Vaistai nuo skausmo: vartojimo ypatumai

Skausmas, ypač pasikartojantis bei trunkantis ilgą laiką, – vienas labiausiai varginančių ligos simptomų. Deja, preparatų nuo skausmo tenka vartoti dažnai ir įvairaus amžiaus žmonėms. Kartais mėnesius ir metus tenka vartoti skausmą slopinančių vaistų. Bet net ir geri preparatai visuomet turi savų niuansų. Skaitykite apie pažangius nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU) ir jų vartojimo ypatumus.
 

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo


Vienas iš šios vaistų grupės atstovų, jau kelerius metus platinamų tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse, yra meloksikamas (pvz., Movalis). Vaistas mažina reumatinių ir kai kurių ligų sukeliamus simptomus, daugiausia uždegimą ir skausmą. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo vartojami daugybę metų, sakysite jūs, kad ir tas pats senasis ibuprofenas. Visiškai teisingai, tačiau ankstesnės kartos vaistai veikdavo taip, kad, kurį laiką jų pavartojus, gana neretai būklė komplikuodavosi ir išsivystydavo opaligė. Vartojant meloksikamą, tokių komplikacijų dažnis labai sumažėjo. Praktika rodo, kad meloksikamas ir pakankamai veiksmingas, ir saugus virškinamajai sistemai. Tad jis ypač tinka tiems, kuriems yra padidėjusi rizika sirgti skrandžio ar dvylikapirštės žarnos ligomis bei, aišku, visiems norintiesiems jų išvengti. Meloksikamas geriau nei daugelis kitų tos pačios grupės preparatų tinka ir sergant gretutinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis. Moksliniai tyrimai įrodė preparato veiksmingumą ir saugumą. Gydomasis meloksikamo poveikis siejamas su kraujagyslių uždegimo proceso slopinimu.
Beje, tai vienintelis šios grupės vaistas, išleidžiamas ir injekuojamąja forma (ampulėmis). Šią formą gydytojas greičiausiai paskirs gydydamas ūminius skausmus. Numalšinus juos, uždegimą slopinantį gydymą patogu tęsti tokią pat veikliosios medžiagos dozę turinčiomis tabletėmis.
Tačiau šio vaisto, kaip ir jokio kito, negalima vartoti neapdairiai.
 

Į ką reikia atkreipti dėmesį vartojant meloksikamą?


Nors meloksikamas laikomas gana saugiu, opaligės rizika vis dėlto egzistuoja. Ilgą laiką vartojant šių vaistų, periodiškai būtina atlikti endoskopinį tyrimą bei įvertinti pokyčius skrandyje bei dvylikapirštėje žarnoje. Rekomenduojama atlikti biocheminį tyrimą inkstų funkcijai įvertinti, stebėti kraujospūdį, atlikti bendrą kraujo tyrimą. Periodiškumą numatys jūsų gydantis gydytojas.


Tačiau, jei staiga pastebėjote, kad išmatų spalva pasikeitė, jos tapo juodos kaip degutas spalvos, – nutraukite vaisto vartojimą ir nedelsdami vykite į ligoninę. Nenumokite ranka ir tuomet, jei viršutinėje pilvo dalyje jaučiate skausmą – pasakykite apie tai savo gydytojui.
Asmenys, jautrūs nesteroidiniams vaistams nuo uždegimo, dažnai neturi kitų alternatyvų ir nuskausminimui neretai vartoja nepakankamai veiksmingą paracetamolį. Tačiau 2006 metais Ispanijoje atliktas tyrimas parodė, kad tokie asmenys neretai gerai toleruoja meloksikamą. 95 procentai pacientų toleravo preparatą, jiems nepasireiškė jokių alergijos požymių. Vis dėlto, planuojant vartoti šių vaistų, patartina atlikti jautrumo meloksikamui mėginius (jei esate alergiški aspirinui).
 

Ką reikia prisiminti prieš jį vartojant?


Šio preparato nerekomenduojama vartoti prieš arba po aortos-vainikinių kraujagyslių nuosrūvio suformavimo operacijų (paprastai vadinamų šuntavimu). Informuokite gydytoją, jei praeityje esate patyrę insultą, infarktą arba krešulį kraujagyslėse, sergate širdies nepakankamumu, esate sirgę opalige, sergate divertikulioze, bronchų astma. Vaisto nerekomenduojama vartoti nėščioms moterims.
 

Ko turėčiau vengti, jei vartoju šių vaistų?


Nepasitarę su gydytoju nevartokite nereceptinių vaistų nuo peršalimo arba nuo skausmo. Juose gali būti medžiagų, priklausančių tai pačiai vaistų grupei, kaip ir meloksikamas, dėl to, vartodami anksčiau minėtus nereceptinius vaistus, galite jų perdozuoti.
Vartojant meloksikamą, negalima gerti alkoholio. Alkoholis padidina kraujavimo iš virškinamojo trakto pavojų.
Prieš pradėdami vartoti meloksikamą, informuokite gydytoją, jei vartojate kokių nors kitų vaistų, pavyzdžiui, ciklosporino, ličio preparatų, kai kurių šlapimo išsiskyrimą skatinančių, kraują skystinančių, steroidų, AKF inhibitorių, aspirino ar kitų NVNU. Tokiu atveju jums gali prireikti koreguoti meloksikamo dozę, atlikti tam tikrus tyrimus arba kai kuriais atvejais keisti kitu preparatu.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai