Raukšlės arba kaip apgauti veidrodį

Nuo raukšlių atsiradimo nesame apsaugotas nė vienas, senstant organizmui jų vis vien atsiranda, tačiau, ko gero, ne kartą esate pastebėję, kad to paties biologinio amžiaus žmonės atrodo be galo skirtingai. Vienų veidas išvagotas gilių raukšlių, kiti, atrodytų, mažiau pavaldūs laiko galioms. Apie odos senėjimo požymius ir jų korekcijos galimybes kalbamės su medicinos mokslų daktaru, plastinės ir atstatomosios chirurgijos licencijuotu specialistu, Grožio terapijos ir chirurgijos klinikos vadovu gyd. Dariumi Radzevičiumi.
 

Raukšlių atsiranda dėl daugybės priežasčių. Pirmiausia tam įtakos turi paveldėjimas ir gyvensena. Jei paveldėjimo pakeisti negalime, tai gyvensena labiausiai priklauso nuo mūsų pačių. Senstant oda kinta. Vaiko veidas yra putlus, galva santykinai didesnė. Riebalinis audinys gausesnis skruostų srityje. Vaikų odos ląstelės atsinaujina per 7-14 dienų, suaugusiųjų - per 30 dienų, tačiau vyresniame amžiuje šis procesas gali užsitęsti net iki dviejų mėnesių. Odai senstant, joje vyksta nebeišnykstantys pokyčiai. Prieš kelerius metus mokslininkai atrado geną, “atsakingą” už organizmo senėjimą. Jis veikia odos kolageno, t.y. baltymų skaidulų, kurios suteikia elastingumo pagrindiniam odos sluoksniui - dermai, sintezės procesus. Senstant kolageno skaidulų sintetinama vis mažiau, dėl to mažėja ir mūsų odos elastingumas. Dažnai neįmanoma atskirti natūralaus odos senėjimo proceso nuo UV spindulių žalos, tačiau galutinis rezultatas neretai panašus: sumažėja tikrosios odos sluoksnio ląstelių skaičius, elastingumas, susilpnėja odos savybė regeneruoti ir neutralizuoti šarmus, mažiau pagaminama drėkinamųjų medžiagų, rūgščiųjų medžiagų, raginio sluoksnio lipidų. Saulės spindulių žalojantis poveikis labiausiai išryškėja pavasarį, nes po ilgo ir tamsaus žiemos periodo oda būna nepasiruošusi priimti aktyvių, žalojančių, traumuojančių odą saulės spindulių. Įdegusi oda atrodo patrauklesnė, todėl, prasidėjus vasarai, nereta lietuvaitė nesusimąstydama skuba į pajūrį degintis, o žiemą - lankosi soliariumuose. Ypač žalinga nudegti saulėje. Tuomet oda parausta, atsiranda didesnių ar mažesnių pūslių, paburkimų. Nuo nesaikingų ir dažnų odos nudegimų ji tampa neelastinga, raukšlėta, atsiranda pigmentinių dėmių, suragėjimų. Tai, kad saulė iš tikrųjų skatina raukšlių atsiradimą, galima įsitikinti vien tik atkreipus dėmesį į Pietų šalių, pavyzdžiui, Italijos, Ispanijos, gyventojus, jie sensta daug greičiau.

Pernelyg ankstyvą raukšlėtumą lemia ir netinkama gyvensena, aplinkos užterštumas, stresai, rūkymas. Šie faktoriai veikia dar nepasireiškus “senėjimo genui”. Didelę įtaką raukšlių atsiradimui turi kosmetikos vartojimas, odos priežiūra, mimikos ypatybės, persirgtos ligos ir t.t. Viena raukšlių atsiradimo priežasčių - netinkama odos priežiūra: derėtų vengti priemonių, sausinančių odą. T.y. nerekomenduojama prausti veido odos muilu, naudoti priemonių, kurių sudėtyje yra spirito. Reikėtų prisiminti, kad odą sausina ir šaltas vėjas bei buvimas patalpose, kuriose oras yra itin sausas.
Pirmosios veide atsirandančios raukšlės - mimikos raukšlės. Jų atsiranda įsitempiant mimikos raumenims, pavyzdžiui, juokiantis, pykstant ar reiškiant kitas emocijas. Raukšlelės, be abejo, pats ryškiausias ženklas, kad oda jau ne visai jauna, tačiau senstant kinta ir odos elastingumas, jos turgoras. Audiniai atrodo kiek pasmukę, tai lengviausia pastebėti žandų bei kaklo srityse. Nemažą raukšlių dalį sudaro miego raukšlės. Kalbant apie su amžiumi susijusius pokyčius, dažniausiai minimos veido raukšlės, tačiau kinta ne tik veido, bet ir kitų kūno sričių oda. Vyresnį amžių išduoda ir rankos. Tai dar viena estetinės chirurgijos sritis, pakankamai sparčiai besivystanti užsienio šalyse. Lietuvoje įdiegtos visos pažangiausios amžiaus pokyčių korekcijai skirtos pasaulio technologijos.
Mimikos raukšlės (kaktoje ir juoko raukšlės apie akis) koreguojamos injekuojamaisiais preparatais - tai tam tikrų veido mimikos dalių kosmetinė denervacija. Blokuojami nerviniai impulsai tam tikruose mimikos raumenyse, jie atsipalaiduoja ir nebesusitraukia. Taip gali būti koreguotos, pavyzdžiui, juoko raukšlelės apie akis ar “rūpesčio” raukšlės tarpuakyje. Procedūra neskausminga, saugi ir gali būti atliekama ambulatorinėmis sąlygomis. Raukšlės išnyksta jau po 2-4 dienų.
Gravitacinės raukšlės, pavyzdžiui, nosies ir lūpų kampo raukšlė, koreguojamos raukšlių užpildais, tuo tikslu dažniausia vartojami kolageno ar hialurono rūgšties turintys preparatai. Šlifavimas lazeriu koreguoja smulkias raukšleles ant apatinių vokų, raukšles apie lūpas. Norint pašalinti nereikalingą ar nukarusią veido ir kaklo odą, atliekama veido ir kaklo patempimo operacija. Sakoma, kad veido patempimas pajaunina 5-10 metų, tačiau tikslaus rezultato numatyti neįmanoma. Geresnį rezultatą lemia paveldėjimas, odos ypatybės, asmens įpročiai ir kiti straipsnio pradžioje minėti veiksniai. Atlikus operaciją, žmogus nenustoja senti, operacijos metu atliekama tik nepageidaujamo požymio korekcija, tačiau nesustabdomi tolimesni odos pokyčiai. Dėl to operacijos rezultatai nėra amžini. Idealu, kai operacija atitinka žmogaus lūkesčius. Žinoma, šešiasdešimtmetis po operacijos neatrodys kaip dvidešimtmetis. Gera plastinę operaciją galima laikyti tik tuomet, kai jos nesimato. Jei veido oda ištempta, blizga, nors ir nėra raukšlių, rezultato negalima laikyti labai geru.
Plastinės veido operacijos Lietuvoje yra populiarios, tačiau mažiau nei užsienio šalyse. Tai lemia žmogaus mentalitetas ir finansinis pajėgumas. Šių operacijų dažniausiai reikia vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems neretai kyla finansinių sunkumų. Neretas vyresnio amžiaus lietuvis susitaiko su senėjimo požymiais, teigdamas, kad rūpintis grožiu turi jaunesni, kuriems visas gyvenimas dar prieš akis. Šiuose žodžiuose yra tiesos, nes pasirūpinę odos sveikata jaunystėje, senatvėje atrodysime gražiau.
Nors mes ir nesižavime raukšlėmis, neseniai JAV atlikti moksliniai tyrimai įrodė, kad žmonės, kuriems atsiranda daugiau raukšlių, rečiau serga vėžinėmis odos ligomis. Taigi nėra to blogo, kas neišeitų į gerą.
Dar keletas patarimų norintiesiems atrodyti jauniau:
• Dirbdami neramstykite veido rankomis.
• Nesikūprinkite. Taisyklinga laikysena padeda palaikyti kaklo odos tonusą.
• Miegokite po galva pasidėję tik vieną pagalvę.
• Stenkitės kuo ilgiau būti lauke, tačiau venkite tiesioginių saulės spindulių ir nežiūrėkite į saulę be apsauginių akinių.
• Naudokitės apsauginiais kremais nuo saulės.
• Venkite didelių kūno masės pokyčių.
• Nerūkykite - rūkymas skatina odos senėjimą.
“New Scientist” žurnale pateikiami japonų mokslininkų duomenys, įrodantys, kad tabako dūmuose esančios medžiagos skatina fermentų, ardančių kolageną, pagrindinį sveikos odos komponentą, aktyvumą.
• Venkite staigių temperatūros pokyčių, odos priežiūros priemones keiskite atsižvelgdami į metų laiką, venkite odos sausėjimo.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Naturalus grozis
2018-06-27 20:08
Tikrai pastebejau, jog numetus svorio rauksles isryskeja, vizualiai tampi vyresnis. Gal padetu botulino toksino injekcijos" ? Taciau ar verta bandyti apgauti save? Jaunas busi tiek laiko, kiek pats tokiu jausiesi

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai