Kodėl senelis piktas ir „nusikalba“?

Gydytojams neretai tenka susidurti su situacija, kai giminaičiai teiraujasi, kaip elgtis su artimu senu žmogumi, kuriam „vaidenasi“ (mato nesančius realybėje vaizdus ir nė neabejoja jų tikrumu)? Ir pagaliau – kas tai yra ir ką tai reiškia? Aprašytas ligos vaizdas yra toks būdingas, kad diagnozė yra aiški net nemačius ligonio. Tai – delyras.
 

Kaip jį atpažinti


Šiai ligai yra būdinga keletas simptomų grupių.
Žmogus gali būti neorientuotas aplinkos ir laiko atžvilgiu, pvz., nežinoti dabartinės datos, sunkesniais atvejais ir kur esąs, bet žinoti, kas jis ir kiek jam metų. Jis silpniau, nei įprasta, gali išlaikyti, sutelkti, nukreipti ir perkelti dėmesį. Taip atsitinka dėl sutrikusios sąmonės.
Sergančiam delyru taip pat būdingas suvokimo iškreipimas, iliuzijos ir haliucinacijos, dažniausiai regimosios. Žmogus mato realybėje nesančius vaizdus, dažnai jais tiki ir neteisingai interpretuoja realybę, pvz., sako, kad buvo atėję į svečius iš tikrųjų mirę žmonės. Atmintis, susijusi su neseniai buvusiais įvykiais, sutrinka, bet išlieka puiki apie seniai vykusius dalykus (prisimena, kaip lankė mokyklą, bet pamiršta, ką valgė pusryčiams).
Sergančiojo judesiai, kalbos tempas pagreitėja ar sulėtėja, pailgėja jo reakcijos laikas, sustiprėja sujaudinimo reakcijos.
Sujaudinimas ir haliucinacijos dažnai pasireiškia naktimis. Sergantįjį gali varginti sapnai ir košmarai, kurie pabudus gali tęstis kaip haliucinacijos. Dieną žmogus būna mieguistas, o pakalbinus jį nepasireiškia jokių simptomų.
Kadangi dieną gali nebūti jokių psichikos sutrikimo požymių, naktiniai sąmonės sutrikimai, ypač jei jie kartojasi ne kasnakt, gali būti palaikomi „sapnu“ ir į juos neatkreipiama pakankamai dėmesio.
Taip pat sergančiam delyru būdingi emocijų sutrikimai, t.y. depresija, nerimas, baimė, dirglumas, apatija, suglumimas ar net pakili nuotaika.


 

Jei pastebėjote nerimą keliančių požymių


Delyras gali būti ūminis, poūmis ir lėtinis. Pastarasis gali užsitęsti net iki pusmečio. Delyras gali išryškėti bet kokio amžiaus žmogui, bet dažniau vyresniems nei 50 metų. Šis sindromas gali būti skirtingo sunkumo, nuo vos pastebimo iki sunkaus. Be to, būklės intensyvumas gali kisti ne tik dienų, bet ir valandų laikotarpiu.
Specialistai pastebi, kad artimieji neretai kreipiasi į juos tik praėjus keletui mėnesių nuo šių reiškinių pradžios, manydami, kad tai – senatvės „norma“, o gal ir nesitikėdami pagalbos. Toks elgesys yra neteisingas. Vos pastebėjus, kad žmogui pasireiškė minėtųjų simptomų, reikia nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją. Jei bus reikalinga, jis nukreips žmogų pas specialistą, kuris suteiks neatidėliotiną pagalbą
 

Delyras gali reikšti demencijos pradžią


Visada, kai delyras pasireiškia vyresnio amžiaus žmogui, tikslinga ištirti jo atmintį: delyras gali reikšti demencijos pradžią. Ypač reikia atkreipti dėmesį, kaip artimasis prisimena neseniai vykusius įvykius, ar nepasiklysta, ar prisimena, ką nupirkti parduotuvėje, ar kalbant netrūksta žodžių, ar moka susimokėti mokesčius, pats išgerti vaistus, susiskaičiuoti pinigus, naudotis visuomeniniu transportu, ar nepasiklysta mažiau pažįstamoje aplinkoje. Jei pasireiškia bent keletas iš šių simptomų, tai gali reikšti Alzheimerio ligos pradžią. Tada, patekus į mažiau pažįstamą aplinką, sergančiajam gali pasireikšti delyras, jis gali pradėti „nusikalbėti“ – tai viena iš dažniausių situacijų, kai vyresniame amžiuje pasireiškia delyras.
 

Kas sukelia ligą


Šios būklės priežastį nustatyti gana sunku.
Dažniausia aprašytos būklės priežastis – apsinuodijimo ar abstinencijos būklė. Apsinuodyti galima alkoholiu, narkotikais, įvairiais vaistais.
Vyresniame amžiuje delyras gali pasireikšti pavartojus ir įprastines, netoksines raminamųjų, vaistų nuo Parkinsono ligos ar arterinės hipertenzijos dozes.
Panaši į aprašytą būklė gali pasireikšti dėl tam tikrų medžiagų, pvz., vitamino B1 trūkumo.
Bet kuri vidaus organų liga gali sutrikdyti medžiagų apykaitą, o tai gali sukelti delyrą (toksinių medžiagų kaupimasis, sukeltas inkstų, kepenų ligų, dehidratacija – skysčių netekimas, hipoglikemija – gliukozės trūkumas, hipoksija – deguonies trūkumas ir t.t.).
Pagyvenusių žmonių smegenys jautrios ūminių infekcijų, galvos traumų, kraujotakos sutrikimų, auglių, pooperacinių būklių sukeltiems organizmo pakitimams, ir reakcija į juos gali pasireikšti delyru.
 

Patarimai ligonio artimiesiems


· Bet kuriuo atveju, net pasireiškus nesunkiam vienkartiniam delyro epizodui, tikslinga apie tai informuoti gydantį šeimos gydytoją, kad jis atkreiptų dėmesį į galimą vidaus organų patologiją.
· Jei būklė ūminė ir sunki, gydyti turi psichiatras, kai kuriais atvejais – net stacionare, nes delyro metu pacientas gali sužaloti save ir kitus, gali išeiti iš namų, pasiklysti ir pan. Jei yra aiški somatinė patologija, pirmiausia reikia gydyti ją.
· Visada reikia ieškoti priežasties, galėjusios sukelti delyrą.
· Bendravimas su pažįstamais žmonėmis, ligonio nuraminimas mažina suglumimą.
· Stengtis be būtino reikalo nekeisti ligonio aplinkos.
· Naudoti priemones, kurios primintų konkretų vietą ir laiką (laikrodžiai, kalendoriai).
· Nevartoti jokių vaistų be gydytojo rekomendacijos. Dauguma plačiai paplitusių raminamųjų (trankviliantų) patys gali sukelti ar pasunkinti delyrą ar atminties sutrikimą.
· Vienas iš vaistų, tinkančių gydyti vyresnio amžiaus žmonių delyrą, yra tiapridas (vaistinėse parduodamas Tiapridal pavadinimu). Šis vaistas veikia švelniai, ramina, gerina miegą, slopina priešiškumą, agresyvumą, haliucinacijas, nerimą, padidėjusį dirglumą. Dozė yra individuali, dažniausiai reikia vartoti po 2–4 tabletes (po 100 mg) per parą. Vaistas nesukelia priklausomybės, jo vartoti galima staiga pradėti ir nutraukti. Be to, vaistas yra veiksmingas esant lėtiniams skausmams, kurie dažnai vargina pagyvenusius žmones.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai