Daugiausia miega kūdikiai (iki 6 mėnesių amžiaus) – apie 16 valandų, nuo pusės metų – apie 13 valandų per parą. Paaugliams pakanka 9, o suaugusiam žmogui 7 valandų miego. Žinoma, kai kuriems žmonėms užtenka 5 valandų, o kai kuriems reikia ir 10 valandų miego. Senstant miego reikia vis mažiau.
Teigiama, kad geriausia poza miegoti yra ant šono, automatiškai kelis kartus persiverčiant nuo vieno šono ant kito. Tačiau, kaip ir miego valandų poreikis, taip ir miego padėtis yra individualus dalykas, kiekvienas turi atrasti savo padėtį, nes geram miegui nekenkia nė viena pasirinkta miego padėtis.
Yra ištirta, kad sveikiausia miegoti ant vidutinio kietumo čiužinio, nes, miegant ant kieto čiužinio, kūno svoris susikoncentruoja į keletą taškų, kuriuose sutrikdoma kraujotaka, todėl miegant tenka nuolat vartytis, o tai nėra gero miego garantas. O miegant ant per minkšto čiužinio, stuburas atsiduria nepatogioje padėtyje, ir gali atsirasti nugaros skausmai.
Kita problema, kad senas čiužinys būna prisigėręs prakaito, apmirusių nusilupusios odos dalelių, gali būti, kad jame gyvena erkutės, nuo kurių galima susirgti alergija, astma ar egzema.
Paprastai čiužinys tinkamas naudoti apie 10-15 metų, tiems, kurių svoris didelis, – ir trumpiau. Jei čiužinys spaudžia šonus, girgžda verčiantis ant kito šono, jei nuolat nusiritate į vieną kurią pusę, atrodo, laikas jį keisti.
Svarbiausia – ant jo jaustis patogiai. Lova turi prisitaikyti prie žmogaus iš karto, vos tik atsigulus. Jei čiužinys tinkamas, gulint ant šono stuburas turi išlikti tiesus.
Čiužiniai dabar gaminami iš specialių technologiškai pažangių medžiagų. Jie elastingi ir patvarūs, praleidžia orą, tai leidžia kūnui naktį kvėpuoti, nesideformuoja.
Norint išvengti patalynės erkučių, pelėsių ir grybelių, kurie neišvengiamai veisiasi paprastuose senuose čiužiniuose, patartina rinktis čiužinius, padengtus specialia medžiaga, stabdančia šį procesą.
Rinkdamiesi čiužinį negailėkite laiko, o pirkdami – pinigų. Juk tai daiktas, kuris tarnaus trečdalį jūsų gyvenimo, lemiantį kitų dviejų trečdalių kokybę.
Kiekvienas žmogus pagalvę renkasi pagal individualius poreikius.
Rekomenduojama:
▪ jei mėgstate miegoti ant šono, geriau rinkitės kietą pagalvę, kuri bus atrama ir galvai, ir kaklui;
▪ jei dažniausiai miegate ant nugaros, patogesnė bus vidutinio minkštumo pagalvė;
▪ jeigu esate įpratę miegoti ant pilvo, rinkitės minkštą pagalvę, kad nepertemptumėte kaklo raumenų.
• jei esate alergiški, nesirinkite plunksnų pagalvės, nes jose kaupiasi erkutės.
Gera lietuviškos produkcijos kokybe jau esame įsitikinę daugelis ir dažnai perkame savo šalyje pagamintas prekes. Rinkdamiesi naują patalynę, taip pat galime likti tam ištikimi ir įsigyti vietinės gamybos prekę. Lietuviški geram miegui skirti Trivilita gaminiai – čiužiniai pagalvės, antklodės, užvalkalai antklodėms ir kiti – atitinka visas minėtąsias gerąsias patalynės savybes. Jie yra higieniški, ergonomiški, gaminami iš labai kokybiškos medžiagos, naudojant naujausias technologijas. Trivilitos čiužiniai pagaminti taip, kad juose nesiveisia erkutes nei bakterijos. Tai labai svarbu alergiškiems žmonėms.
Iš plataus Triviltos gaminių asortimento sau tinkamiausią gali išsirinkti bet kuris, net ir turintis mažiau pinigų – kiekvienas ras aukštos kokybės prekę už jam prieinamą kainą. Išsirinkti tinkamiausią Trivilitos salonuose padės profesionalūs konsultantai.
Miegui įtakos turi ir iš kokio audinio pagaminta patalynė. Geriausia rinktis natūralaus pluošto, medvilninius audinius (užvalkalus, paklodes ir pan.), nes jie geriau sugeria prakaitą, be to, juos lengviau prižiūrėti (skalbti, kaitinti, lyginti) nei kitų rūšių audinius.
Užvalkalus reikėtų keisti kas savaitę, juos išskalbti karštame vandenyje ar išvirinti bei išlyginti karštu lygintuvu. Taip pat ir paklodes reikėtų kasdien išpurtyti bei keletą kartų per savaitę pakeisti švariomis.
O miegoti švarioje, gaivioje patalynėje – dar maloniau.
Kurkite tinkamą aplinką miegui. Visuomet išvėdinkite miegamąjį prieš naktį ir atsiminkite, kad jūsų lovos skalbiniai turi būti švarūs, šilti ir, žinoma, gražūs. Geriausiai tinka natūralūs medvilniniai ar lininiai audiniai.
Miegamajame turi vyrauti tos spalvos, kurios jums sukuria ramybės ir lengvumo jausmą.
Miegant turi būti ramu, netriukšmaujama. Gana svarbu yra atkreipti dėmesį į aplinkos temperatūrą. Geriausia, jei aplinkos temperatūra yra apie 22°C. Jeigu kambario temperatūra būna labai aukšta ar žema, sunkiau užmiegama arba dažniau prabundama. Turbūt esate pastebėję, kai miegant būna šalta, įvairiomis priemonėmis stengiamasi sušilti (susiriečiama į kamuoliuką, užsidedamos kojinės ir pan.), o tik sušilus atsipalaiduojama ir užmiegama. Ir atvirkščiai, kai būna labai šilta, taip pat sunkiai užmiegama, dažnai tenka nusikloti antklodę, o nusiklojus, vėliau pasidaro vėsu ar šalta.
Laikykitės miego režimo. Miegoti eikite vienodu metu, kasdien tomis pačiomis valandomis, nes organizmas pripranta prie režimo ir, atėjus miego metui, jūs paprasčiausiai pradėsite snūduriuoti, tereikės galvą padėti ant švarios, gaivios pagalvės, ir akimirksniu užsnūsite.
Atkreipkite dėmesį į mitybą. Prieš miegą gausiai ir sočiai neprisivalgykite. Nevartokite alkoholio, kofeino ir nikotino likus keletui valandų iki miego. Žinoma, kai skrandis tuščias, užmigti tikrai bus sunku. Tuomet rekomenduojama išgerti stiklinę šilto pieno, skrandis nurims ir greičiau užmigsite.
Atlikite atpalaiduojamųjų pratimų. Ypač po sunkios ir įtemptos darbo dienos, tam puikiai tinka šilta vonia, masažas su levandų aliejumi, rami, meditacinė muzika, šilta mėtų ar kita raminamoji arbata ir kiti malonūs dalykai.
Sportas taip pat gerina miegą. Tačiau svarbu baigti treniruotę likus bent valandai iki miego, nes aktyvus sportas gali veikti kaip stimuliatorius, po tu bus sunkiau užmigti.
Neužmirškite pasinaudoti ir išmėgintais liaudies medicinos receptais. Pvz., sumaišykite 25 g vaistinės melisos lapų, 15 g apynių spurgų, 5 g levandų žiedų, 5 g kraujažolių žolės. 1–2 šaukštelius šio mišinio užpilkite 200 ml verdančio vandens ir sandariai uždengę palaikykite 10–15 minučių, po to nukoškite. Gerkite vakare prieš miegą arba po truputį gurkšnokite visą dieną. Per dieną galima išgerti 1–2 stiklines tokios arbatos. Arba 2–3 kartus per savaitę išsimaudykite melisų antpilo karšto vandens vonioje: 500 g melisų lapų užpilkite 2 litrais verdančio vandens, indą uždenkite dangčiu, leiskite nusistovėti 15 minučių, paskui nukoškite ir supilkite į karšto vandens vonią. Maudykitės 20 minučių, ne anksčiau kaip 1,5–2 valandos po vakarienės.
Miegas užima trečdalį mūsų gyvenimo, tačiau atnaujina jėgas ir padeda pasiruošti kitai dienai. Žinoma, tik ne tada, kai vartaisi lovoje negalėdamas užmigti. Apie tai, kaip žinoti, ar kelios bemiegės naktys – tik laikina, ar tai jau nemiga, ir kaip pagerinti miego kokybę, kalbėjomės su Vilniaus Sapiegos ligoninės miego sutrikimų laboratorijos konsultantu gydytoju neurologu Olegu ROUDA. ...
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauPlaukų struktūros pakeisti negalima, ji yra paveldima, tačiau plaukų kokybė priklauso ir nuo mūsų pačių požiūrio į juos....
Skaityti daugiauGausus prakaitavimas, atrodo, vargina daugelį. Ir ne tik karštą vasarą, kaip būtų galima tikėtis. Ir dabar sulaukiame nerimastingų skaitytojų klausimų – kodėl aš taip gausiai prakaituoju? gal tai kokios nors ligos požymis? kaip sumažinti prakaitavimą? kokia turėtų būti kasdieninė higiena? kokias kosmetikos priemones pasirinkti? Norėdami atsakyti į visus šiuos ir panašius klausimus, kalbėjome su Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Odos ir veneros ligų poliklinikos vedėja Daiva STANIENE ir Kauno Dainavos poliklinikos gydytoja endokrinologe Lina RADZEVIČIENE. ...
Skaityti daugiauKalbiname profesionalią kirpėją-modeliuotoją Sigitą BILINSKIENĘ, kad primintų, ką būtina žinoti norint, kad plaukų dažymas būtų sėkmingas....
Skaityti daugiau„Kuo tik negydome spuogų: vaistažolėmis, jūros druskomis, kvapais, akupunktūra, tačiau svarbiausias dalykas buvo ir bus – kruopšti kasdieninė odos priežiūra, kuri užkerta kelią bakterijų plitimui“, – sako kosmetologė Loreta JOVARAUSKIENĖ....
Skaityti daugiauJie turi neįtikėtiną sugebėjimą sugadinti nuotaiką iš pat ryto ir išdygsta visada prieš svarbų susitikimą ir prieš šventes. Be to – jaunatviniai spuogai dažniausiai pradeda pulti pačiu problemiškiausiu periodu – paauglystėje. Bus ir tokių, kurie pasakys, kad su jaunatviniais spuogais nereikia kovoti: savaime atsiradę, po kelerių metų jie savaime ir apleis, tačiau tokia nuomonė neteisinga. Būna atvejų, kai spuogai savaime ir neišnyksta, be to, didėja randų tikimybė. Spuogų liesti negalima (tiesiogine prasme), bet padėti sau ir savo odai – būtina. ...
Skaityti daugiauDidysis keliautojas kapitonas Kukas arbatmedį pirmą kartą pastebėjo 1770 metais, kai išsilaipinęs Botaniko paplūdimyje iš jo kvapnių lapelių išvirė arbatos savo jūreiviams. Pastarieji, išvarginti ilgos kelionės bei ligų, išgėrę arbatos, pajuto, kad sveikata labai pagerėjo. Botanikas J.Bankas tyrė šio augalo gydomąsias savybes. O 1920 metais Australijos chemikas dr. Penfordas, atlikęs klinikinius tyrimus su žmonėmis, įrodė unikalias arbatmedžio aliejaus profilaktines bei gydomąsias savybes. 1930 m. Australijoje arbatmedis pradėtas vartoti klinikinėje praktikoje kaip antiseptinė priemonė. 1937 m. buvo aprašyta nemažai ligų, kurios sėkmingai gydomos arbatmedžio aliejumi....
Skaityti daugiauMūsų šalyje iš šimto tūkstančio gyventojų net 9 proc. nustatomas augimo hormono trūkumas. Kas daro įtaką vaiko augimui? Koks ūgis yra normalus? Kada mažas ūgis informuoja apie ligos priežastį? Daugiau nei trisdešimt metų šiai problemai - žmogaus augimo hormono ištyrimui, gamybai, gydymo metodams paskyrė Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos instituto Vaikų endokrinologijos laboratorijos vadovė, profesorė, habilituota daktarė Danutė Lašienė ir Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos instituto bei Respublikinio endokrinologijos centro direktorius, Hormonologijos laboratorijos vadovas, profesorius, habilituotas daktaras Liudvikas Lašas. Tad žodis specialistams. ...
Skaityti daugiauDrįsčiau nesuabejoti, kad jūs ir jūsų artimieji norite turėti sveiką ir gražią odą. Daugiau ar mažiau, bet vis dėlto stengiatės pasirūpinti tuo, kad į veidrodį pasižiūrėti būtų malonu. Taigi, kaip žarnyno būklė gali paveikti odos sveikatą ir kokios paprastos priemonės gali padėti?...
Skaityti daugiauĮsipjovėte, patekote į avariją, susižeidėte krisdami, nusideginote ar esate po operacijos – dažniausiai visais šiais atvejais apie traumą primena ne tik atmintyje išlikusi nelaimė, bet ir likęs randas. Ant kūno jis ne visada matomas, slepiame po drabužiais, ant veido jis pastebimas kasdien ir yra didelė kosmetinė problema. Ką daryti? Kaip panaikinti ar bent kiek sumažinti šį odos darinį? Tam yra keletas būdų. ...
Skaityti daugiauKūdikių oda – švelni ir neatspari infekcijoms, labai greitai atsiranda įvairių jos pažeidimų. Todėl labai svarbu nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų ją tinkamai prižiūrėti. Apžvelgsime, kokie kūdikių odos pažeidimai dažniausi ir kaip elgtis kiekvienu atveju....
Skaityti daugiauSveiki ir normalūs nagai leidžia rankoms bei kojoms atlikti daugybę funkcijų. Nagai apsaugo pirštus, svarbūs mūsų pojūčiams. Egzistuoja įvairiausios nagų pakitimų formos. Ką rodo nagų pokyčiai klausiame gydytojos dermatovenerologės Eglės AUKŠTUOLIENĖS....
Skaityti daugiauApipjaustymas, arba cirkumcizija (lot. Circumcisio – apskritas pjūvis), – apyvarpės pašalinimas chirurginiu būdu. Išgirdę šį žodį, didžioji dalis vyrų nusipurto, susiraukia, o kartais netgi pradeda tyliai mintyse keiksnoti. Na, šiuo atveju jų storžieviškumu kaltinti nereikėtų, kadangi – sutikime – procedūra ne iš maloniausiųjų. Tačiau, nepaisant jos atgrasumo, apipjaustymas vykdomas visame pasaulyje. Dažniausiai – dėl religinių sumetimų, tačiau yra nemažai atvejų, kai jis grindžiamas higienos ar estetikos sumetimais. Dar visai neseniai JAV apipjaustomi buvo net apie 90 proc. vyrų, kadangi didžiojoje šalyje buvo manoma, kada tai – būtina higienos priemonė. ...
Skaityti daugiauNet jei moteris nesiskundžia stipriais klimakso nulemtais negalavimais ir atlikus tyrimus nenustatyta jokių rimtesnių organizmo sutrikimų, gydytojas gali rekomenduoti išbandyti balneoterapiją, fizioterapiją, nurodyti tam tikrus maisto papildus bei vitaminus. Beje, šios gydymo formos puikiai papildo medikamentinį gydymą. Daugumą jų galima pasirinkti savo nuožiūra, tačiau visuomet pravartu pasitarti su specialistu. Todėl kalbiname gydytoją akušerę-ginekologę Violetą JONAITIENĘ....
Skaityti daugiauArtėjant vasarai, paplūdimių sezonui, prisiminkime, kaip galime šalinti nepageidaujamus plaukelius bikinio srityje namuose. O gal verčiau apsilankyti kosmetikos salone? Kodėl vis populiarėja depiliacija karštu vašku? Kaip apsaugoti odą nuo paraudimo ir sudirginimo po procedūros? Apie tai kalbamės su Grožio instituto “Femina Bona” kosmetike Gerda Gedžiūte....
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę