Saulė, soliariumas ar įdegio kremas?

„Norisi gražiai įrusti, tačiau, stipriau pakaitinus saulutei, žiūrėk, ir nudegu krūtinę ar veidą. Ką reikėtų padaryti, kad oda į saulės spindulius nereaguotų taip greitai ir skausmingai? Ką pataria specialistai?“, – klausia nuolatinė žurnalo skaitytoja Birutė Kalkauskienė iš Šiaulių.
 

Kodėl būtini apsaugos kremai nuo saulės?


Medicininiai tyrimai įrodo, kad, piktnaudžiaujant ultravioletiniais saulės spinduliais, gali būti pažeidžiama oda. Veikiant kaitriems saulės spinduliams, pakinta kolageninės ir elastinės skaidulos, oda sausėja, mažėja jos elastingumas, anksčiau atsiranda raukšlių ir pan. Ultravioletiniai spinduliai provokuoja ir odos auglių atsiradimą. Pavojingiausia tai, kad neigiami odos pokyčiai vystosi nepastebimai ir yra nebeišnykstantys. Štai kodėl apsauga nuo saulės reikėtų pradėti rūpintis vėlyvą pavasarį ir tęsti iki rudens pradžios.
Pasak gydytojos dermatologės dr. Skaidros Valiukevičienės, kai kurios moterys vis dar atsisako saugančių nuo saulės kremų, losjonų, nes mano, kad tai nėra būtina, be to, baiminasi, kad, išsitepusios apsaugos nuo saulės priemone, visiškai neįdegs. Ši nuomonė yra kardinaliai klaidinga. Visų pirma, apsauginiai kremai, kaip sako jau pats žodis, saugo odą – nuo perkaitimo, išdžiūvimo ar „sudegimo“. Tai moksliniu pagrindu sukurti kremai, losjonai, turintys filtrą, kuris sumažina pavojingų saulės spindulių prasiskverbimą į odą, tačiau leidžiantys jai įdegti – be „streso“, be ryškaus paraudimo, perštėjimo, o tolygiai ir gražiai.
Pažangiose pasaulio šalyse apsauginiai saulės preparatai vartojami kaip profilaktinė priemonė, padedanti išvengti odos senėjimo, vėžio ar pigmentinių sutrikimų.
Svarbiausia žinoti, koks yra jūsų odos tipas, kaip greitai ji reaguoja į saulės spindulius, ir tuomet prisitaikyti sau tinkamas apsaugos priemones.


 

Parinkime pagal odos tipą


Ant kiekvieno kokybiško apsauginio losjono ar kremo yra nurodytas apsaugos nuo saulės faktorius (SPF), kuris parodo, kiek jūs galite būti saulėje, nenukentėdami nuo spindulių. Deginimosi trukmę nulemia odos tipas ir jautrumas. Pavyzdžiui, jei, kaitinantis saulėje, jūsų oda parausta per 10 min., reiškia jūs esate baltaodis, turintis jautrią odą, todėl naudokite apsauginį kremą su 50 SPF faktoriumi. Šia priemone pasitepusi odą, saulėje saugiai galite būti 250 minučių. Jei jūs esate normalaus ar tamsaus odos tipo, jums pakaks losjono su 16 SPF. O jei esate šviesios baltos odos, pirmuosius saulės spindulius pasitikite išsitepę kūną ir veidą losjonu su didesne, t.y. 25 - 50 SPF apsauga, o, kiek įpratusi prie saulės spindulių, apsauginį faktorių mažinkite iki 16 SPF. Taip pat svarbu, kur jūs deginsitės: Lietuvoje, Italijoje ar tolimajame Egipte? Pietų šalyse saulės aktyvumas yra daug didesnis, todėl rinkitės losjoną su didesniu 25 ar 50 SPF.
 

Tipiška klaida


Odos gydytojai pastebi, kad moterys dažnai skundžiasi: nors paplūdimyje losjonu išsitepė kūną, bet vis tiek oda nusvilo. Kodėl taip atsitinka? Dažniausia klaida, kad išsitepama jau būnant saulėje – odą būtina išsitepti 20 min. prieš ateinant į paplūdimį, o ne atėjus. Be to, ne visos apsaugos priemonės yra atsparios vandeniui, tuomet išsimaudžius reikia teptis vėl. Todėl rinkitės saulės apsaugos priemones, kurios yra atsparios vandeniui.
 

Ką pasirinkti?


Netyla diskusijos, kas yra sveikiau odai: natūrali saulė ar soliariumas? Į klausimą galime atsakyti klausimu: kaip protingai tuo naudosimės? Nuomonių yra įvairių. Vieni specialistai rekomenduoja soliariumo procedūras, kiti pataria jų verčiau atsisakyti. Pasak kosmetikės Gertos Gedžiūtės, svarbiausia – atsargumas. Pirmajai procedūrai užtenka pusės minutės. Tada žiūrėkite, kaip reaguoja jūsų oda. Jeigu viskas tvarkoje, oda neparaudo, nesusierzino, padidinkite buvimo soliariume laiką iki 1 min., po to –1,5 min., po to – 2 min. ir taip toliau. Nereikėtų soliariume gulėti ilgiau nei 10 minučių arba bent jau tuomet užsidenkite veidą. Norint, kad gražiai parustų visas kūnas, soliariume jums reiks 8–10 procedūrų. Tik nepamirškite apsauginių losjonų su SPF.
Jei degintis nemėgstate, naudokite įdegio kremą. Pirmiausia, jį pasirinkite tinkamo atspalvio, artimo jūsų odos spalvai. Svarbu kremą tolygiai paskirstyti ant odos. Įdegio efektas bus didesnis, kai kremą tepsite ant švarios odos, dar geriau – atlikę giluminį valymą.
Tiek apsauginius saulės, tiek įdegio kremus geriau pirkti vaistinėse ar firminėse kosmetikos parduotuvėse.
 

Įsidėmėkite


Kremą su apsauginiu saulės filtru naudokite ištisus metus, jei sergate raudonaisiais spuogais, raudonąja vilklige, yra išsiplėtę veido kapiliarai, turite pigmentinių dėmių.
Nesikaitinkite saulėje, jei esate vyresniojo amžiaus, sergate lėtine liga ar odos alergija.
Paprastai saulei jautresnė yra sausa oda. Jautrumą saulei didina antibiotikai, kontraceptiniai, psichotropiniai vaistai ir kt.
Kai deginatės saulėje geriau nenaudokite kvepalų, spiritinių losjonų.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai