Trys simptomai – viena pagalba

Įvairios uždegiminės ligos, traumos sukelia pakyčius, atsiranda įvairių simptomų, iš kurių dažniausi yra uždegimas, karščiavimas ir skausmas. Jie sukelia nemalonius pojūčius ir vargina, ypač jei būna kartu ir užtrunka ilgai. Dažnai kiekvieną iš šių simptomų gydome atskirai, tačiau yra būdų, kaip juos visus galima įveikti vienu metu.
 

Uždegimas, inflammatio (lot. flamma – liepsna), – tai kompleksas kraujagyslių ir jungiamojo audinio reakcijų į pažeidimą. Jų tikslas – pašalinti pažeidimą sukėlusį veiksnį (mikrobus, toksinus ir kt.) ir dėl to žuvusias struktūras (ląsteles bei audinius). Uždegimas yra susijęs su vietiniais pokyčiais: paraudimu, patinimu, karščiu, skausmu. Uždegimui būdinga ir atitinkamos funkcijos sutrikimas.
Uždegimas apima tik tuos audinius ir organus, kuriuose vyksta kraujotaka.
Pagrindinis ginamasis uždegimo mechanizmas yra fagocitozė (tai tam tikrų organizmo ląstelių sugebėjimas naikinti į organizmą patekusius svetimkūnius). Uždegimo reakcijos pobūdis, eiga bei intensyvumas yra įvairūs ir priklauso nuo pažeidimo pobūdžio, intensyvumo, imuninės sistemos būklės. Intensyvaus uždegimo srityje gali būti pažeidžiamos vietinės organizmo struktūros: suardomi audiniai, organų dalys, sutrikdoma jų funkcija. Pašalinus uždegimą sukėlusius veiksnius, pažeisti audiniai pradeda gyti.
Mūsų senoliai uždegimus gydydavo įtrynimais arba kompresais. Naudodavo melisų tinktūrą: į 1 šaukštą melisų tinktūros įpildavo pusę litro vandens. Ūminiu periodu naudodavo karštą vandenį, lėtiniu atveju — šaltą. Sudrėkindavo lininį audeklą ir uždėdavo ant gydomos vietos.
Karščiavimas, t.y. kūno temperatūros pakilimas aukščiau normos, taip pat tai yra apsauginė organizmo reakcija.
Karščiavimas dažnai pasireiškia esant uždegiminėms ligoms (pvz., reumatoidiniam artritui). Esant karščiavimui, vyksta fagocitozė, baktericidinis (bakterijas naikinantis) leukocitų poveikis. Tačiau dėl per aukštos temperatūros dažnai susidaro nepalankios organizmui sąlygos, trikdomos įvairių organų ir sistemų funkcijos. Pvz., jei pažeistas sąnarys, jis gali būti patinęs, karštas, jį sunku judinti.


Liaudies medicinoje, jei negalavimas tapdavo nebepakeliamas, pradžioje karščiavimui mažinti dėdavo vėsinamuosius kompresus ant blauzdų ir stambiųjų kraujagyslių bei ant pažeistos vietos. Taip pat karščiavimui mažinti duodavo gerti įvairių arbatų.
Skausmas – tai apsauginė atsakomoji organizmo reakcija į gyvybei ir sveikatai pavojingą veikimą. Ilgalaikis skausmas sukelia tam tikrus pakitimus: kinta kraujospūdis, širdies ritmas, hormonų koncentracija ir kiti parametrai.
Ligos, traumos ar uždegimo pažeistuose audiniuose iš tukliųjų ląstelių – makrofagų, limfocitų, bazofilų, trombocitų išsiskiria medžiagos, vadinamos alogeninėmis (gr. algos – skausmas). Tai histaminas, bradikininas, serotoninas, neuropeptidai, citokinai, medžiaga P, kalio, vandenilio jonai, prostaglandinai, leukotrienai. Jos sudaro vadinamąjį „uždegimo šiupinį“ ir veikia: pirma, kapiliarų pralaidumą ir mikrocirkuliaciją, sukeldamos kraujagyslių susitraukimą ar atsipalaidavimą, antra, dirgina specifinius skausmo receptorius, vadinamus nociceptoriais.
Liaudies medicina skausmui mažinti naudodavo čiobrelius – darydavo kvapnias vonias, dėdavo kompresus ant skaudamos vietos. Kompresui čiobrelius reikia užplikyti verdančiu vandeniu, nuspausti, suvynioti į drobulę ir dėti ant skaudamos vietos. Galima vartoti ir čiobrelių eterinį aliejų – juo įtrinti pažeistą vietą.

 

Visi šie simptomai gali būti įveikiami vienu metu


Visus šiuos simptomus galima numalšinti vartojant nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU), kurie pasižymi uždegimą, skausmą ir karščiavimą mažinančiu poveikiu. Vienas efektyviausių šios grupės preparatų yra meloksikamas (Movalis). Jis ne tik mažina temperatūrą, skausmą ir uždegimą, bet yra pakankamai saugus lyginant jį su kitais šios grupės preparatais. Vartojant meloksikamą mažesnis nepageidaujamas poveikis virškinamajai sistemai – perforacijų, opų, kraujavimų tikimybė. Jis geriau toleruojamas negu kiti klasikiniai NVNU: mažiau dispepsijos požymių, pykinimo, vėmimo, pilvo skausmo, viduriavimo atvejų. Jis tinka ir esant nedideliam inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimui.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai