Ilgai lauktas daugeliui antibiotikų atsparus probiotikas – jau Lietuvoje

Nepaisant didelės medicinos pažangos, gana daug ligų ir būklių lieka nepagydomos. Todėl kiekvieną kartą žinios, kad į rinką ateina naujos medicinos pagalbos priemonės, suteikiančios gydytojams galimybę jaustis galinčiais padėti, o ne bejėgiais prieš žmonių, ir ypač vaikų, bėdas, sutinkamos su džiaugsmu ir viltimi. Šiame straipsnyje pristatysime naują daugeliui antibiotikų atsparų probiotiką – Lactobacillus reuteri Protectis (BioGaia), kuris padės sėkmingai įveikti pilvuko dieglius, viduriavimą, rotavirusinę infekciją, antibiotikų sukeltą žarnyno disbiozę.
 

Naujas daugeliui antibiotikų atsparus probiotikas
Žodis „probiotikas“ reiškia „už gyvybę“ ir yra priešingas žodžiui „antibiotikas“, reiškiančiam „prieš gyvybę“. Pagal PSO apibrėžimą, probiotikai – tai gyvi mikroorganizmai, kurie, vartojami tinkamais kiekiais, naudingi vartotojo sveikatai.
Šiandien vaistinėse mums pasiūlys keliolikos pavadinimų probiotikų. Tačiau pasirinkimas sumažės, išsiaiškinus, kad įveikti pilvuko dieglius gali bene vienintelis probiotikas Lactobacillus reuteri Protectis, o ir vartoti kartu su daugeliu antibiotikų tinka nedaugelis.
L. reuteri Protectis yra kompanijos „BioGaia“ patentuotos probiotinės bakterijos, kurios dėl savo išskirtinės ir dokumentais pagrįstos naudos organizmui laikomos vienomis pranašiausių. Šios bakterijos natūraliai aptinkamos žmogaus organizme, todėl yra unikaliai prie jo prisitaikiusios. L. reuteri gamina pieno ir acto rūgštį, natūralų patogeninių bakterijų inhibitorių – reuteriną. Visos šios medžiagos stipriai slopina patogenines žarnyno bakterijas.
„L. reuteri Protectis išskirtinumas – ilgiau išlieka žarnyne nustojus jų vartoti. Paprastai, nustojus vartoti probiotikų, po 2–4 dienų žmogaus žarnyne šių bakterijų jau nebebūna. O L. reuteri Protectis žarnyne išlieka apie keletą savaičių“, – pažymi Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės gydytojas gastroenterologas doc. Vaidotas Urbonas.
Verkia vaikas, verkia mama
„Manoma, kad pilvo diegliai kamuoja apie 10–20 proc. visų mažų vaikų. Vaikas verkia, jam skauda, kartu skauda ir visiems aplinkiniams. Širdį veriantis kūdikio riksmas tėvus varo į neviltį. Blogiausia, kad pilvuko diegliai kamuoja ir krūtimi maitinamus vaikus net tada, kai mamos laikosi griežtos dietos“, – teigia vaikų gastroenterologas. O didžiausia problema, anot jo, kad ligi šiol veiksmingos pagalbos vaikeliui gydytojai suteikti negalėjo. Vienintelė veiksminga dieglių gydymo priemonė – imti vaikelį į glėbį, sėsti į automobilį ir važinėti, taip užliūliuojant vaiko skausmus, nes gydytojo arsenale esantys medikamentai, skirti pilvuko diegliams gydyti, praktiškai nepadėdavo. „Nauji vaistai buvo nuolat kuriami, tačiau efektyviu poveikiu diegliams malšinti nepasižymėdavo. Seniai laukėme naujienų šioje srityje, todėl labai džiaugiamės, kad pagaliau galėsime efektyviau įveikti kūdikių dieglius skirdami naujo probiotiko – L. reuteri Protectis (BioGaia)“, – gera žinia dalijasi doc. V.Urbonas.
Pranašumas pagrįstas įrodymais
Žinoma daug probiotikų, tačiau jie nėra vienodi, nes kiekvienam būdingos specifinės padermės. Šiuo atveju probiotiko BioGaia išskirtinumas – padermė Protectis, kurios nėra jokiuose kituose probiotikuose ir kuri pasižymi dieglius mažinančiu poveikiu. Beje, ši bakterija, išauginama iš mamos pieno, t.y. ji yra normalus pieno gyventojas, ir žindomas vaikas ją gauna.
„Pirmieji tyrimai su L. reuteri Protectis atlikti dar 2004 m., kai pastebėta, kad mažesnis kiekis laktobakterijų rastas kūdikių, kuriems diagnozuoti diegliai, organizme. Tuomet padaryta prielaida, kad galbūt papildomai pavartojus laktobakterijų galima sumažinti ir dieglius. 2007 m. paskelbti tyrimų rezultatai: krūtimi maitinami ir 5 lašus L. reuteri Protectis per parą gaunantys kūdikiai verkia trumpiau, palyginti su kūdikiais, gydytais simetikonu. Svarbu, efektas gautas lyginant su kitu vaistu“, – pažymi doc. V.Urbonas.
Vėliau tie patys mokslininkai atliko dar vieną dvigubai aklą placebu kontroliuojamą tyrimą. „Medicinoje – tai pagrindinis tyrimo metodas, kai nei tyrėjai, nei gydytojai, nei ligoniai nežino, ką pacientai vartoja: medikamentą ar placebą (visiškai jokio gydomojo poveikio neturinčią piliulę – saldainiuką). Taigi tokiu svariu metodu buvo dar kartą tikrinama, ar tikrai bakterija L. reuteri Protectis yra veiksminga. Ir vėl tyrimo rezultatai buvo bakterijos naudai: L. reuteri Protectis jau po pirmos vartojimo savaitės verkimo laiką sumažino net 74 proc.“, – pabrėžia medikas.


Tinka vartoti kartu su antibiotikais
Vyrauja nuomonė, kad vartojant antibiotikų geriami probiotikai nėra veiksmingi, nes antibiotikai juos sunaikina. „Ne visi geriami probiotikai yra vienodai veiksmingi tiek vartojant antibiotikų, tiek ūminių infekcinių viduriavimų metu. Probiotikų veiksmingumas priklauso nuo bakterijų kiekio ir rūšies probiotikuose. Vartojant antibiotikų, jų koncentracija kraujyje ir poveikis kinta, atsižvelgiant į išgėrimo laiką, todėl teiginys, kad antibiotikai sunaikina probiotikus, neteisingas. Bakterinės kilmės probiotikai turėtų būti vartojami praėjus 2–3 val. po antibiotiko vartojimo, o grybelinės kilmės probiotikų galima vartoti vienu metu su geriamais antibiotikais, išskyrus vaistus nuo grybelių. Vertinant atliktus klinikinius tyrimus, svarbiausia ne kada vartoti probiotiko, o kokios rūšies“, – pabrėžia Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos gastroenterologė doc. Rūta Kučinskienė.
Pagrindinė indikacija vartoti probiotikų – bet koks ūminis viduriavimas, nes žinoma, kad antibiotikai sutrikdo organizmo mikrobiotos balansą, todėl padaugėja patogeninių bakterijų. Šios bakterijos kolonizuoja žarnyną ir tiesiogiai veikia žarnų gleivinę, sukeldamos viduriavimą, skysčių ir elektrolitų disbalansą. Probiotikai atkuria mikrobiotos balansą, slopina patogeninių bakterijų augimą ir apsaugo organizmą nuo viduriavimo. „Vertinant klinikinių tyrimų metaanalizes (Cremoni ir kt.), galima teigti, kad tik kelios rūšys probiotikų yra veiksmingos vartojant kartu su antibiotikais ir gydant antibiotikų sukeltą viduriavimą – tai pieno rūgšties bakterijos, ypač L. reuteri („BioGaia“), ir grybelinės kilmės probiotikai“, – aiškina doc. R.Kučinskienė.
Antibiotikų sukeltas viduriavimas diagnozuojamas 11–40 proc. plataus spektro antibiotikų vartojusių vaikų. „Atliktas placebu kontroliuotas tyrimas (su suaugusiaisiais), kurio metu įrodyta, kad tik 7,7 proc. pacientų, vartojusių antibiotikų ir L. reuteri, pasireiškė viduriavimas, palyginti su placebo grupe, kurioje viduriavo kas antras pacientas“, – probiotikų vartojimo naudą pabrėžia doc. R.Kučinskienė.
Rotavirusinė infekcija – vaikų siaubas
Be antibiotikų sukelto viduriavimo, kita dažna vaikų viduriavimo priežastis – rotavirusinė infekcija, dėl kuriuos neretai tenka atsidurti ir ligoninėje. Kaip šiuo atveju gali pagelbėti L.reuteri Protectis? „Virusinės (rotavirusinės) kilmės infekcijos dažnos Lietuvoje šaltuoju metų periodu, todėl probiotikai šiuo atveju ypač svarbūs. Rotavirusine infekcija dažniausiai suserga neskiepyti 6 mėn.–2 m. vaikai, kurie dėl viduriavimo greitai netenka skysčių ir elektrolitų ir turi būti gydomi ligoninėje. Europos vaikų gastroenterologų, hepatologų ir mitybos draugija (ESPGHAN) rekomenduoja ūminį virusinį vaikų viduriavimą gydyti probiotikais kartu su rehidraciniu tirpalu. Rekomenduojami tik veiksmingi probiotikai, kurių efektyvumas ir dozė patvirtinti klinikiniais tyrimais, o vieni tokių ir yra Lactobacillus rūšies probiotikai. Klinikiniai tyrimai patvirtino, kad, kartu su gydymu vartojant L. Reuteri, jau antrą dieną 74 proc. vaikų nustoja viduriuoti“, – teigia doc. R.Kučinskienė.
Vieta infekcinių ligų profilaktikoje
Probiotikų veiksmingumas ligų profilaktikoje taip pat pagrįstas tyrimais. Nustatyta, kad, darželio vaikams duodant probiotikų, jie rečiau ir trumpiau viduriuoja, karščiuoja. Probiotikų gali būti skiriama būsimoms mamoms, kai yra didelė tikimybė, kad gims alergiškas vaikas. Tokiu atveju alergijos profilaktikai probiotiko L. reuteri Protectis skiriama mamoms paskutinį nėštumo mėnesį. Tuomet tikimybė, kad vaikas gims alergiškas, mažėja.
Išskirtinis saugumas
Anot doc. V.Urbono, L. reuteri Protectis yra saugus vartoti ir kontraindikacijų neturi. „Pabrėžiant probiotikų saugumą norėčiau pacituoti garsų vaikų gastroenterologą profesorių S.Guandalini, kuris sakė: „Mes neturime daug vaistų ar kitų gydymo būdų, tokių saugių vaikams, kaip probiotikai”, – pažymi doc. R.Kučinskienė.
Daugeliui antibiotikų atsparus probiotikas BioGaia
• Natūralus ir saugus.
• Su juo atlikta daugiau negu 80 tyrimų, patvirtinančių saugumą, efektyvumą ir atsparumą antibiotikams.
• Atsparus daugeliui antibiotikų, t.y. jo galima vartoti antibiotikų kurso metu.
• Veiksmingai mažina kūdikių pilvuko dieglius. Taip pat efektyvus esant įvairios kilmės viduriavimams, infekcinių ligų profilaktikai.
• Patogus vartoti: 5 lašai per dieną arba viena kramtomoji tabletė. Gydymo kursui užtenka 10 tablečių, o lašiukų buteliuko – visam mėnesiui.
• Galima vartoti nėštumo ir žindymo laikotarpiu.
• Labai gerai moksliškai ištirtas.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai