Aštrūs pipiriukai – sveika

Manoma, kad pirmasis iš europiečių pipirų paragavo Kolumbas: 1493-ųjų žiemą jis savo dienoraštyje aprašė ypatingą patiekalą su įvairių pipirų mišiniu, kurio skanavo dabartinės Kubos teritorijoje. Vietiniams gyventojams pipirai buvo kasdienių patiekalų ingredientas. Tuomet mityba nebuvo įvairi ir aštrus pipiras buvo vienintelis prieskonis, vitaminų šaltinis ir vaistas nuo daugelio ligų.
 

Svarbus elementas
Pasaulyje žinoma apie 200 įvairių pipirų rūšių. Visi jie ir skirstomi pagal aštrumą, t.y. kapsaicino koncentraciją. Šią skalę sudarė amerikiečių chemikas V.Skovilis, jis vadovavosi asmeniniais pojūčiais. Vėliau ji buvo koreguojama remiantis cheminiais tyrimais. Aštriausiu pasaulyje pripažintas indiškasis pipiras Naga Jolokia, tris kartus mažiau kapsaicino turi meksikietiškasis habanero, toliau eina Kajeno, Lotynų Amerikos, gruzinų, vengriniai pipirai ir visiškai šios medžiagos neturinti saldžioji paprika.
Patekęs į mūsų organizmą, kapsaicinas kovoja su mikrobais. Kapsaicino dedama į tepalus nuo artrito, ši medžiaga skatina kraujo cirkuliaciją, todėl jos šiek tiek dedama į anticeliulitines priemones. Kapsaicinas – stiprus antioksidantas, saugantis ląsteles nuo laisvųjų radikalų ir padedantis skaidyti produktuose esančius konservantus.
Bene labiausiai kapsaiciną vertina dietologai – jis skatina virškinimą, skrandžio sulčių išsiskyrimą ir kovoja su diarėją sukeliančiomis bakterijomis. Be to, jis stimuliuoja širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir kartu mažina trombų susidarymo riziką. Maža to, jis turi tonizuojamųjų savybių. Indėnai juodąjį šokoladą gabalėliu aštraus pipiro laikė geriausia vyro vakariene prieš susitikimą su moterimi.
Tiesa, kapsaicinas padeda išlaikyti puikias kūno linijas. Šnekama, kad žinoma brazilietė Šakira ne tik daug sportuoja, bet nevengia patiekalų su aitriosiomis paprikomis. Mat kapsaicinas skatina medžiagų apykaitą – šį fenomeną gydytojai vadina terminiu efektu.
Žadina apetitą
Gydytojai įspėja – su pipirais reikia elgtis atsargiai. Prieš dedant į maistą, išsiaiškinti, kokio stiprumo pipiras, – tuo galite įsitikinti šiek tiek jo lyžtelėję. Daugiausiai kapsaicino turi sėklos ir ankšties minkštimas. Jeigu tai pašalinsite, aštrumo liks mažiau. Aštriuosius pipirus dorokite tik su pirštinėmis – kapsaicinas labai kibus ir net keletą kartų nusiplovus rankas jo lieka ant odos. Mažiau aštrus pipiras tampa jį termiškai apdorojus, tiesa, jo aštrumas tuomet pereis į sultinį ar padažą. Apskritai pipirai yra universalūs – jų galima dėti į karštus patiekalus, o šviežius susmulkinti ir berti į salotas. Nedidelį pipiriuką galima į mesti į aliejų ir palaikyti 10–14 dienų – turėsite aštresnio pagardo. Pipiro gabalėlių galite įberti į karštą šokoladą, tuomet jo aromatas bus išraiškingesnis, o jūs gausite mažiau kalorijų. Tik aštrius patiekalus atsargiau turėtų rinktis alergiški žmonės ir sergantieji virškinamojo trakto ligomis.


Kaip užgesinti „gaisrą“ burnoje?
Vanduo nepadės – geriau išgerkite pieno, nesaldaus jogurto, kefyro ar suvalgykite šaukštelį grietinės. Aštrius patiekalus valgykite su ryžiais, duona ar užkąskite kietuoju sūriu, griežinėliu citrinos, išgerkite pomidorų sulčių.
Nuo rankų nuvalyti kapsaicino liekanas padės augalinis aliejus.
Aitriųjų paprikų sriuba
0,5 kg jautienos faršo, tiek pat pomidorų, 2 svogūnai, indelis (400 g) konservuotų pupelių pomidorų padaže, 1–2 aitriosios paprikos, 2 skiltelės česnako, 2 šaukštai tarkuoto sūrio, aliejaus, maltos kalendros, druskos, maltų juodųjų pipirų, petražolių.
Jautienos faršą šiek tiek pakepinkite. Svogūnus, česnaką, aitriąsias paprikas susmulkinkite ir pakepkite kartu su faršu. Pomidorus nuplikykite arba trumpam panardinkite į verdantį vandenį, nulupkite odeles, supjaustykite ir patroškinkite kartu su jautiena. Supilkite konservuotas pupeles, įberkite prieskonių ir dar patroškinkite 2–3 minutes. Patiekdami sriubą pabarstykite tarkuotu sūriu, smulkintomis petražolėmis.
Troškinys su ėriena
400 g ėrienos, 2 šaukštai alyvuogių aliejaus, 1 vidutinio dydžio svogūnas, skiltelė česnako, 1 saliero stiebas, indelis (180 g) smulkintų konservuotų pomidorų, 0,5 stiklinės lęšių, maltų prieskonių: cinamono, kmynų, kalendros, kardamono, gvazdikėlių, aitriosios paprikos miltelių, juodųjų pipirų ir druskos.
Puode įkaitinkite aliejų, suberkite ėrienos gabalėlius ir kepkite, kol paruduos (apie 5 minutes). Po to mėsą išgriebkite ir nusausinkite. Tame pačiame puode pakepinkite pjaustytus svogūnus, česnaką ir smulkintą saliero stiebą. Kepkite kol daržovės suminkštės. Paskui suberkite apkeptą mėsą, prieskonius, supilkite smulkintus pomidorus, įdėkite druskos. Galiausiai suberkite lęšius, užvirinkite ir, sumažinę ugnį, troškinkite maždaug pusvalandį.
Karštas šokoladas
200 g juodojo šokolado (ne mažiau 50 proc. kakavos), 300 ml pieno (3,5 proc. riebumo), aitriosios paprikos (pagal skonį).
Šokoladą sulaužykite nedideliais gabalėliais ar sutrupinkite. Pieną pakaitinkite iki 45 laipsnių temperatūros ir į jį suberkite šokoladą. Kaitinkite toliau nedidindami temperatūros ir maišykite, kol šokoladas visiškai ištirps. Kai šokolado gumulėlių neliks, nuimkite nuo ugnies ir įdėkite vieną kitą aitriosios paprikos gabalėlį. Galite įberti ir riešutų, cinamono, imbiero, vanilės.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai