Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos viršininko pavaduotojo Rimo JANKŪNO teigimu, naujo vaisto molekulės registracija yra ilgas, brangus bei sudėtingas procesas.
Pirmiausia, praeina daug metų, kol sukuriama naujojo vaisto molekulė. Apie ketverius metus užtrunka naujosios potencialaus vaisto molekulės tyrimai laboratorijoje. Tik keletas iš daugybės potencialių vaistų praeina šį etapą ir patenka į sekantį, trijų stadijų klinikinių tyrimų etapą, kur vaistas tiriamas su žmonėmis.
Pirmojoje stadijoje su sveikais savanoriais atliekami vaisto saugumo bandymai, antrojoje naująjį vaistą gauna nedidelis skaičius tam tikra liga sergančių žmonių. Būtent šioje stadijoje išsiaiškinamas vaistų veikimo mechanizmas, tinkamiausios dozės ir kai kurie kiti aspektai. Tuo tarpu trečiosios fazės klinikiniai tyrimai atliekami su dideliu tam tikra liga sergančių žmonių skaičiumi. Kai kuriais atvejais III fazėje dalyvauja dešimtys tūkstančių žmonių, o tyrimo metu gauti duomenys ir nulemia ar vaistas bus įteisintas.
Šios trys klinikinių tyrimų stadijos vidutiniškai trunka septynerius metus. Vėliau Europos vaistų agentūrai (EMEA) pateikiamas prašymas su visa reikiama informacija dėl naujojo vaisto registracijos. Vidutiniškai dar pusantrų metų užtrunka informacijos patikrinimas.
Taigi, dėl sudėtingo vaistų įteisinimo mechanizmo, tie žmonės, kurie serga sunkia liga ir kuriems gali padėti naujasis perspektyvus vaistas, negali sulaukti pagalbos ir įsigyti naujojo vaisto vidutiniškai aštuonerius metus. Tai reiškia, kad jei jūs sergate sunkia ir nepagydoma liga, tai greičiausiai to vaisto ir nesulauksite, nors jis jau yra ne tik mokslininkų galvose, bet ir Europos Sąjungos biurokratų kabinetuose. Be to, dėl ilgo vaisto registracijos proceso medikamentų gamintojai patiria didžiules išlaidas ir ilgam atideda galimas pajamas (jei tik vaistas bus įteisintas), tai labai padidina vaisto savikainą.
Pasak Rimo Jankūno, naujų vaistų registracijos sistema yra sudėtinga ir paini, tačiau pagrindinis jos tikslas – apsaugoti pacientus nuo galimos vaisto žalos. Pasak jo, visi į rinką patenkantys vaistai yra pakankamai saugūs.
Dabartinės sudėtingos ir painios vaistų registracijos sistemos užduotis yra užtikrinti eilinių vartotojų saugumą, užkertant nepatikrintų ir nesaugių vaistų patekimui į rinką kelią, tačiau šis saugumo jausmas – tik iliuzija. Bene skaudžiausia pamoka prieš 50 metų įvyko su raminamuoju vaistu talidomidu. Tuo metu klinikiniai tyrimai nebuvo atliekami ne tik su žmonėmis, bet ir su gyvūnais. Dėl talidomido vartojimo nėštumo metu apie 12 000 vaikų gimė su sunkiais galūnių defektais.
Ne mažiau skaudžių pamokų būta ir vėliau. Būtent šios priežastys ir privertė naujųjų vaistų tyrimus visuomet pradėti nuo eksperimentų su gyvulėliais.
Tačiau ir atliekant tyrimus su gyvūnais ne visada pavyksta nustatyti potencialaus vaisto toksiškumą. Karatais nutinka taip, jog vaistai, neturintys toksinio poveikio gyvūnams, žmogui gali sukelti siaubingą šalutinį poveikį. Geriausias to pavyzdys - dinitriferolis, kuris ilgą laiką vartotas kaip dietinės piliulės, nedarė jokio poveikio gyvūnams, tačiau 177 moterims jis sukėlė kataraktą.
Tikėtasi, kad naujasis vaistas „CD28-SuperMAB“ bus labai efektyvus gydant pacientus, sergančius kraujo vėžiu ar reumatoidiniu artritu. Atliekant bandymus su gyvūnais, tik kelioms beždžionėms padidėjo limfmazgiai ir nebuvo pastebėta jokių kitų nepageidaujamų reakcijų. Didžiosios Britanijos vaistų registratoriai išdavė leidimą atlikti tyrimus su žmonėmis. Tokio leidimo pasekmė – visi šeši pirmojoje klinikinių tyrimų stadijoje dalyvavę savanoriai atsidūrė reanimacijoje, o vienas po pusės metų susirgo vėžiu.
Blogiausia tai, kad nėra tokių vaistų, kurie būtų visiems vienodai nekenksmingi. Geriausias to pavyzdys – amidopirinas, kuris JAV pražudė daugiau kaip 1600 žmonių, o ispanams, turintiems kitokią genetinę struktūrą, neturėjo jokios įtakos. Tenka apgailestauti, jog absoliučiai saugūs nėra net tie vaistai, kurie praėjo klinikinius tyrimus ir daugelį metų jau buvo rinkoje.
Pasirodė, kad ilgus dešimtmečius skirta pakeičiamoji estrogenų terapija didina tromboembolijų ir mirties riziką.
Didelio susidomėjimo sulaukęs vaistas nuo reumatoidinio artrito rofekoksibas pašalintas iš rinkos nustačius, jog ilgalaikis vaisto vartojimas didina tromboembolijų riziką.
Neseniai panašaus likimo susilaukė ir vaistas nuo nutukimo – rimanobantas, kuris šalutinių psichinių reakcijų riziką didino net du kartus.
Vis griežtėjančios vaistų kontrolės priemonės ir didėjanti vaisto kūrimo savikaina paskatino didžiųjų farmacijos kompanijų atsiradimą. Didelių farmacijos kompanijų biudžetai siekia dešimtis milijardų JAV dolerių.
Jei dabartiniai reguliavimo procesai nebus pakeisti, spartėjant medicinos naujovių tempui, visuomenė patirs vis daugiau neigiamų pasekmių. Kiekvienais metais dėl sudėtingų vaisto registracijos procedūrų miršta milijonai žmonių, kuriuos būtų galima išgelbėti ar bent jau pailginti šių žmonių gyvenimą.
Be to, dabartinė vaistų registracijos sistema varžo mažų farmacijos kompanijų produktų patekimą į rinką. Nors vaistas ir buvo labai efektyvus bei veiksmingas tam tikrai daliai pacientų, tačiau dėl griežtų reikalavimų jis neatitinka sutartinių III stadijos klinikinių tyrimų standartų, taigi reikia papildomų tyrimų. Dažnai nutinka taip, jog mažos farmacijos kompanijos dėl didelių vaistų tyrimų bei įteisinimo išlaidų nebeturi papildomų lėšų, ir potencialaus vaisto atėjimas į rinką nukeliamas dar trejiems ar ketveriems metams.
Nors dabartinė vaistų kontrolės sistema sukurta apsaugoti žmogų, tačiau neretai ji tik kenkia. Geriausias to pavyzdys yra plačiai vartotas ir milijonus gyvybių išgelbėjęs pirmasis vaistas nuo hipertenzijos – propranololis. Didžiojoje Britanijoje šis vaistas buvo prieinamas visiems. Tuo tarpu JAV po talidomido skandalo sugriežtino naujų vaistų patekimą į rinką. Tai lėmė, kad daugiau nei 10 metų nuo arterinės hipertenzijos sukeltų komplikacijų mirdavo po 10000 amerikiečių kasmet, kol vaistas pagaliau pateko į rinką.
Neseniai į Lietuvą atvykęs nepriklausomas tyrėjas Bartley J. Madden iš JAV pristatė „dviejų kelių“ vaisto registracijos koncepciją, kurią būtų galimą sukurti mūsų šalyje. Jo teigimu, dabartinė „vieno kelio“ vaisto įteisinimo sistema, kada vaistą pacientai gauna tik po ilgų ir išsamių tyrimų, yra nepaslanki, per daug gremėzdiška bei turi daugybę trūkumų. Nemažai pacientų taip ir miršta, nesulaukę, kol naujas vaistas pateks į rinką, nors vaistas jau seniai egzistuoja mokslininkų laboratorijose.
Pasak jo, naujas vaistas turėtų praeiti įprastinę klinikinių tyrimų sistemą, tačiau vaistų kūrėjams reikėtų suteikti galimybę atskirai nuo vaistų reguliuotojų susitarti su sunkiai sergančiais pacientais, pasirašančiais informuotą sutikimą, ir parduoti jiems dar neįteisintų („nepalaimintų“ EMEA), tačiau praėjusių saugumo klinikinius tyrimus vaistų. Tokia sistema suteiktų galimybę sunkiai sergantiems pacientams naujausius vaistus gauti daug anksčiau bei paprasčiau. Be to, tai sumažintų vaisto savikainą ir padidintų turimų žinių kiekį. Nors iš pirmo žvilgsnio tokia sistema ir atrodo patraukliai, tačiau tai ne kas kitas, kaip „rusiška ruletė“. Gali būti, jog iki galo neištirtas vaistas padėtų išgelbėti šimtus gyvybių, tačiau gali būti ir taip, kad jis paskatins greitesnę žmogaus mirtį. Lietuvoje buvo išgirstas mokslininko siūlymas, dabar belieka sulaukti verdikto.
raumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – lėtinė liga, kurios išvengti nepavyksta praktiškai nė vienam vyrui. Nors prostatos didėjimas yra gana natūralus reiškinys, tai nereiškia, kad ligą reikėtų ignoruoti. Negydoma gerybinė prostatos hiperplazija gali pridaryti kur kas daugiau bėdų nei tik šlapinimosi sutrikimai. Nors ir jie vyro gyvenimui „žavesio“ tikrai neprideda. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad pasikartojantis (recidyvuojantis) aftinis stomatitas gali kamuoti net kas penktą planetos žmogų. Neįtikėtina, bet tai gana dažna liga, į kurią neretai tiesiog numojama ranka. Ir visai be reikalo. Juk burnos opelių sukeliamas diskomfortas gali prišaukti kur kas daugiau bėdų – pacientas gali vengti tinkamai išsivalyti dantis ar sočiai ir maistingai pavalgyti, nes jam tiesiog labai skauda. O prasta burnos higiena ir nepakankama mityba sukelia dar daugiau bėdų, ar ne?...
Skaityti daugiauPodagra neretai vadinama „karalių liga“ arba „ponų liga“. Pasirodo, kad toks ligos sinonimas atkeliavęs iš senų laikų, kai skausmingais sąnarių uždegimais dažniausiai susirgdavo papuotauti mėgstantys kilmingieji, ant kurių stalo tikrai netrūkdavo riebios mėsos ar prašmatnių jūros gėrybių. Vis dėlto šios lėtinės ligos aktualumas šiandien tikrai nesumažėjęs. Kas yra podagra ir kokie jos klinikiniai požymiai? Kokie šios lėtinio medžiagų apykaitos sutrikimo gydymo principai? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? O ką pasakysite apie tai, kad vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda būtent nuo slogos? Vaikų anatomija tokia, kad nosis ypatingai susijusi su ausies struktūromis ir tinkamai negydoma sloga gali baigtis skausmingu otitu. Taigi ką svarbu žinoti apie mažų vaikų slogą ir kaip teisingai lašinti nosies lašus? ...
Skaityti daugiauĮprasčiausi venų varikozės simptomai, kurie matomi plika akimi – tai išsiplėtusios, sustorėjusios, į odos paviršių iššokusios venos. Tačiau venų varikozė neapsiriboja vien tik estetiniais pokyčiais, kurie paprastai pastebimi vėliau. Jos metu kojas gali skaudėti, jos gali gana stipriai tinti. Nuolatinis kojų nuovargis menkina gyvenimo kokybę, o būtinybė kojas slėpti po kelnėmis ar ilgais sijonais – labai vargina pacientą. Tai nėra tik estetinė problema, kaip mano daugelis. Tai – rimtas kraujotakos sutrikimas, kurį reikia gydyti. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – normalus ir daugumos vyrų neaplenkiantis gerybinis procesas, su kuriuo susiduria net iki 90 proc. į devintąją dešimtį įžengusių vyrų. Pirmieji prostatos arba priešinės liaukos histologiniai požymiai jau stebimi 30-40 metų sulaukusiems vyrams, tačiau statistika rodo, kad su įvairiais šlapinimosi sutrikimais vyrai gali susidurti bet kuriuo savo gyvenimo laikotarpiu. Kodėl išsivysto gerybinė prostatos hiperplazija? Kokie rizikos faktoriai didina ankstyvesnio šios ligos pasireiškimo riziką? ...
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauŠirdies ir kraujagyslių ligų sukeliamos komplikacijos vis dar išlieka viena dažniausių mirties priežasčių. Arterinė hipertenzija – vienas labiausiai paplitusių širdies ir kraujagyslių susirgimų, kuri kasmet nusineša labai daug gyvybių visame pasaulyje. ...
Skaityti daugiauNesunkų vaikų peršalimą galima gydyti ir namuose. Jei vaikas jaučiasi gana gerai, karščiavimas nėra didelis, jis aktyvus ir nori žaisti, tuomet gali pakakti ir vaistininko patarimo. Jokiais būdais negalima savavališkai duoti kokių nors antibiotikų – peršalimą dažniausiai sukelia virusai, o antibiotikai virusų tiesiog neveikia. Neracionalus antibiotikų vartojimas ne tik pavojingas sveikatai – dėl to didėja ir bakterijų atsparumas jiems. Vadinasi, vieną dieną galime nebeturėti efektyvių vaistinių preparatų, skirtų bakterinėms infekcijoms gydyti. ...
Skaityti daugiau