Strijos – tai šviesiai rožiniai ar balti į randus panašūs odos ruoželiai, atsirandantys ant pilvo, krūtų, sėdmenų, pažastyse bei kitose kūno vietose.
Atsiradimo priežastys gali būti įvairios, tai priklauso nuo:
• mechaninio tempimo,
• hormonų pokyčių,
• genetinio paveldimumo,
• odos būklės,
• staigaus svorio netekimo ar svorio augimo,
• bręstant, augimo metu.
Tuo metu, kai staiga netenkama ar priaugama svorio (tiek moterims, tiek vyrams), bręstant, augimo metu (tuomet atsiradusios strijos dažniausiai lokalizuojasi juosmens, kryžmens, šlaunų, klubų srityse), gali susilpnėti odos jungiamasis audinys, taip pat sumažėti odos elastingumas, tuomet odai reikia daugiau maisto medžiagų. Strijos gali formuotis, jei žmogus serga Kušingo liga (tai sindromas, pasireiškiantis dėl padidėjusios antinksčių žievės hormono – kortizolio gamybos antinksčiuose) ir ilgai vartojant gliukokortikoidus, sergant infekcinėmis ligomis (pvz., tuberkulioze). Taip pat diagnozavus pilvo ertmėje auglį ar atsiradus uždegiminiam skysčiui (ascitui).
Hormonų pokyčiai (estrogeno ir progesterono padidėjimas) nėštumo metu gali sukelti odos pokyčių. Dažnai padidėja odos pigmentacija, atsiranda pigmentinių dėmių ar paryškėja jau esančios, gali paryškėti odos kapiliarai. Didėjant gimdai, tempiasi pilvo oda, todėl susidaro įvairaus pločio ir ilgio rusvos juostos – nėštumo drūžės. Po gimdymo jos virsta baltomis blizgančiomis juostomis. Literatūroje yra nurodomos atrofinės, steroidinės, nėštumo strijos. Pirmiausia toje odos vietoje, kur ji labiausiai įsitempia, atsiranda melsvai rausvų, vėliau – balkšvai gelsvų linijų. Strijos gali būti skirtingo ilgio ir pločio, dantytu kraštu, aiškiai apibrėžtos, panašios į vėduoklės formą.
Strijos atsiranda dėl elastinių odos skaidulų silpnumo. Tempiantis odai, ji tampa mažiau elastinga, o joje esančios elastinės skaidulos trūksta, ir šitaip atsiranda žymės. Dažniausiai strijos nėščiąsias vargina nuo šeštojo nėštumo mėnesio. Jų atsiranda ant krūtų, apatinėje pilvo dalyje, ant klubų, vidinėse šlaunų srityse.
Pirmiausiai – sveika gyvensena ir visavertė mityba. Pastojusi turėtumėte rūpintis nepriaugti per daug svorio, ypač nėštumo pabaigoje. Reikėtų mažiau valgyti saldžių, miltinių ir daug angliavandenių turinčių patiekalų. Į racioną reikėtų įtraukti daugiau baltymų, iš kurių sintetinamas kolagenas ir elastinas, taip pat daržovių. Reikėtų rinktis maistą, kuriame gausu mineralinių medžiagų ir vitaminų.
Speciali odos priežiūra. Kuo oda sveikesnė, minkštesnė ir geriau drėkinama, tuo ji geriau tempiasi ir tuo mažesnė tikimybė, kad atsiras strijų. Nuo trečio nėštumo mėnesio iki gimdymo rekomenduojama profilaktiškai tepti kūno odą specialiomis priemonėmis. Jos sustiprina epidermį, suaktyvina ląstelių, gaminančių kolageną bei elastiną, veiklą.
Nuo strijų gali apsaugoti kraujotaką stimuliuojantis masažas. Masažuojama švelniai, sukamaisiais judesiais, kol oda truputį parausta. Masažuoti rekomenduojama su tam skirtais aliejais ar kitomis specialiomis priemonėmis, kurios stimuliuoja kraujotaką ir stangrina odos jungiamąjį audinį arba po kontrastinio dušo pirštais švelniai pažnaibyti pilvą, šlaunis, sėdmenis, krūtis. Po to odą reikėtų patepti specialiu kremu ar geliu nuo strijų.
Sportas, aktyvus judėjimas mažina strijų atsiradimo tikimybę, tačiau krūvį reikia didinti palaipsniui, kad odos augimas atitiktų jos ištempimą. Taip pat svarbu segėti specialiai nėščiosioms skirtą liemenėlę, korsetą, kurie apsaugo odą ir raumenis nuo pertempimo. 12-ą nėštumo savaitę įsigykite specialią liemenėlę nėščiosioms, kuri gerai prilaiko krūtinę, o po 20-os nėštumo savaitės rinkitės liemenėlę su platesne juosta po krūtine, platesnėmis petnešėlėmis ir reguliuojamu užsegimu.
Gana efektyvus būdas ką tik atsiradusias strijas šalinti lazeriu.
Mezoterapijos procedūra yra skiriama kuo anksčiau, kai strijos dar yra raudonos, tuomet galima tikėtis gerų ir greitų rezultatų. Mezoterapija – tai medicininė invazinė gydymo technika, kai į striją įšvirkščiama įvairių veikliųjų medžiagų ir dirbtinai sukeliamas uždegimas, kurio metu stimuliuojama kolageno ir elastino gamyba. Pradėjusios trūkinėti elastino skaidulos sutvirtėja, o strija nyksta.
Endermologija (vakuuminis limfodrenažinis masažas). Vakuuminio masažo metu aktyvuojama kraujotaka, elastino bei kolageno sintezė, stiprinamas jungiamasis audinys. Procedūros metu naudojant ultragarsą į giliuosius odos sluoksnius suleidžiami specialūs koncentratai su fibrostimulinu, vitaminu A, vaisių rūgštimis. Procedūros atliekamos 1–2 kartus per savaitę, kursas susideda iš 7–15 procedūrų. Kad strijos neatsirastų arba jų būtų kuo mažiau, jau nuo trečio ar ketvirto nėštumo mėnesio reikėtų atlikti vakuuminio masažo procedūras šlaunų, sėdmenų, krūtų (iki 6 – 7 mėn.) srityse bei naudoti specialias priemones. Po gydymo strijos taps vos matomos, padidės odos tonusas, stangrumas, sumažės poodžio riebalų sluoksnis.
Svarbu žinoti, jog šie gydymo būdai yra efektyvesni, kol strijos dar rausvos spalvos.
Plastinė chirurgija svarbi estetiniu požiūriu ir gali būti taikoma jau įsisenėjusioms, pabalusioms strijoms gydyti – jos metu oda yra ištempiama, todėl tampa lygesnė, o strijos beveik nematomos.
Frei masažo aliejus nėščiosioms natūraliai ir atsargiai suteikia odai elastingumo. Nėštumo metu dėl hormoninių pakitimų padidėja audinių trapumas, vandens kaupimas poodiniame sluoksnyje, o, atsiradus nuolatiniam tempimui, kolageninės ir elastinės skaidulos nebespėja priešintis šiam tempimui, ir poodinis sluoksnis įtrūksta – formuojasi strijos. Tuomet odai reikia pagalbos, nes atsiradusios strijos lieka visiems laikams, ir jau labai mažai ką galima pakeisti – galima tik neleisti joms atsirasti.
Nėštumas kiekvienai moteriai yra naujų atradimų laikas. Natūralumas šiuo laikotarpiu yra ypač svarbus. Todėl Frei Bio kosmetika sukūrė naują seriją produktų, kuriuose nėra sintetinių dažų, kvapų bei konservantų. Medžiagos, iš kurių gaminama ši kosmetika, yra natūralios, augalai ir žolelės yra auginamos ir renkamos ekologiškoje aplinkoje.
Frei masažo aliejus yra sukurtas odos poreikiams nėštumo metu. Reguliarus gnaibomasis masažas išjudina jungiamąjį audinį, pagerina kraujotaką, taip užkirsdamas kelią strijų atsiradimui. Lentelėje nurodomos pagrindinės medžiagos, įeinančios į Frei masažo aliejų, ir jų poveikis odai bei jos struktūroms.
Vitaminas E
Paruošia odą tempimui, suteikia elastingumo kolageno skaiduloms.
Simondsijų aliejus
Simondsijų aliejuje yra uždegimą slopinančių medžiagų, taip pat daug mineralų ir vitaminų. Jis atkuria sutrikusią odos riebalinių liaukučių veiklą – panaikina spuogus, išlygina smulkias, dėl drėgmės stokos atsiradusias raukšleles. Išlygina odą, ramina ją, nuslopina dažnai nėštumo metu pasitaikantį niežėjimą, didina odos elastingumą. Augaliniai aliejai skatina odos regeneraciją
Kviečių daigų aliejus
Iš kviečių daigų gaminamas aliejus stangrina audinius, jame esančios riebalų rūgštys ir vitaminai skatina odą saugančio kolageno susidarymą.
Ramunėlių ekstraktas
Ramina, švelnina, dezinfekuoja odą.
Aloe vera
Palaiko drėgmę, minkština bei ramina odą.
Rekomenduojama nuo 3 nėštumo mėnesio 2 kartus per dieną masažuoti pilvo odą aliejumi, tai padeda odai pasiruošti tempimui ir neleidžia odai trūkinėti. Nėštumo pabaigoje odą rekomenduojama tik lengvai įtrinti, o, esant priešlaikinių sąrėmių grėsmei, – tik pasitarus su gydytoju.
Plaukų struktūros pakeisti negalima, ji yra paveldima, tačiau plaukų kokybė priklauso ir nuo mūsų pačių požiūrio į juos....
Skaityti daugiauGausus prakaitavimas, atrodo, vargina daugelį. Ir ne tik karštą vasarą, kaip būtų galima tikėtis. Ir dabar sulaukiame nerimastingų skaitytojų klausimų – kodėl aš taip gausiai prakaituoju? gal tai kokios nors ligos požymis? kaip sumažinti prakaitavimą? kokia turėtų būti kasdieninė higiena? kokias kosmetikos priemones pasirinkti? Norėdami atsakyti į visus šiuos ir panašius klausimus, kalbėjome su Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Odos ir veneros ligų poliklinikos vedėja Daiva STANIENE ir Kauno Dainavos poliklinikos gydytoja endokrinologe Lina RADZEVIČIENE. ...
Skaityti daugiauKalbiname profesionalią kirpėją-modeliuotoją Sigitą BILINSKIENĘ, kad primintų, ką būtina žinoti norint, kad plaukų dažymas būtų sėkmingas....
Skaityti daugiau„Kuo tik negydome spuogų: vaistažolėmis, jūros druskomis, kvapais, akupunktūra, tačiau svarbiausias dalykas buvo ir bus – kruopšti kasdieninė odos priežiūra, kuri užkerta kelią bakterijų plitimui“, – sako kosmetologė Loreta JOVARAUSKIENĖ....
Skaityti daugiauJie turi neįtikėtiną sugebėjimą sugadinti nuotaiką iš pat ryto ir išdygsta visada prieš svarbų susitikimą ir prieš šventes. Be to – jaunatviniai spuogai dažniausiai pradeda pulti pačiu problemiškiausiu periodu – paauglystėje. Bus ir tokių, kurie pasakys, kad su jaunatviniais spuogais nereikia kovoti: savaime atsiradę, po kelerių metų jie savaime ir apleis, tačiau tokia nuomonė neteisinga. Būna atvejų, kai spuogai savaime ir neišnyksta, be to, didėja randų tikimybė. Spuogų liesti negalima (tiesiogine prasme), bet padėti sau ir savo odai – būtina. ...
Skaityti daugiauDauguma žmonių kenčia kojų skausmą bei tirpimą ir mano, kad jį sukelia normalus senėjimas. Tačiau dėl tokių neteisingų įsitikinimų pavėluotai kreipiantis į gydytoją tik sunkiau pašalinti nemalonią ligą. Apie šios ligos gydymą bei profilaktiką kalbamės su Kauno medicinos universiteto Kardiochirurgijos klinikos profesoriumi Rimantu Puteliu....
Skaityti daugiauDrįsčiau nesuabejoti, kad jūs ir jūsų artimieji norite turėti sveiką ir gražią odą. Daugiau ar mažiau, bet vis dėlto stengiatės pasirūpinti tuo, kad į veidrodį pasižiūrėti būtų malonu. Taigi, kaip žarnyno būklė gali paveikti odos sveikatą ir kokios paprastos priemonės gali padėti?...
Skaityti daugiauĮsipjovėte, patekote į avariją, susižeidėte krisdami, nusideginote ar esate po operacijos – dažniausiai visais šiais atvejais apie traumą primena ne tik atmintyje išlikusi nelaimė, bet ir likęs randas. Ant kūno jis ne visada matomas, slepiame po drabužiais, ant veido jis pastebimas kasdien ir yra didelė kosmetinė problema. Ką daryti? Kaip panaikinti ar bent kiek sumažinti šį odos darinį? Tam yra keletas būdų. ...
Skaityti daugiauKūdikių oda – švelni ir neatspari infekcijoms, labai greitai atsiranda įvairių jos pažeidimų. Todėl labai svarbu nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų ją tinkamai prižiūrėti. Apžvelgsime, kokie kūdikių odos pažeidimai dažniausi ir kaip elgtis kiekvienu atveju....
Skaityti daugiauSveiki ir normalūs nagai leidžia rankoms bei kojoms atlikti daugybę funkcijų. Nagai apsaugo pirštus, svarbūs mūsų pojūčiams. Egzistuoja įvairiausios nagų pakitimų formos. Ką rodo nagų pokyčiai klausiame gydytojos dermatovenerologės Eglės AUKŠTUOLIENĖS....
Skaityti daugiauŽmonės dažnai nustemba, sužinoję, kad pūsleles, atsirandančias įvairiose veido vietose persišaldžius, sukelia virusinė infekcija. Nors daugelis yra girdėję žodį herpes, vis dėlto dažniausiai yra manoma, kad tai lyties organų infekcija, kuri neturi nieko bendro su pūslelėmis ant lūpų ir kitų veido dalių....
Skaityti daugiauArtėjant vasarai, paplūdimių sezonui, prisiminkime, kaip galime šalinti nepageidaujamus plaukelius bikinio srityje namuose. O gal verčiau apsilankyti kosmetikos salone? Kodėl vis populiarėja depiliacija karštu vašku? Kaip apsaugoti odą nuo paraudimo ir sudirginimo po procedūros? Apie tai kalbamės su Grožio instituto “Femina Bona” kosmetike Gerda Gedžiūte....
Skaityti daugiauDauguma išleidžiame krūvas pinigų pirkdami aukščiausios kokybės šampūnus bei kondicionierius. Tačiau mažai kas rimtai pagalvoja, jog reikia pasirūpinti ir galvos oda. Kadangi ji nesimato po mūsų plaukais, mes apie ją pamąstome tik tuomet, kai iškyla problemos. Pagal statistiką, beveik 50 proc. žmonių yra ar buvo pažeista galvos oda. Tačiau yra daug būdų, kaip šiuos pažeidimus galima gydyti....
Skaityti daugiauSostinėje gyvenanti Vitalija pastarųjų kelių metų laikotarpį prisimena nenoriai. Jis buvo sunkus, nes dėl savo išvaizdos ji dažnai jautėsi nejaukiai. Jos veido oda nuolat buvo paraudusi ir nusėta spuogeliais. Labiausiai ji dabar gailisi, kad tiesiog nepasidomėjo ir nepasikonsultavo su išmanančiu mediku. Vizitas pas dermatologę galėjo apsaugoti ją nuo komplikacijų ir didelių išlaidų. ...
Skaityti daugiau„Akys – sielos veidrodis“ – tai sena ir paplitusi patarlė visame pasaulyje. „The eye is the mirror of the soul“, – sako anglai, „Oculus animi index“, – sakoma lotyniškai. „Šis vienas sudėtingiausių ir paslaptingiausių žmogaus jutimo organų atspindi ne tik jausmus, bet ir mūsų fizinę sveikatą“, – tvirtina gydytoja oftalmologė Dalia Milukaitė-Buragienė....
Skaityti daugiauAuskarai įvairiose kūno vietose – mados klausimas. Vienu metu jie tampa itin populiarūs, vėliau populiarumas kiek apslopsta ir vėlei laukia naujos bangos. Pasirinkimo galimybės, kur galima verti auskarus, kur kas platesnės nei mūsų močiučių jaunystėje. Šiandien neapsiribojama vien ausimis, nosimi, antakiais, bamba ir t.t.. Sąrašą, kur auskarų vėrimo meistrai ir gerbėjai gali sugalvoti vertis auskarus, be galo ilgas, verčiau sakyti – kur tik fantazija leidžia....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę