Jūsų išrinktasis Simonas: myliu Lietuvą ir noriu ją matyti sveikesnę

Žurnalo viršelio veidu jūs, mieli skaitytojai, išrinkote dvidešimtmetį vilnietį Simoną Dailidę. „Esu abstinentas ir vegetaras. Su draugais organizuojame blaivius vakarėlius „Varom!“, bėgimus „Už blaivią Lietuvą“. Be to, užsiimu joga, rytais važiuoju prie ežero dviračiu, vasarą savanoriauju, būnu vadovu vaikų sveikatingumo stovyklose. Esu patriotas iki kaulų čiulpų smegenų. Myliu  Lietuvą, noriu matyti ją sveikesnę ir blaivesnę ir nebijau to pasakyti garsiai”, – pasakoja apie save Simonas.

 

Simonas neslepia nesenai gyvenęs kitaip: vartoti alkoholį ir rūkyti pradėjo penktoje klasėje, išbandė ir narkotikus, jį išmetė iš keturių mokyklų. Kaip Simonas sumanė gyventi sveikai ir propaguoti tokį gyvenimo būdą? Apie viską – iš eilės.

 

Papasakok apie tą blogiuką Simoną. Kodėl taip elgeisi? Paauglio maištas?

 

Buvau tikrai labai sunkus vaikas. Pastabos, auklėtojos, socialinės pedagogės, direktoriaus skambučiai tėvams, jų kvietimai į mokyklą aiškintis dėl mano elgesio, vėliau kvietimai į policiją. Rūkyti pradėjau 5-oje klasėje. Vėliau pabandžiau ir žolės, alkoholio. 

9-oje klasėje mane išmetė iš Baltupių ir Fabijoniškių vidurinių mokyklų. Neturėdamas kur dėtis, pradėjau mokytis internetu, teisingiau, už mane mokėsi buvusi draugė... Galima sakyt, ji ir baigė keletą klasių už mane. Man tai atrodė normalu.

 

Ką Tau reiškia plaukti prieš srovę?

 

Tiesiog tada tokie žmonės būrėsi aplink mane. Alkoholį šeštoje  septintoje klasėje vartojo visi. Bent man taip atrodė. Tai tarsi įrodymas, kad esi suaugęs, nes geri alų. Grįžęs iš mokyklos išeini į kiemą, su draugais spardai kamuolį, visi rūko, geria. O dabar atrodo, kad tų negeriančiųjų vis daugiau. Nors žinau, kad yra ir kitokių, kurie nieko nežino apie mus, nesisvaiginančius. Kai buvau aname fronte, atrodė, sveikai gyvenančių nėra. Kai dabar esu sveikame fronte, atrodo, tai labai populiaru. Nes draugai ir pažįstami tuo domisi. Na, bet realybę pamatau Vilniaus statybininkų rengimo centre, kurį šiemet baigsiu. Suprantu, kad reikia skleisti sveiką gyvenimo būdą plačiau.

 

O kaip atradai jogą, sveikatingumo mokyklas, kurie paskatino keisti gyvenimo būdą?

 

Prieš ketverius metus mano gyvenimo būdas kardinaliai pasikeitė. Ne aš atradau jogą ir sveikatingumo mokyklą, o jos mane susirado. Galima sakyti, kad paėmė už pakarpos ir nusivedė. Policijos organizuojamose karinėse stovyklose, skirtose socialiai remtiniems ir rizikos grupės vaikams, būdavau nuo penktos klasės. Vienais metais joje užsiėmimus vedė Jūratė iš jogos mokyklos. Ji man kažką pasakė, aš jai atgal, susikirtome, aš ją „pasiunčiau“... Tačiau po stovyklos ji paskambino ir pakvietė nemokamai į stovyklą Šventojoje. Net nežinojau, kokia ten bus stovykla, pamaniau: „Kodėl gi ne? Šventoji – tinka“…Nuvažiavau. O ten buvo „YES“ kursas.

 

O kas yra tas YES?

 

Tai trumpinys iš anglų: YES – Youth Empowerment Seminar – jaunimo stiprinimo seminaras, kuriame išmoksti valdyti stresą, atsipalaiduoti. Ne alkoholiu, o jogos, kvėpavimo ir fiziniais pratimais, smagiais žaidimais. Jaunimui tai labai geras dalykas. Nuo jų prasidėjo pokyčiai. Pasakiau sau: „Viskas, negersiu, nevalgysiu mėsos.“

Kodėl nutarei atsisakyti mėsos?

Kam kažką žudyti, kad pavalgytum? Juk maisto yra ir kitokio. Kažkodėl po tos stovyklos atėjo tokia mintis: mėsa ir alkoholis – baigta. Nors joje nieko nekalbėjo nei apie alkoholį, nei apie vegetarizmą. Kažkaip supratau, kad galėsiu gyventi be to.

 

Kaip į pokyčius reagavo draugai, artimieji?

 

Visiems buvo šokas. Vos grįžau iš tos stovyklos ir tą pat dieną važiavau į geros draugės gimtadienį su sena kompanija. O aš pasakęs sau: „Negersiu, nevalgysiu mėsos.“ Kiti negalėjo suprasti, kaip čia Simas gali šitaip elgtis. Ir ligi šiol sunku suprasti. Kritikos, įvairiausių komentarų buvo daug. Mokykloje dažnai pasišaipo: „Ką šiandien valgei? Kopūstą?“ Nes kito vegetaro ir abstinento ten nėra.

Mama labai džiaugiasi, ji daug metų domisi ir gyvena sveikai. O sesė – „normali“: valgo mėsą ir žino vienintelį būdą atsipalaiduot – su alkoholiu. Tėvas taip pat. Visiems buvo labai keista, bet dabar jie jau pripratę, kad aš toks. 

 

Tavo draugai, kaip supratau, nepalaikė… Turėjo būti daug situacijų, kai jauteisi itin balta varna?

 

Taip ir buvo. Bet nemanau, kad balta varna būti blogai, visad sulauki dėmesio. Supo tokie draugai, kuriems rūpėjo prisigerti, užsirūkyti žolės, gauti kitų narkotikų. Aš kurį laiką dar rūkiau, neatsisakydavau žolės, tikindamas save, kad tai geriau negu alkoholis. Kai nusprendžiau atsisakyti ir šių žalingų įpročių, draugai visai pasikeitė. Tokie ten ir buvo draugai. Tiesiog bendraamžiai ar bendramoksliai.

 

Tad su žalingais įpročiais – visiškai baigta?

 

Sakau: „Iš dalies.“ Nes žalingais įpročiais laikau ir cukrų, facebook‘ą, valgymą tiek, kiek nebūtina. O jei konkrečiau, nevalgau mėsos, kiaušinių, nevartoju alkoholio, narkotikų, nerūkau. Praktikuoju jogą, plaukioju, bėgioju, minu dviratį. Tai kasdienybė.

 

Kas kinta žmoguje, atsisakius blogų įpročių?

 

Pirma turi kažkas pasikeisti žmogaus galvoje, kad jis atsisakytų tų įpročių. Tiesiog supranti, kad tau nereikia viso to šlamšto, kad gali atsipalaiduoti ir džiaugtis kiekviena diena ir taip.

 

Kaip dabar atrodo tavo diena?

 

Graži diena. Ryte dviračiu nuvažiuoju prie ežero. Iš Baltupių minu prie Žaliųjų ežerų – susidaro 18 km. Pasveikinu saulę (taip vadinasi vienas jogos pratimas), išsimaudau. Grįžęs namo pavalgau. Pusryčius valgau nestiprius: kartais salotų, kartais košės. Mama dažnai prieš išeidama į darbą išverda ir palieka. O ką valgyti prie košės, susiorganizuoju atsidaręs šaldytuvą, daržovės ir vaisiai laukia ant spintelės. Pietums suvalgau daržovių troškinį ar salotų, bulvių patiekalą ar košės ir vaisių. Dažnai lankausi pas krišnaitus, ten labai skanūs ir sotūs pietūs. Bet būna, kad tik prabėgomis ką suvalgau.

Aš dar mokausi profesinėje mokykloje, trečiame kurse. Birželį išlaikysiu egzaminus, gausiu statybininko kvalifikacijos pažymėjimą. Daugiausiai mano laiko dabar užima „Varom!“. Ši veikla vis plečiasi: jei pirmame renginyje dalyvavo 800, paskutiniame gegužę – jau beveik 1300 žmonių! Liepą rengiame festivalį „Varom!“ gamtoje. Jame dalyvaus žinomiausi Lietuvoje atlikėjai, vyks ir paskaitos, dirbtuvės. Tad veiklos vis yra.

 

Kaip dera šiandieninė tavo veikla ir pasirinkta statybininko profesija?

 

Galima suderinti. Mokiausi statyti namus, o dabar statau sveiko gyvenimo pamatus. Argi tai neturi ryšio? Nors savo ateities nesieju su statybomis. Tiesiog mokėsiu sau kažką padaryti, kas pravers ir organizuojant renginius. Kažkada stojau į Statybininkų mokyklą, nes nebuvo kur eiti. Dvejus metus mokiausi, pamaniau, pabaigsiu ir trečius, turėsiu specialybę.

 

Tad dabar tau svarbiausia ne artėjantys egzaminai, o „Varom!. Tad ir draugai iš ten?

 

Daugiausia iš ten. Būrelis draugų įsteigėme VšĮ „Blaivios pramogos“. Septyni steigėjai, visi abstinentai: informatikas, banko darbuotoja, žurnalistė, bibliotekinė, statybininkas, vadybininkas – nesusiję su renginių organizavimu. Tiesiog praėjome YES!+ kursus ir norime kažko daugiau, kito. „Varom!“ – tai blaivūs vakarėliai be svaigalų, rūkalų, narkotikų, išaugę iš „YogaRave“. Negalėjome naudoti to pavadinimo – tai ne mūsų projektas, iš Argentinos, skirtas jogos kursams populiarinti. Norėjom neutralaus pavadinimo, kad žmogus iš gatvės susidomėtų.

 

Ar tai tik vakarėliai? Gal turit viziją, ką reikia daugiau siūlyti jaunimui?

 

Mes nesakome: negerkit nerūkykit, nes mirsit. Kol kas rodome alternatyvą, kad galima linksmintis ir blaiviai, šėlti be alkoholio ir narkotikų. Planuojame rengti ne tik vakarėlius, bet ir stovyklas, paskaitas, gal net kokius blaivinimo, Lietuvos sveikatinimo kursus.

 

Gal žinai metodų, kaip jaunus žmones sudominti sveika gyvensena?

 

Turbūt svarbiausia – asmeninis pavyzdys. Per „Varom!“ mes ir rodome, kad linksmintis nereikia jokių kvaišalų. Užtenka geros nuotaikos. Ir nereikia, kad gyventum kitaip pasislėpęs ir bijotum rodyti, kad tu esi galbūt kažkoks kitoks. Reikia rodytis ir kalbėti, kad blaivūs žmonės yra patrauklūs, bendraujantys, madingi, linksmi, savimi pasitiki. Kad sveikas gyvenimas – ne tik žali kokteiliai, knygų skaitymas ar meditacija kur nors užsidarius.

 

Nebijai būti atviras?

 

Ne. Jei tave žurnalistai kalbina – jau gerai. Tegul ir kiti išgirsta, kad yra žmonių, kurie nutaria gyventi blaiviai, kad jie džiaugiasi gyvenimu, buria ir kitus. Man labai norisi dalintis su visais savo atradimais, mintimis, nors suprantu, kad kartais liksiu nesuprastas… Svarbu klausyti vidinio balso, nepaskandinti jo alkoholyje.

 

Ką dar norėtum pasakyti žurnalo skaitytojams?

 

Noriu paraginti būti savimi, nebijoti išsiskirti, nepriklausyti nuo reklamų ir peršamos nuomonės, rinktis patiems, kaip gyventi. Ir priminti, kad Gaveikių kaime liepos 26–28 dienomis vyks festivalis VAROM! Bus rimtas renginys.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Tomas
2014-07-27 19:36
’’ Nes žalingais įpročiais laikau <..> valgymą tiek, kiek nebūtina. ’’ Kad gerokai reiktų tau pavalgyt, nes kažin anoreksija priskiriama prie sveikos gyvensenos ;))) (bad)
Luka
2013-07-11 04:07
Be galo gaila, kad negaliu dalyvauti VAROM! festivalyje.. (weird) O tu, Simonai, esi saunuolis, taip ir toliau, nes Lietuvai to reikia!
Tokia pat!
2013-07-05 18:31
Jaunuoli, nepaaukok kitiems savo gyvenima! Issilavink, ismok, kas paciam praverstu kapeiku uzsidirbti. Vistik gyveni civilizuotam pasaulyje ! Tau tik kiti aciu pasakys, o pragyventi teks paciam;)) Tas kelias gali buti tik laisvalaikiui. Suprasiu tave, jei neturi potraukio mokytis, lavintis, bet tai neatsiejama nuo to, ka veiki dabar!!! Man grazu, kai zmogus dar ir apsisvietes;) Nedaug dar nuveikei, palyginus ! Tad sekmes...
vasare
2013-07-05 08:57
Šaunu(super) visi žavisi stipriais žmonėmis, rūkyti, gerti ir vartoti narkotikus lengviausias pasirinkimas, t.y. ristis nuo kalno, pastangų nereikia. O mes ateiname į Žemę kažko gražaus ir teigiamo išmokti. Laikykis, būk ir toliau pavyzdžiu silpniesiems.:)
vyresnioji
2013-07-04 18:57
negailėkite, kad mažai, o visada pasidžiaukite tais, kiek yra- tik tada plėsitės, sudominsite kitus. Jeigu dejuosite, nuo to jūsų nepadaugės, o aniems atrodys- va, kiek ten JŲ tėra... KEISTUOLIAI... Tai pereinamasis laikas. SĖKMĖS. MES SU JUMIS. Visuose Lietuvos kampuose kažką darom, kad jaunimas, o ir vyresnieji suspėtų pamatyti alternatyvų pasirinkimą.:):):)
Palaikau,
2013-07-03 22:07
Tave Simonai ir dziaugiuosi, kad tavo gyvenimas suspindo kitomis sviesesnemis ir prasmingesnemis spalvomis.Tu esi pavyzdys daugeliui ir kurie tikrai samoningi pasirinks tavo kelia ir palaikys Tave.Te jaunimas pamato, kad galima dziaugtis ir svesti kitaip,o tai prasideda nuo paties taves! nebijok keistis ir buti kitokiu ir tu kuris skaitai sy straipsni.(ok)
Simonas
2013-07-03 20:45
Ačiū, mielieji.. Tikiuosi susitiksime VAROM! festivalyje :)
Genovaite
2013-07-03 15:20
Su Simonu teko dalyvauti keliuose sveikuoliu renginiuose. Jis tikrai yra saunuolis, savo gerom idejom ir darbais uzkreciantis kitus.Ir as zadu vykti i VAROM festivali.
No name
2013-07-03 13:02
O man nerealiai gaila, kad tiek nedaug tokių žmonių yra.... ŠAUNUOLIS, SIMAI!!!!! :)
Paulius
2013-07-03 12:09
Maladiec bicas! Laukiam VAROM! fetivalio!!!
auksaplaukė H.
2013-07-03 10:18
Šaunuolis Simas! Sekmės įgyvendinant sveikesnės-blaivesnės Tėvynės svajones - tikiu, kad esi ir dar būsi puikus pavyzdys daugeliui.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai