Botulino toksino vieta gydant raumenų spazmiškumą

Insultas – kone dažniausia suaugusiųjų neįgalumo priežastis. Apie 50–70 proc. patyrusiųjų insultą lieka daugiau ar mažiau neįgalūs, nes pasireiškia raumenų paralyžius, spazmiškumas ar kt. Tačiau raumenų spazmiškumas gali kamuoti ir sergant kitomis centrinės nervų sistemos ligomis. Koks šiuolaikinis raumenų spazmiškumo gydymas? Komentuoja Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centro fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Jūratė Kesienė.
 

Insultas – viena iš dažnesnių ligų, kurios viena iš pasekmių – raumenų spazmiškumas. Kokios dar ligos gali sukelti šį negalavimą?


Raumenų spazmiškumas būna po įvairių centrinės nervų sistemos pažeidimų, t.y. ne tik insultų, bet ir kitų galvos ir nugaros smegenų ligų ar traumų, taip pat sergant ligomis, kurios pažeidžia galvos ar nugaros smegenis, pvz., išsėtine skleroze.
Spazmiškumas – tai nevalingas raumens įsitempimas, kuris trikdo normalų judesį. Kai dėl raumens paralyžiaus judesio išvis nėra, spazmiškumas gali lemti kontraktūrų (t.y. sąnario judesių amplitudės sumažėjimas) susidarymą. Visa tai kelia didelių problemų kasdieninėje žmogaus veikloje, jam sunku apsitarnauti (valgyti, šukuotis, rengtis ir kt.), judėti, jį vargina skausmas, jis blogai miega ir t.t.

 

Kaip gydomas raumenų spazmiškumas? Ar galima visiškai jį išgydyti?


Spazmiškumas dažniausiai pasireiškia ne nuo pat ligos pradžios, o praėjus tam tikram laikui po centrinės nervų sistemos pažeidimo ir gali pasireikšti rankų, kojų ir liemens raumenyse.
Raumenų spazmiškumas gydomas įvairiais medikamentiniais ir nemedikamentiniais metodais, ir kiekvienas gydymo būdas turi savo privalumų ir trūkumų. Gydytojo uždavinys – parinkti optimaliausią ir veiksmingiausią gydymo variantą. Paprastai pradedama nuo nemedikamentinių priemonių, tokių kaip kineziterapija, ergoterapija, įtvarai, fizioterapija. Kai jų poveikio nepakanka, pradedamas medikamentinis gydymas. Visi geriamieji antispazminiai vaistai veikia sistemiškai ir dažniausiai skiriami, kai spazmiškumas apima daugelį raumenų. Neigiama geriamųjų vaistų savybė, kad jie mažina bendrą visų raumenų tonusą, dėl to dažnai atsiranda silpnumas, mieguistumas ar kitų šalutinių poveikių. Kai spazmiškumas stipresnis tam tikrose raumenų grupėse, parenkami vietinio poveikio vaistai, pvz., botulino toksinas. Botulino toksino procedūros neišgydo, tačiau sumažina simptomus, kurie kasdien vargina žmogų.
 

Kaip veikia botulino toksinas? Ar tai naujas gydymo būdas?


Botulino toksinas – vaistas pagamintas iš nuodo. Klinikinėje praktikoje jis vartojamas daugiau kaip 20 metų. Botulino toksinas veikia blokuodamas acetilcholino išsiskyrimą iš vezikulių neuroraumeninės jungties presinapsinėje membranoje. Kitaip sakant, jis blokuoja cheminius nerve vykstančius procesus ir taip skatina raumens atpalaidavimą. Taip pat jis mažina skausmą, leidžia išvengti sausgyslių, raumenų sutrumpėjimo, kas ilgainiui, esant stipriam spazmiškumui, galėtų sukelti kontraktūrų susidarymą. Rankos raumenų atpalaidavimas pagerina jos priežiūros, rengimosi, maudymosi galimybes, miegą. Pagerėja ligonio rankos kosmetinė būklė, pirštai ir delnas nebebūna taip pritraukti, kas savo ruožtu pagerina laikyseną ir netgi eiseną. Raumenų spazmiškumo sumažėjimas paprastai palengvina mažai judančių ligonių priežiūrą ir slaugą.


 

Ar jis gali būti derinamas su kitais gydymo metodais? Ar gydyme turi dalyvauti ir pacientas, ar jis lieka pasyvus?


Gydymas botulino toksinu gali būti derinamas su sisteminiais vaistais. Be to, sumažinus raumenų spazmiškumą, labai svarbu šią būklę kuo geriau išnaudoti gydymo keliamiems tikslams pasiekti. Jeigu gydymo tikslas – pagerinti laikyseną, ėjimą, palengvinti rankos priežiūrą, rengimąsi, pacientui skiriamos reabilitacijos procedūros. Tinkami kineziterapijos, ergoterapijos pratimai, įtvarai padidina ir pailgina botulino toksino gydymo efektą. Reabilitacijos procedūras asmuo gali gauti ir tame pačiame centre, kur gydomas botulino toksinu, ir poliklinikoje pagal gyvenamąją vietą arba reabilitacijos centruose pakartotinės reabilitacijos metu. Jeigu pacientui botulino toksino procedūros kartojamos ir jis žino kokius pratimus turi atlikti, jis juos gali daryti ir namuose.
 

Kaip greitai pradeda veikti šis vaistas? Kada tikslinga kreiptis į kineziterapeutą?


Vaisto poveikis pasireiškia ne iš karto. Realus poveikis pastebimas praėjus 10–14 dienų po injekcijų. Todėl reabilitacijos priemones rekomenduojama taikyti 2–4 savaitę po vaisto suleidimo.
 

Ar ilgai išlieka botulino toksino poveikis? Kaip dažnai procedūrą reikia kartoti?


Laikui bėgant, į raumenis įaugant naujoms nervinėms galūnėlėms, spazmiškumas atsinaujina. Vaisto poveikis priklauso nuo spazmiškumo stiprumo ir individualių organizmo savybių. Maksimalus botulino toksino injekcijų poveikis pasireiškia maždaug po 2–4 savaičių ir trunka vidutiniškai apie 3–5 mėn. Po to injekcijas reikia kartoti. Dažniausiai pacientams šios procedūros kartojamos 2–4 kartus per metus.
 

Kokie botulino toksino privalumai?


Botulino toksinas veikia selektyviai, t.y. tik tuos raumenis, į kuriuos suleidžiamas, ir neveikia kitų raumenų. Taigi preparatas neturi nervinės sistemos slopinimo efekto, ką turi daugelis geriamųjų antispazminių vaistų.
 

Ar tai saugi procedūra? Kaip pacientai ją toleruoja?


Tai yra saugi procedūra, ir pacientai ją gerai toleruoja.
 

Ar pacientui reikia specialiai ruoštis šiai procedūrai? Ar ji sudėtinga medikui?


Procedūra nėra labai sudėtinga. Tai vaisto suleidimas į įsitempusius raumenis. Jai atlikti reikia švirkšto, adatos, vaisto ir įgudusio mediko. Injekcijos į giliau esančius raumenis gali būti atliekamos kontroliuojant ultragarsu, naudojant elektrostimuliaciją ar elektromiografijos aparatą. Nors procedūra ir nėra labai sudėtinga ar pavojinga, tačiau reikalauja gydytojo patyrimo ir žinių parenkant dozę, vaisto suleidimo taškus. Vienos procedūros metu vaistas leidžiamas į vieną ar kelis raumenis, t.y. gali būti atliekama nuo 1 iki 6-8 injekcijų.
 

Kokie galimi nepageidaujami poveikiai?


Kaip ir visi vaistai, botulino toksinas irgi gali turėti nepageidaujamų poveikių. Literatūroje aprašyti nepageidaujami poveikiai yra bendras ir kvėpavimo raumenų silpnumas, į gripą panašus simptomai, šlapinimosi ir tuštinimosi sutrikimai, lokalus skausmingumas, pakraujavimas. Savo kasdieninėje praktikoje sunkesnių ilgiau išliekančių nepageidaujamų poveikių pastebėti neteko. Dažniausias pacientų skundas – lengvas skausmas injekcijos vietoje. Taigi šalutiniai poveikiai, gydant botulino toksinu, yra reti.
 

Kokiais atvejais gydymas botulino toksinu neefektyvus?


Daliai pacientų vaistas gali būti neveiksmingas, nes jie yra jam rezistentiški. Tačiau tai pasitaiko labai retai. Tokiems pacientams gydymas botulino toksinu nerekomenduojamas ne dėl galimų jo nepageidaujamų poveikių, o dėl to, kad nėra pasiekiamas norimas efektyvumas, t.y. botulino toksinas nesumažina raumens spazmiškumo. Taip pat šis gydymas neskiriamas, kai yra stiprus generalizuotas (apimantis daug raumenų grupių) spazmiškumas.
 

Kokius klausimus dažniausiai užduoda ligoniai sužinoję, kad bus gydomi botulino toksinu? Ko labiausiai baiminasi? Ar pagrįstai?


Prieš pradedant gydyti botulino toksinu, visuomet išaiškinu siekiamus tikslus ir galimus nepageidaujamus poveikius. Kartais pastarieji ir sukelia nerimą pacientams. Tačiau, išgirdę atsakymus į jiems rūpimus klausimus, pacientų baimės išgaruoja, ir jie pasirašo sutikimą dėl šios procedūros atlikimo. O po injekcijų ir patys įsitikina procedūros saugumu.
Kartais pacientai iš medikų tikisi stebuklingos tabletės, kuri visiškai išvaduotų juos iš ligos gniaužtų. Todėl labai svarbu, prieš atliekant procedūrą, išaiškinti, kad botulino toksinas yra tik tam tikras gydymo ir problemos sprendimo būdas, palengvinantis ligos simptomus, tačiau negalintis visiškai jų išgydyti. Manau, kad nusivylusių gydymu gali būti tik tarp tų pacientų, kurie nebuvo tinkamai informuoti apie gydymą, jo tikslus, t.y. tie, kurie su gydymu siejo nerealius nepagrįstus lūkesčius.
 

Kur kreiptis, kad būtų paskirtas gydymas botulino toksinu?


Norint, kad konkrečiam pacientui būtų taikomas gydymas botulino toksinu, tereikia kreiptis į šeimos gydytoją. Jis, įvertinęs, kad yra lokalus spazmiškumas, trikdantis paciento funkcijas, turėtų parašyti siuntimą į klinką, kurioje yra specialistų, galinčių atlikti šias injekcijas.
Suprantama, kad gydymas botulino toksinu, esant spazmiškumui, gali būti taikomas ne visiems pacientams, tai priklauso nuo ligos eigos, jau taikytų priemonių poveikio, simptomų stiprumo, komplikacijų ir kt.
Jeigu gydymas botulino toksinu skiriamas, pacientui paaiškinamas vaisto poveikis, aptariami gydymo tikslai. Pirmoji procedūra paprastai atliekama jau pirmos konsultacijos metu.
 

***


Lietuvoje botulino toksinas kompensuojamas suaugusiųjų rankos raumenų spazmiškumui, atsiradusiam po insulto, sumažinti; dinaminei „arklio" pėdos deformacijai (cerebriniu paralyžiumi sergantiems dvejų metų ir vyresnio amžiaus vaikams); spazminiam tortikoliui (kreivakaklystei) suaugusiesiems; blefarospazmui (vokų spazmui) suaugusiesiems; vienos pusės veido spazmui suaugusiesiems.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai