Pavojingos medžiagos kosmetikoje

Ar dažnai susimąstome, ką naudojame savo odos ir plaukų priežiūrai? Tiems, kurie rūpinasi sveikata, siūlome atidžiau pasiskaityti kosmetikos gaminių sudėtį. Rasite visą galybę cheminių medžiagų. Kosmetikos gamintojai dėl įvairių priežasčių, dažniausiai ekonominių, į savo produktus įdeda ne tik mūsų odai, plaukams nenaudingų medžiagų, bet ir galimai žalingų.
 

Taip, kosmetikos sudėčiai keliami dideli reikalavimai, tačiau yra daug cheminių junginių, kurių poveikis ne iki galo ištirtas ir galimas nepageidaujamas poveikis tiesiog dar neįrodytas visaverčiais moksliniais tyrimais. Taigi šįkart jums papasakosime apie chemines medžiagas, kurių reikėtų vengti kosmetikos gaminiuose.
Kosmetikos gamintojai turi vieną argumentą – įvairių konservantų, stabilizatorių, emulsiklių ir kitų mūsų odai nereikalingų medžiagų į produktus dedama labai nedaug. Tačiau paskaičiuokime, kaip dažnai mes tuos gaminius – įvairius kremus, prausiklius, šampūnus naudojame – bene kasdien. Taigi galbūt vertėtų paieškoti kosmetikos produktų be šių medžiagų:
Detergentų (sodium laureth sulfate, ammonium lauryl sulfate). Dėl putojimą sukeliančių ir valančių savybių jų dedama dušo želė, muilus, šampūnus, prausiklius. Sodium laureth sulfate ir ammonium lauryl sulfate – patys pigiausi ir šiurkščiausi detergentai. Jie sukelia odos pleiskanojimą (tiek kūno ar veido odos, tiek galvos), bėrimus ir kitas alergines reakcijas.
Kur kas švelnesnės plaunamosios medžiagos naudojamos ekologiškoje ar itin jautriai odai skirtai kosmetikoje – alkilpoligliukozidai (coco, decyl, lauryl glucosides) ir acilglutamatai (sodium cocoyl, disodium cocoyl, sodium lauryl glutamates). Taip pat reikėtų visuose putojančiuose produktuose vengti sintetinio riebalintojo EDTA (etilendiamintetra acto rūgštis).
Naftos subproduktų, pavyzdžiui, parafino/vazelino (Paraffinum Liquidum, Petrolatum), mineralinio aliejaus (Mineral Oil). Jų galime rasti įvairiuose kremuose, masažiniuose aliejuose (taip pat vaikų odelei prižiūrėti skirtuose aliejukuose). Jie laikinai padaro odą minkštą, tačiau ją padengia nekvėpuojančiu sluoksniu, taip sukeldami uždegimus, bėrimus, skatina kamedonų (inkštirų) formavimąsi. Šias medžiagas kokybiškos kosmetikos gamintojai keičia natūraliais aukštos kokybės aliejais: migdolų, abrikosų ar vynuogių kauliukų ir kitais.


Sintetinių konservantų (pavyzdžiui, parabenų), stabilizatorių, minkštiklių. Jie naudojami tam, kad kosmetikos gaminiai galiotų ilgiau. Parabenai labai teršia mūsų odą ir organizmą, gali sukelti alergines reakcijas, bėrimus, paveikti endokrininę (patekę į kraujotaką veikia kaip estrogenai) ir imuninę sistemas. Parabenai turi savybę įsiskverbti į gilesnius odos sluoksnius ir ten kauptis. Jie patenka net į maitinančios mamos pieną.
Kosmetikos sudėtyje galime rasti ir kitų ne mažiau kenksmingų konservantų: fenoksietanolio/phenoxyethanol (gali sukelti vėžį, nevaisingumą, toksiškas inkstams, šlapimo pūslei ir net smegenims), BHT/Butylated Hydroxythaluene ir šlapalo (Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea) – šie gali sukelti alergines odos reakcijas.
Kaip minkštikliai gaminant kondicionierius ir kremus dažniausiai naudojami amonio junginiai (dažniausiai Steralkonium Chloride). Jie taip pat gali sukelti alergijas ir yra toksiški. Polietilenglikolį (PEG) kosmetikos gamintojai labai dažnai renkasi, kai prireikia emulsiklio, o jo reikia gaminant praktiškai visus kosmetikos gaminius, tačiau pats PEG yra gaminamas iš labai aktyvių ir toksiškų dujų.
Sintetinių kvapiųjų medžiagų (Synthetic Fragrances). Galvos skausmo, svaigimo, net vėmimo, bėrimų, niežulio, kosulio priežastimi gali būti malonūs aromatai, sklindantys iš kremo, losjono ar šampūno pakuotės. Patarimas labai paprastas – vengti produktų, su užrašu Fragrances sudėties apraše.
Sintetinių dažiklių (Synthetic Colors). Šios iš pirmo žvilgsnio nekaltai atrodančios medžiagos gali sukelti vėžį, taigi reikėtų vengti net sintetinių plaukų dažų.
Metų metus galime naudoti kosmetikos priemones su minėtomis cheminėmis medžiagomis ir nejausti jokio neigiamo jų poveikio. Tačiau reikia neužmiršti, kad šios medžiagos linkusios kauptis organizme ir ilgainiui sukelti sveikatos sutrikimus. Taigi, besirinkdami kūno ir plaukų priežiūros priemones, nepamirškime paanalizuoti jų sudėties.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai