Raukšlės? Ar ne per anksti?

Kiekviena moteris svajoja apie jaunystės ir grožio eleksyrą. Odos senėjimo procesai kiekvienai moteriai aktuali tema, bet tik ne jaunai merginai. Tačiau į odos gydytojus bei kosmetologus vis dažniau kreipiasi jaunos merginos, pastebėjusios pirmąsias raukšles. Kas lemia ankstyvųjų raukšlių pasirodymą ir kokia pirmoji pagalba, kuri turėtų sustabdyti ankstyvą odos senėjimo procesą konsultuoja Utenos ligoninės dermatologas JUOZAS VALATKA.
 

Odos senėjimo požymius vis dažniau pastebi jaunos merginos, kai vidutiniškai odos senėjimo požymiai turėtų atsirasti apie 30-uosius gyvenimo metus. Kokios priežastys lemia ankstyvųjų raukšlių atsiradimą?
Odos senėjimo procesus bei raukšlių atsiradimą jaunoms merginoms gali lemti genetiniai veiksniai – chronologinis senėjimas dėl amžiaus. Dažnai pirmosios raukšlės atsiranda ir dėl mechaninių veiksnių – natūraliai pasikartojančių veido raumenų judesių (šypsenos, kaktos raukymo).
Tyrimais nustatyta, kad ankstyvosioms raukšlėms turi įtakos aplinkos veiksniai: saulė, vėjas, šaltis, teršalai, laisvieji radikalai, soliariumai. Dėl per dažno lankymosi soliariumuose ar netaisyklingo deginimosi saulėje, apsauginių bei drėkinamųjų kremų nenaudojimo, jau 18 metų merginoms pastebima ankstyvųjų raukšlių. Odos tipas ankstyvųjų raukšlių atsiradimui taip pat turi įtakos. Žmonėms, kurių oda sausa, raukšlių atsiranda taip pat anksčiau.
Odos senėjimo procesus gali nulemti ir gyvenimo būdas (dietos, tabakas, alkoholis, stresas, netaisyklinga mityba, poilsio ir miego stoka, odos nepriežiūra). Streso metu išsiskiriantis adrenalinas sukelia odos kapiliarų spazmus. Dėl to sutrinka kapiliarų mityba, oda negauna pakankamai maistinių medžiagų. Svorio netekimas per trumpą laiką taip pat skatina raukšlių atsiradimą, nes oda traukiasi netolygiai.
 

Kaip pastebėti odos senėjimo procesus?


Pirmiausia, natūraliai atsiradusios raukšlės yra plonos ir kinta. Pasirodo minimalių raukšlių: nosies ir lūpų raukšlės, raukšlės apie akis (žąsų kojelės), antakių suraukimo raukšlės, kaktos raukšlės (pykčio/rūpesčio raukšlės). Oda pasidaro sausesnė: šiurkštesnė, išblyškusi. Dėl drėgmės stokos gali odą pradėti traukti, atsirasti pleiskanojimas. Sumažėja odos elastingumas, stangrumas, pradeda nykti kolagenas ir raukšlės išryškėja ant skruostų, vokų, kaktos ir kaklo. Senstant odai, lėtėja regeneracija (odos ląstelių atsinaujinimas), grubėja odos raginis sluoksnis.


Kosmetinės priemonės ir vitaminai nuo raukšlių rekomenduojami dažniausiai moterims, jau sulaukusioms 25 metų. Pasirodžius pirmosioms raukšlėms anksčiau, iškyla begalės klausimų: ar galima naudoti kosmetiką nuo raukšlių, kokia ta pirmoji pagalba, kuri galėtų sustabdyti odos senėjimo procesą, kodėl oda taip anksti pradėjo raukšlėtis…
Teoriškai kosmetikos priemones nuo raukšlių rekomenduojama pradėti naudoti sulaukus 25 metų. Pastebėjus pirmąsias raukšles, anksčiau nei rekomenduojamos kosmetinės priemonės reikėtų kreiptis į odos gydytoją arba profesionalų kosmetologą. Pirmiausia bus išsiaiškintos ankstyvos odos senėjimo priežastys, antra – paskirtos kosmetinės ir medicininės priemonės, stabdančios raukšlių atsiradimą.
Pagalba, kurios reikia odai, kad ji sveikai ir gaiviai atrodytų, turi būti teikiama tiek iš vidaus, tiek iš išorės. Oda reikia rūpintis kiekvieną dieną, o ypač moterims, kurių oda sausa. Sveikas maistas, vanduo, grynas oras, poilsis, miegas, ramybė, sportas yra gražios odos palydovai. Odą pirmiausia reikia puoselėti iš vidaus. Tinka įvairios žolelių arbatos, ypač žalioji arbata, rozmarinas, šalpusnis. Rekomenduojami papildai: Q-10 maisto papildas, vitaminai A, E, C, selenas, cinkas, papildai su hialurono rūgštimi.
Rinktis kosmetiką, kurioje daug bioaktyviųjų medžiagų, išlyginančių raukšles, palaikančių optimalų drėgmės lygį audiniuose. Svarbu, kad būtų priedų nuo radikalų (vitaminų A, E, C), kurie sulėtina senėjimo procesą. Reikėtų rinktis kremus, kuriuose yra seleno, Q-10 (stimuliuoja natūralaus odos atsinaujinimo procesą, gerina kraujotaką), hialurono rūgšties (stipriausia drėkinamoji sudedamoji dalis), kolageno (drėkina odą, atkuria epidermio barjerą), beta karotino (normalizuoja medžiagų apykaitą, pasižymi uždegimą slopinančiu poveikiu), avokado, jojobos ar vynuogių sėklų aliejaus (apsaugo nuo laisvųjų radikalų), šilko baltymų (drėkina odą, lėtina senėjimo procesus, suteikia odai lygumo).
Merginoms, kurių gyvenimo būdas netaisyklingas (pvz., nesaikingai vartoja alkoholį, rūko, dažnai lankosi soliariumuose, trūksta poilsio, dažnos stresinės situacijos), net ir brangiausios kosmetinės priemonės nepadės, jei jos bus pradėtos naudoti per vėlai, bus naudojamos nereguliariai ir nesirūpinama odos priežiūra iš vidaus bei gyvenimo būdo pokyčiais.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Nerijus
2011-02-16 14:31
Natūralūs rankų darbo muilai ir kremai, aliejai ir natūrali rankų darbo kosmetika - http://www.muilokerai.projektas.lt/

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai