Senjorų dažniausiai patiriamos traumos

Žiniasklaidoje yra itin dažnai kalbama apie jaunų žmonių patiriamas sporto traumas, tačiau vis mažiau dėmesio yra skiriama vyresnio amžiaus žmonėms – senjorams.  Būtent šių žmonių grupė auga sparčiausiai. Manoma, jog Lietuvoje 2030 m. pradžioje bus apie 28,9 proc. žmonių, kuriems 60 ir daugiau metų, tad būtina jau dabar atkreipti dėmesį į jų sveikatą. Tą būtent ir daro Vilniaus valdžia, kuri šią vasarą Vilniuje esančius senjorus pakvietė dalyvauti nemokamose mankštose po atviru dangumi.  „Senjorų sporto vasara“ –  būtent taip vadinasi renginiai, kurie kvietė vyresnio amžiau žmones mankštintis drauge su profesionalais. Tačiau net ir sportuojant su profesionalais kartais yra neišvengiama įvairių sportinių traumų. Tad šįkart apie tai, kokias traumas vasaros metu sportuodami dažniausiai patiria senjorai.

Traumos, kurios atsiranda dėl griuvimų

Normalu, jog vyresniame amžiuje žmogui sutrinka koordinacija, jam tampa sunku išlaikyti pusiausvyrą. Dėl to labai dažnai traumos nutinka dėl to, jog griūnama. Tuomet yra patiriami įvairūs minkštųjų audinių sužeidimai bei galvos traumos... Galvos smegenų sutrenkimas – tai viena iš traumų, kurias patiria senjorai tuomet, kai nukrenta, Nukritus žmogus netenka sąmonės, atsiranda pykinimas, vėmimas, galvos skausmas. Pirmoji pagalba tokiam žmogui yra ramybė ir šaltas kompresas, būtina kreiptis į gydytoją.

Kai kada pargriuvus žmogus gali pamatyti, jog kaulai sveiki, niekas nelūžo, galvos nesusitrenkė, tačiau atsirado įvairūs kūno vietų sumušimai, mėlynės, odos nubrozdinimai, žaizdos, raiščių patempimai, be to, visi šie nemalonūs simptomai dar yra lydimi ir skausmo. Tokiu atveju yra rekomenduojama naudoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, tepalas nuo skausmo padeda. Traumuotą vietą tereikia patepti ir skausmas bei uždegimas turėtų būti nuslopintas.  

Jeigu traumuotoje vietoje atsirado ne tik patinimas ar mėlynė, bet ir vargina aštrus skausmas, o ir tą vietą sunkiai judinate, tuomet nereikėtų daryti staigių judesių. Jei netyčia lūžį palaikysite sutrenkimu, tuomet lūžę kaulai gali pasislinkti ir tuomet kančių jau bus daug daugiau.

Ką daryti, jei lūžo ar išniro kaulas?

Pirmiausiai traumuotą vietą reikėtų sutvirtinti taip, kad ji nejudėtų. Tą reikėtų padaryti dėl to, kad nepasislinktų kaulų nuolaužos. Fiksuojantis tvarstis ir įtvaras gali būti puikia priemone, kuri padės sąnarius, esančius aukščiau ir žemiau lūžio vietos, pritvirtinti taip, kad šie negalėtų judėti. Svarbu pakenktą vietą atšaldyti, ledo gabalėlius ant traumuotos vietos laikyti bent 15 min., iškart po to, kai nutiko trauma. Visa tai žmogui gali padėti sumažinti patinimą ir skausmą.

Patirtos traumos gali sukelti komplikaciją dėl to, jog žmogus serga kitomis ligomis. Pavyzdžiui, jei žmogų vargina osteoporozė, tuomet gali „paaštrėti“ traumos simptomai, o gijimas bus ilgas ir skausmingas.

Po traumos atsiradęs trauminis šokas: kas tai?

Labai dažnai kaulų ir sąnarių pakenkimai yra lydimi trauminio šoko, kurį sukelia skausmas. Kuo trauma sunkesnė, tuo jis stipresnis. Tokiu atveju padeda vaistai nuo skausmo. Svarbu greitai reaguoti į traumas, nes, pavyzdžiui, laiku nepastebėtas galvos smegenų sutrenkimas vėliau gali sukelti regėjimo suprastėjimus, atsirasti nuolat pasikartojantis galvos skausmas.

Kas padeda pasveikti po traumų?

Vyresnio amžiaus žmonėms yra reikalingas ilgesnis reabilitacinis laikotarpis po traumų. Jų kaulai būna daug trapesni, o gijimo procesas – daug ilgesnis ir sudėtingesnis nei jaunų žmonių. Seniems žmonėms, kurie patyrė įvairias traumas ir sumušimus, rekomenduojama į savo kasdieninės mitybos racioną įtraukti tuos maisto produktus, kurie stiprina kalus, pavyzdžiui, pienas – jame gausu kalcio, o šis, kaip žinia, stiprina kaulus. Taigi, rūpinkimės savimi ir savo artimaisiais. Vasarą nepamirškime sportuoti, judėti, tik viską darykime atsargiai!

L.Rimgailė

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Kostas
2017-09-08 11:01
Iš patirties sakau, kad vyresnio amžiaus žmonėms, pastiprinti sąnarius, labai padeda geras preparatas . Nėra pigus, bet praėjo sąnarių tinimas, labai sumažėjo skausmas!

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai