Kaip pažinti ir gydyti mastopatiją?

Dar ne visos moterys pakankamai atsakingai rūpinasi savo sveikata. Ne visada laiku atvyksta pas gydytoją, neįvertina šių vizitų svarbos. Nors, kita vertus, paskutiniuoju metu situacija kiek pasikeitė – gydymo įstaigose padaugėjo norinčiųjų pasitikrinti. Tikriausiai tam įtakos turėjo garsių Lietuvos žmonių mirtys nuo vėžinių ligų. Viena iš ligų, kurią norint laiku diagnozuoti ir sėkmingai gydyti, būtina reguliariai lankytis pas gydytoją, yra mastopatija. Apie ją kalbamės su VšĮ „Tulpė” sanatorijos Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja gydytoja Aušra MITUZAITE.
 

Kokie pagrindiniai krūtų ligų rizikos veiksniai?


Skiriami rizikos veiksniai, kurių pakeisti negalima ir veiksniai, kuriuos galima veikti.
Negalime pakeisti genetinių veiksnių, vystymosi sutrikimų, pieno liaukos uždegimų, traumų, nėštumo nutraukimo, kūdikio žindymo laikotarpio – tai dovanoja likimas.
Tačiau yra nemažai rizikos veiksnių, kuriems galime daryti įtaką. Tai rūkymas, stresas, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas, pakeičiamoji hormonų terapija (kai ji vartojama daugiau nei 10 metų), abortai. Taip pat nemažas mastopatijos rizikos veiksnys yra aplinkos užterštumas – įvairūs chemikalai aplinkoje, išmetamos automobilių dujos ir pan.

 

Kokie pradiniai mastopatijos požymiai ir kada verta susirūpinti?


Gana dažnai moterys prieš mėnesines jaučia veržiantį, tempiantį krūtų skausmą bei sustandėjimą. Jei persirgus mėnesinėmis šis skausmas nurimsta, dėl to išgyventi nereikia. Verta susirūpinti, kai krūties skausmas ir jautrumas bei tempimas nesumažėja ir pasibaigus mėnesinėms, kai krūtyje apčiuopiate naujai atsiradusį darinį, pastebite nelygų liaukinį krūties audinį, įdubimus krūtinės ląstos dalyje, atsiradusias išskyras iš krūties (ko anksčiau nėra buvę) ar padidėjusius limfmazgius pažastyse.
Pavienis mazgelis ar cista jokiu būdu nerodo vėžio, kita vertus, diagnozavus pirmuosius pakitimus, jie retai, bet gali progresuoti ir iki jo.


Moterims reikėtų priminti, kad pagrindinė krūties vėžio profilaktinė priemonė yra ankstyva diagnostika ir laiku pradėtas mastopatijos gydymas.
 

Tai ką turėtų daryti kiekviena moteris?


Mėnesinėmis persirgusi neturėtų pamiršti po kelių dienų atlikti savo sveikatai būtiną ritualą. Atidžiai prieš veidrodį apžiūrėkite savo krūtis. Ar neįžvelgiate deformacijos? O gal viena krūtis atrodo didesnė nei kita? Gal pasikeitusi spenelių forma? Pačiupinėkite krūtis ir pažastis, patikrinkite, ar nėra susidariusių įdubimų ar kietų mazgelių. Jei ką nors užčiuopėte ar pastebėjote sukietėjimą, išskyras iš spenelių, verčiau nedelskite. Nors pakitimai gali atrodyti minimalūs ir neverti dėmesio, vis tik reikėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją ar ginekologą. Šis patarimas ypač svarbus vyresnio amžiaus moterims, nes brandžiame amžiuje padidėja krūties vėžio rizika.
Kaip žinoma, susirgimų vėžiu kasmet nepaliaujamai daugėja. Serga ir jaunesniojo, ir vyresniojo amžiaus moterys bei merginos, todėl visos turėtų kartą per metus pasitikrinti krūtis pas mamologą.
 

Kaip yra gydoma mastopatija?


Jau pirmoje ligos stadijoje būtina vartoti vaistus, kad galėtume ateityje išvengti mazginių bei mišriųjų pakitimų. Mastopatijos gydymas yra individualus ir vykdomas kompleksiškai. Yra siūloma laikytis tam tikros dietos. Mažiau valgyti riebių produktų, mažiau gerti skysčių, daugiau mėgautis brokoliais ir kitomis daržovėmis. Reikėtų valgyti kopūstų patiekalus, nes pastarieji reguliuoja hormonų balansą. Naudingi ir sojų produktai – sojų varškė, pienas, miltai, mėsa. Rekomenduojama valgyti riešutus, linų sėmenis, saulėgrąžas, sezamo sėklas, vaisius.
Mastopatijai gydyti skiriama ir fitoterapija – gydymas preparatais, į kurių sudėtį įeina augalų ekstraktai. Taip pat naudingas nakvišų ar agurklių aliejus, antioksidantai (pavyzdžiui, seleno preparatai), vitaminų A,E,C, mikroelementų terapija. Kartais efektyvi ir enzimų terapija. Jei reikia, ginekologas skiria ir gydymą hormoniniais preparatais.
 

Kodėl yra svarbu atlikti kontrolinį krūtų tikrinimą?


Kai jums yra nustatyta mastopatijos diagnozė, gydytojas paprastai rekomenduoja ir nuolat primena, kad svarbu ne tik kruopščiai vykdyti gydymo planą, vartoti paskirtų vaistų, atlikti kitas procedūras, bet reikia tam tikrais intervalais atlikti pakartotines kontrolines krūtų būklės patikras.
Būtina diagnozuoti laiku ir sekti, kad nebūtų užslėptas vėžys.
 

Apibendrindama mūsų pokalbį, ko palinkėtumėte moterims?


Ne kiekvienas darinys gali būti vėžys, bet kiekvieną darinį reikia tirti taip, kaip vėžį.
Reguliari krūtų savityra yra svarbi ankstyvojo vėžio formų atskleidimui. Tad ne tik gydytojai turi vykdyti patikrų programas. Daugiau mylėkime save ir pačios pasirūpinkime savo sveikata.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Daiva
2016-01-25 23:14
:(turiu bėda pries menesines eme skaudeti krutis jos padidejo.menesiniu metu nepraėjo,po menesiniu dvilika dienu o man vis dar skauda ir desinio šono apacioje jauciu karstį.kas tai
agne
2013-02-15 12:14
o tai kaip jaustis, man jau 27, jau trejus metus turiu beda su tom mastopatijom, paskui cista rado, ji šiuo metu padidejusi, ir vel israse nakvišu alieju, bet as jo neketinu gerti, nes nuo jo buvau ziauriai sustorejusi ir db istiesu bijau gerti.... Nezinau ka darayt? Nenoriu vel valytis organizma...
Vida
2010-07-15 14:19
As lankausi Vilniuje pas gydytoja Šnirienę. Labai gera gydytoja.
Inceptum
2010-05-20 23:21
KONTRACEPTIKAMS - NE! Renkuosi - BIOSELF

Vaisingumo indikatorius BIOSELF - alternatyva kontraceptikams!
BIOSELF - tai kokybiškas, patikimas ir visiškai nekenksmingas prietaisas leidžiantis nustatyti vaisingą ir nevaisingą periodą Jūsų ciklo eigoje. BIOSELF - tai naujovė padedanti natūraliai planuoti šeimą. Kaina 499 litai.
Pristatome visoje Lietuvoje.
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
www.inceptum.lt
rasa
2009-03-22 21:47
Ir as buvau pas andzeviciene, israse agnucaston ir vitamino e, liepe ateiti po metu, na o as, nieko nelaukusi, rytoj einu pas gydytojus vilniuje, nes mano tevui(vyrui!!!) po andzevicienes israsytu mastodynon po pusmecio santariskese pasalino krutis, tai kaip man jaustis?Panevezys
aleksandra
2009-02-06 11:35
menkas apibudinimas jei momograma rodo jog yra darinys o exoskopas nerodo darinio ir gyd/// skiria mastodyona zodziu bile ka sako ateik po metu tai ar atitinka straipsnio raginimu su gyd d andzevicienes gydimu panevezys n
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai