Tabletė + alkoholis

Lietuviai – svetinga ir vaišinga tauta, pasitaikius progai, „iškasa“ vos prieš dienelę užslėptą ugninio vandens butelaitį. Šio vandens negeriantiems svetingai pasiūlo daugiametėmis tradicijomis puoselėtos skystos duonelės (alaus) ar kokio dažyto marmalo. Ir „ne LYGIS” neįvertinti produktų gausos ar po jaukaus pašnekesio paryčiais rasti nesuvartotų degančių skysčių. Apie tai, ar alkoholis gydo ir kas įvyksta juo užgeriant tabletes, skaitykite žemiau.
 

Pikčiausi priešai


Daugybės vaistų poveikiui alkoholis neturi didesnės įtakos, tačiau yra keli klasikiniai pavyzdžiai, kuriuos verta žinoti. Pavyzdžiui, jei vartojate antibakterinio preparato metronidazolio, venkite alkoholio. Nesiklausėte mūsų patarimo? Tuomet būkite pasiruošę tokioms „staigmenoms“: gali parausti veidas, pradėti pykinti, varginti silpnumas. Ir jokiu būdu nekaltinkite suvalgytos mišrainės – kalti būsite tik jūs patys. Toks „nekaltas“ vaistas, kaip analginas, slopina alkoholio skaidymą ir sustiprina alkoholio poveikį. Taigi šiuo atveju jūsų „dozė“ bus tikrai mažesnė nei įprasta. Ilgą laiką vartojant tokių vaistų, kaip analginas, ibuprofenas, indometacinas ir pan., nevengiant alkoholio, ilgainiui atsiranda širdies veiklos sutrikimų, ūžia ausyse. Dažnai kalbama apie teigiamą alkoholio poveikį širdžiai, į laipsnius ir išgerto alkoholio kiekius šiuo atveju nekreipiama jokio dėmesio. Kita vertus, širdies ligomis sergantiems žmonėms neretai būna paskirta vartoti kraują skystinančių preparatų, tokių kaip varfarinas. Pavartojus alkoholio, gali sustiprėti varfarino poveikis, kyla stipraus ir gyvybei pavojingo kraujavimo pavojus. Kita vertus, ilgą laiką vartojant alkoholio, varfarino poveikis gali būti mažesnis, o padidėjusio krešumo problema taip ir išliks.
 

Lygtys, kurių nevalia pamiršti


Kaip savo penkis pirštus reikia žinoti, kas gresia vartojant alkoholio kartu su vaistais:
Alkoholis + aspirinas = skrandžio opaligė
Alkoholis + kofeinas, efedrinas, coldrex, teofedrinas, coldact = hipertenzinė krizė
Alkoholis + šlapimo išsiskyrimą skatinantys, kraujospūdį mažinantys vaistai = kraujospūdžio kritimas
Alkoholis + paracetamolis (Tera flu, Fervex, Apap ir pan.) = toksinis kepenų pažeidimas
Alkoholis + cukraus kiekį mažinantys vaistai (insulinas arba geriamieji cukraus kiekį kraujyje mažinantys vaistai) = gliukozės koncentracijos sumažėjimas kraujyje, hipoglikeminė būklė, koma
Alkoholis + neuroleptikai, skausmą malšinantys vaistai, vaistai nuo uždegimo = intoksikacija
Alkoholis + migdomieji, trankviliantai = intoksikacija, koma
Alkoholis + antibiotikai, sulfanilamidai = vaistų netoleravimas, gydomojo poveikio nebuvimas
Alkoholis + nitroglicerinas (vaistas nuo širdies skausmų), antihistamininiai vaistai (nuo alergijos) = gydomojo poveikio nebuvimas, skausmo sustiprėjimas, sustiprėjusi alerginė reakcija.


 

Daugiau apie vaistų ir alkoholio sąveiką galite perskaityti čia:


www.rochester.edu
pubs.niaaa.nih.gov
www.doitnow.org
 

Spiritinės ištraukos


Gudresnis skaitytojas galėtų paklausti apie oficialiai vaistinėse parduodamas spiritines ištraukas. Juk jos oficialiai parduodamos vaistinėse ir niekam nė į galvą nešautų, kad alkoholis ir vaistiniai augalai galėtų būti nesuderinami. Iš tikrųjų ištraukos gaminamos užpilant augalines medžiagas 70 proc. etilo spiritu. Vaistinių augalų sultis taip pat stabilizuoja į 85 dalis vaistinės medžiagos pridedant 15 dalių 75 proc. etilo spirito, kuris veikia kaip konservantas. Kita vertus, alkoholio kiekis, kurį suvartojate gydydamiesi spiritinėmis ištraukomis, yra toks nedidelis, kad reikšmingos įtakos gydomajam vaistinių medžiagų poveikiui neturi.
 

Alkoholis kulinarijoje


Be abejo, jau supratote, kad kalba eina apie tuos kulinarinio meno šedevrus, kuriuos gaminant vartojamas alkoholis, pavyzdžiui, padažai arba vyne troškinta mėsa. Taigi, jei valgysite troškintą maistą arba sriubą, gamintą su alkoholiu, žinokite, kad jis išgaruoja per 2–3 minutes. Taigi tokius patiekalus galima ne tik patiems valgyti, bet ir vaikams duoti. Nesuderinamumo su vaistais tikrai nebus. Kita vertus, alkoholis mėsą padaro minkštesnę, patiekalus kvapesnius. Gaminant kepinius į tešlą dažnai pilamas šlakelis romo, degtinės, konjako. Alkoholis kartu atlieka ir aromatizuoja, ir skatina tešlą pakilti. Alkoholis taip pat išgaruoja. Tačiau, jei alkoholis vartotas ruošiant pyragų ir pan. įdarus, vaikams jų duoti nerekomenduojama, kadangi jų sudėtyje alkoholio vis tik lieka.
 

Ne vien tik alkoholis...


Ne vien tik alkoholis gali būti nesuderinamas su vaistais. Kartais ir maistas būna priešas. Pavyzdžiui, vertėtų prisiminti, kad vartojant žemiau išvardintus vaistus, tuo pačiu metų vertėtų nevalgyti nurodytų produktų:
· Tetraciklino grupės antibiotikai, linkomicinas, kofeino turintys preparatai neveiks kaip turėtų, jei vartodami juos valgysite varškę, gersite pieną ar kefyrą. Eritromicinas ir ampicilinas neveikia vartojant kartu su vaisių ar daržovių sultimis.
· Geležies preparatai nepasisavinami arba blogiau pasisavinami kartu su geriant arbatą, kavą, pieną, valgant riešutus, grūdinius produktus.
· Kalcio preparatai blogiau pasisavinami vartojant su gaiviaisiais gėrimais, sultimis, kurių sudėtyje yra citrinų rūgšties.
· Sulfadimetoksinas, biseptolis, cimetidinas, teofilinas nesuderinami su mėsa, žuvimi, sūriu, ankštiniais. Šių produktų sudėtyje daug baltymų, todėl labai sumažėja gydomasis vaistų poveikis.
· Aspirinas bei vaistai, kurių sudėtyje yra acetilsalicilo rūgšties, furaginas, 5-NOK blogiau pasisavinami kartu valgant sviestą, grietinę, riebius produktus.
· Paracetamolis, sulfadimetoksinas, biseptolis, furosemidas, cimetidinas nesuderinami su džiovintomis slyvomis, burokėliais, saldžiaisiais patiekalais bei vidurių laisvinamaisiais vaistais. Aukščiau išvardinti vaistai paprasčiausiai nespėja pasisavinti.
· Sulfanilamidai nesuderinami su žalumynais, špinatais, kepenimis, grūdiniais produktais. Šiuose produktuose esanti folio rūgštis slopina vaistų poveikį.
· Vartodami analgino, panadolio, paracetamolio, verčiau nevalgykite rūkytų produktų, gali susidaryti kancerogeninių medžiagų.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Nežinomas
2021-11-29 17:25
6 valandos praėjo po analgino pisė tabletės išgėrimo galima stiklinę alaus išgerti?
inga
2012-12-11 13:19
kokios pasekmes gali buti geriant alchogoli su clonozepamu?atsakykite labai prasau
inesa
2010-05-27 12:28
geriau savaite antibiotikus-nuo slapimo pusles uzdegimo!!!!kada galiu vartoti alkoholy???
anonimas
2010-02-20 09:46
kiek laiko turi praeiti nuo suvartotos paracetamolio tabletes kad vel galeciau gerti alkoholi?
:>
2008-12-26 12:50
Žinosiu, ką daryt per Naujus :D
Algis
2008-11-28 09:55
naudingas ir teisingas straipsnis, patyriau savo sprandu kelis punktus
house
2008-02-20 21:52
wertinga info.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai