Placebas – tai neveiklus preparatas, kurio išvaizda, kvapas ir skonis yra tokie patys, kaip ir tikrų vaistų, kad pacientai negalėtų atskirti. Šis terminas medicinoje prigijo XIX a. pradžioje. 1811 m. išleistame medicinos žodyne šis terminas aiškinamas kaip „labiau palengvinantis nei naudingas“.
Placebas gali būti veiksmingas daugeliu atvejų: esant nerimui, įtampai, melancholijai, šizofrenijai, skausmams, kosuliui, nemigai, jūros ligai, lėtiniam bronchitui, artritui, karščiavimui, ir kt. sutrikimams. Tačiau jis gali sukelti ir nepageidaujamų poveikių, t.y. placebas sukelia ne tik teigiamus, bet ir neigiamus pakitimus. Pavyzdžiui, nustatyta, kad tariami vaistai 56 proc. pacientų sukėlė mieguistumą, 25 proc. – galvos skausmą, 18 proc. – sunkumą visame kūne, 18 proc. – nuovargį, 10 proc. – miegą, 10 proc. – pykinimą, 9 proc. pacientų – burnos sausmę.
Taigi placebo poveikis susideda iš dviejų komponentų. Pirmasis komponentas yra tam tikrų gydymo rezultatų laukimas. Antrasis – spontaniniai organizmo pakitimai, kurie sutampa su placebo vartojimu.
Tikėjimas yra galingas vaistas. Jei skausmo varginamam ligoniui padėjo placebas, tai gal jam nieko ir neskaudėjo? O gal savitaiga buvo tokia stipri, kad skausmas atlėgo?
Štai vienas aiškus pavyzdys, kai savitaigos poveikis buvo tikrai veiksmingas.
Kaip savo pranešime skelbė psichologas Bruno Klopfer iš Los Andželo universiteto Kalifornijoje, kai joks gydymas jau nebepadėjo, p. Wright, sirgęs limfmazgių vėžiu, buvo įsitikinęs, kad jam padės naujas vaistas nuo vėžio. Ligonis buvo prikaustytas prie lovos ir kovojo už kiekvieną oro gurkšnį, kai gavo savo pirmą injekciją. Bet po trijų dienų jis jau atsikėlė ir linksmai juokavo su slaugytojomis. Pono Wright navikai sumažėjo pusiau, o dar po 10 gydymo dienų jis buvo paleistas iš ligoninės.
Nustatyta, kad poveikio laukimas iš tiesų gali palengvinti skausmus – smegenys pačios ima gaminti daugiau skausmą slopinančių opiatų. Tiesa, ne visiems šis poveikis vienodas. Ir jis nepriklauso nei nuo lyties, amžiaus ar ligos sunkumo. Pavyzdžiui, tarp sergančiųjų psichoze teigiamų reakcijų į placebą būna 0–75 proc. pacientų, tarp sergančiųjų neuroze – 0–61 proc., krūtinės angina – 0–57 proc., išsėtine skleroze – 0–75 proc., migrena – 20–58 proc., esant skausmui – 0–67 proc. pacientų.
Be to, placebo poveikis sumažėja, vartojant pakartotinai. Pavyzdžiui, esant pooperaciniam skausmui, teigiama reakcija po pirmojo placebo pavartojimo nustatyta 83 proc. pacientų, po antrojo ir trečiojo pavartojimo – 40 proc., o po ketvirtojo pavartojimo – jau tik 15 proc. pacientų.
Medicina, deja, kol kas ne visagalė. Nesulaukę to, ko tikėjosi, kai kas ieško žiniuonių, daugelis pasitiki alternatyviais, liaudiškais gydymo būdais. Ir, nors šių metodų veiksmingumas tyrimais nepatvirtintas, ligoniai sveiksta – kartais tik todėl, kad labai tiki savo išgijimu.
Daugelis storulių nori numesti svorio, jie net ryžtasi skrandžio sumažinimo operacijai, bet bijo komplikacijų. Pasirodo, tokiais atvejais gali tikti ir netikra operacija. ABC News buvo pristatyta moteris, kuri teigė, praradusi 70 svarų per penkis mėnesius po netikros skrandžio sumažinimo operacijos ir hipnozės seansų Ji yra patenkinta rezultatais ir įgijo pasitikėjimą, kad galėjo sumažinti svorį.
„Elite“ klinikos atstovų duomenimis, atlikta apie 470 netikrų skrandžio mažinimo procedūrų. Hipnotizuotojai Martin ir Marion Shirran pradėjo tai Ispanijoje prieš trejus metus.
Atrodo, kad hipnotizuotojai pasitiki žinomu placebo efektu. Bet greičiausiai tokie pacientai daugiau dėmesio skyrė tam, kokį maistą valgė ir kokiais kiekiais.
Dauguma žmonių neatkreipia daug dėmesio į tai, ką valgo. Paprašyti surašyti, ką suvalgė per dieną, yra linkę suvalgyti mažiau ir taip netenka svorio.
Medicinos tyrinėjimams labai svarbūs rezultatai, kai vaisto veiksmingumas lyginamas su placebu. Tačiau kartais rezultatai būna prieštaringi, kadangi kai kuriems tyrimų dalyviams placebas būna pakankamai veiksmingas.
Tyrimas, atliktas Upsalos universitete, Švedijoje, suteikia šiek tiek aiškumo.
Dvigubai aklas tyrimas apėmė 108 asmenis, kurie patyrė socialinę fobiją (angl. social anxiety disorder). 83 jų buvo skirta veiklaus vaisto ir 25 – placebo. Tyrimo pradžioje pacientų buvo paprašyta parašyti kalbą ir perskaityti ją prieš žmonių grupę. Po aštuonių savaičių, kai tyrimo dalyviams buvo skiriama vaistų ar placebo, jie vėl turėjo perskaityti savo parašytą kalbą viešai. Abiejų pranešimų metu buvo kontroliuota pacientų smegenų veikla, kad pamatytų, kaip vaistas paveikė migdolinį kūną (smegenų dalį, atsakingą už emocijas). Pacientams, kuriems buvo socialinė fobija, aktyvumas šiame smegenų vietoje buvo padidėjęs. Tyrimas tęsiasi, todėl rezultatai nėra galutiniai, tačiau pasirodė, kad placebo grupės rezultatai labai intriguojantys. Iš 25 dalyvių, kurie gavo placebo, 10 sumažėjo migdolinio kūno aktyvumas, ir, antrą kartą sakydami kalbą, jie mažiau jaudinosi. Kitų placebo grupės pacientų būklė nepakito. Įdomu tai, kad 8 iš 10 minėtų placebo pacientų, kuriems susijaudinimas sumažėjo, turi tam tikrą variantą geno, koduojančio triptofano hidroksilazę-2, kuris paveikia serotonino naudojimą smegenyse. Šis variantas galėjo paaiškinti, kodėl daliai placebo grupės asmenų susijaudinimo simptomai palengvėjo. Tiesa, šie rezultatai turi per mažai įrodymų. Bet kokiu atveju šis tyrimas yra stimulas, kuris paruoš dirvą naujai ryšio tarp genų ir placebo analizei.
Pastaruoju metu pastebėtas faktas, kad placebo efektas vis stiprėja, ir tai labai svarbu vaistų gamintojams, kadangi vis sunkiau įrodyti tiriamų vaistų teigiamus poveikius, lyginant juos su placebu. Taip pat buvo įrodyta, kad kai kurių veiksmingumo įrodymai susvyravo po to, kai jie buvo palyginti su placebu, – jau būdami rinkoje.
Taigi įprastas vaistų palyginimo mechanizmas tampa sutrikdytas, ir tai kelia nerimą farmacijos pramonei.
Beje, pastebėta, kad gydymo rezultatams turi įtakos netgi tokie veiksniai, kaip piliulių dydis ir spalva. Pavyzdžiui, mėlynos raminamojo vaisto piliulės turi geresnius padarinius negu raudonos piliulės, net su ta pačia medžiaga viduje.
Kitas tyrimas parodė, kad placebas suveikia geriau, kai yra rūpestingas gydytojas, kuris pacientui skiria daugiau laiko, palyginti su gydytoju, kuris nesirūpina dėl bendravimo, net jei abu duoda tą patį placebą.
Remdamasis ankstesniu tyrinėjimu, italų psichologijos prof. iš Turino universiteto Medicinos mokyklos Fabrizio Benedetti nustatė, kad, kai duodama piliulė, smegenys laukia pokyčių. Pasiremdamos tuo laukimu, smegenys dažnai tada pradeda gaminti savo skausmą malšinančias medžiagas, kurie net gali reguliuoti širdies ir kvėpavimo funkciją.
Tiesa, kartais pasveikstama savaime ne dėl vaistų ar placebo, bet dėl paties organizmo savigynos. Tačiau, vartojant placebą, tai įvyksta kur kas dažniau.
raumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – lėtinė liga, kurios išvengti nepavyksta praktiškai nė vienam vyrui. Nors prostatos didėjimas yra gana natūralus reiškinys, tai nereiškia, kad ligą reikėtų ignoruoti. Negydoma gerybinė prostatos hiperplazija gali pridaryti kur kas daugiau bėdų nei tik šlapinimosi sutrikimai. Nors ir jie vyro gyvenimui „žavesio“ tikrai neprideda. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad pasikartojantis (recidyvuojantis) aftinis stomatitas gali kamuoti net kas penktą planetos žmogų. Neįtikėtina, bet tai gana dažna liga, į kurią neretai tiesiog numojama ranka. Ir visai be reikalo. Juk burnos opelių sukeliamas diskomfortas gali prišaukti kur kas daugiau bėdų – pacientas gali vengti tinkamai išsivalyti dantis ar sočiai ir maistingai pavalgyti, nes jam tiesiog labai skauda. O prasta burnos higiena ir nepakankama mityba sukelia dar daugiau bėdų, ar ne?...
Skaityti daugiauPodagra neretai vadinama „karalių liga“ arba „ponų liga“. Pasirodo, kad toks ligos sinonimas atkeliavęs iš senų laikų, kai skausmingais sąnarių uždegimais dažniausiai susirgdavo papuotauti mėgstantys kilmingieji, ant kurių stalo tikrai netrūkdavo riebios mėsos ar prašmatnių jūros gėrybių. Vis dėlto šios lėtinės ligos aktualumas šiandien tikrai nesumažėjęs. Kas yra podagra ir kokie jos klinikiniai požymiai? Kokie šios lėtinio medžiagų apykaitos sutrikimo gydymo principai? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? O ką pasakysite apie tai, kad vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda būtent nuo slogos? Vaikų anatomija tokia, kad nosis ypatingai susijusi su ausies struktūromis ir tinkamai negydoma sloga gali baigtis skausmingu otitu. Taigi ką svarbu žinoti apie mažų vaikų slogą ir kaip teisingai lašinti nosies lašus? ...
Skaityti daugiauĮprasčiausi venų varikozės simptomai, kurie matomi plika akimi – tai išsiplėtusios, sustorėjusios, į odos paviršių iššokusios venos. Tačiau venų varikozė neapsiriboja vien tik estetiniais pokyčiais, kurie paprastai pastebimi vėliau. Jos metu kojas gali skaudėti, jos gali gana stipriai tinti. Nuolatinis kojų nuovargis menkina gyvenimo kokybę, o būtinybė kojas slėpti po kelnėmis ar ilgais sijonais – labai vargina pacientą. Tai nėra tik estetinė problema, kaip mano daugelis. Tai – rimtas kraujotakos sutrikimas, kurį reikia gydyti. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – normalus ir daugumos vyrų neaplenkiantis gerybinis procesas, su kuriuo susiduria net iki 90 proc. į devintąją dešimtį įžengusių vyrų. Pirmieji prostatos arba priešinės liaukos histologiniai požymiai jau stebimi 30-40 metų sulaukusiems vyrams, tačiau statistika rodo, kad su įvairiais šlapinimosi sutrikimais vyrai gali susidurti bet kuriuo savo gyvenimo laikotarpiu. Kodėl išsivysto gerybinė prostatos hiperplazija? Kokie rizikos faktoriai didina ankstyvesnio šios ligos pasireiškimo riziką? ...
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauŠirdies ir kraujagyslių ligų sukeliamos komplikacijos vis dar išlieka viena dažniausių mirties priežasčių. Arterinė hipertenzija – vienas labiausiai paplitusių širdies ir kraujagyslių susirgimų, kuri kasmet nusineša labai daug gyvybių visame pasaulyje. ...
Skaityti daugiauNesunkų vaikų peršalimą galima gydyti ir namuose. Jei vaikas jaučiasi gana gerai, karščiavimas nėra didelis, jis aktyvus ir nori žaisti, tuomet gali pakakti ir vaistininko patarimo. Jokiais būdais negalima savavališkai duoti kokių nors antibiotikų – peršalimą dažniausiai sukelia virusai, o antibiotikai virusų tiesiog neveikia. Neracionalus antibiotikų vartojimas ne tik pavojingas sveikatai – dėl to didėja ir bakterijų atsparumas jiems. Vadinasi, vieną dieną galime nebeturėti efektyvių vaistinių preparatų, skirtų bakterinėms infekcijoms gydyti. ...
Skaityti daugiau