Kūdikių ir vaikų odos priežiūros ypatumai

Oda, kaip ir bet kuri organizmo sistema, auga, bręsta ir tvirtėja. Paprastai daugelis kūdikių odos negalavimų augant sumažėja ar visai dingsta. Tačiau, jei nuo pat pirmųjų dienų mažylio odelė nebus prižiūrima, negalavimai gali išlikti ilgesnį laiką ir kankinti daug metų.
 

Vaikų odos ypatumai


Norėdami geriau suprasti odos funkcijas bei priežiūrą, turėtume prisiminti jos sandarą. Viršutinis odos sluoksnis, epidermis, tiek suaugusiųjų, tiek mažylių audinius saugo nuo įvairių pažeidimų. Po epidermiu yra tikroji oda, kurioje išsiraizgiusios kraujagyslės, nervai. Kūdikio epidermio sluoksnis labai plonas, kraujagyslės labai arti odos paviršiaus, todėl kenksmingosios medžiagos lengvai gali patekti į kraujotaką ir kūdikio odą galima greit sudirginti, pažeisti. Apsauginių savybių kūdikio oda turi nedaug. Visų pirma ji daug plonesnė už suaugusio žmogaus, todėl negali patikimai saugoti nuo mechaninių, fizinių, cheminių veiksnių bei mikroorganizmų. Taip pat vaikučių odelė turi mažai riebalinių liaukų, todėl greitai džiūsta ir yra silpnai apsaugota nuo ultravioletinių spindulių poveikio. Suaugusio žmogaus oda padeda reguliuoti kūno temperatūrą, tačiau kūdikių ne visuomet gerai atlieka šią funkciją. Nereikėtų pamiršti dar vienos odos funkcijos – skysčių balanso palaikymo. Vaikai labai greitai netenka skysčių, todėl jų odelė sausėja ir raukšlėjasi. Druskos iš žmogaus organizmo taip pat išsiskiria pro odą su prakaitu. Tačiau mažų vaikų prakaito liaukos dar nėra iki galo išsivysčiusios, jie mažiau prakaituoja, todėl ir druskos į išorę išskiriamos prasčiau.
Vaikų oda, kaip ir suaugusiųjų, iš aplinkos absorbuoja įvairias medžiagas, taip pat gydomąsias bei toksines. Todėl, tepant kūdikio odą įvairiais tepalais ir kremais, to nereikėtų pamiršti. Visų pirma reikėtų žinoti, kokias priemones reikia rinktis ir kaip jas tinkamai naudoti.
 

Švaros garantas – vaikiškas muilas


Dažniausi kūdikių odos pažeidimo požymiai – tai išsausėjimas, niežulys, pleiskanojimas, odos uždegimai, infekcijos. Aišku, šiuos negalavimus gali sukelti ir netinkama mityba, bet svarbų vaidmenį vaidina kasdienė odos priežiūra.
Verta prisiminti, kad geriausias kūdikio odelės švaros garantas – švelnus muilas ir vanduo. Naudokite natūralias prausimosi priemones, jos bekvapės ir neutralaus pH. Tai galėtų būti paprastas vaikiškas muilas su specialiaisiais riebalais, lanolinu.
Jei esate tam tikroje vietoje, kur nėra sąlygų kūdikio nuprausti, galite naudoti drėgnas servetėles, kurių sudėtyje būtų natūralaus alavijo, ožrožės, kas suteikia malonų drėkinamąjį pojūtį bei ramina odą.


 

Kaip pasirinkti tinkamas odos priežiūros priemones?


Visuomet stenkitės rinktis tik natūralias priežiūros priemones, nes jas naudojant yra mažiausia odos sudirginimo tikimybė. Kaip ir suaugusių, vaikučių odelė gali skirtis, vienų labiau linkusi išsausėti, rausti, kitų šusti ir t.t., todėl prieš pasirinkdami odos priežiūros priemones jūs (nes jūs daugiausiai laiko praleidžiate su mažyliu ir žinote, kaip į įvairias aplinkos sąlygas reaguoja jo oda) turite įvertinti savo vaiko odos tipą. Jei ji be priekaištų, nėra jokių pažeidimo ar alergijos židinių, galite pirkti specialiai vaikams pagal amžių gaminamas kūno priežiūros priemones, jų galite rasti vaistinėse, prekybos centruose. Rekomenduojama odos priežiūrai naudoti bekvapes, bespalves priemones, nes kvapą ir spalvą jiems suteikia cheminės medžiagos, kurios kelia alergiją ir dirgina odą. Žinoma, būtina atkreipti dėmesį, ar nepasibaigęs galiojimo laikas, ar nepažeista pakuotė. Taip pat būtų naudinga pasidomėti, kokios produkto sudedamosios dalys, kaip jos veikia odą. Pavyzdžiui, jei vaiko odelė linkusi šusti, renkantis tepalą, kurio sudėtyje yra ramunėlių ekstraktas, – jis mažins odos uždegimą, sudirgimą. O kai tepalo sudėtyje yra migdolų aliejus ir cinko oksidas, migdolų aliejus maitina odą, palaiko jos drėgmės balansą, o cinko oksidas sugeria drėgmę ir veikia antiseptiškai. Pastarųjų dviejų medžiagų yra tepalo Excipial su migdolų aliejumi („Spirig Pharma AG“, Šveicarija) sudėtyje. Didžiausią šio tepalo dalį sudaro lipidai, kurie irgi gerina kūdikio odelės būklę, todėl šis tepalas ne tik suteikia odai elastingumo ir atsparumo neigiamiems išorės poveikiams ir alergenams, bet ir sugeria drėgmę pateptoje vietoje. Todėl ir gali būti naudojamas iššutimų profilaktikai ir gydymui.
Svarbu ir tai, kad produktai būtų patikrinti dermatologų, nes vaiko odos alergiją gali sukelti net ir visai „nekalti“ augalai, pavyzdžiui, medetka. Medikai nepataria naudoti daug įvairių kremų vienu metu ar dažnai juos keisti. Tačiau, jeigu pastebėjote, kad patepus kremu odelė paraudo ar atsirado alergijos požymių, priemones reiktų pakeisti.

 

Vaiko maudynės


Vaikelio, kurio oda sausa, nereikėtų dažnai maudyti. Nesijaudinkite dėl reto maudymo, juk mažas vaikas per daug neišsipurvina, nesuprakaituoja. Todėl, nors ir rečiau prausiama, oda puikiai kvėpuoja ir atlieka visas savo funkcijas. Net ir esant normalaus tipo odelei galima į vandenį įlašinti truputį specialaus aliejuko – jis vandens paviršių padengs plona plėvele, kuri, baigus maudyti, liks ant vaikučio kūno, jį maitins ir saugos odą nuo sausėjimo. Kaip vieną iš tam tinkamų aliejų galima paminėti Balmandol („Spirig Pharma AG“, Šveicarija). Šio aliejaus sudėtyje esantys migdolų, parafino aliejai bei vitaminas E atstato ir palaiko normalią odos būklę. Vonelėje su aliejumi maudyti reiktų 1-3 kartus per savaitę, 10-15 minučių, nenaudojant muilo ir šampūno. Jei nenaudojate aliejaus, po maudynių vaiko odelę sausai nušluostykite ir visą kūnelį patepkite kūdikiams skirtu kremu.
Jei ant kūdikio galvelės tik reti trumpi plaukučiai, geriau plaukite juos vaikišku muilu. O, jei jūsų mažylio plaukai purūs, tankūs, galima naudoti ir šampūnus. Jie suteiks plaukams žvilgesio, pašalins statinį plaukų įelektrinimą. Rekomenduojama rinktis specialiai vaikams sukurtus šampūnus, puikiai tinka tie, kurių sudėtyje yra ramunėlių ir kviečių baltymų. Jeigu jūsų mažylio oda linkusi jautriai reaguoti į įvairias kūno priežiūros priemones, tuomet maudynėms ir plaukučiams plauti geriau rinkitės vaikišką muilą.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai