Kada moterims burnos higiena ypač svarbi

Neseniai atlikto tyrimo rezultatai privertė mokslininkus padaryti išvadą, kad moterims savo burnos būkle reikia rūpintis labiau nei vyrams. Hormonų pokyčiai, vykstantys įvairiais moters gyvenimo periodais, gali būti įvairių burnos problemų priežastis. Mokslininkai tvirtina, kad, pasikeitus hormonų balansui, gali padaugėti bakterijų dauginimasis burnoje, jų gali patekti ir į kraują. Ką šiais įvairiais laikotarpiais pataria odontologai, kada burnos higiena turi būti ypač kruopšti, ką ir kada geriau daryti, klausiame odontologės Astos Visokinskienės.


Teko skaityti, kad prieš menstruacijas padidėja dantenų uždegimo, opelių atsiradimo tikimybė. Ar nuo to galima apsisaugoti?

 

Dantenų uždegimo rizika paprastai padidėja tada, kai dėl netinkamos burnos higienos ant dantų kaupiasi apnašos. Kai jos kaupiasi ilgą laiką, kietėja, susidaro akmenys, dirginamos dantenos, kyla uždegimas. Hormonų pokyčiai turi įtakos mikroorganizmų, besikaupiančių vagelėje prie danties, kuri yra kaip barjeras, sulaikantis visokius mikroorganizmus, patogeniškumui, taigi didėja uždegimo tikimybė.

Dėl opelių, tai jos gali susidaryti ir dėl mechaninių dantenų pažeidimų (pvz., sukandus ar kai yra netinka plomba, nekokybiškai protezuoti dantys), taip pat sergant sunkiomis somatinėmis ligomis, pvz., diabetu, tuberkulioze ir pan., kai apskritai susilpnėjęs organizmo imunitetas ir padidėjęs imlumas įvairioms infekcijoms. Kai kurių mokslininkų nuomone, simptomai gali paryškėti esant emociniam stresui ar menstruacijų laikotarpiu, kadangi imuninė sistema yra veikiama įtampos ir hormonų.

Tačiau nereikėtų baimintis, kad menstruacijų metu būtinai opelių atsiras, jų tikrai nebus, jei bus tinkama higiena ir nebus bendro negalavimo – nepersišaldysite, nepasigausite kokio viruso, neišsivystys kataras ar panašiai ir, aišku, jei nėra bendros rimtos patologijos.

 

O ar tuo metu moteris nėra imlesnė dantenų ligoms? Beje, teko girdėti, kad mėnesinių metu dantų geriau netaisyti. Kiek čia tiesos?

 

Taip, be abejo, tomis dienomis organizmas yra jautresnis ir labiau pažeidžiamas, bet kadangi taip jau sutvarkyta, kad šis procesas vyksta kas mėnesį, gamta sureguliavo ir gebėjimą prisitaikyti. Dėl odontologijos procedūrų vengimo, tai reiktų pasakyti, kad vertėtų atidėti daugiau dėl to, kad moteris jautresnė skausmui, labiau nervinasi, tačiau kad tuo metu sutaisius dantis plombos blogiau laikytų, girdėti neteko.

 

Hormonų balansas smarkiai keičiasi nėštumo metu. Kokie pavojai padidėja?

 

Nėštumo metu dažnai padidėjęs saldaus maisto poreikis, rytinis pykinimas gali būti dantų ėduonies priežastys, skrandžio sultys, likusios ant dantų paviršiaus, gali pažeisti dantų emalį, be to, dėl vaisiaus augimo nėštumo metu būna padidėjęs kalcio poreikis, ir dėl to dažnai nukenčia dantys.Taigi šiuo periodu ypač būtina kruopšti burnos higiena. Prieš pastojant reikia apskritai pasirūpinti dantimis, jei sugedę – išgydyti.

 

Kas nutinka, kai moteris prieš pastodama dantų neišsigydo?

 

Na, nėštumas – pakankamai ilgas laikotarpis, ir jei, pavyzdžiui, dantis nesutaisytas, gedimas gali progresuoti, gali pasiekti šaknis, supūliuoti. Kai taip atsitinka, gali prireikti antibiotikų, o kai kurie iš jų šiuo laikotarpiu kontraindikuotini. Be to, sugedę dantys – vartai infekcijai. Smarkiai krentant atsparumui, o nėštumo laikotarpiu jis subūna susilpnėjęs, infekcijų sukėlėjai gali pakliūti į kraujo apytaką, tad geriau tokių židinių vengti.

 

Minėjote, kad nėštumo metu kai kurie antibiotikai kontraindikuotini, ko dar reikėtų vengti ir kodėl?

 

Rentgeno spinduliai, anestetikai – visa tai, kas gali turėti sisteminį poveikį, pirmą trimestrą, t.y. pirmuosius tris mėnesius, iki 21-os savaitės, yra kontraindikuotina.

 

O jei dantį ėmė labai skaudėti, ką daryti tokiais atvejais? Gal yra kokių nekenksmingų priemonių?

 

Na, visai nekenksmingų priemonių nėra. Jeigu numatytas planinis gydymas, tai jį geriau atidėti, o šiaip tai būtent dėl to ir reikia susitvarkyti dantis prieš pastojant, nereikia užleisti tiek, kad skaudėtų. Tuo būsimoji mamytė turi pasirūpinti iš anksto.

 

Tačiau dantis gali smarkiai supūliuoti, ką daryti tokiu atveju? Ar teks kęsti skausmą?

 

Be abejo, būna urgentinių būklių ar situacijų, pavyzdžiui, avarija ar kai pūlinys gresia labai rimtomis komplikacijomis, netgi pačiam nėštumui. Tokiais atvejais bus skiriami reikalingi vaistai ir visos procedūros. Jei gydymas planinis, būtina palaukti bent tuos mėnesius, rentgeno reikia vengti visą nėštumą. Dėl nuskausminamųjų, tai pats palankiausias vidurinis trimestras, į nėštumo pabaigą vėlgi anestetikai turėtų būti be kraujagysles sutraukiančio poveikio, kad nepablogėtų kraujotaka.

 

Nereta nėščia moteris skundžiasi dantenų kraujavimu. Ar tai neišvengiama?

 

Šiaip kraujuoti neturėtų, bet, kaip rodo praktika, šiuo negalavimu skundžiasi net 20 proc. moterų. Hormonų pokyčiai turi įtakos burnos gleivinei, didėja uždegimo rizika, ypač jei higiena nevisiškai tinkama, dėl to uždegimo ir prasideda kraujavimas. Būna, kad dėl hormonų pokyčių dantenos pradeda smarkiai vešėti, pasidaro hipertrofinės. Kartais išveša prie vieno danties, o kartais hipertrofija gali būti visoj burnoj. Galima guostis tuo, kad po gimdymo viskas susitvarko.

 

Dar vienas rimtas hormonų persitvarkymo laikotarpis – menopauzė. Teko girdėti, kad ji ypač pavojinga dantims.

 

Aš laikausi tos nuomonės, kad tinkama burnos higiena ir sutvarkyti dantys būtini esant bet kokio amžiaus. Be abejo, metams bėgant visas organizmas dėvisi, minėtu periodu keičiantis hormonų balansui, ypač jei dantimis laiku nebuvo tinkamai pasirūpinta, gali padidėti parodontozės rizika. Tada galima netekti ir visų dantų. Tačiau vėlgi noriu pabrėžti, kad tai nėra nuosprendis. Tiesiog dantis reikia tinkamai prižiūrėti visą gyvenimą ir profilaktiškai lankytis pas odontologą.

Menopauzės laikotarpiu daugiau atsiranda burnos gleivinės pakitimų, ji plonėja, tampa daug jautresnė, todėl neretai moterys skundžiasi deginimais, aštriais pojūčiais, niežėjimais. Kai gleivinė plonesnė, ji yra labiau pažeidžiama, tada burnoje daug lengviau susidaro opelės, ypač susirgus virusine liga, nes gleivinė neturi barjero ir yra pažeidžiama.

Be to, reikia prisiminti, kad vyresniame amžiuje moterys dažniau nešioja protezus, jei protezai netinkamai pritaikyti, o gleivinė jautresnė, greičiau susidaro opelės, jos visą laiką mechaniškai dirginamos ir sunkiai gyja.

Dėl pažeistos burnos gleivinės skausmingumo sunku kramtyti ir valyti dantis, opelės suerzinamos valgant.

 

Kaip tokias opeles gydyti?

 

Opelės nėra tik diskomfortas, kiekvieną kartą valgant jos pažeidžiamos, tad joms sugyti priteikia laiko. Be to, per tokias opeles į gilesnius audinius gali patekti infekcija, nes burnos ertmėje pilna bakterijų. Taigi jei jau burnoje atsirado opelių, būtina ne tik įprasta burnos higiena, bet ir vietinis gydymas. Tokios opelės būna labai skausmingos, tad vertėtų jas skalauti ar sutepti nuskausminamosiomis priemonėmis. Taip pat, kad greičiau gytų, jas reikėtų tepti epitelizaciją skatinančiais aliejais su vit. A, D, E, šaltalankio aliejumi.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai