Pusryčiai – mano energijos šaltinis

Pusryčiai ne vienam atrodo nereikšmingi. Kartais jie iškeičiami į papildomas minutes miego arba puodelį kavos, tačiau tokie įpročiai – kenksmingi. Pusryčiai suteikia energijos, gerina savijautą. Be abejo, ir bet ko valgyti nereikėtų. Taigi, kokie turėtų būti sveiki pusryčiai ir kodėl jie tokie svarbūs? Apie tai konsultavo gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė.
 

Kodėl svarbu pusryčiauti?


Pusryčius valgyti sveika ir būtina dėl daugelio priežasčių. Visų pirma, apskritai netvarkingas ir chaotiškas maitinimasis ilgainiui sukelia įvairius organizmo veiklos sutrikimus. Tvarkinga ir racionali mityba užkerta kelią įvairioms virškinamosios, kepenų sistemų ir kitokioms ligoms.
Tinkamai pasirinkti pusryčiai aprūpina žmogų reikalingomis maisto medžiagomis, todėl nuo pat ryto tampa lengviau susikaupti, mąstyti, pradėti darbus, kadangi smegenys turi pakankamai maisto. Taip pat pusryčiai turi įtakos medžiagų apykaitos procesams ir suteikia energijos visai dienai.
Negana to, pusryčiai mažina nutukimo riziką, kadangi valgant pusryčius nesiformuoja kitokie valgymo įpročiai. Žmogui reikia nuolatos apsirūpinti maistu, energija, t.y. gliukozės kiekiu, to neužtikrinant, organizmas pradeda badauti ir per pietus ar vakarienę persivalgoma, o tai – kelias į nutukimą.
Pusryčiai turėtų būti tvarkingai valgomi ryte, apie 8–9 valandą, arba per dvi valandas nuo pabudimo. Tačiau kadangi pietus reikėtų baigti valgyti ne vėliau kaip 14 val., pusryčiai neturėtų būti itin vėlyvi. Tarp pusryčių ir pietų rekomenduojama ko nors užkąsti, kad organizmas gautų darbo.
Pusryčiai turi sudaryti 25–30 procentų dienos raciono (pietūs – 50 procentų) ir turėtų būti sotesni už vakarienę. Jeigu pusryčiai ir vakarienė lygiaverčiai, vakarienė bent jau turėtų būti lengviau virškinama. (Kaip apsiskaičiuoti reikiamą paros energijos ir maistingųjų medžiagų kiekį, žr. žurnalo „Sveikas žmogus“ 2011 m. 6 nr.).

 

Ką rinktis pusryčiams?


Šiais laikais, kai laiko vis trūksta, nebėra kada paruošti sočius, rimtus pusryčius. Pavyzdžiui, šviežiai keptus blynus ar pyragėlius su grybais, kopūstais. Dabar svarbi kiekviena minutė. Tačiau tai nereiškia, kad galima valgyti bet ką. Nevisaverčiai ir netaisyklingi pusryčiai – ne laiko taupymo išeitis.
Maistas rytais neturėtų būti labai riebus, su daug druskos, nereikėtų ryte valgyti ir saldaus maisto. Rekomenduojamas natūralumas. Taip pat pradėti dieną energiniu gėrimu nėra sveika. Jei ryte labai sunku ir itin norisi miego, vadinasi, gyvenimas nėra subalansuotas. Tinkama mityba ir poilsis (jei nėra lėtinių ligų ar rimtų sveikatos sutrikimų) užtikrina reikalingą pailsėjimą ir energijos kiekį visai dienai.
Taigi, ką valgyti pusryčiams? Visada yra geriau šiltas maistas, tačiau ir šaltas nėra blogai, jei nėra valgomas ištisai. Maistas galėtų būti, pavyzdžiui, įvairi košė, varškė, kiaušiniai, pieno produktai, daržovės, maistingi sausi pusryčiai (su neskaldytais grūdais, riešutais) ir pan. Taip pat ir visų pamėgtas sumuštinis. Tačiau jis turėtų būti subalansuotas ir pagamintas iš, pavyzdžiui, tamsios bandelės, mėsos krūtinėlės, pomidoro, agurko ir salotų lapų.
Itin mėgstamą kavą gerti rytais nėra blogai, tačiau pusryčių neturėtų pakeisti vien tik kava. Apskritai geriau kavą gerti vieną o ne su maistu. Tai – tarsi poilsio, atsipalaidavimo sudedamoji dalis.
Gėrimas, jei valgomas šaltas maistas, galėtų būti nesaldinta arbata, kakava ar modifikuota kava (su pienu ir pan.). Taip pat rytais reikėtų pagalvoti, ar per dieną bus kada išgerti reikalingus 2 litrus vandens. Jei ne – išgerkite stiklinę vandens ryte prieš valgį.
 

Galimos pusryčių variacijos


Tamsių miltų bandelė, virtas kiaušinis, agurkų ir pomidorų salotos su aliejumi.
Grikių, ryžių ar avižinė košė – jose gausu įvairių vitaminų ir naudingų medžiagų, ypač jei verdama su pienu, todėl drąsiai rytais galima jomis varijuoti pagal nuotaiką.
Taip pat galėtų būti sausi pusryčiai su liesu pienu ar jogurtu; blyneliai su uogomis; juoda duonelė, varškės sūris, obuolys ir t.t.
Kiekvienam pagal pomėgius. Svarbiausia valgant, o tai reiškia, ir pusryčiaujant, – maisto subalansavimas, įvairovė ir atsidėjimas valgymo procesui.
Skanių pusryčių!

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

lukas
2013-02-28 10:01
(super)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai