21-ojo amžiaus maistas

Ekologiška – vadinasi, švaru, o kai kalbama apie maistą – tai ir sveika. Gerai paieškoję, jau galime rasti ekologinių ūkių produkcijos – miltų, kruopų, daržovių, uogų, vaistažolių – ir valgyti sveikesnį maistą.
 

Augalai mėgsta žmogaus draugystę


Ekologinė žemdirbystė, palyginti su intensyviąja, kai naudojamos ir cheminės trąšos bei chemikalai augalams prižiūrėti, reikalauja daug daugiau pastangų, žinių ir sąžiningumo. Augalai, teigia ūkininkai, reikalauja daugiau dėmesio nei žmogus. Turi taikytis prie augalo, jausti, ką jis mėgsta, ko nori, ir suteikti jam pagalbą tada, kai reikia, o ne tada, kai jį prisiminei. Ne tada, kai bulvių lauke matyti piktžolės, ūkininkas jas akėja. Jis tai daro ir rengia lauką bulvėms dar nesudygus.

 

Kaip netikėti, kad produktai iš tokio ūkininko rankų – tik į sveikatą?!


Ūkių, kuriuose vystoma ekologinė žemdirbystė, skaičius Lietuvoje – apie 2 tūkst. Marijus Čekavičius iš Raseinių rajono Ramonų k. patvirtina, kad šių ūkių produktai – aukščiausios kokybės. Jeigu žmogus neskirtų pakankamai dėmesio tam, ką jis valgo, pasak Marijaus, greitai ir pūkų maišo ant ledo nepatemptų...
 

Ekologiniai produktai Lietuvoje nėra brangūs


Ekologiško maisto prieinamumą lemia ir kaina. Lietuvoje jis gal tik 1,5 karto brangesnis nei neekologiško. Lietuvos ekologinės žemdirbystės asociacijos tarybos pirmininkė Žemės ūkio universiteto Ekologijos katedros habil. dr. profesorė Vanda Žekonienė sakė, kad ekologinių produktų kainas reguliuoja jų pasiūla. „Senoji Europa perpildyta ekologiškais produktais – nuo vyno iki kosmetikos bei drabužių iš natūralaus pluošto audinių. Ir Lietuvoje daugėja žmonių, vertinančių be cheminių trąšų užaugintų maisto produktų naudą. Daugelis jų priversti ieškoti tokių produktų, nes chemizuotas maistas jiems sukelia alergines reakcijas.“
„Gerai, kad išmintingi ūkininkai sudaro sąlygas valgyti sveiką, visavertį maistą, - mano Lietuvos žemdirbystės instituto Vėžaičių filialo skyriaus vedėja habil. dr. Nijolė Daugirdienė. - Ypač tai turėtų įvertinti jaunos, vaikus auginančios šeimos ir sergantys žmonės. Mūsų ekologiški produktai nėra brangūs, taigi – ir prienami.“


 

Maistas kaip vaistas


Ekologinės žemdirbystės asociacijos Tarybos narys, Lietuvos žemdirbystės instituto Žolių selekcijos skyriaus vyriausiasis mokslo darbuotojas habil. dr. profesorius Antanas Svirskis priminė, kad prieš 30 metų, kai žemės ūkyje plačiai naudoti pesticidai, abejojantiems jų visagalybe buvo teigiama, esą niekas neįrodė, kad tai žalinga, o šiandien niekas neabejoja, kad jų poveikis žmonių sveikatai neigiamas. Pesticidų likučių aptinkama net Antarktidos gyvūnų kūnuose.
Profesorius A.Svirskis prieš 15 metų parašė ir išleido knygą „Alternatyvioji žemdirbystė“. Tai buvo pirmoji tokia knyga lietuvių kalba. „Tada, 1990-aisiais, knygą teko rengti vos ne slapta nuo bendradarbių ir slapta išleisti. Nes mažesnio, nors ir rizikos sveikatai nekeliančio, derliaus siekimas mokslo požiūriu galėjo būti akibrokštas.”
Šiuo metu mokslininkas konsultuoja ūkininkus, dirbančius ekologiniuose ūkiuose, ir yra įsitikinęs, kad reikia propaguoti sveiką maistą, vengti genetiškai modifikuotų produktų.
Prof. A.Svirskio ūkyje užaugintomis soromis gardžiuojasi ir Kauno zoologijos sodo sparnuočiai – ir jiems vietinis ekologiškas maistas tinkamesnis nei įvežtinis. V.Dundulienės raštuose minima, kad Lietuvoje soros augintos ir akmens amžiuje – anksčiau nei kviečiai. Tad šių vertingų kruopų reikėtų valgyti ir žmonėms, juolab kad jau galima įsigyti Lietuvos laukuose išaugintų sorų.
Ekologiniame ūkyje profesorius rekomenduoja auginti ir burnočius (amarantus). Šis augalas augintas Lotynų Amerikoje jau prieš 3 tūkst. metų. Šiuo metu yra apie 60 šio augalo rūšių: skirtų maistui bei dažų pramonei. Baltymų burnočio sėklose yra daugiau nei kviečiuose. Miltai tinka įvairiems konditerijos gaminiams. Svarbiausia, burnočių produktai tinka žmonėms, kurie alergiški gliuteinams (jų nemažai kviečių miltuose). Burnočio sėklose yra visų aminorūgščių, ypač daug lizino, mineralinių medžiagų, kalcio ir fosforo.
Produktų iš burnočių sėklų yra ir astronautų racione. Burnočiai įrašyti į 30 perspektyviausių 21-ojo amžiaus augalų sąrašą.
Vaistingoji ramunėlė, medetka, mėta, sukatžolė, meškinis česnakas – taip pat labai vertingi. Sibire meškinio česnako lapai ir džiovinami, ir sūdomi. „Šis augalas išgelbėjo gyvybes daugeliui lietuvių, sovietiniais metais ištremtų į Sibirą, – komentavo prof. A.Svirskis. – Meškinio česnako ypač vertinga valgyti pavasarį.“ Panašiais į pakalnutės lapais augalas randamas ir mūsų miškuose, ir .... profesoriaus A.Svirskio darže.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Živilė
2011-05-20 10:16
Ekologija 21 amžiuje labai svarbu,galima pasidziaugti tais ukininkais, kurie užsiima ekologine žemdirbyste,kuriems nera svarbiausia finansiskai uzsidirbti, nes ekologinis ukis dideles naudos neduoda, daugumai ukininku svarbiausia kuo daugiau produkcijos, neatsižvelgiant i jos kokybę.
Tomas
2010-10-01 16:33
DĖMESIO !!!
Jau dabar registruokitės į kursą "Esu lieknas, sveikas ir laimingas" , kur be vidinės įtampos, be alinančių dietų, be milžiniškų valios pastangų, be vaistų, be maisto papildų, be operacijų, be prakaito liejimo sporto salėse, pasieksite ir labai ilgam išsaugosite idealų trokštamą kūno svorį, tapsite sveikesni, atjaunėsite, geriau jausitės, patirsite Gyvenimo džiaugsmą !!!
Užsirašyti į šio kurso nemokamą pristatymą-įvadinį užsiėmimą galite tel:
8 678 79097, 8 670 97959. El. paštas: info@laisvi.lt
Vietų skaičius ribotas !
KURSO PRISTATYMAS VYKS 2010.10.16, ŠEŠTADIENĮ, 15 VAL. KAUNE ADRESU LAISVĖS AL. 45, 3-IAS AUKŠTAS, 306 KABINETAS.
www.laisvi.lt
juozas
2010-01-04 23:13
patarkit, kur galima gaut seklu ir kaip galima augint meskini cesnaka
eglute
2009-11-09 22:03
straipsnis puikus ,naudingas visiems.
galina
2009-02-02 19:44
labai susidomėjau.pritariu ekologiniams ūkiams. tai sveika.
nesveikas
2008-09-10 10:03
Jeigu zmones suzinotu, kad vaistai reikalingi tik ligoninese, tai kam bebutu reikalingos vaistines, kuriu pristatyta ant kiekvieno kampo?
irina
2008-05-24 23:59
jei daugiau zmones gautu informacijos apie sveikata,netradicine medicina,gal maziau turetu problemu:-)
kristina
2007-09-20 16:09
maistas
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai