Jei pajutote skrandžio ar pilvo skausmą

Turbūt daugeliui retkarčiais suskausta pilvą arba skrandį, sutrinka virškinimas, pučia pilvą. Ir tikrai nesuklysime pasakę, kad kiekvienas iš mūsų žino, kaip jaučiasi žmogus, kuris viduriuoja ar kurį pykina. Šios bėdos vargina tiek suaugusiuosius, tiek vaikus.
 

Dėl kokių priežasčių man suskaudo skrandį ar pilvą?


Dažniausios skrandžio skausmų priežastys yra šios: skrandžio gleivinės uždegimas kaip alerginė reakcija į maisto produktus (pseudoalergija) arba dėl streso, alkoholio ir besaikio rūkymo.
Jei skrandžio skausmai atsiranda ilgesnį laiką nevalgius ir kamuoja naktį, galima įtarti dvylikapirštės žarnos opą. Pagrindinis opaligės simptomas –viršutinės vidurinės pilvo dalies skausmas. Jis būna graužiantis, maudžiantis, sustiprėjantis praėjus 1–3 val. po valgio, o sumažėjantis iškart pavalgius. Ūminis gastritas (skrandžio gleivinės uždegimas) pasižymi skausmais skrandžio srityje, šleikštuliu ir vėmimu, apetito stoka. Iš dažniausiai pasitaikančių gastrito priežasčių galima paminėti piktnaudžiavimą alkoholiu, per šaltą maistą, stresą, gleivinę dirginančius vaistus ir alergines reakcijos į maisto produktus. Pastarasis veiksnys pastebimas vis dažniau.
Gana dažnai pasitaikantis yra gastroenteritas (skrandžio ir žarnų gleivinės uždegimas), kurį gali sukelti aštrus ar „negeras“ maistas, infekcija, alkoholio perteklius arba antibiotikai. Liga pasireiškia karščiavimu, kuris gali būti su šaltkrėčiu, viso pilvo skausmu dėl dažno žarnų spazmų ar dėl tenezmų (dažno skausmingo noro tuštintis). Viduriavimas vandeningas, kraujingas. Kaip minėta, svarbu išsiaiškinti vartotus vaistus (pvz., ar vartota antibiotikų), buvusias keliones po egzotiškas, neišsivysčiusias šalis. Vaikams iki 2 m. amžiaus 100 proc. atvejų gastroenteritą sukelia rotavirusai.
Dispepsija dar vadinama virškinimo veiklos sutrikimu. Ji pasireiškia neaiškaus pobūdžio maudimu viršutinėje pilvo dalyje, susijusi su pilnumo jausmu, riaugėjimu, pilvo pūtimu, pykinimu, rėmens graužimu.
Skausmas gali būti piktybinio proceso skrandyje ar žarnose požymis. Nuovargis, silpnumas ir blyškumas yra dažniausi pirmieji žarnų vėžio simptomai, juolab kai kaitaliojasi užkietėjimai ir viduriavimai. O pirmieji skrandžio vėžio ligos požymiai yra nuovargis, bjaurėjimasis mėsiškais valgiais, blyškumas ir mažakraujystė, tamsios spalvos išmatos, taip pat spaudimo jausmas ir skausmai epigastriumo srityje („skrandžio duobutėje“).
 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai