Galvos skausmai

Galvos skausmas yra vienas iš labiausiai paplitusių negalavimų, pasireiškiančių įvairaus amžiaus žmonėms. Vien tik migreninių galvos skausmų paplitimas populiacijoje sudaro 12 proc. Simptomų ir galvos skausmų įvairovė neretai sukelia diagnostikos problemų kasdieniniame BPG darbe. Tai ir paskatino pabandyti apžvelgti labiausiai paplitusių galvos skausmų priežastis, diagnostiką bei veiksmingo gydymo priemones.
 

Beveik kiekvienas žmogus yra patyręs galvos skausmą, tačiau priežastys gali būti skirtingos. Vienus vargina didelio intensyvumo, o kitus mažo intensyvumo, nesukeliantys darbingumo sutrikimo galvos skausmai. Yra didelė galvos skausmų įvairovė, todėl ir gydymo parinkimas ne tik specifinis, bet ir individualus. Galvos skausmas nėra dažnas simptomas, pasireiškiantis kitų sunkių ligų atvejais, išskyrus, pvz., galvos smegenų tumorą.
Galvos skausmai skirstomi į pirminius ir antrinius. Pirminiai galvos skausmai gali būti sukelti padidėjusio raumenų tonuso (įtampos tipo galvos skausmas), kraujagyslių diametro pokyčio (migrena ir klasterinis galvos skausmas) ar abiejų priežasčių.
 

 

Įtampos tipo galvos skausmas


Įtampos tipo galvos skausmai pasireiškia daugiau kaip 2/3 gyventojų. Būdinga, kad skausmas simetriškas, įvairaus, dažniau spaudžiančio pobūdžio. Epizodinis skausmas gali trukti nuo 30 min. iki 1 savaitės, tačiau skausmas neretai tampa nuolatinis, tęsiasi ir dieną, ir naktį. Jeigu tęsiasi daugiau kaip 15 d. per mėnesį, tokie skausmai vadinami lėtiniais įtampos tipo galvos skausmais.
Skausmo atsiradimo priežastis, manoma, gali būti emocinė bei fizinė įtampa, o kai kada ir aplinkos įtaka, pvz., didelis triukšmas.
Apie 10 proc. sergančiųjų pasireiškia ir įtampos tipo galvos skausmai.
Gydymas susideda iš dviejų dalių: nemedikamentinės ir medikamentinės terapijos. Nemedikamentiniam gydymui priskiriama darbo ir poilsio režimo reguliavimas, visavertis maistas, psichoterapija, netradiciniai gydymo metodai (joga, hipnozė, fizioterapijos priemonės).
Įtampos tipo galvos skausmui gydyti vartojami paprasti analgetikai (paracetamolis, aspirinas), kombinuoti analgetikai, miorelaksantai (tizanidinas, tetrazepamas), o neretai lėtinio tipo galvos skausmui gydyti skiriama antidepresantų.


 

Migrena


Migrena pasireiškia vienam iš aštuonių suaugusiųjų, tačiau moterys serga 3 kartus dažniau nei vyrai.
Iki šiol nėra tiksliai žinoma, kas sukelia migreninius galvos skausmus, tačiau pastaruoju metu vis dažniau kalbama apie genetinį ligos faktorių. Šiuos galvos skausmus gali išprovokuoti alkoholis (raudonasis vynas), maistas (fermentinis sūris, šokoladas), vaistai (nitratai ir kt.), fizikiniai veiksniai, menstruacijos ir kt.
Skausmui būdingas pulsuojantis, tvinksintis pobūdis, vienpusis, lokalizuotas kaktos-smilkinio-akiduobės srityje. Skausmo metu gali pasireikšti pykinimas ar vėmimas, dažnai sutrinka darbingumas. Apie 10 proc. sergančiųjų 30 min. prieš galvos skausmo priepuolį pasireiškia aura, kuri apibūdinama kaip regėjimo ar galūnių, veido jautrumo sutrikimo simptomas.
Gydymo principai panašūs kaip ir įtampos tipo galvos skausmų. Skausmui malšinti gali būti vartojami paprasti analgetikai, kombinuoti analgetikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Iš NVNU reikėtų rinktis greitai veikiančius preparatus, vienas iš tokių preparatų Dolmen  (deksketoprofenas) .
Migrenai gydyti sukurti specifiniai medikamentai - triptanai. Naujausias šios grupės medikemntas-ilgai veikiantis triptanas - frovatriptanas - Migard.

Klasterinis galvos skausmas


Šis galvos skausmų tipas labai retas ir net 9 kartus dažniau pasireiškia vyrams nei moterims. Kaip ir kitų pirminių galvos skausmų, priežastys, sukeliančios šiuos skausmus, iki šiol nėra žinomos.
Skausmas vienpusis, lokalizuotas kaktos ir akiduobės srityje. Tipiška, kad skausmo pusėje pastebimas konjunktyvos paraudimas, nosies užgulimas, paburkimas apie akį. Galvos skausmas gali pasireikšti kelis kartus per dieną ir būdinga, kad klasterinio skausmo priepuoliai trunka tai kelias dienas, tai kelias savaites. Skausmas labai intensyvus, todėl dažnai sergantieji priepuolio metu suvartoja daug ir įvairių analgetikų.
Priepuoliui gydyti rekomenduojama vartoti frovatriptano - Migard, o kaip pirmoji pagalba skiriama deguonies inhaliacija pro kaukę.

Antriniai galvos skausmai


Pakaušio srities skausmas - vienas iš dažniausių galvos skausmų, pasireiškiančių dėl stuburo pakitimų. Sinusų uždegimo metu galvos skausmas - dažnas simptomas. Skausmas lokalizuojasi apie akis ar kaktos srityje, sustiprėja fizinio krūvio metu - palenkus galvą, stuksenant sinuso projekcijoje.
Smilkininės arterijos uždegimo skausmas lokalizuotas smilkinio srityje, būdinga, kad čiuopiant skaudamą vietą apčiuopiama kieta bei skausminga arterija. Apie 30 proc. sergančiųjų pablogėja tos pusės regėjimo aštrumas ar išsivysto aklumas. Ši liga būdinga vyresniems nei 50 m. amžiaus žmonėms. Gydoma prednisolonu, 10-14 d., ir indometacinu, po 50 mg 3 k. per dieną.
Sunku paminėti visas ligas, kurių metu ligoniai skundžiasi
galvos skausmu, tačiau skausmas yra tik signalinis, bet ne pagrindinis klinikinis simptomas.
Nereikia kentėti galvos skausmų, nes yra pakankamai vaistų, kurie veiksmingai juos slopina. Todėl pasireiškus galvos skausmui, ypač kartojantis, būtina kreiptis į gydytoją, kad padėtų nustatyti galvos skausmo priežastis ir skirti veiksmingą gydymą.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai