Liga pagal natas arba “Muzikinių“ susirgimų profilaktika

Planuojate mokytis groti gitara ar leisti vaiką į muzikos mokyklą? Puiku, tačiau būkite pasiruošę „muzikinių“ susirgimų profilaktikai.

Styginis orkestras

Styginiai instrumentai būna patys įvairiausi. Daugelis renkasi smuiko, gitaros pamokas. Todėl ne vienam tenka patirti stygininkams gresiančius sveikatos pavojus. Dažniausios jų ligos: rankų smulkiųjų sąnarių patologija-deformuojanti artrozė, raiščių ir sausgyslių uždegimas- tendovaginitas, neuritas ir raumenų uždegimas. Nereta problema- vadinamasis „ rašymo spazmas“, kai profesionalas staiga neįvaldo ištisus metus tobulinto judesio (paralyžiaus forma). Ir jei rašytojas negali parašyti nei eilutės, tai gitaristui, smuikininkui ar violančelininkui   spaudžiant  stygą, prasideda kairės rankos drastiškas tremoras (stiprus drebulys), neleidžiantis išgauti garsą.  Esant „rašymo spazmui“ grojimas darosi neįmanomas ir dėl kitų priežasčių- plaštaka apmiršta tam tikroje pozoje, pirštai lieka suvaržyti ir net menkiausias judesys kelia skausmą.

Klavišiniai

Grojant pianinu taip pat būdingi rankų pažeidimai. Pavyzdžiui, sausgyslių uždegimas- tendovaginitas,  atsirandantis po ilgo plaštakos apkrovimo, kai grojama akordais ir oktavomis, dideliu tempu. Neretai kamuoja skausmingas riešo  ganglijas. Ganglijo susiformavimas susijęs su nuolatinėmis riešo mikrotraumomis. Tai paslankus gumbas riešo srityje. Tačiau gali pasitaikyti ir intrasąnarinių ganglijų, kurie išoriškai nesudaro iškilimo, o  sukelia skausmą riešo judesių metu. Tokiais atvejais tenka groti per skausmą ir techninės galimybės smarkiai krenta.

Ką daryti?

Ir stygininkams ir klavišininkams būtina:

-repeticijų metu daryti pertraukas. Prieš egzaminus ir koncertus jokiu būdu negalima  groti daug valandų iš eilės.

-būtina repeticijas praturtinti įvairius plaštakos raumenis ir sąnarius įtraukiančiais pratimais.

-groti atpalaiduotomis rankomis. Įtempimas prastina techniką ir veda prie profesinių susirgimų.

-aktyviai gyventi, repeticijų ir koncertų stresą malšinti sportu, pavyzdžiui, bėgimu, plaukimu. Patariamas žaidimo tipo sportas, atpalaiduojantis rankas, pavyzdžiui, futbolas.

Pučiamųjų orkestras

Tradiciškai grojimas saksofonu ar triūba asocijuojasi su plaučių susirgimais. Tai nenuostabu, nes oro iškvėpimo į muzikos instrumentą pasipriešinimas yra dešimt kartų viršijantis įprastą iškvėpimą. Rezultate neišvengiamai kyla spaudimas bronchuose, alveolėse, plaučių audiniuose . Visa tai ilgainiui lemia plaučių emfizemos vystymąsi- audinio struktūros minkštėjimą, perteklinį oro susikaupimą. Daug ką nusveria genetiniai faktoriai- ar atsparumą kvėpavimo sistemai paveldėjo muzikantas. Kenksmingi įpročiai, rūkymas ženkliai blogina prognozę.

Pučiamuosiuose instrumentuose slypi dar viena rimta bėda- infekcija. Mokslininkai teigia, kad patogenai dauginasi muzikiniuose instrumentuose su didelėmis ertmėmis: valtornoje, mediniuose fleitoje bei fagote.

Ką daryti?

-Grojant pučiamaisiais vengti didelio įtempimo. Jei po grojimo skauda krūtinės ląstą, prasideda kosulys, dusulys- praneškite pedagogui. Gal instrumentas blogai suderintas ar jums netinka.

-po kiekvieno grojimo valykite instrumentą, periodiškai dezinfekuokite.

-kartą per metus atlikite krūtinės ląstos rentgenografiją.

 

Mušamieji

Grojantys būgnais ir perkusija taip pat papuola į rizikos grupę. Daugelį metų roko grupėje grojęs būgnininkas, kentęs riešo sąnario skausmus, patinimą, judesių trūkumą, iš medikų išgirdo prognozę- „susidėvėjęs“ sąnarys. Riešo sąnario dalį ar visą  kremzlinį paviršių pakenkė progresuojantis degeneracinis procesas- artrozė.

 Didžiausias muzikanto košmaras, kai koncerto metu sutrinka pirštų lenkimas ir tiesimas – lankstant pirštas užstringa, kartais spragsi. Skausmingi piršto judesiai neleidžia baigti kūrinio. Tai dėl stringančio piršto ligos – piršto sausgyslės arba sausgyslės dangalų uždegimo –tenosinovito.

Kita būgnininkų problema- per didelis garsas, buvimas garso epicentre. Todėl po  daugelio metų grojimo dalis būgnininkų pradeda skųstis progresuojančiu klausos praradimu, o LOR gydytojai diagnozuoja neurosensorinį prikurtimą. Liga išsivysto vidinėje ausyje, kur eina klausomasis nervas iš ausies į smegenis arba iš smegenų į ausį. Dėl nuolatinio triukšmo sraigės šepetėliai nusidėvi ir nebegali tinkamai perduoti nervinio impulso.

Ką daryti?

-grodami naudokite specialius riešų įtvarus, fiksatorius, kurie stabilizuoja sąnarį ir padeda išvengti pertempimo.

-nepertempkite rankų.  Repeticijų metu darykite pertraukėles.

-saugokite ausis nuo triukšmą kamštukų bei ausinių pagalba.

 

Parengė:L.Varanavičienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai