Šilkinės kojinytės – dailioms kojytėms

XIX a. pirmieji kojines nešiojo vyrai, ispanų didikai. XX amžiuje šilkines kojines nukonkuravo nailoninės, jas mėgo mūvėti moterys. Nuo 1980 m. rinkoje pasirodė elastingos pėdkelnės su elastanu. Kas šiandien lemia šių gaminių savybes? Kaip išsirinkti kokybišką? Apie tai kalbamės su vienos didžiausių Lietuvoje pėdkelnių ir kojinių įmonės gamybos technologe Elena Samuoliene.
 

Kokios dažniausiai naudojamos medžiagos gaminant kojines ir pėdkelnes?


Natūralios – medvilnė, vilna – ir sintetiniai pluoštai. Gaminių storį ir tankumą apibūdina denų skaičius (prancūziškai denje – „siūlo storio mato vienetas“): kuo jų daugiau, tuo kojinės storesnės, patvaresnės, šiltesnės.
Dar įdedama elastano. Tai didelio elastingumo siūlas, gamintojų dar vadinamas lycra, spandex’u ar dorlastanu. Elastano kiekis pėdkelnėse paprastai svyruoja nuo 2 iki 25 proc. Nuo kiekio priklauso tamprumas: kuo elastano daugiau, tuo labiau apspaudžiamos kojos.
Storesniems gaminiams naudojamas mikrofibrinis siūlas, suteikiantis švelnumo ir šilumos.

 

Kaip patartumėte išsirinkti pėdkelnes kasdienai ar išeigai?


Svarbiausia yra žaliavos sudėtis ir gaminio konstrukcija (sustiprinti pirštukai, patogus dvigubas kraštelis, sustiprinta kelnaičių dalis ir t.t.). Ši informacija turi būti pateikta ant pakuotės.
Mažesni pėdkelnių dydžiai turi būti su natūralaus pluošto (medvilniniu) įsiuvu, o 5–6 dydis – su didesniu įdūru. Beje, įsiuvas ne tik suteikia patogumo, bet ir pagerina higienines pėdkelnių savybes, pailgina jų dėvėjimo laiką.
Išeigai moterys ir panelės mėgsta puoštis trumpesnėmis suknelėmis ar sijonukais su skeltukais, todėl rekomenduočiau rinktis pėdkelnes be kelnaičių skiriamosios dalies. Tinkama vadinamoji „T“ kelnaičių forma.
 

Ką patartumėte stambesnei moteriai?


Praktika rodo, kad stambios ar antsvorio turinčios moterys dažniau renkasi paprastas pigesnes kojines (100 proc. poliamidas) arba turinčias 3–5 proc. elastano, jo minimaliai yra juosmens dalyje. Jeigu moteriai stambesnė, paprastai jai sunku susilenkti, tai tokios pėdkelnės patogesnės: lengviau apsimauna, nestipriai aptempia kojas, ne taip greitai suplyšta.
Beje, atkreipkite dėmesį: didelių 6–10 dydžio pėdkelnės dažniausiai yra 30-ties denų.
 

Kodėl vienos pėdkelnės idealiai priglunda, o kitos netinka. Kaip neapsirikti perkant?


Norint mažiau apsirikti dėl tinkamo dydžio ar silueto, reikėtų rinktis pėdkelnes, kurių sudėtyje yra didesnis elastano kiekis. Jos geriau prisiderins prie jūsų figūros.
Žinoma, svarbu vadovautis ir ant pakuotės esančia dydžių lentele. Tačiau, kaip minėjau, jeigu gaminyje bus daugiau elastano, mažiau tikėtina, kad jos apsmuks.
 

Kartais maunantis pėdkelnes jos elektrinasi. Ką tai reiškia?


Taip gali būti tuomet, jei gamyboje yra nenaudojamas antistatikas. Kokybiškos pėdkelnės nesielektrina.
Kartais sijono ar suknelės audinys tarsi „limpa“ prie pėdkelnių, pagamintų iš mikrofibros pluošto. Taip neatsitiks, jei mūvėsite lygias slidžias pėdkelnes ar kojines, kuriose yra mažiau mikropluošto.
 

Ar naudojamos medžiagos gali sukelti kojų prakaitavimą, odos paraudimus, turėti neigiamos įtakos mūsų sveikatai?


Kojinių gamintojai pėdų prakaitavimui sumažinti ieško vis naujų idėjų. Viena iš perspektyvių naujovių – į kojinių pėdą įmegzti medvilninį siūlą.
Jeigu prakaituoja kojų pėdos, patartina dėvėti 40–80 denų timpes, prie jų galima lengvai priderinti medvilnines kojinaites.
Nekokybiškos apdailos medžiagos tikrai gali sukelti odos paraudimus. Bet žinomi gamintojai toksiškų medžiagų nenaudoja. Daugelis jų naudoja ekologiškas medžiagas ir ant pakuotės žymi kokybės ženkliuką Oeko Tex Standart 100. Pagal šį standartą yra tikrinami įvairūs tekstilės gaminių parametrai. Todėl atkreipkite dėmesį, ar jus dominantis gaminys ant pakuotės turi tokį ženkliuką. Kokybės sertifikatas patvirtina, kad gaminyje nėra jokių žmogaus organizmui ir sveikatai kenkiančių medžiagų.
 

Kokios pėdkelnės labiau tinka sergant venų ligomis?


Pėdkelnės, kurių sudėtyje yra 20 ir daugiau proc. elastano, turi gydomųjų antivarikozinių, anticeliulitinių savybių. Venų profilaktikai, ypač daugiau keliaujant, vaikščiojant, dirbant stovimą darbą, patartina dėvėti labiau kojas apspaudžiančias pėdkelnės, kuriose yra 10 ir daugiau proc. elastano.
Vadinamuosius 3D gaminius (10–20 proc. elastano) pravartu dėvėti moterims, kurių kojų venos išsiplėtusios. Tačiau sergant venų ligomis geriau pasitarus su gydytoju įsigyti medicinines kompresines kojines. Jos, atsižvelgiant į konkrečias problemas, gaminamos su skirtingo stiprumo kompresija reikalingoje kojų zonoje.
 

Į ką dar patartumėte atkreipti dėmesį?


Visų pirma, žiūrėkite, ką perkate ir iš ko perkate. Nepirkite turguje, nes nėra aiškus nei gamintojas, nei produkto kokybė.
Rinkdamosi parduotuvėje, pirmiausia atkreipkite dėmesį į žaliavos sudėtį.
Antra, į gaminio konstrukciją: ar sustiprinta pirštų dalis, ar yra įsiuvas, ar ne ir pan.
Trečias svarbus dalykas – dydžių lentelė ant pakuotės.
Jeigu jūsų duomenys svyruoja, tarkim, tarp M ir L dydžio, geriau rinkitės didesnį dydį, tuomet pėdkelnės mažiau išsitemps ir ilgiau tarnaus.
 

Kaip prižiūrėti pėdkelnes norint, kad ilgiau tarnautų?


Prieš maudamosi pėdkelnes ar kojines nusiimkite žiedus, apyrankes.
Mautis pėdkelnes patartina ne sausomis, bet drėgnomis rankomis – taip gaminys lygiau apglėbs jūsų kojas.
Skalbkite dažnai, geriau rankomis (ne skalbimo mašina) drungname vandenyje.
Tačiau nereikėtų naudoti minkštiklio, nes elastanas praras tvirtumą, todėl pėdkelnės ar kojinės greičiau suplyš.
Nedžiovinkite gaminių saulėje, geriau pavėsyje.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai