Kaip apsisaugoti nuo pavojingųjų erkių

Nesvarbu, koks dabar metų laikas ar lauko temperatūra – erkės yra aktyvios didžiąją metų dalį. Kiekvienam naudinga žinoti, kaip apsisaugoti nuo šių vikrių ir sunkiai pastebimų gyvių, o kartu ir nuo jų sukeliamų ligų, kurios gali būti netgi pavojingos gyvybei.

 

Vakcinos (skiepai)

Vakcinos, galinčios apsaugoti nuo Laimo ligos (boreliozės), deja, vis dar nėra. Tai yra didelė problema, mat Laimo ligos atvejų kasmet daugėja. Liga yra klastinga, nes ji dažnai diagnozuojama per vėlai, kai Laimo boreliozė būna jau gerokai pažengusi ir padariusi nemažai žalos.

 

Laimo liga yra dažniausiai pasitaikanti liga Europoje, turint omenyje būtent erkių pernešamas ligas. Teigiama, kad ši bakterinė infekcija linkusi paveikti nervų sistemą, o kas dešimtas šia infekcija užsikrėtęs pacientas rizikuoja susirgti centrinės nervų sistemos ligomis. Laiku diagnozuota liga sėkmingai gydoma antibiotikais, tačiau, kaip ir minėta prieš tai, aptikti susirgimą ankstyvojoje stadijoje pavyksta tikrai ne visais atvejais. Dažnai ji diagnozuojama jau pastebėjus įvairius organizmo pažeidimus.

 

Kol kas pats efektyviausias apsisaugojimo nuo erkinio encefalito būdas yra vakcinacija (skiepijimas). Skiepų efektyvumas siekia apie 98-99 procentus. Žinoma, labai svarbu laikytis rekomenduojamos skiepijimo schemos. Priklausomai nuo to, kada tikimasi apsaugos, galima rinktis įprastą arba pagreitintą skiepijimo schemą. Paskiepijus pirmosiomis vakcinos dozėmis pagal rekomenduojamą schemą, skiepijimas atnaujinamas kas penkerius arba kas trejus metus (dažnesnis apsaugos atnaujinimas taikytinas, jei pacientas yra vyresnis nei 49-50 metų amžiaus).

Vaikus leidžiama skiepyti jau nuo vienerių metų amžiaus. Suaugusieji ir vaikai ypatingai skatinami skiepytis endeminėse zonose. Ne paslaptis, kad Lietuva yra priskiriama padidintos rizikos šalims, todėl gyventojai turėtų būti susipažinę su apsaugos nuo erkių galimybėmis.

 

Erkių gyvenviečių vengimas

Erkės knibžda ten, kur nepatenka tiesioginiai saulės spinduliai. Taip pat joms patinka aukštesnė augmenija, drėgnesnės ir nuo stipraus vėjo apsaugotos vietos. Tikėtina, kad erkių daugiau bus aukštoje drėgnoje pievoje ir miške, nei ten, kur vyrauja tvarkingai nupjauta ir gerai saulės apšviesta veja.

Dauguma galvoja, kad erkės knibžda tik miškuose. Vis dėlto būtina žinoti, kad jos ypatingai mėgsta tiesiog aukštesnę augmeniją, tad kartais gali pakakti tiesiog atsidurti šalia neprižiūrėtos ar laukinės pievos. Grįžus iš tokios aplinkos būtina gerai apsižiūrėti.

 

Pritaikyta apranga

Ruošiantis į mišką ar pievą svarbu tinkamai apsirengti. Renkantis šviesių spalvų drabužius padidėja tikimybė pastebėti tamsių spalvų erkes ir jos tampa geriau matomos nei ant odos. Patariama rinktis ilgas rankoves turinčius drabužius ir gerai priglundančias kelnes. Rankogaliai ir klešnės neturėtų būti platūs (itin gerai, kai jie pasibaigia elastinga medžiaga ar netgi guma). Tinkami auliniai batai. Kelnių galus galima susikišti į tamprias kojines. Reikėtų nepamiršti apsaugoti ir galvos – tam tinkama gerai galvą apgaubianti kepurė ar skarelė.

 

Specialūs repelentai

Vaistinėse ir parduotuvių lentynose galima rasti specialių erkes atbaidančių priemonių. Yra visokių formų – purškalų, putų, apyrankių, aliejų ir panašiai. Svarbu rinktis kokybiškus produktus, įvertinti galimas alergijos ir jautrumo sudedamosioms dalims rizikas, o vaikams naudoti tik specialiai pritaikytus produktus, mat suaugusiems skirti produktai jiems gali netikti. Būtina laikytis ant pakuotės nurodytų instrukcijų ir suprasti, kad apsaugą gali tekti atnaujinti kas keletą valandų.

Reikėtų nepamiršti apsaugoti ir savo augintinių, nes jiems erkių pernešamos ligos taip pat pavojingos.

 

Natūralios apsaugos priemonės

Teigiama, kad erkės vengia kai kurių aštrius kvapus skleidžiančių produktų. Tarp jų – actas, arbatmedžio aliejus, česnakai, citrusiniai vaisiai, kai kurie kiti eteriniai aliejai. Apsaugą galima pasigaminti ir namuose – į švarų vandenį įlašinti arbatmedžio aliejaus, gerai suplakti iki vientisos emulsijos ir purkšti ant drabužių bei odos (vandens mišinyje turi būti dvigubai daugiau nei arbatmedžio aliejaus). Itin veiksminga tokias natūralias priemones naudoti derinant su cheminiais repelentais. 

 

 

Parengė: farmacininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai