„Turiu didelę šeimą. Kasdien valgį gaminu namuose. Norėčiau daugiau sužinoti apie padažus. Kaip juos gaminti, kurie prie ko dera, kaip galima pagaminti jų įvairesnių?“ – klausia skaitytoja Angelė Vizbarienė iš Panevėžio. Apie įvairius padažus ir jų receptūras kalbamės su Kauno kavinės „Suara“ vadove maisto technologe Zeta Štarkevičiene.
Sojų padažas
Kinai sojų padažą pradėjo gaminti dar prieš 5 tūkstančius metų. Japonai šiuo padažu gardindavo ryžius. Europiečiai apie sojos padažą sužinojo ir jį pradėjo vartoti visai neseniai, tik prieš kelis dešimtmečius.
Tamsiai rudos spalvos specifinio skonio nekaloringas daug baltymų turintis padažas, kurio pagrindą sudaro sojos pupelės, tinka prie įvairiausių patiekalų.
Sojų padažas su žolelėmis
Jam pagaminti reikia ananasų sulčių, medaus arba cukraus, citrinos sulčių, prieskoninių žolelių (smulkintų petražolių, krapų, svogūnų laiškų, bazilikų), trupučio garstyčių, alyvuogių aliejaus ir sojos padažo iš parduotuvės.
Šis padažas tiks įvairioms salotoms, burokėlių, pupelių, avinžirnių mišrainėms, silkei.
Aliejaus padažas
Aliejaus padažui pagaminti geriausiai tinka alyvuogių aliejus. Į jį pridėkite įvairių prieskoninių žolelių; tinka raudonėlis, šalavijas ar žalia rozmarino šakelė. Stiklainį užsukite ir 10 dienų palaikykite tamsioje vėsioje spintelėje.
Toks padažas tinka salotoms, mišrainėms su burokėliais, pupelėmis, lęšiais ar raugintais kopūstais.
Kefyro padažas
Gaminamas į kefyrą pridėjus druskos, pipirų, tarkuoto česnako, smulkintų žalių svogūno laiškų, krapų, petražolių. Šis padažas tinka prie kebabų, įdarytų lavašų, riebios žuvies (pavyzdžiui, lašišos, skumbrės). Jeigu norite riebesnio padažo, kefyrą maišykite su grietine, grietinėle ar majonezu.
Kefyro padažas itin tinka svogūnų laiškų ir agurkų salotoms.
Jogurtinis padažas
Į jogurtą pridėję trintų šviežių ar konservuotų uogų, gausite lengvą neriebų padažą, kuriuo galima užpilti blynelius, želė, pudingus ar kitus desertus.
„Iš natūralaus jogurto, varškės, smulkinto česnako ir žalumynų galite pasigaminti tirštą padažą, kuris tiks prie bulvinių blynų, karštų bulvių, žuvies, vištienos. Padažą pagardinę riebesne grietine, gausite riebesnį padažą, primenantį žemaitišką kastinį, kuris tiks prie su lupena virtų bulvių, bulvinių blynų, taip pat vištienos, kalakutienos ar veršienos“, – pataria mitybos specialistė.
Jeigu į jogurtinį padažą įdėsite ciberžolės, jis įgaus gelsvą atspalvį, jei pridėsite smulkintų špinatų, padažas įgaus žalsvą atspalvį.
Pomidorų padažas
Gana populiarus padažas, kurį lengvai galite pasigaminti namuose. Gabalėliais supjaustytus pomidorus virkite tol, kol suminkštės. Išvirusius pertrinkite per sietelį ir virkite vėl, kol pradinė pomidorų masė sumažės perpus. „Į padažą įdėkite druskos, truputį cukraus, smulkinto česnako, pipirų, maltų kalendrų, įtarkuokite citriną su žievele, o jei norite aštresnio skonio, ir čili pipirų“, – pataria Z. Štarkevičienė.
Naminis pomidorų padažas tinka prie šašlyko, picos, tešloje apkeptos žuvies, keptos mėsos, makaronų, keptų bulvyčių.
Uogų padažas
Šiam padažui reikia trintų uogų (pavyzdžiui, braškių, mėlynių, aviečių) ir nedaug cukraus. Į karštą vandenį supilkite brinkinto krakmolo, galima įpilti šlakelį likerio ar romo, truputį citrinų sulčių. Išplakus masę gautas padažas tiks prie įvairiausių desertų – biskvitinio ar obuolių pyrago, pudingo, ledų.
Beje, saldūs padažai yra gaminami ir iš pieno. Pieną pakaitinkite iki virimo, įdėkite brinkinto krakmolo, vis maišydami šluotele, pasaldinkite cukrumi ar medumi ir dar pagardinkite tarkuotos citrinos žievele ir vanilinu.
Baltas pieno padažas
Gaminamas iš sviesto, jame pakepinus miltus ir užpylus karšto pieno. Viską išplakus šluotele masė kaitinama ant mažos ugnies, kol sutirštės (nuolat maišant, kad nepridegtų). Tai bazinis padažas, į kurį pridėję įvairių priedų lengvai pasigaminsite kitų. Gardinti galima smulkintais svogūnais, petražolėmis, sūriu, pievagrybiais, špinatais, imbieru, rozmarinu, pakepintomis daržovėmis. Toks padažas tiks prie vištienos, žuvies, pupelių ar apkepėlių.
Jeigu norite padažo riebesnio, galite jį pagardinti grietinėle. Toks padažas tiks apkepui, blynams, žuvies ir mėsos patiekalams, troškintoms daržovėms.
Užpilas
Pasak pašnekovės, galima lengvai pasigaminti ir salotų užpilą: sumaišykite pirktinį sojos padažą su alyvuogių aliejumi (santykiu 1:4), pridėkite smulkiai kapotų rozmarino lapelių ir galite pilti ant bet kokių žalių daržovių (tik nemaišykite).
„Panaudodami citrinų sultis, medų, alyvuogių ar saulėgrąžų aliejų, tarkuotus krienus, maltas pakepintas saulėgrąžas, saulėje džiovintus pomidorus, trintus česnakus ar džiovintus jūros kopūstus, galite pasigaminti įvairių salotų užpilų, – sako mitybos specialistė. – Ir nebijokite eksperimentuoti. Salotoms gardinti tinka iš įvairiausių sulčių pagaminti užpilai, pridedant aliejaus. Pavyzdžiui, citrinos sultis praskiedę ananasų sultimis (1:1) ir pridėję aliejaus, galėsite pagardinti kopūstų, morkų, burokėlių salotas.
Galima pasigaminti ir užpilą silkei. Tam reikės citrinų ir burokėlių sulčių (1:1), cukraus, pipirų, kapotų svogūnų ir česnakų. Šis pikantiškas padažas suteiks silkei raudoną spalvą.
Padažų receptai
Bruknių padažas
1 stiklinė baltojo vyno
2 valgomieji šaukštai bruknių uogų
1 nubrauktas šaukštas krakmolo
2 šaukštai vandens
½ šaukšto citrinos sulčių
1 arbatinis šaukštelis cukraus
Pakaitinkite vyną, supilkite vandenyje brinkintą krakmolą, citrinos sultis, įdėkite cukraus, uogų. Neužvirkite. Viską gerai išmaišykite ir palikite atvėsti.
Šis gardus padažas labai tinka prie vištienos ar kalakutienos kepsnio.
Kornišonų padažas su kariu
200 g majonezo
1 šaukštas kapotų svogūnų laiškų
2 skiltelės smulkinto česnako
1 šaukštas kapotų krapų, petražolių
1 arbatinis šaukštelis kario
3 šaukštai kapotų kornišonų
Į majonezą sudėkite smulkintus svogūnų laiškus, krapus, petražoles, česnakus, karį, kornišonus ir viską gerai išmaišykite.
Padažas labai tinka prie žuvies patiekalų.
Naminis majonezas
1 kiaušinis
1 citrinos sultys
150 g saulėgrąžų aliejaus
1 arbatinis šaukštelis garstyčių
Truputis druskos, cukraus, pipirų.
Kiaušinį ir citrinos sultis suplakite mikseriu, po truputėlį pildami aliejų. Pabaigoje sudėkite garstyčias, druską, cukrų, pipirus ir viską išmaišykite. Norint išgauti įvairesnių skonių, galima pasirinkti kitus priedus. Tai gali būti smulkinti krapai, rozmarinai, bazilikas, pakepintos sezamo sėklos, kaparėliai, kario, imbiero ar džiovintų grybų milteliai.
Įdomu
Pirmieji padažai buvo sukurti senovės Kinijoje. Viena pagrindinių padažo sudedamųjų dalių buvo imbieras, kurį vadino „skonio šaknimi“.
Babiloniečiai jau prieš 2 tūkst. metų gamino padažus iš aliejaus ir acto.
Europoje monarchų valdymo laikais populiarus buvo žalių prieskonių ar garstyčių padaža
Pasaulyje jau ne vienerius metus vyksta diskusijos dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) ir genetiškai modifikuotų produktų (GMP) keliamos rizikos aplinkai, žemės ūkiui ir žmonių sveikatai. Pagal Europos Sąjungos reikalavimus genetiškai modifikuoti galima tik tris maisto produktus: sojas, kukurūzus ir rapsus. ...
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauApie riešutų maistines savybes ir naudą sveikatai kalbamės su Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus sveikatos ekologe Inga VANAGIENE....
Skaityti daugiauSkausmingą raumenų įsitempimą, vadinamąjį raumenų mėšlungį, ko gero, jautėte kiekvienas. Mėšlungis - tai nevalingas raumenų, dažniausiai šlaunų, blauzdų ar pėdų raumenų, susitraukimas. Tai ne tik nemaloni būsena, ypač jei ji kartojasi dažnai, bet ir ženklas, kad organizme kažkas sutriko....
Skaityti daugiauPats pirmasis B grupės vitaminas – tiaminas – buvo atrastas XX a. pradžioje, ieškant priemonės, galinčios pagelbėti žmonėms, daugelyje šalių sirgusiems sunkia liga, pasireiškiančia nervų pažeidimais, dėl kurių atsirasdavo galvos skausmai, atminties susilpnėjimas bei sutrikdavo eisena ir virškinimas (vadinamoji beriberio liga). Šiandien yra žinoma apie 100 sveikatos sutrikimų, susijusių su B grupės vitaminų trūkumu. Todėl mokslininkai ir gydytojai, kalbėdami apie vitaminus, jau nebeaiškina kiekvieno iš jų vaidmens, o tiesiog nurodo juos kaip gyvybiškai būtinus sveikatai. ...
Skaityti daugiauNuo rugpjūčio pabaigos iki spalio vidurio akį traukia krūmokšniai žaliomis šakelėmis, kurios lyg karoliukais nusagstytos smulkiomis oranžinėmis uogelėmis. Tai – šaltalankiai. Apie šiuos unikalius vaisius ir jų naudą sveikatai pasakoja Lietuvos šaltalankių augintojų asociacijos prezidentė Daiva Kvedaraitė ir ilgametis šaltalankių produktų kūrėjas, augintojas ir tyrinėtojas Evaldas Geištoraitis....
Skaityti daugiauPaskutiniuoju metu žmonės beveik pamiršo tai, ką vartojo dar mūsų močiutės ar mamos. Kad ir obuolių actą. Šis paprastas produktas jau nuo senų laikų yra žinomas ir kaip įvairiems negalavimams gydyti tinkama, ir kaip puiki grožio puoselėjimui skirta kosmetinė priemonė....
Skaityti daugiauInkstai - labai svarbūs poriniai organai. Jie sveria apie 200 g kiekvienas, o per parą sugeba perdirbti iki 1000 litrų kraujo. Jie valo kraują nuo nereikalingų medžiagų, palaiko organizmo homeostazę (vidinės terpės pastovumą), dalyvauja AKS (arterinio kraujo spaudimo) reguliavime, o jei streikuoja kepenys - iš dalies perima ir kepenų funkciją. Sergantiems inkstų ligomis skiriamas medikamentinis gydymas....
Skaityti daugiauDžiovintų vaisių parduotuvėse dabar yra įvairiausių. Razinos, slyvos, abrikosai, datulės, papajos, ananasai... Yra tokių, kurių net pavadinimus sunku atsiminti ar ištarti. Ką žinome apie jų naudą sveikatai, jų pasirinkimo ypatumus bei taisyklingą vartojimą? Turbūt daugelis ne kažin ką. Išties tai labai naudingi mūsų sveikatai produktai, kurie, beje, ant mūsų stalo turėtų būti dažniau nei įprasta dabar. Žiniomis ir patarimais apie visa tai dalijasi Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus sveikatos ekologė Inga VANAGIENĖ....
Skaityti daugiauTurbūt daugelis žino posakį „jei nori gerai matyti ir turėti sveikas akis – valgyk mėlynes“. Šis posakis tikrai teisingas, tarp kitų gydomųjų mėlynių savybių – poveikis regėjimui pritaikomas bene dažniausiai. Nuolat valgant mėlynių, atsigauna pavargusios, nusilpusios akys. Tačiau mėlynės turi ir daugiau naudos mūsų sveikatai....
Skaityti daugiauAvižos jau seniai paplito teritorijoje nuo Korėjos iki Vakarų Europos. Plinijus, Katonas ir kt. senovės mokslininkai avižas laikė piktžolėmis ir siūlė jas rauti iš pasėlių. Kartu Plinijus rašė, kad germanai iš avižų grūdų verda tyrę. Galenas teigė, kad avižos auginamos Indijoje ir jomis šeriami gyvuliai, o kartais gaminamas maistas. Tačiau į maistinę avižų vertę dėmesys buvo atkreiptas daug vėliau....
Skaityti daugiauKofermentas Q 10 (KoQ10) gali būti laikomas stebuklinguoju 1990-ųjų metų „vitaminu“. Tikrasis šios medžiagos pažinimas prasideda tik dabar: atrandama vis daugiau kofermento Q 10 savybių, vartojimo galimybių ir t.t. Taigi kas žinoma apie kofermentą Q 10?...
Skaityti daugiauŠirvintų rajone, Bagaslaviškio kaime, gyvenantys ūkininkai Bronislovas Liubomiras Vošteris su žmona Janina jau daugiau kaip dvidešimtį metų augina linus ir spaudžia jų aliejų. Iš jo su vaistažolėmis pasigamina įvairių sveikatinimo priemonių. Ūkininkai neabejoja, kad kiekvienam sveikiausi yra gimtajame krašte išauginti, senelių ir prosenelių vartoti produktai....
Skaityti daugiauTarp augalų, vartojamų maistui ir turinčių gydomųjų savybių, gerai žinomas česnakas (Allium sativum). Jam būdingas specifinis aštrus kvapas, o ir pavadinimas “allium” graikiškai reiškia kvepėti. Kitur teigiama, kad “allium” kilęs iš keltų žodžio “all”, reiškiančio “deginantis”. Tačiau kad ir kokia pavadinimo kilmė, visi vieningai sutaria - tai labai naudingas ir sveikas augalas....
Skaityti daugiauViena iš legendų byloja, kad bitės – Dievo dovana žmogui. Dar senovės Egipte medus buvo naudojamas ne tik kaip maisto produktas, bet ir kaip gydomoji, kosmetinė ar konservuojamoji medžiaga. O kai kurios tautos medumi balzamuodavo mirusius vadus ir karalius. Teigiama, kad taip balzamuoti kūnai išlieka tokie, kaip ir gyviems esant. Pasidomėkime bičių produktų savybėmis ir gydomosiomis galiomis....
Skaityti daugiauGimtoji raudonųjų spanguolyno karoliukų žemė – gražioji Karelija. Dar Rusijos caras Petras Pirmasis gyrė ir įvertino laukines spanguoles kaip nepakeičiamą vaistą nuo įvairių ligų. Senuosiuose raštuose teigiama, kad pirmoje Rusijos karo ligoninėje kareivių žaizdos buvo gydomos vieninteliu vaistu – spanguolių sultimis ir ekstraktu, jį sumaišius su degtine. Tai, kad spanguolių sultys gerai dezinfekuoja žaizdas, žinoma ligi šiol. O kuo dar naudingos spanguolės?...
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę