Žaizdų gydymo ypatumai

Visiems buityje yra tekę susižeisti: tai pirštą įsipjauni ruošdamas valgį, tai apsiplikai karštu vandeniu arba nusibrozdini kelius krisdamas nuo dviračio... Dažnai pasitaiko, kad dėl buitinių traumų nukenčia vaikai: ne laiku atsidūrę virtuvėje, jie dažniausiai nusidegina, įsipjauna ar įsiduria. O vyresnio amžiaus žmonėms kai kada tenka patirti, ką reiškia trofinė opa arba pragulos, kurias gydyti reikia ilgai. Taigi apie žaizdas ir jų gydymą kalbamės su Kauno klinikų plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoju Vygintu Kaikariu.
 

Kas namų vaistinėlėje?
Svarbiausia susižeidus nesutrikti. Medikai pataria susižalojus buityje nedelsiant susirasti namų vaistinėlę, kurioje turėtų būti sterilus tvarstis, švari marlinė arba popierinė servetėlė, antiseptinių priemonių ir preparatų žaizdai gydyti.
Jeigu jums kyla abejonių, net ir nedidelių sužalojimų atvejais būtų protingiausia kreiptis į šeimos gydytoją arba traumatologą, jie tiksliai paaiškins, kaip pasirūpinti žaizda.
Apie trofines opas
Žaizdos gali būti įvairios – įgytos patyrus traumą, atsiradusios sergant tam tikromis ligomis (trofinės opos) ar atsivėrusios ilgai būnant vienoje padėtyje – sėdint arba gulint (pragulos). Chirurginėmis žaizdomis laikomi ir operacijų metu padaryti pjūviai odoje ir gilesniuose audiniuose, kurie po operacijos yra užsiuvami.
Didžiausia žaizdų problema, su kuria susiduria pacientai ir juos gydantys gydytojai, yra trofinės opos ir pragulos. Šioms žaizdoms reikalinga ypatinga priežiūra ir gydymas. Todėl labai svarbu kreiptis į gydytojus pastebėjus išsiplėtusias kojų venas ar atsiradus negyjančiai žaizdelei kojose.
Trofinės opos – negyjančios žaizdos – dažniausiai atsiveria ant blauzdų dėl kojų kraujotakos sutrikimų. Tai gali būti sergant venų varikoze ar arterijų ateroskleroze. Pasak gyd. V. Kaikario, trofinių opų gydymas užtrunka ilgai, todėl, vos tik pastebėję pirmuosius blauzdų odos pakitimus, nedelsdami kreipkitės į šeimos gydytoją. Jei į atsirandančias opas ilgai nekreipsite dėmesio, gali prireikti odos persodinimo operacijos ar net kraštutinės priemonės – galūnės amputacijos.
Apie pragulas
Dėl sutrikusios kraujotakos net mažiausia žaizdelė, atsiradusi dėl spaudimo į audinius, trinties ir šlyties jėgų, gali pavirsti gilia žaizda ir tapti atvirais infekcijos vartais, kraujo užkrėtimo ir net mirties priežastimi.
Su tokiomis bėdomis susiduria ne tik iš lovos nesikeliantys senukai, bet ir jauni, socialiai aktyvūs žmonės, prikaustyti prie lovos arba invalido vežimėlio dėl stuburo traumos. Pragulos tokiems žmonėms paprastai atsiranda dėl trinties ir šlyties jėgų, kai jie nepastebi mažos žaizdelės, kuri laikui bėgant gilėja ir neužgyja gydant tvarsčiais. „Tokiems pacientams stengiamasi padėti operuojant gilias pragulas ir padedant maksimaliai greitai grįžti į socialinį gyvenimą. Sunkios būklės pacientams pragulas stengiamasi gydyti konservatyviai, siekiant išvengti didelės apimties operacijų, kas gali paūminti lėtines ligas. Pasitelkus įvairią gydomąją tvarsliavą, tinkamus medikamentus ir kitus metodus, pragulų turinčiam žmogui tikrai galima padėti“, – sakė chirurgas V. Kaikaris.
Kaip namų sąlygomis prižiūrėti trofines opas ar pragulas? Kiekvieną kartą pertvarstant tokio tipo žaizdas, jas nudezinfekuokite, nusausinkite, užpurkškite žaizdos gijimą skatinantį gelį ir uždėkite tvarstį. Taip sutvarstytą žaizdą galima palikti net kelioms dienoms.
Apie traumines žaizdas
Trauminės žaizdos dažniausiai būna ūmios ir sugyja pakankamai greitai, maždaug per 2–4 savaites. Jos būna pjautinės, plėštinės, kąstinės, durtinės, nubrozdinimai, nudegimai. Tokios žaizdos gydamos dažniausiai palieka didesnius arba mažesnius randus, todėl jei žaizda yra didesnė, geriau būtų ją užsiūti, tada ir užgis greičiau, ir randas bus mažesnis.
Nudegimai – vieni iš pačių skausmingiausių žaizdų. Jeigu I-II laipsnio nudegimai sugyja savaime, maždaug per 10 dienų, tai III laipsnio nudegimai yra gydomi chirurginiu būdu šalinant negyvus audinius ir persodinant odą. O kur dar reabilitacijos kursas po odos persodinimo...
„Zelionkės“ laikai praėjo
Rodos, gyvename XXI amžiuje ir turėtume žinoti pagrindines šiuolaikines priemones, naudojamas susižeidus. Tačiau vis dar atsiranda žiniuonių, patariančių žaizdas gydyti „bobučių vaistais“ – šlapimo kompresais, žolelėmis ar užkalbėtu vandeniu. Taigi sužeidimų atvejais pasistenkite vadovautis sveika logika ir žiniomis.
Šiandien, kai žaizdoms gydyti pasitelkiama šiuolaikinė tvarsliava ir vaistai, reikėtų užmiršti ir ilgus metus naudotus pirmosios pagalbos „vaistus“ – briliantinę žalumą („zelionkę“) ir vandenilio peroksidą, kurie žaizdų negydo. „Šie vaistai vartojami esant tam tikroms būklėms ir jų vartojimas turėtų būti ribojamas, – sakė V. Kaikaris. – Jei susižeidėte, skubėkite į vaistinę, ten jums pasiūlys tinkamos tvarsliavos ir specialių preparatų žaizdų gijimui skatinti Daugumą buitinių žaizdų reikėtų gydyti priemonėmis, kurios ne tik apsaugo nuo bakterijų, bet ir skatina žaizdos gijimą.“
Nebijokite praustis
Susižeidęs žmogus gali ir turi praustis, nebijodamas žaizdos sušlapinti. „Iš tiesų neteisinga žmonių nuostata, kad į žaizdą jokiu būdu negali patekti paprasto vandentiekio vandens. Atvirkščiai, toks vanduo išplauna žaizdą, niekuo jai nepakenkdamas. Žinoma, susižeidus vonioje geriau negulėti, tačiau praustis po dušu galima. Yra net specialių higienos priemonių (muilas, kt.), kurias patartina naudoti žaizdoms plauti“, – patarė chirurgas.
Kaip elgtis susižalojus buityje
1. Susižalojus pirmiausia reikia stabdyti kraujavimą prie žaizdos prispaudus švarią servetėlę ar tvarstį, po to praplauti žaizdą švariu vandeniu, išvalyti, pašalinti svetimkūnius (žemės, smėlio likučius, stiklo šukes). Tada žaizdą reikia nuvalyti antiseptikais – nudezinfekuoti, nusausinti, patepti žaizdos gijimą skatinančia priemone ir sutvarstyti.
2. Jei žaizda turėjo sąlytį su žeme, surūdijusiais žemės ūkio padargais arba sodo įrankiais, reikia kreiptis į gydymo įstaigą ir pasiskiepyti nuo stabligės.
3. Paprastai nedidelė žaizda sugyja per savaitę. Tačiau jei nestipriai susižeidus ir tinkamai prižiūrint žaizdą aplink ją vis tiek atsiranda paraudimas, žaizda patinsta, ją skauda, pakyla kūno temperatūra, reikia skubėti pas gydytoją. Tai gali būti žaizdos infekcijos simptomai.
Kiekvienoje namų vaistinėlėje turėtų būti ne tik įvairaus dydžio binto ir kitos tvarsliavos žaizdoms aprišti, įvairių pleistrų, marlinių servetėlių, būtina įsigyti žaizdų dezinfekavimo priemonę, kuri būtų naudojama pirmiausia, vos tik susižeidus ir žaizdų gydymui skirtą priemonę (pvz., hidrokoloidinį gelį su sidabru).
4. Pirmajai pagalbai susižeidus išvardytų priemonių visiškai pakanka.
5. Ant žaizdos netepkite jokių neaiškių tepalų ir nenaudokite kitų liaudiškų priemonių. Nes taip galite tik labiau pakenkti žaizdai negu jai padėti.
6. Visais ūminių sužalojimų ar lėtinių žaizdų atvejais vadovaukitės sveiku protu ir gydytojo nurodymais.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai