Milijonų moterų pasirinkimas

1959 m. JAV, o po poros metų - Didžiojoje Britanijoje pradėtos vartoti geriamosios kontracepcinės piliulės. PSO duomenimis, šiuo metu pasaulyje jų vartoja per 100 milijonų moterų. Išsivysčiusiose šalyse jas renkasi 30-50 proc., o Lietuvoje - tik apie 5 proc. moterų.
 


Kurios priemonės patikimos?
Tai - sterilizacija (Lietuvoje netaikoma, išskyrus specialias indikacijas), barjerinės priemonės (prezervatyvai), intrauterinės spiralės ir hormoninės kombinuotos kontracepcinės tabletės (KKT). Šiuolaikinė moteris gali planuoti vaisingumą, išvengti nepageidaujamo nėštumo ir aborto, kuris, kaip ir kiekviena chirurginė intervencija, gali būti pavojingas sveikatai, kartais gyvybei, be to, etiniai ir moraliniai aspektai verčia mus vengti šios procedūros. Efektyvi kontracepcija saugo moteris, o gydytojus atpalaiduoja nuo būtinybės atlikti abortus. Įdomus pastebėjimas: dėl kombinuotų kontracepcinių piliulių vartojimo gimstamumas nemažėja, tačiau sumažėja abortų skaičius.
Kaip veikia kombinuotos kontracepcinės piliulės?
Hormoninės kontracepcinės piliulės yra sudarytos iš dviejų lytinių moteriškų hormonų: estrogenų ir gestagenų. Estrogenai, dar vadinami moteriško patrauklumo hormonais, stimuliuoja gimdos gleivinės augimą, palaiko lytinių ir šlapimo organų tonusą, apsaugo nuo kaulų retėjimo, teigiamai veikia lipidų apykaitą, mažina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, gerina centrinės nervų sistemos veiklą. Gestagenai, kurie labiau veikia antroje mėnesinių ciklo pusėje, paruošia gimdos gleivinę priimti apvaisintą kiaušialąstę.
Hormoninės kontracepcinės piliulės veikia trejopai. Pirma, jos slopina gonadotropinių hormonų sintezę hipofizyje, dėl ko kiaušidėje nesubręsta kiaušialąstė, blokuojama ovuliacija. Antra, suplonėja vidinis gimdos sluoksnis - endometriumas. Jis nebetenka galimybės priimti apvaisintą kiaušinėlį. Trečia, pakinta gimdos kaklelio gleivių konsistencija - jos tampa tirštos ir neleidžia patekti į genitalijas spermijams bei mikroorganizmams. Dėl šios priežasties moterys, vartojančios kontracepcinių piliulių, rečiau serga mažojo dubens organų uždegimais. Po 3-4 mėnesių mėnesinės tampa negausios, reguliarios, mažiau skausmingos.
Ar pasireiškia nepageidaujamas poveikis?
Nepageidaujamas poveikis taip pat susijęs su estrogeno ir gestageno poveikiu, nors dauguma moterų nepatiria jokio nepageidaujamo poveikio. Kai kurioms moterims pirmuosius tris mėnesius galimi estrogeno perdozavimo simptomai: pykinimas, krūtų pabrinkimas - požymiai, būdingi nėščiai moteriai. Jeigu moters organizmui nepakanka tabletėje esančių hormonų, gali atsirasti kraujingų išskyrų iš lytinių organų.
Labiausiai moterys bijo galimo kūno plaukuotumo ir svorio padidėjimo. Anksčiau gamintos pirmos ir dar vartojamų antros kartos KKT pasižymėjo teigiamu anaboliniu poveikiu - nesilaikant dietos priauga keletas kilogramų. Trečios kartos hormoninės kontracepcijos piliulių androgeniškumas yra mažas, gestageno koncentracija jose yra nedidelė, tačiau pakankama ovuliacijai užslopinti. Tai reiškia, kad nėra rizikos priaugti svorio, o vartojant ilgesnį laiką mažėja kūno plaukuotumas (jį skatina per didelis vyriško hormono testosterono kiekis). Skiriant mažo androgeniškumo trečios kartos kontraceptikų moterims, kurių hormonų gamyba yra sutrikusi, organizme nebepasigamina androgenų pertekliaus ir mažėja plaukų nepageidaujamose vietose, nuo veido išnyksta spuogai.

 

Kaip pasirinkti tinkamiausią priemonę?
Geriausiai kontracepcinę priemonę gali parinkti gydytojas akušeris-ginekologas. Visi kontraceptyvai, išskyrus prezervatyvus ir diafragmas, yra receptiniai vaistai. Jų skiria gydytojai. Pirmiausia skiriama vadinamųjų trečios kartos KKT. Įvertinant medikamentų kainą, veiksmingumą ir šalutinį poveikį, geriausias III kartos KKT Lietuvoje yra cilestas.


Visuomet galima moteriai patarti pasirinkti priemonę, kuri geriausiai tinka pagal jos sveikatą,amžių, gyvenimo būdą. Tarkim, vadinamosios ilgo veikimo hormoninės kontracepcijos priemonės gali ilgesniam laikui sutrikdyti vaisingumą, todėl jos labiau tinka vyresnio amžiaus moterims, kurios ateityje nebeplanuoja pastoti. Depo-proveros ampulė leidžiama kas trys mėnesiai. Ilgo veikimo priemonių minusas - išnyksta menstruacijos, vaisingumas atsinaujina po ilgesnio laiko tarpo.
Moterims, kurios turi nuolatinį lytinį partnerį, yra gimdžiusios, nesirgusios mažojo dubens uždegimine liga, galima patarti naudoti intrauterines spirales.
Kaip vartojamos hormoninės kontracepcinės piliulės?
Pradėti vartoti rekomenduojama nuo pirmos menstruacinio ciklo dienos.
Dažniausiai pakuotėse būna 21, kai kuriose - 28 tabletės. Jeigu įpakuota 21 piliulė, po 21 dienos daroma 7 dienų pertrauka, kurios metu atsiranda mėnesinės. Po 7 dienų vėl pradedama gerti nauja pakuotė, nesvarbu, mėnesinės baigėsi, ar ne. Jeigu pakelyje yra 28 piliulės, pertraukos daryti nereikia. Septyniose iš jų nėra hormonų ir jas geriant prasideda mėnesinės.
Kada galima pastoti nutraukus vartojimą?
Kontracepcinės piliulės nesukelia žalos būsimam vaisiui. Pastoti galima iš karto nustojus vartoti piliules.
Kas negali vartoti piliulių?
Hormoninės kontracepcinės piliulės nerekomenduojamos rūkančioms moterims. Moterims, kurioms daugiau nei 35-eri ir kurios per dieną surūko 10 ir daugiau cigarečių, KKT gali paskatinti širdies ir kraujagyslių sistemos ligų atsiradimą. Nerūkanti sveika moteris vadinamųjų trečios kartos kontraceptikų gali vartoti iki menopauzės.
Taip pat KKT nerekomenduojama sergant cukriniu diabetu, kai yra kraujagyslių, akies tinklainės, inkstų pakitimų, sergant sunkiomis kepenų, širdies ligomis, krūties, gimdos vėžiu. Jei giminės atstovai serga tromboembolinėmis ligomis, moteriai geriau pasirinkti ne KKT, bet kitą kontracepcinę priemonę.
Ką galite pasakyti atsargiai vertinančioms hormoninius preparatus?
Idealios priemonės, kuri tiktų visiems, nėra, todėl toks platus jų pasirinkimas. Kontracepcinės piliulės veiksmingai slopina ovuliaciją. Vartojant papildomai estrogenų ir gestagenų, kiaušidės ilsisi. Anksčiau, kol nežinota kontracepcijos, moterys gimdydavo vidutiniškai kas treji metai. Tiek laiko užimdavo nėštumas ir žindymas. Menstruaciniam ciklui atsinaujinus, jos vėl pastodavo, menstruacijų beveik nebūdavo. Vartojant kombinuotas kontracepcines piliules, moters organizme neleidžiama susidaryti preovuliaciniam folikului ir tai nėra organizmui neįprastas procesas. Taip atsitinka ir nevartojant piliulių - nėštumo, žindymo, perimenopauzės metu. Yra duomenų, kad jaunoms, iki 20 metų moterims, pradėjusioms vartoti hormoninių kontraceptikų, gali šiek tiek padidėti rizika susirgti krūties vėžiu vyresniame amžiuje. Tačiau JAV ištyrus grupę moterų, 10 metų vartojusių, ir grupę nevartojusių KKT, pasirodė, kad abiejų grupių sergamumas krūties vėžiu buvo vienodas. Tačiau pirmosios grupės moterys du kartus rečiau sirgo gimdos ir kiaušidžių vėžiu. Tai nėra sensacinga naujiena. Žinoma, kad pavartojus vienerius metus, apsauginis gimdos ir kiaušidžių poveikis išlieka dar dešimt metų Tai vyksta dėl to, kad sustabdomi hiperplazijos procesai endometriume. Dėl ko mažiau sergama kiaušidžių vėžiu, dar nėra tiksliai žinoma, tačiau viena iš priežasčių - išvengiant ovuliacijos, išvengiama ir įvairių kiaušialąstės plyšimą lydinčių procesų, kurių metu ji gali būti pažeidžiama.
Kokie geriamieji hormoniniai kontraceptikai populiariausi Lietuvoje?
Vertinant kainą, efektyvumą ir nepageidaujamą poveikį, pirmiausia reikėtų rinktis cilesto piliules, kurių sudėtyje yra etinilestradiolio ir norgestimato. Antraeiliai medikamentai - regulonas, marvelonas, femodenas. Moterims, kurias pirmuosius tris mėnesius pykina, skiriama logesto, mercilono ar novinetės - jų sudėtyje yra mažiau estrogeno, jie tinkamiausi premenopauzės periodu. Atsižvelgdamas į įvairius faktorius, gydytojas parenka tinkamiausią.
Ar gaunate dėkingų pacienčių laiškų?
Laiškai - labai reti, tačiau konsultacijų metu moterys dažnai pasidžiaugia. Ypač patenkintos tos, kurias vargino skausmingos ir gausios menstruacijos. Vis daugiau moterų kreipiasi patarimų, kokias priemones naudoti. Anksčiau populiarios buvo nepatikimos priemonės - nutrauktas lytinis aktas, apsiplovimai, natūralus planavimo metodas matuojant bazinę kūno temperatūrą ar stebint gleives. Besikreipiančiosios į moterų konsultacijas dėl nėštumo nutraukimo dažniausiai naudojo nepatikimus apsisaugojimo būdus arba netinkamai naudojosi patikimais. Nė vienos priemonės nėra šimtaprocentinės. Net sterilizacija, kuri laikoma pačia efektyviausia priemone, ar ilgo veikimo hormoninė kontracepcija, leidžiant ilgo veikimo preparatų arba įdedant implantus, palieka mažą tikimybę pastoti. Hormoninių kontracepcinių piliulių efektyvumas siekia 98 proc. Tačiau metodą taikant tiksliai pastoti negalima. Pastoja tos moterys, kurios pamiršo išgerti piliulę, padarė ilgesnę pertrauką, vartoja kitų medikamentų, neinformavusios apie tai gydytojo, arba jeigu vemiant, viduriuojant kontraceptikai pasišalino iš organizmo. Savo pacientėms rekomenduoju gerti vaistą vakare. Tai tampa įpročiu, kaip ir valytis dantis.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

FNuPBLCpLnRd
2012-06-17 03:37
I just picked up one of these today. A woman my dad works with just got diecrovd and she gave it to him, its mint with old school shimano slide in toe clips. Silver with the chrome tips and Matrix Titan wheels. I will be restoring it and posting pictures.Hawk Out
ilona ll
2010-10-04 10:46
aš REGULONA vartojau 8 metus, prieš mėnesį nutaukiau jų vartojimą, 5 dienas jau turėjo atsirasti mėsesinės bet jų vis nėra.Ką galite patartį
Inceptum
2010-04-29 11:45
Vaisingumo indikatorius - BIOSELF

BIOSELF - alternatyva kontraceptikams!
BIOSELF - tai kokybiškas, patikimas ir nekenksmingas prietaisas leidžiantis nustatyti vaisingą ir nevaisingą periodą ciklo eigoje. BIOSELF - tai naujovė padedanti natūraliai planuoti šeimą.
Kaina 499 litai.
Pristatome visoje Lietuvoje. www.inceptum.lt
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
klaudija
2008-09-07 10:40
sveikos, na va as vartodama DEPO-PROVERA pastojau.ir ka kaltinti....?nezinau.susileidau ta ampule, ir po men jau nestumas.o siaip niekada nesu vartojusi jokiu kontraceptiku.bet del ligos reikejo.bet daugiau as niekada ju nevartosiu.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai