Sąnarių ligų gydymo šiuolaikiniais vaistais galimybės

Sąnarių skausmas gali varginti įvairiame amžiuje ir būti trumpalaikis arba tęstis daugelį metų. Priežasčių, kaip žinome, daugybė.
 

Viena dažniausių – osteoartritas – lėtinė progresuojanti liga. Jos metu kremzlė, kuri normaliai atlieka amortizatoriaus vaidmenį, palaipsniui nudyla ir galų gale kaulai ima trintis vienas į kitą. Šių pakitimų neretai atsiranda keliuose sąnariuose: tarpslanksteliniuose, kelių, klubo, metams bėgant jie progresuoja.
Neretai sąnariai tampa autoimuninių ligų taikinais, kai organizmo imuninė sistema klaidingai „atakuoja“ savo paties audinius, tarp jų ir sąnarius bei kitus organus. Ryškiausi pavyzdžiai – ankilozinis spondilitas, reumatoidinis artritas, kuriuo serga ne tik suaugusieji, bet ir vaikai bei paaugliai (tuomet jis vadinasi juveniliniu reumatoidiniu artritu).
 

Skausmas ir ne tik


Sąnario pažeidimas dažniausiai pasireiškia pavieniais simptomais ar jų deriniu. Dažniausi yra skausmas, patinimas, paraudimas, lankstumo praradimas, traškėjimas, rytinis sustingimas, judesių amplitudės sumažėjimas, sąnario deformacija, nevienodas galūnių (kojų) ilgis.
 

Vaisto parinkimas – atsakingas žingsnis


Daugelį minėtų simptomų malšina nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Tačiau dauguma vaistų pasižymi nepageidaujamais poveikiais. Kadangi dauguma šių ligų yra lėtinės, t.y. jomis žmogus serga ir turi gydytis ilgai, gydymo parinkimas – labai atsakingas žingsnis. Tik tuomet galima išvengti ligos paūmėjimo, ankstyvų komplikacijų ir neįgalumo.


Senesnės kartos minėti vaistai nuo uždegimo pasižymi ryškesniu šalutiniu poveikių, ypač virškinamajam traktui ir inkstams. Ilgalaikis jų vartojimas gali sukelti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas. Tai labai ribojo minėtųjų vaistų vartojimą daugeliui pacientų. Juk vyresniame amžiuje ir taip dažniau sergama keliomis lėtinėmis ligomis, tarp kurių pasitaiko įvairių virškinamojo trakto ligų.
Tačiau, atsiradus naujesnės kartos šios klasės vaistams, ilgalaikis gydymas tokiems pacientams pasidarė daug saugesnis ir veiksmingesnis.
 

Veiksmingumas ir saugumas – vertingiausios vaisto savybės


Kaip pavyzdį galima pateikti preparatą meloksikamą (vaistinėse parduodamas, pavyzdžiui, pavadinimu Movalis). Juo neretai gydomos visos aukščiau minėtos ligos. Yra duomenų, kad meloksikamas gali būti efektyvus esant peties sąnario aplinkinių audinių uždegimui (periartritui), ūminiam juosmens skausmui, ūminiam sėdimojo nervo uždegimui gydyti. Vaistas efektyviai malšina skausmą, uždegimą, lengvai prasiskverbia į sąnarių skystį, kuriame susidaro pakankama jo koncentracija, gerina sąnarių judrumą. Meloksikamas gerai toleruojamas, pakankamai saugus vartoti pagyvenusiems žmonėms, net esant nedideliam inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimui. Jo šalutinis poveikis virškinamojo trakto gleivinei yra daug silpnesnis nei senesnės kartos vaistų, taigi jis yra saugesnis vartoti, jei yra buvę virškinamojo trakto sutrikimų (skrandžio ar/ir dvylikapirštės žarnos uždegimai/opaligė). Tačiau preparato vartoti draudžiama paūmėjus šioms ligoms ar atsiradus kraujavimui iš opų. Atsargiai turi būti skiriama pacientams, vartojantiems kraują skystinančių vaistų.
Kartais meloksikamo injekcijos trumpą laiką skiriamos pooperaciniam skausmui malšinti (dėl jo mažesnio šalutinio poveikio virškinamajai sistemai, palyginti su kitais vaistais).

 

Su optimizmu į ateitį


Skiriant vaisto visada tikimasi veiksmingumo, naudingumo, simptomų išnykimo ar sumažėjimo. Džiugina tai, kad vaistai yra nuolat tobulinami, ieškoma vis naujesnių, ir kad atsiranda galimybė jais efektyviai kontroliuoti ligos eigą, atitolinti komplikacijų išsivystymą (sąnarių pažeidimą ir kt.).Taip pagerinama šių žmonių gyvenimo kokybė ir sugrąžinamas jiems judėjimo ir gyvenimo džiaugsmas.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai