Nors ir auksinė bakterija, bet infekciją sukelia

Dideli ir bent jau apčiuopiami priešai, rodos, visada yra baisiausi. Tačiau nereikėtų nuvertinti nors ir nematomo, bet galingo bakterijų pasaulio. Bakterijų sukeltų infekcijų grėsmė nuolat kybo virš mūsų lyg Damoklo kardas. Galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje mums negresia maro, vidurių šiltinės ar choleros epidemijos, bet dažnai tenka išgirsti, kad ištisas šeimas ar darbo kolektyvus išguldo salmoneliozė ar dizenterija, didėja tuberkuliozės pavojus, o dabar dar vis dažniau išgirstame kalbant ir apie auksinio stafilokoko bakteriją, kuri Jungtinėse Amerikos Valstijose vadinama tiesiog bakterija žudike.
 

Paslaptingi auksinio stafilokoko keliai


Auksinis stafilokokas (Staphylococus aureus) – viena iš geriausiai žinomų ir dažniausiai žmonių aplinkoje sutinkamų bakterijų. Kai kurių pasaulio medikų teigimu, jų galima rasti ant 3 iš 10 žmonių odos, nosies gleivinės. Čia gyvendamos bakterijos tėra normalios mikrofloros dalis ir nedaro jokios žalos. Tačiau tam tikrose situacijose jos gali sukelti įvairiausias infekcijas – nuo lengvų odos iki sudėtingų ir gyvybei net pavojingų infekcijų.
„Stafilokoko nešiotojas nejaučia jokių simptomų. Atliekant tyrimus šių bakterijų ieškoma nosies šnervėse, nosiaryklėje, aplink išeinamąją angą, retesniais atvejais pažastyse. Auksinio stafilokoko bakterijos be vargo perduodamos aplinkiniams ir taip gali sukelti infekcijas”, – sako Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos vadovė docentė Auksė Mickienė.
Užsikrečiama tiesiog nuo sergančiojo arba sveiko žmogaus, nešiojančio šias bakterijas, per užterštas rankas ar įvairius namų apyvokos daiktus. Dažnai tiesiog užtenka paliesti durų rankenų ar sienų paviršius, ant kurių yra bakterijų.
Žmonės, kurie neserga, vadinami sveikais auksinio stafilokoko nešiotojais. Tuomet, kai nešiotojų organizmo gebėjimas pasipriešinti sukėlėjui nusilpsta, pavyzdžiui, suprastėjus mitybai, pervargus ar susirgus kokia kita liga, nešiotojas gali sulaukti ir stafilokokinės infekcijos.
„Auksinis stafilokokas sukelia pūlines ligas – odos, plaučių, sąnarių, širdies vožtuvų, kaulų ar bet kurio kito žmogaus kūno organo uždegimą. Tai gali būti maži odos pūlinėliai ir šunvotės, sunkios pūlinės ligos ir kraujo užkrėtimai. O jeigu organizmo gebėjimas kovoti su bakterija yra nusilpęs, auksinis stafilokokas su krauju gali būti nuneštas į bet kurį organą ir jį pažeisti. Medikų pagalba infekuotajam reikalinga iš karto”, – sako docentė.
Pasak Auksės Mickienės, prasidėjusios stafilokokinės infekcijos simptomai labai priklauso nuo to, kokia yra infekcijos forma. Jei prasidėjo odos infekcija, gali atsirasti pūlinių, furunkulų, karbunkulų. Stafilokoko bakterijai pakliuvus ant pooperacinių žaizdų, jos gali supūliuoti. Stafilokokas gali sukelti ir plaučių uždegimą (pneumoniją). „Pavyzdžiui, iš rūkaliaus nosies esančios stafilokoko bakterijos gali patekti į plaučius, ypač kai gripo virusas pažeidžia kvėpavimo takų epitelį. Tada belieka tikėtis antrinės stafilokokinės pneumonijos”, – galimus auksinio stafilokoko plitimo kelius aiškina medikė.
Taip pat dėl auksinio stafilokoko bakterijos gali iš karto prasidėti kraujo infekcija. Žmogus karščiuoja, prasideda šaltkrėtis. Kraujo keliu šios bakterijos gali patekti į įvairius organus. Auksinis stafilokokas turi polinkį pažeisti širdies vožtuvus arba kaulus.


 

Bakterijos neįveikia net antibiotikai


Bakterijų, tarp jų ir auksinio stafilokoko, sukelti uždegimai gydomi antibiotikais. Ligą sukeliančiai bakterijai patekus į organizmą, pastarasis su ja į kovą meta visas savo pajėgas. Yra įrodyta, kad vien antibiotikai ir kitos bakterijas veikiančios medžiagos žmogaus neišgelbėtų, nes reikalinga ir organizmo kova. Žmonija išgyveno bakterijų apsuptyje tūkstančius metų, kol nebuvo išrasti antibiotikai. Bakterijos „nurimsta”, kai organizmas jas nugali. Stiprų organizmą bakterijos mažiau ir rečiau puola nei silpną. Būtent dėl to žmonėms labai svarbu teisingai maitintis, nepervargti, atsisakyti žalingų įpročių, kurie kankina organizmą ir dažnai silpnina imunitetą.
Tačiau dar viena ir bene didžiausia problema yra ta, kad auksinis stafilokokas yra atsparus antibiotikui meticilinui. O tokį atsparumą antibakteriniams vaistams skatina neracionalus ar nepagrįstas jų vartojimas.
Su visuomene siejamos stafilokoko bakterijos dažniausiai yra jautrios meticilinui. Tačiau su ligoninės aplinka susiję stafilokokai yra atsparūs jam, o kartais – ir kitiems antibiotikams. Dėl to šios infekcijos yra ypač pavojingos, jų gydymas – ilgas, brangus ir sudėtingas. JAV, Didžiojoje Britanijoje ir kitose šalyse meticilinui atsparūs stafilokokai jau plačiai cirkuliuoja ne tik ligoninėse, bet ir visuomenėje, dėl to situacija yra labai grėsminga.
 

Baisiausias – ligoninėse klajojantis auksinis stafilokokas


Ligoninių vidaus baubas – auksinis stafilokokas itin greitai gali išplisti reanimacijos bei naujagimių skyriuose, tarp turinčių atvirų žaizdų, invazinių prietaisų bei silpnos imuninės sistemos pacientų. Todėl ligoninėse siekiant išvengti infekcijų turėtų būti imamasi visų prevencinių priemonių. Ligoniai užsikrėtę auksinio stafilokoko bakterijomis turi būti izoliuoti, turėti atskirus daiktus, prie kurių daugiau niekas nesiliestų. Prie tokių ligonių medikai taip pat turėtų būti laikydamiesi visų higienos reikalavimų, kad neperduotų infekcijos kitiems pacientams. „Užsienio ligoninėse netgi yra tokia praktika, jog palatoje, kurioje gydomas auksinio stafilokoko infekciją turintis pacientas, padėtos, bet nepanaudotos antklodės yra išmetamos. Tik dėl to, kad siekiama apsaugoti kitus ligonius ir jokiais būdais neperduoti bakterijos”, – pasakoja Kauno universiteto infekcinių ligų klinikos vadovė. O jei jau prasideda infekcija, tada pirmiausia tikrinamas ligoninės personalas, ar nėra tarp darbuotojų auksinio stafilokoko nešiotojų.
Meticilinui atsparus auksinis stafilokokas ligoninės aplinkoje pasirodė apie 1961-uosius. Iš pradžių infekcijos ir jų protrūkiai pasireiškė tik didžiosiose ligoninėse, o dabar jos dažnos ir mažose ligoninėse, ilgalaikio gydymo įstaigose.
Vis labiau didėja pavojus užsikrėsti ne tik ligoninėje, bet ir visuomenėje. Tik sveikiesiems yra daugiau šansų išvengti komplikacijų ir tiesiog turėti auksinio stafilokoko bakterijas, apie jas nė neįtariant.
Atsparaus auksinio stafilokoko infekcijų bei jų protrūkių užregistruota vaikams, sportininkams, homoseksualiems vyrų, kaliniams. Europoje neseniai užfiksuoti infekcijos atvejai, kai žmonės užsikrėtė ir nuo naminių gyvūnų.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai