Knarkiate? Būtina susirūpinti

Teigiama, kad daugiau kaip 40 proc. suaugusiųjų knarkia, ir tai nėra vien tik knarkiančiojo problema. Šalia tokio žmogaus miegantis partneris kiekvieną naktį vidutiniškai praranda mažiausiai valandą miego. Apie knarkimo priežastis bei gydymo metodus konsultuoja Kauno medicinos universiteto klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos specialistė gydytoja habil. dr. Nora ŠIUPŠINSKIENĖ.
 

Knarkimo priežastys


Knarkimas – tai miego metu kvėpavimo takuose kylantis garsas, dažniausiai atsirandantis dėl minkštojo gomurio vibracijos. Žmogui giliau įmigus, atsipalaiduoja ryklės raumenys, kvėpavimo takai susiaurėja ir, praeinant orui, virpa. Knarkimui atsirasti turi reikšmės ne tik sumažėjęs raumenų tonusas, bet ir įgimti veido ir viršutinių kvėpavimo takų struktūros ypatumai. Knarkimas dažnai tapatinamas su vyriška gimine, kadangi klinikiniais tyrimais nustatyta, jog vyrai knarkia tris kartus dažniau negu moterys. Knarkimas gali būti paveldimas.
Amžius taip pat turi didelę įtaką knarkimo atsiradimui – teigiama, jog apie 10 proc. visų 35 metų amžiaus vyrų knarkia, kai tuo tarpu knarkiančių tarp 60 metų vyrų yra apie 40–50 proc. Alkoholis, migdomieji vaistai atpalaiduoja audinius, todėl turi įtakos knarkimui ir garso stiprumui. Rūkymas taip pat gali erzinti gerklės gleivinę. Rūkančių žmonių kvėpavimo takai yra apsinešę cigarečių dūmuose esančiomis medžiagomis, dėl to rūkaliai knarkia dvigubai dažniau. Pastebima, jog dažniau knarkia apkūnūs žmonės. Riebalų klostelės, susidariusios ant kaklo, taip pat ryklės šonuose, slegia kvėpavimo takus ir sudaro papildomą kliūtį orui praeiti. Ir užgulta nosis turi įtakos knarkimui atsirasti. Peršalus, sergant gripu ar alergija užburksta nosies gleivinė, todėl orui sunkiau patekti pro nosį, o orą įkvepiant pro burną, pradedama knarkti. Tai – dar viena priežastis, kodėl slogą reikia gydyti.


 

Knarkimo gydymas


Knarkimas gydomas konservatyviomis priemonėmis ir chirurginiu būdu. Įvairiais tyrimais nustatyta, jog 80–85 proc. žmonių knarkia miegodami ant nugaros. Todėl būtina atkreipti dėmesį į miego pozą. Miegoti įsisiuvus kamuoliuką į drabužius nugaros srityje – ne pats geriausias būdas kontroliuoti miegojimo padėtį, teigia gydytoja, kadangi tai neigiamai veikia miego struktūrą, žmogus nepailsi. Taip pat būtina kvėpuoti pro nosį, kaip jau minėta, laiku gydyti slogą bei kitas nosies ligas. Gana veiksminga namų priemonė siekiant išvengti knarkimo yra pleistrai nosiai, kurie, pakeldami šnerves, palengvina kvėpavimą, o specialūs polimeriniai vaikišką žinduką primenantys dantų prietaisai palaiko reikiamą apatinio žandikaulio ir liežuvio padėtį bei padeda sustabdyti knarkimą.
Knarkimas gydomas ir įvairiais chirurginiais metodais, visų jų tikslas vienodas – standinti minkštąjį gomurį. Implantuojami sintetiniai implantai į minkštąjį gomurį, minkštasis gomurys veikiamas ultraaukšto dažnio radijo bangomis ar kitokiais elektroniniais prietaisais, sklerozuojančiomis medžiagomis.
Norint išvengti knarkimo, labai svarbu normalizuoti kūno svorį, vengti alkoholio, migdomųjų, nuskausminamųjų vaistų, antidepresantų, nerūkyti, miegant keisti kūno padėtį (dažniau gulėti ant šono ir pilvo).
 

Knarkimo poveikis – tik neigiamas


Stiprus knarkimas gali turėti rimtų padarinių sveikatai. Knarkiantis žmogus pabunda nepailsėjęs, suirzęs, visą dieną jaučiamas mieguistumas, gali pablogėti atmintis, sutrikti dėmesys, pablogėti nuotaika, prasidėti depresija. Tokiam žmogui trūksta deguonies, dėl to gali imti varginti galvos skausmai, širdies negalavimai. Ilgalaikis stiprus knarkimas gali rodyti, kad išsivystė obstrukcinė miego apnėja.
 

Miego apnėja


Garsus knarkimas yra vienas pagrindinių šios ligos simptomų. Miego apnėja – liga, kai miegant trumpam nutrūksta kvėpavimas. Ligonis gali nekvėpuoti vos akimirką, o kartais ši būsena trunka net iki kelių minčių. Tokie priepuoliai gali pasikartoti nuo 100 iki 500 kartų per naktį. Tyrimais nustatyta, jog vidutiniškai 4–5 proc. pasaulio gyventojų kenčia nuo miego apnėjos, o šios ligos simptomai gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmonėms ir netgi vaikams. Kvėpavimo pauzės žmogui labai pavojingos, nes jų metu organizmas negauna reikiamo kiekio deguonies. Taigi žmogus dalį nakties nekvėpuoja – sumažėja deguonies kiekis kraujyje, sutrinka normali miego struktūra. Miego apnėja komplikuojasi sunkiomis smegenų ir širdies ir kraujagyslių ligomis – ji dažna insultų, infarktų priežastis. Liga diagnozuojama tiriant visos nakties miegą.
Gali būti naudojami nuolatinio oro srauto aparatai miego metu. Gydytoja pastebi, jog tik apie 40 proc. šia liga sergančių juos naudoja, o likusieji 60 proc. nesigydo. Ligai gydyti taikomi ir įvairūs chirurginiai gydymo metodai.
Specialistė teigia, jog negydomas knarkimas gali turėti didelės įtakos miego apnėjos išsivystymui. Būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kad ši liga – nepagydoma, galima tik pristabdyti jos eigą. Tad garsus knarkimas yra ženklas, kad pats laikas kreiptis į kompetentingą gydytoją.
Konsultavo
KMU Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos
gydytoja habil. D.,
Nora ŠIUPŠINSKIENĖ

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Ruta
2015-03-01 02:07
Wow
brangieji
2012-11-11 13:18
o ka daryti salia mieganciai zmonai, kai per nakti baisu kaip knarkia vyras. neimanoma uzmigti. juk salia esantis daugiau kencia. noretume kad kasnors parasytu kaip gydyti. aciu
mazyle
2010-09-12 22:05
o kur butu galima rasti tu pleistru?
Rosita
2010-03-19 14:44
Jei yra miego apnėja, tai pleistrai vargiai padės, geriau pirma išsitirt, o ne imtis savigydos visokiais pleistrais ir purškalais. Besidomintiems gydymo būdais siūlau paskaityti :

http://www.sorimpeksas.com/lt/pacientams/id/2992
Askita
2010-03-04 10:29
Tikrai, ne simtomu, o gydymo metodu tikejausi rasti.... Vyras knarkia guledamas ir ant nugaros, ir anr sono... Tai vienintelis budas neknarkti yra guleti ant pilvo? Bet gi visa nakti neisgulesi...
Pleistro dar nebandem, taciau manau reiktu pradeti nuo apatinio zandikaulio tvirtinimo, kad negaletu issizioti isvis miegodamas : Skamba gal absurdiskai, bet ka daryti ?
Remis
2009-07-23 12:50
Idomu, visi sneka apie pleistrus ant nosies, bet ne viena vaistininke apie juos nezino. Tai kur juos galima isigyti?
dvynys
2009-02-02 18:26
geriau rašykit apie gydymą o ne jo simptomus nes aš ir pat kai miega kitas girdžiu.Parašykit kur galima mūsų Lietuvoje gauti Maskvos profesorius Vladimiras Loščilovas sukurtą EKSTRA-LOR?
Rita
2008-10-16 19:35
Tikrai nemaniau, kad knarkimas gali turėti tokių liūdnų padarinių...
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai