Gira

Nutarėme degustuoti girą, kai pamatėme, kad Lietuvos pirkėjai vis labiau ją mėgsta ir vis daugiau jos rūšių atsiranda prekybos centruose. Tačiau degustacija šiek tiek nuvylė vyresnius jos dalyvius, kurie prisimena giros, pardavinėtos prieš 10 ir daugiau metų, skonį. Tik pora geriausių rūšių degustuotos giros priminė tikrą, natūralų, kvapnų, kiek tirštoką, sodraus skonio gėrimą. Kitos daugiau panėšėjo į giros gėrimą arba limonadą, bet ne į pačią girą. Tikimės, kad gamintojai dar pajaus naudą, aprūpindami pirkėjus natūralesniais produktais.
 

Apie girą


Beveik visos pas mus parduodamos lietuviškos giros yra gaminamos iš to paties salyklo koncentrato, vežamo iš Vokietijos, taigi jų skonis nelabai skiriasi. Kiekviena firma turi savo receptūrą, kuri laikoma paslaptyje, skiriasi tik produktų proporcijos. Šios giros nėra labai aukštos kokybės, be to, taupant lėšas natūralūs produktai pakeičiami dirbtiniais. Jei jūs paragausite tikros natūralios giros ir po to išgersite nusipirktos parduotuvėje, pajusite saldiklio skonį. Šios giros nėra labai sveikos, ypač nerekomenduotina gerti vaikams. Saldikliai tik džiovina burną, ir dar labiau norisi gerti.
 

Yra ir natūralių girų


Kitokia natūrali gira. Jos geresnė receptūra - vanduo, duonos džiūvėsiai, taip pat angliarūgštė, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga. Į ją dedama natūralaus cukraus, todėl yra labai saldi ir skani. Žinoma, ji kaloringesnė. Kai kurios firmos deda cukraus, tačiau šalia jo ir kitų saldinančių medžiagų - sacharino, ciklomato, saldiklių. Kitos firmos cukraus apskritai nededa, išsiverčia su gliukoze ir fruktoze.
 

Taros problema


Dauguma gėrimų Lietuvoje pilstoma į plastikinę tarą. Kai kam kyla abejonių, ar ji nekenkia sveikatai, tačiau tokia tara naudojama visame pasaulyje, ji patvirtinta Lietuvos sveikatos ministerijos, Mitybos centro. Be to, šie gėrimai pilstomi šaltu būdu, nėra pasterizuojami. Žinoma, dėl stiklinės taros kyla mažiau abejonių.
 

Laikymo sąlygos


Geriausiai laikyti iki 18oC temperatūroje, saulės nepasiekiamoje vietoje.
Valstybinės kokybės inspekcijos Kauno skyriaus vyr. inspektorius B.RAULINAITIS
Pliusai
• Daug baltymų, vitaminų.
• Skatina apetitą.
• Sugrąžina jėgas išsekusiam organizmui.
• Skatina žarnyno darbą.
• Rekomenduojama esant pūlingoms odos ligoms.
• Puikiai malšina troškulį.
Minusai
• Daug geriant stiprėja rūgimo procesas žarnyne (pučia vidurius).
• Nerekomenduojama sergant kepenų ir tulžies pūslės latakų uždegimu.
• Kaip ir alus, skatina rūgštingumą.
Gyd. Marina Sadevič
 

Naminė duonos gira


1 litrui giros pagaminti reikia: • 40 g ruginės duonos; • 20 g cukraus; •1,5 g mielių; •1,2 l vandens.
Juodą duoną supjaustykite mažomis riekelėmis, atsargiai, kad nesudegtų, džiovinkite ant ugnies. Užpilkite 800C vandeniu, laikykite 3-4 valandas šiltoje vietoje (250C), po to perkoškite. Mielės su cukrumi skiedžiamos nedideliu kiekiu gauto skysčio. Gautas mišinys supilamas į likusį skystį. Pastatoma šiltoje vietoje rūgti keletui valandų. Po to pakartotinai nukošiama ir atvėsinama iki 100C.


 

Marinos Sadevič firminė gira
“Marina”

6 l giros reikia: • ½ kepalo (1 kg) ruginės duonos; • 30 g mielių (šviežių); • 500 g cukraus; • 6,5 l vandens.
Duoną supjaustykite riekelėmis ir padžiovinkite orkaitėje iki rudos spalvos (svarbu nesudeginti). Užpilkite verdančiu vandeniu (2-3 l), šiltai laikykite 12 val., po to perkoškite. Į gautą skystį dar įpilkite virinto šilto (ne karšto) vandens, iki 6 litrų. Mieles sutrinkite nedideliame kiekyje vandens arba cukraus iki grietinės konsistencijos. Į 6 l gauto skysčio sudėkite ištrintas mieles, 500 g cukraus ir viską labai gerai išmaišykite. Laikykite kambario temperatūroje tol, kol skysčio viršus pasidengs 3-4 cm puta. Tada putas nugriebkite. Girą atsargiai perpilkite į kitą indą, kad nuosėdos liktų senajame inde. Gautą girą išpilstykite į sandariai užsukamus butelius, į kiekvieną butelį įdėkite po 3-4 razinas (buteliai pripilami ne iki viršaus). Buteliai laikomi suguldyti šaldytuve 1-3 paras. Teisingai pagaminta gira yra gintarinės spalvos.
Skanaus!
Gyd. Marina SADEVIČ
Girą degustavo: Kauno Visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotoja V.Grigaravičiūtė, Valstybinės kokybės inspekcijos vyriausiasis valstybinis inspektorius T.Mikalonis, biologė, dirbanti su maisto priedais, Z.Mikalonienė. Šis produktų degustavimas nebuvo oficialus patikrinimas. Produktus ragavę žmonės neatstovavo įstaigoms, kuriose jie dirba.
Girą redakcijos atstovai pirko dideliuose Vilniaus bei Kauno prekybos centruose, kaip paprasti pirkėjai. Taigi, kas pateko į redakciją, galėjo patekti ir ant jūsų stalo. Tačiau gali būti ir taip, jog būtent mums pakliuvo pats prasčiausias (arba geriausias) visos partijos gaminys. Mūsų tyrimas - tai siekimas atkreipti pirkėjų dėmesį į tai, ką mes perkame ir ką valgome.
“DUONOS” GIRA
Gamintojas: AB “Gubernija”.
Degustacijos dalyviams ji patiko labiausiai. Pagrindinė priežastis – jos kvapas ir skonis buvo panašiausias į giros kvapą ir skonį. Keista, skyrėsi skirtingose tarose išpilstytos giros skonis. Skanesnė pasirodė gira mažesniame 0,33 talpos stikliniame butelyje.
Įvertinimo balas - 9-10.
Kaina: 1,39 Lt.
Tara: stiklinis butelis, 0,5 l.
Sudėtis: vanduo, cukrus, duonos džiūvėsiai, angliarūgštė, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga (citrinos rūgštis).
Energinė vertė:
34 kcal/100 cm³.
“GIRA”
Gamintojas: AB “Gubernija”.
Saldi, jau skystesnė gira, ne tokia natūrali. Tai, aišku, galėjo lemti gamybos būdas, naudojant salyklo ekstraktą.
Įvertinimo balas - 7-8.
Kaina: ??? Lt.
Tara: plastikinis butelis, 1,5 l.
Sudėtis: vanduo, cukrus, angliarūgštė,salyklo ekstraktas, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga (citrinos rūgštis), kvapiosios medžiagos, konservantas - natrio benzoatas.
Energinė vertė:
30 kcal/100 cm³.
“GIRA”
Gamintojas: UAB “Raudona meška”.
Skystas, greitai nusėdančia puta, gana skanus gėrimas. Tačiau, degustacijos dalyvių nuomone, labiau pateisinantis gėrimo, o ne giros pavadinimą.
Įvertinimo balas - 6-7.
Kaina: 1,69 Lt.
Tara: plastikinis butelis, 1,25 l.
Sudėtis: vanduo su angliarūgšte, cukrus, dirbtiniai saldikliai, vitaminas C, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga (citrinos rūgštis), salyklo ekstraktas, kvapiosios medžiagos, konservantas - natrio benzoatas.
Energinė vertė:
23 kcal/100 ml.
"GIRA FRISCO”
Gamintojas: UAB “Coca-cola Bottlers Lietuva”.
Karamelės ar limonado kvapą ar skonį turintis gaivusis gėrimas. Nors žymaus gamintojo pilstytas, tačiau neatrodo toks tobulas, kaip kiti šios kompanijos gaminiai.
Įvertinimo balas - 5.
Kaina: 1,69 Lt.
Tara: plastikinis butelis, 1,5 l.
Sudėtis: vanduo, cukrus, anglies dioksidas, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga (citrinos rūgštis), kvapiosios medžiagos, maisto dažas - karamelė, konservantas - natrio benzoatas.
Energinė vertė:
37 kcal/100 ml.
“BALTARUSIŠKA MEDAUS GIRA”Gamintojas: BR UAB “Minsko nealkoholinių gėrimų gamykla”.
Deja, tai taip pat pasirodė daugiau gėrimas, o ne gira, tiesa, medaus kvapas buvo jaučiamas.
Įvertinimo balas - 5.
Kaina: 1,49 Lt.
Tara: plastikinis butelis, 1 l.
Sudėtis: vanduo prisotintas angliarūgšte, cukrus, natūralus medus, citrinos rūgštis, konservantas - natrio benzoatas, giros koncentratas.
Energinė vertė:
35,2 kcal/100 ml.
“NATŪRALI SALYKLINĖ GIRA”
Gamintojas: UAB “Raudona meška”.
Tai labai putojanti ir ilgai išlaikanti putą, brangoka gira, išpilstyta į originalų mažą daugkartiniu kamščiu užkemšamą buteliuką. Gana stiprokas rūgštus prieskonis, greičiausiai atsiradęs daugiau dėl papildomai pridėto vitamino C, o ne kaip natūralaus rūgimo rezultatas.
Įvertinimo balas - 8-9.
Kaina: 4,39 Lt.
Tara: stiklinis butelis, 0,5 l.
Sudėtis: prisotintas angliarūgštės vanduo, cukrus, natūralaus salyklo koncentratas, vitaminas C, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga (citrinos rūgštis), konservantas - natrio benzoatas;
Energinė vertė:
23 kcal/100 ml.
“CEPSI GIRA”
Gamintojas: UAB “Tarbaz”.
Skystas, labai į limonadą panašus gėrimas.
Įvertinimo balas - 5.
Kaina: 1,89 Lt.
Tara: plastikinis butelis, 2,5 l.
Sudėtis: giluminis vanduo, salyklo ekstraktas, cukrus, fruktozė, dirbtiniai saldikliai, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga citrinos rūgštis, angliarūgštė, kvapiosios medžiagos, konservantas - natrio benzoatas.
Energinė vertė:
12 kcal/100 cm³.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

marius
2008-11-15 02:11
Labai malonu suzinoti apie zmones kuriems rupi ir rupinasi tikros giros verte ir skoniu. www.lietuviskagira.lt

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai