Skausmo medicina – medicinos šaka, kuri turėtų padėti žmonėms įveikti visų rūšių skausmą. Praktiniu požiūriu skausmo medicina tarsi labiau skirta lėtinį (ilgiau kaip 3 mėn.) skausmą kenčiančiam pacientui. Tačiau, pažvelgę teoriniu aspektu, pamatysime, kad skausmo medicina – labai plati sritis, apimanti skausmo mechanizmo ir jo poveikio organizmo visumai išaiškinimą, skausmo kilmės nustatymą, gydymo ir pagalbos principų formavimą ir t.t. Kitaip sakant, tai tokia pat plati medicinos sritis, kaip ir širdies ligų medicina ar kitos, kurios taip pat gilinasi į ligų kilmę, priežastis, ieško veiksmingiausių gydymo būdų.
Skausmo medicinos negalima suvokti kaip labai siauros vieno specialisto – skausmo mediko – srities. Skausmo gydymas turėtų būti visų praktikuojančių medikų pažinimo sfera. Deja, kol kas Lietuvoje tokio supratimo nėra. Dėl to ir žinių apie skausmą mūsų medikai turi nepakankamai, dėl to šlubuoja ir bendradarbiavimas tarp skirtingų specialistų. O be jo tinkamos pagalbos skausmo kamuojamam žmogui suteikti neįmanoma.
Prašome priminti skaitytojams skausmo medicinos ištakas
Skausmo medicinos ištakos siekia Antrojo pasaulinio karo ir pokario laikus. Būtent tada ir atsirado supratimas, kad skausmo ligos problemą reikia spręsti ne mono-, o multidisciplininiu principu.
Skausmą kaip ligą pirmasis pažino ir gydyti pradėjo amerikietis anesteziologas Džonas Bonika (John Bonica), pirmosios skausmo klinikos taip pat buvo įsteigtos JAV. Postūmiu kurti skausmo klinikas Lietuvoje tapo 1993 m. Kaune viešėjusi norvegų skausmo gydytojų delegacija, kuri ne tik organizavo mūsų specialistų mokymus, bet ir pravedė praktinius užsiėmimus. Kita vertus, ir mūsų neurologai, anesteziologai pradėjo aktyviai dalyvauti įvairiuose skausmo kongresuose, susikūrė Lietuvos skausmo draugija (LSD). Pirmoji skausmo klinika įkurta 1994 m. Vilniuje šviesaus atminimo Janės Baublienės iniciatyva. Šiuo metu turime 7 skausmo klinikas – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Alytuje ir Utenoje.
Skausmo klinikos įkurtos, tačiau jos neveikia taip, kaip turėtų. Iš tikrųjų dar nepasiekėme to modelio, pagal kurį gydant skausmą dalyvautų ne vienas specialistas, o multidisciplininė komanda – skausmo gydytojas, psichologas, kineziterapeutas, slaugytojas. Pagrindinė skausmo klinikų užduotis – suteikti pacientui visapusišką konsultaciją, parengti gydymo planą, išaiškinti, kaip gyventi patiriant lėtinį skausmą, ir grąžinti atgal šeimos gydytojo globon.
Lėtinis skausmas yra pripažintas savarankiška liga, tačiau pagydyti jį nėra lengva. Neretai žmonės klaidingai mano, kad tereikia atvykti į skausmo kliniką ir jų kančios baigsis. Deja, tokios stebuklingos piliulės dar nėra.
Šiandien lėtinis skausmas suprantamas ne tik kaip nuolat besitęsiantis nemalonus pojūtis, bet ir kaip smarkiai paveikiantis gyvenimo kokybę veiksnys. Skausmas daro įtaką šeimos santykiams, kadangi skausmą jaučiantis žmogus tampa irzlus, depresiškas, neuždirba pajamų, nedalyvauja socialiniame gyvenime. Ir visus šiuos klausimus turėtų padėti išspręsti skausmo klinikos. Tad matome, kad visapusiška pagalba skausmo ištiktam žmogui apima ne vien gydytojo sferą.
Kaip minėta, lėtinis skausmas smarkiai veikia žmogaus emocijas. Tad turime išmokyti pacientą susitvarkyti su savo mintimis, nukreipti jas teigiama linkme, kad sveikimo procesas paspartėtų. Psichologas šiuo atveju yra tik patarėjas, pats žmogus, kuris serga lėtinio skausmo liga, turi būti labai motyvuotas padėti sau. Antraip ligos įveikti nepavyks.
Dažniausiai į skausmo kliniką kreipiasi dėl griaučių-raumenų patologijų pradžios sukelto skausmo, t.y. sergant sąnarių, nugaros, stuburo degeneracinėmis ligomis.
Deja, bet skausmo specialistų Lietuvoje dar nėra. Nepaisant to, kad neseniai buvome Baltijos šalių regiono skausmo medicinos plėtros lyderiai, per pastaruosius metus šias pozicijas praradome. Latvijoje skausmo medicina jau pripažinta atskira subspecialybe, jau parengta ir licencijuota daugiau kaip 50 skausmo medicinos gydytojų. Tokių medikų turi ir Lenkija. LSD nuolat dirba šiuo klausimu, bet biurokratiniai barjerai, pasirodo, ir medicinoje labai aukšti.
Skausmo gydytojų, tarpdisciplininio bendradarbiavimo nebuvimas, žinių stoka ir lemia tai, kad problemų pacientams, kurie kenčia skausmą, iškyla daug. Šeimos gydytojai ir slaugytojai, kurie yra arčiausiai paciento, deja, dar nėra geri patarėjai skausmo gydymo klausimais. Neretai šeimos gydytojai apsiriboja tik nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) skyrimu, o apie fizioterapiją nė neužsimina. Taip pat šeimos gydytojai vis dar nesiryžta skirti opioidinių analgetikų, kurių, beje, galima vartoti ilgą laiką. Kitas dalykas, kad, be šių vaistų, kenčiantiems skausmą ligoniams reikalingi ir kiti neuropatiniam skausmo komponentui įveikti skirti vaistai – antidepresantai arba antiepilepsiniai vaistai, bet jie jiems nekompensuojami.
Taigi lėtinio neonkologinio skausmo pacientai, kurių yra didžioji dauguma, iki šiol palikti likimo valiai. Jiems ilgalaikis skausmo gydymas pagal šiuo metu pasaulyje mokslo pripažintas schemas praktiškai lieka neprieinamas. Dėl to, kad nesutvarkyti skausmo ambulatorinio ilgalaikio gydymo kompensavimo iš PDF lėšų klausimai, pacientui, kurį vargina nepakeliamas ar stiprus skausmas, koks būna, pavyzdžiui, po galūnių amputacijų, finansiškai nepakeliamas yra ilgai trunkantis gydymas opioidiniais analgetikais ar analgetikais adjuvantais.
Skausmo gydymo problemų atsiranda ir susirgus ūmiai, kad ir labiausiai paplitusiu griaučių-raumenų skausmu, vadinamuoju radikulitu. Prieš 20–30 m. tokio skausmo gydymo praktika buvo aiški – kartu su medikamentais skirti fizioterapiją, kineziterapiją, masažą. Dabar šios paslaugos tampa neprieinamos. Ar dėl to, kad jų nėra šeimos gydytojų centre, ar dėl to, kad jos nėra įtrauktos į kompensuojamųjų sąrašą. Tačiau be šių procedūrų skausmo gydymas nėra visapusiškas. Tad nors gyvename ūminio skausmo metais, tačiau, kaip jį įveikti, tarsi pamiršome.
Kitos problemos susijusios su būtinąja pagalba. Daugiau kaip 70 proc. visų pacientų, ateinančių į skubiosios pagalbos ir priėmimo skyrius, atveda ūminis skausmas. Puikiai žinome šiuolaikinės medicinos pasiekimus, kaip kokybiškai pacientas yra ištiriamas priėmimo skyriuose, aprūpintuose aukščiausios klasės diagnostika, tačiau, nepaisant to, neretai skausmo priežastis nebūna nustatyta ir žmogus į namus išleidžiamas su skausmu. 2004 m. SAM ministras pasirašė įsakymą, pagal kurį ūminis skausmas, kaip sveikatos sutrikimo požymis, įtrauktas į skubiosios medicinos pagalbos kategorijų sąrašus, tačiau praktika rodo, kad pagalba ūminio skausmo atveju nėra tinkamai suteikiama.
Netinkamai gydytas, ūminis skausmas pereina į lėtinį. Ši problema labai aktuali ligoniams po operacijos. Juolab kad šiuo metu mūsų ligoninėse atliekama labai daug unikalių pasaulinio lygio operacijų, taip pat daugėja ir dienos centruose atliekamų chirurginių invazijų. Bet reikia nepamiršti, kad kiekviena operacija – tai audinio žalojimas ir skausmo signalo atsiradimas. Dėl to skausmas po operacijų visais atvejais turi būti malšinamas, vadovaujantis pooperacinio skausmo gydymo metodikomis, tačiau taip irgi nėra.
Be abejo, NVNU – plačiausia analgetikų grupė. Kita vertus, visi žinome, kad, be teigiamų savybių, šie preparatai neretai sukelia ir nepageidaujamų reakcijų. Todėl reikia mokėti elgtis su šiais vaistais, kad nepadarytume daugiau bėdos negu naudos.
NVNU yra daug ir visi jie turi savo vietą gydant skausmą. Jeigu planuojama vaistų vartoti ilgiau, 1–2 mėnesius, rekomenduojami selektyvieji NVNU, tokie kaip, pavyzdžiui, meloksikamas (vaistinėse parduodamas pavadinimu Movalis ir kt.). O kadangi bet kokį skausmą lydi ir uždegimas, selektyvieji NVNU kaip tik ir priklauso naujai vaistų grupei (selektyvieji ciklooksigenazės (COX-2) inhibitoriai arba koksibai), kuri ir buvo sukurta siekiant saugiau ir veiksmingiau gydyti uždegimus, malšinti skausmą, patinimą.
Klinikiniai tyrimai įrodė, kad selektyvieji NVNU sukelia mažiau nepageidaujamų poveikių virškinamajam traktui. Taigi šių preparatų (minėtojo meloksikamo) vieta labai aiški ir turėtų būti tinkamai išnaudota. Jų rekomenduojama skirti pacientams, kuriems yra rizikos veiksnių sirgti virškinamojo trakto ligomis.
Tačiau nereikėtų pamiršti, kad, gydant skausmą, negalima apsiriboti tik vienu vaistu, pvz., NVNU. Būtina kartu skirti ir papildomą vaisto – adjuvanto. Tuomet skausmas bus gydomas visapusiškai: NVNU malšins uždegimą, veiks audinius skausmo kilmės vietoje, o adjuvantai – slopins skausmo signalo plitimą po visą organizmą.
Šių metų Europos skausmo savaitė skirta nugaros skausmui. Praktika parodė, kad nelabai sekasi įveikti nugaros skausmus, o liga plinta. Tai lemia ir ilgėjanti gyvenimo trukmė, ir civilizacijos pasiekimai – sėdimas gyvenimo būdas. Tuo tarpu nejudrumas, antsvoris, t.y. didesnis krūvis stuburui, ir sukelia skausmą.
Norint įveikti skausmą, reikia tobulinti kūną, judėti. Juk skausmą galima numalšinti vien judesiu. Kitas svarbus momentas – emocinės, psichologinės pastangos. Gydytojai yra tik patarėjai, o, siekiant įveikti ligą, visada turi būti du kovotojai: ir gydytojas, ir pacientas.
raumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – lėtinė liga, kurios išvengti nepavyksta praktiškai nė vienam vyrui. Nors prostatos didėjimas yra gana natūralus reiškinys, tai nereiškia, kad ligą reikėtų ignoruoti. Negydoma gerybinė prostatos hiperplazija gali pridaryti kur kas daugiau bėdų nei tik šlapinimosi sutrikimai. Nors ir jie vyro gyvenimui „žavesio“ tikrai neprideda. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad pasikartojantis (recidyvuojantis) aftinis stomatitas gali kamuoti net kas penktą planetos žmogų. Neįtikėtina, bet tai gana dažna liga, į kurią neretai tiesiog numojama ranka. Ir visai be reikalo. Juk burnos opelių sukeliamas diskomfortas gali prišaukti kur kas daugiau bėdų – pacientas gali vengti tinkamai išsivalyti dantis ar sočiai ir maistingai pavalgyti, nes jam tiesiog labai skauda. O prasta burnos higiena ir nepakankama mityba sukelia dar daugiau bėdų, ar ne?...
Skaityti daugiauPodagra neretai vadinama „karalių liga“ arba „ponų liga“. Pasirodo, kad toks ligos sinonimas atkeliavęs iš senų laikų, kai skausmingais sąnarių uždegimais dažniausiai susirgdavo papuotauti mėgstantys kilmingieji, ant kurių stalo tikrai netrūkdavo riebios mėsos ar prašmatnių jūros gėrybių. Vis dėlto šios lėtinės ligos aktualumas šiandien tikrai nesumažėjęs. Kas yra podagra ir kokie jos klinikiniai požymiai? Kokie šios lėtinio medžiagų apykaitos sutrikimo gydymo principai? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? O ką pasakysite apie tai, kad vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda būtent nuo slogos? Vaikų anatomija tokia, kad nosis ypatingai susijusi su ausies struktūromis ir tinkamai negydoma sloga gali baigtis skausmingu otitu. Taigi ką svarbu žinoti apie mažų vaikų slogą ir kaip teisingai lašinti nosies lašus? ...
Skaityti daugiauĮprasčiausi venų varikozės simptomai, kurie matomi plika akimi – tai išsiplėtusios, sustorėjusios, į odos paviršių iššokusios venos. Tačiau venų varikozė neapsiriboja vien tik estetiniais pokyčiais, kurie paprastai pastebimi vėliau. Jos metu kojas gali skaudėti, jos gali gana stipriai tinti. Nuolatinis kojų nuovargis menkina gyvenimo kokybę, o būtinybė kojas slėpti po kelnėmis ar ilgais sijonais – labai vargina pacientą. Tai nėra tik estetinė problema, kaip mano daugelis. Tai – rimtas kraujotakos sutrikimas, kurį reikia gydyti. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – normalus ir daugumos vyrų neaplenkiantis gerybinis procesas, su kuriuo susiduria net iki 90 proc. į devintąją dešimtį įžengusių vyrų. Pirmieji prostatos arba priešinės liaukos histologiniai požymiai jau stebimi 30-40 metų sulaukusiems vyrams, tačiau statistika rodo, kad su įvairiais šlapinimosi sutrikimais vyrai gali susidurti bet kuriuo savo gyvenimo laikotarpiu. Kodėl išsivysto gerybinė prostatos hiperplazija? Kokie rizikos faktoriai didina ankstyvesnio šios ligos pasireiškimo riziką? ...
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauŠirdies ir kraujagyslių ligų sukeliamos komplikacijos vis dar išlieka viena dažniausių mirties priežasčių. Arterinė hipertenzija – vienas labiausiai paplitusių širdies ir kraujagyslių susirgimų, kuri kasmet nusineša labai daug gyvybių visame pasaulyje. ...
Skaityti daugiauNesunkų vaikų peršalimą galima gydyti ir namuose. Jei vaikas jaučiasi gana gerai, karščiavimas nėra didelis, jis aktyvus ir nori žaisti, tuomet gali pakakti ir vaistininko patarimo. Jokiais būdais negalima savavališkai duoti kokių nors antibiotikų – peršalimą dažniausiai sukelia virusai, o antibiotikai virusų tiesiog neveikia. Neracionalus antibiotikų vartojimas ne tik pavojingas sveikatai – dėl to didėja ir bakterijų atsparumas jiems. Vadinasi, vieną dieną galime nebeturėti efektyvių vaistinių preparatų, skirtų bakterinėms infekcijoms gydyti. ...
Skaityti daugiau