas kraujotakos sutrikimas, kurį reikia gydyti. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – normalus ir daugumos vyrų neaplenkiantis gerybinis procesas, su kuriuo susiduria net iki 90 proc. į devintąją dešimtį įžengusių vyrų. Pirmieji prostatos arba priešinės liaukos histologiniai požymiai jau stebimi 30-40 metų sulaukusiems vyrams, tačiau statistika rodo, kad su įvairiais šlapinimosi sutrikimais vyrai gali susidurti bet kuriuo savo gyvenimo laikotarpiu. Kodėl išsivysto gerybinė prostatos hiperplazija? Kokie rizikos faktoriai didina ankstyvesnio šios ligos pasireiškimo riziką? ...
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauŠirdies ir kraujagyslių ligų sukeliamos komplikacijos vis dar išlieka viena dažniausių mirties priežasčių. Arterinė hipertenzija – vienas labiausiai paplitusių širdies ir kraujagyslių susirgimų, kuri kasmet nusineša labai daug gyvybių visame pasaulyje. ...
Skaityti daugiauNesunkų vaikų peršalimą galima gydyti ir namuose. Jei vaikas jaučiasi gana gerai, karščiavimas nėra didelis, jis aktyvus ir nori žaisti, tuomet gali pakakti ir vaistininko patarimo. Jokiais būdais negalima savavališkai duoti kokių nors antibiotikų – peršalimą dažniausiai sukelia virusai, o antibiotikai virusų tiesiog neveikia. Neracionalus antibiotikų vartojimas ne tik pavojingas sveikatai – dėl to didėja ir bakterijų atsparumas jiems. Vadinasi, vieną dieną galime nebeturėti efektyvių vaistinių preparatų, skirtų bakterinėms infekcijoms gydyti. ...
Skaityti daugiau