Karščiuojančio vaiko slauga

Kurios mamos vaikas nėra karščiavęs? Atrodo, labiau pažįstamo rūpesčio ir būti negali. Kaip žinome, temperatūra tėra gynybinė organizmo reakcija prieš puolančius mikrobus. Kita vertus, karščiavimas, net jei tai tik paprasčiausias „peršalimas“, pablogina savijautą, o itin didelis ar ilgai užsitęsęs, vaikams gali sukelti traukulius. Laimei, priemonių kovai su karščiavimu apstu. Tereikia žinoti, kada ir ką pasirinkti.
 

Daugelis sergančio vaiko slaugos principų yra lyg savaime suprantami.
Svarbu suteikti kuo geresnes sąlygas ligoniukui kovoti su liga. Nereikia pamiršti kelis kartus pravėdinti kambarį, taip ore tvyros mažesnė mikrobų koncentracija.
Būtina suteikti vaikui ramybę, bet, jei nori, jis gali užsiimti daug jėgų nereikalaujančia veikla. Jei įmanoma, ligoniukui geriau būti atskirame kambaryje, tiek tam, kad kiti vaikai neužsikrėstų, tiek tam, kad pats geriau pailsėtų.
Būtina suprakaitavusio vaiko drabužius pakeisti sausais, o mažo vaiko odelę nuvalyti. Reikia paraginti gerti daug skysčių, tačiau valgyti gali tiek, kiek nori, bet geriau – lengvai virškinamą, sveiką maistą.
 

Fizinės priemonės karščiavimui mažinti


Kai ligos mikrobas puola, vaiko imuninė sistema per mediatorius „praneša“ termoreguliacijos centrui, esančiam pogumburyje, o iš ten duodamas ženklas raumenims gaminti daugiau šilumos (pradeda krėsti šaltis), be to, siunčiamas signalas ir kraujagyslėms susitraukti (neatiduoti šilumos). Organizmas taip daro, nes nuo seno žino – daugelis mikrobų žūsta aukštoje temperatūroje (pvz., gripo virusas apie 38,5°C).


Slaugant vaiką tikslas nėra iš karto numušti temperatūrą, o pagerinti vaiko savijautą ir neleisti temperatūrai pakilti pernelyg aukštai. Fizinėmis priemonėmis mes galime palengvinti natūralius šilumos atidavimo būdus.
Šilumą atiduodame pro odą. Taigi karščiuojančio vaiko šiltai prirengti nereikia, užkloti užtenka plona antklode. Kad vaikui būtų kuo šilčiau, reikia pasirūpinti, kai krečia drebulys, vaikas skundžiasi, kad jam šalta, vėsios rankytės ir kojytės. Norėdami sumažinti temperatūrą, galime ištrinti vaiko odą drėgnu rankšluosčiu. Anksčiau šiuo tikslu buvo naudojamas spiritas, degtinė, tačiau nustačius, kad jis pasisavinamas pro odą, dabar, kai yra kitų efektyvių būdų, paprastai nerekomenduojamas.
Šilumą atiduodame prakaituodami. Todėl svarbu vaiką sausai perrengti, duoti gerti kuo daugiau skysčių, kad būtų ką išprakaituoti. Pakilus kūno temperatūrai vienu laipsniu daugiau nei 37,5°C, skysčių papildomai netenkama (dėl prakaitavimo, padažnėjusio kvėpavimo, pro odą) apytiksliai 10 ml/kg kūno svorio, tad šiuos netekimus reikia kompensuoti. Tada vaikas geriau jausis ir greičiau sveiks.
 

Vaistai nuo temperatūros


Temperatūrą mažina beveik visi vaistai nuo uždegimo. Vaikams saugiausi – patikrinti ir gerai žinomi – paracetamolis (acetaminofenas) ir ibuprofenas. Dozė priklauso nuo vaiko amžiaus ir svorio. Pakartotinai vaisto galima duoti po keturių valandų, tačiau ne daugiau negu keturis kartus per parą.
Išgerti vaistai nuo temperatūros suveikia maždaug po pusvalandžio.
 

SŽ įspėja


Kada karščiavimas turėtų kelti nerimą
Kartais karščiuojant išsiverčiama be gydytojo. Tačiau, jei abejojate, visada geriau kviesti pagalbą. Ypač rizikinga, jei karščiuoja kūdikis arba jei vaikas yra vangus, mieguistas, atsirado bėrimas, ar karščiuoja kelinta para, o priežastis neaiški, kai sergantis vaikas negeria skysčių, kai būklė blogėja.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai