Kojų venų varikozę būtina pažaboti laiku

Kojų venų varikozę būtina pažaboti laiku

Kojų venų varikozė – labai dažna liga. Manoma, kad ji gali būti palietusi mažiausiai kas penktą pasaulio gyventoją. Daugelis išsiplėtusiomis venomis  išvagotas kojas sieja su vyresniu amžiumi, tačiau ši liga paliečia įvairaus amžiaus, lyties ir socialinio statuso asmenis.

Vis dėlto teigiama, kad kojų venų varikoze dažniau serga vyresnio amžiaus moterys (lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo išsivystymą ypatingai paskatina nėštumai ir gimdymai), tačiau itin didelę reikšmę šios ligos progresavimui turi genetika. Tarkime, jei liga sirgo ir tėtis, ir mama, tuomet jų mergaitei gresia net 80 procentų tikimybė, kad anksčiau ar vėliau išsivystys venų varikozė, berniukui tokia tikimybė siekia bent 60 procentų. Net ir iš šių skaičių matome, kad mergaitėms venų varikozės tikimybė šiek tiek didesnė, vis dėlto ši liga neaplenkia ir vyrų. Būtent vyrai labiausiai linkę ignoruoti venų varikozę ir sulaukti skaudžiausių pasekmių, pavyzdžiui, sunkiai gyjančių žaizdų išsivystymo ar net staigios mirties dėl gyvybiškai svarbiose kraujagyslėse įstrigusio trombo.

Kokie pagrindiniai venų varikozės simptomai?

Sergant venų varikoze  vargina kojų sunkumas – iš pradžių jis būdingesnis tik vakarais, vėliau jis gali kamuoti net ir rytais arba nuolatos. Taip pat būdingas kojų skausmas, tinimas, nuovargis ir pojūtis, kad jos tarsi švininės. Liga gali būti ne tik jaučiama – anksčiau ar vėliau ji tampa ir „matoma“, kai ant kojų atsiranda sutrūkinėjusių kapiliarų, išsiplėtusių venų, veninių mazgų, iššokusių kraujo sankaupų. Blogiausia tai, kad ne taip jau ir retai sulaukiama itin pažengusių ligos stadijų, kai ant kojų formuojasi žaizdos, atsiranda randų, odos jautrumo ir audinių mitybos sutrikimų, išsivysto venų uždegimas ir kyla didelė net gyvybei pavojingų komplikacijų rizika.

Kaip vystosi venų varikozė?

Paprastai tariant, yra dvi venų sistemos – paviršinės venos, kurios dar vadinamos poodinėmis  ir giliosios venos, kurių matyti negalime. Paviršines venas galime matyti plikomis akimis, ypač jei jos pradėjusios plėstis arba jas galima lengviau pastebėti dėl tam tikros odos struktūros – kartais atrodo, kad persišviečia visas poodinių kraujagyslių tinklas, nes oda labai plona. Paviršinės venos sunkiau pastebimos ant tų pacientų kojų, kurių labai storas poodis ir jei tokie pacientai turi antsvorio Tuo tarpu giliosios venos išsidėsiučios gilesniuose sluoksniuose, tarp kojų raumenų. Būtent jose vykstantys pokyčiai labiausiai lemia kraujotakos anomalijas. Žinotina, kad būtent venomis iš viso organizmo surinktas kraujas grįžta į širdį, tad jam reikia įveikti nemažą pasipriešinimą – juk kraujas turi keliauti vertikalia kryptimi, o sėdėjimas, kojų sukryžiavimas, nepakankamas blauzdos raumenų darbas dar labiau apsunkina šį judėjimą. Kraujui lengviau grįžti padeda venų vožtuvėliai – jei jie funkcionuoja tinkamai, kraujas sėkmingai įveikia savo kelią ir nesikaupia apatinėse kojų dalyse. Jeigu vožtuvėliai yra nepilnaverčiai, tuomet dalis kraujo grįžta atgal, pradeda tekėti žemyn, padidėja kraujo slėgis į paviršines venas, todėl jos plečiasi ir jose pradeda kauptis dar daugiau kraujo. Dėl šios priežasties kojas pradeda skaudėti, jos pradeda tinti, atsiranda mėšlungis, formuojasi tromboflebitas ir sunkiai gyjančios opos.

Ar gyventojai paiso venų varikozės simptomų – kojų sunkumo, tinimo ir skausmo bei akimis matomų kojų išvaizdos pokyčių?

Gaila, tačiau gana didelė dalis pacientų į gydytojus kreipiasi per vėlai, kai jau būna išsivysčiusios komplikacijos. Dažnas atidėlioja gydymą, manydamas, kad palaukti tiesiog naudingiau. Taip mano dažna vaikelio susilaukusi mama, o štai sulaukiama dar vieno vaikelio, o kartais ir dar vieno – atsiranda krūva rūpesčių, kojos užmirštamos, tačiau liga jose vystosi toliau. Jeigu dar prieš nėštumą pastebima, kad kojose vyksta veninės kraujotakos pokyčių, geriau adekvatų gydymą paskirti dar prieš gimdymą, o ne po jo – taip bus išvengiama greito ir nevaldomo ligos progresavimo ir galimų pavojingų jos komplikacijų (vienas iš pavyzdžių – kompresinių kojinių viso nėštumo metu dėvėjimas). Tad geriausia venų ligų gydymo neatidėti vėlesniam laikui, nes mažiau pažengusi liga gydoma lengviau ir galima džiaugtis ne tik geresne savijauta, bet ir akiai mielesniu estetiniu vaizdu.

Kas galėtų padėti greitai pajusti kojų lengvumą?

Suteikite savo dienai lengvumo naudodami Lioton gelį. Lioton gelyje yra levandų ir karčiavaisių citrinmedžių apyvaisių eterinių aliejų, kurie suteikia malonų, gaivinantį kvapą. Šis gelis su heparino natrio druska užtikrina gaivumo ir lengvą vėsinimo pojūtį dėl vandeninės ir alkoholinės gelio sudėties ir suteikia kojoms lengvumo. Tiek darbui, tiek kitoms gyvenimo situacijoms skirtas patogus naudoti gelis yra neriebus ir netepa. Lioton gelis  lengvai susigeria į odą ir palengvina simptomus, susijusius su paviršinėmis venų ligomis, pavyzdžiui, kojų sunkumą, tinimą, skausmą. Jį galite naudoti bet kuriuo paros metu, laikydamiesi pakuotės lapelyje pateiktų dozavimo nurodymų. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai