Pakvips tuoj žemuogėm laukai

Žemuogės laikomos vienomis iš pačių skaniausių, kvapniausių ir naudingiausių miško uogų. Jos turi daug biologiškai veiklių medžiagų ir skatina organizmo medžiagų apykaitos procesus, didina jo atsparumą peršalimo ligoms ir kenksmingam aplinkos poveikiui. Tai pripažįsta ne tik liaudies, bet ir šiuolaikinė medicina. Anglijos soduose žemuogės buvo auginamos nuo XIV amžiaus, o kitose Vakarų Europos šalyse pradėtos sodinti XVI a. Taigi visa tiesa apie šias ypatingas uogas – žemuoges.
 

Tuo buvo tikima senovėje
Žemuogės žinomos jau nuo antikos laikų. Apie jas rašoma ir minima Plinijaus Vyresniojo, Hipokrato ir kituose raštuose.
Kadaise žemuogių uogas žmonės laikė meilės maistu, o lapų nešiodavosi su savimi sėkmei prisišaukti. Besilaukiančios moterys turėdavo prie kūno mažus lapų ryšulėlius kaip apsauginius amuletus. Štai tokiomis magiškomis žemuogės savybėmis tikėta senovėje.
Kokių vertingų medžiagų turi šios uogos?
Žemuogė – labai vertinga gydomoji uoga. Vaisiuose yra cukraus, organinių rūgščių (citrinos, obuolių, chino, salicilo, gintaro, fosforo, oksalo, vyno), karotinoidų, tanidų, 1,6 proc. pektinų, ląstelienos, vitamino C, 160 mg/100 g produkto, P iki 300 mg/100g karotino, B1, B2, K, eterinio aliejaus, flavonoidų (kvercetino, kvercitrino), fitoncidų, antocianų, mineralinių druskų (kalio, natrio, magnio, fosforo, kalcio, geležies).
Lapuose yra iki 380 mg/100g vitamino C, taninų, karotino, eterinio aliejaus.
Kokias ligas gydo liaudies medicina pasitelkusi žemuogės galias?
Liaudies medicinoje žemuogės yra labai populiarios. Jos vartojamos kaip dietinis maistas ir sergant įvairiomis ligomis. Žemuogės skatina apetitą, reguliuoja virškinimą, malšina troškulį. Gali padėti gydant sergančiuosius podagra (lapų ir uogų geriamas užpilas skatina šlapimo išsiskyrimą), širdies kraujagyslių ligomis (žemuogių lapų užpilas retina ir stiprina širdies susitraukimų ritmą, plečia kraujagysles), ateroskleroze, hipertenzija (padidėjusio kraujo spaudimo liga), žarnyno ligomis, gerina virškinimą (žemuogės mažina žarnyno puvimo procesus, padeda pašalinti iš organizmo įvairias kenksmingas nuodingąsias medžiagas ir cholesterolį), kepenų ir inkstų ligomis (akmenlige).
Gydytojai neretai jas rekomenduoja kaip organizmą stiprinančią priemonę ilgai sergantiems ligoniams, taip pat peršalus kaip vitamino C šaltinį ir karščiuojant. Žemuogės nepakeičiamos sergant anemija ar mažakraujyste arba norint jų išvengti. Taip pat jos padeda sergant skrandžio ir tulžies latakų ligomis. Šioms uogoms būdingas (didelėmis dozėmis) antitiroidinis veikimas, t. y., valgant daug žemuogių arba ilgai geriant jų nuovirą, skydliaukė gali blogai pasisavinti jodą. Žemuogės turi fitoncidų, medžiagų, kurios naikina daugelį ligas sukeliančių mikrobų. Sultimis ir užpilu skalaujama burna ir gerklė, jei yra gleivinės uždegimas ar blogas burnos kvapas. Kramtant žemuoges, tirpsta dantų akmenys. O užpilas ruošiamas taip: 20g žaliavos emaliuotame inde užplikoma stikline vandens, indas uždengiamas ir įstatytas į verdančio vandens vonelę kaitinamas 15 minučių. Aušinama kambario temperatūroje 45 minutes, žaliava išspaudžiama ir geriama.
Įdomu tai, kad lapų užpilas ir šviežios uogos tinka veido kosmetikai. Riebiai, išsiplėtusiomis poromis odai ruošiamos žemuogių kaukės (šaukštelis šviežių žemuogių sulčių ir kiaušinio baltymas išplakamas, juo tepamas veidas). Šviežių uogų sultimis vilgoma strazdanota, dėmėta ir spuoguota oda. Lapų nuoviru gydomas išbėrimas, spuogai, dedervinės.
Kai kurie žmonės žemuogėms yra alergiški, todėl, atsiradus dilgėlinei, odos niežuliui, reikėtų šių uogų atsisakyti.
Kada renkama vaistinė žemuogių žaliava?
Vaistams tinka uogos, lapai ir šakniastiebiai.
Lapai renkami pavasarį žemuogėms žydint ir džiovinami pavėsyje, paskleisti plonu sluoksniu. Iš žemuogių lapų ruošiama arbata, kuri geriama norint pagerinti medžiagų apykaitą, nuraminti nervų sistemą, tinka sergant žarnyno uždegimu, astma, skalavimams. Lapų antpilas vartojamas sergant skrandžio uždegimu, norint praplėsti periferines kraujagysles, o uogų ir lapų antpilas vartojamas gydant podagrą, inkstų ir kepenų ligas, skorbutą, esant kraujavimui iš gimdos.
Uogos renkamos ryte, kai nudžiūsta rasa, arba dienos pabaigoje, kol dar rasa neiškrito. Nes šlapios uogos greitai sulimpa, negražiai atrodo, be to, ir greitai genda. Paruoštas žemuoges rekomenduojama laikyti tamsioje vietoje arba susukus į tamsų popierių, kad neprarastų spalvos.

 

Ką skanaus galima pagaminti iš žemuogių uogų?


Iš uogų dažniausiai ruošiami desertai, uogienės, kompotai.
Siūlome receptą, kaip skaniai galima pasigaminti iš miško arba sodo žemuogių uogienę. Jums reikės 1 kg žemuogių ir 1,2 kg cukraus. Atrinkite vienodo dydžio ne per daug stambias tvirtas prinokusias uogas. Nuplaukite jas šaltu vandeniu, paberkite ant švarios sausos servetėlės ir truputį padžiovinkite. Tada sudėkite į indą, užpilkite puse stiklinės cukraus ir apie 5–6 valandas palaikykite šaltai. Iš uogų išsiskyrusias sultis sumaišykite su likusiu cukrumi, sirupą truputį pavirinkite (nepildamos daugiau vandens), į jį sudėkite uogas. Uogienę virkite ant silpnos ugnies, kol išvirs, kartkartėmis nugriebkite putas ir krustelėkite indą. Žemuogių uogienė linkusi cukruotis, todėl baigiant virti rekomenduojama įberti citrinų rūgšties (1 kg uogų – 1 g rūgšties).
Taip pat galima pasigaminti ir žemuogių džemą. 1 kg žemuogių reikės 1 kg cukraus, 1 stiklinės rūgščių sulčių (raudonųjų serbentų, obuolių, slyvų ar agrastų). Uogas perrinkite, nuplaukite, nuvarvinkite vandenį. Uogas suberkite į karštą cukraus ir sulčių sirupą ir nuolat maišykite. Nugriebkite putas ir virkite, kol išvirs. Džemas išverda per 30–35 minutes nuo užvirimo. Baigiant virti galima įberti 2–3 gramus citrinų rūgšties – ji suteikia gražią spalvą. Karštą džemą supilkite į pakaitintus sausus stiklainius, o kai atauš, uždenkite ir užriškite.
Arba išmėginkite natūralias žemuogių sultis. Jums reikės paruoštas uogas sumaigyti emaliuotame inde ir palaikyti 3–4 valandas uždengus dangčiu. Tada įpilkite vandens (1 kg tyrės – 0,5 stiklinės vandens) ir išspauskite. Jeigu sultys blogai išsiskiria, pakaitinkite iki 60ºC. Išpilstykite į paruoštus indus, uždarykite ir pasterizuokite 85ºC temperatūroje (1 l talpos stiklainius – 15–20 minučių).
O gal patiks žemuogių sultys su cukrumi ir romu arba konjaku. Į švarų stiklainį sluoksniais sudėkite žemuoges su cukrumi. Palaukite, kol iš uogų išsiskirs visos sultys, po to masę išsunkite per marlę. Sultis išpilstykite į butelius. Į kiekvieną butelį įpilkite po taurelę romo ar konjako. Laikykite šaltai.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai