Tyliai sėlinanti liga vieną dieną gali atimti judėjimo džiaugsmą

Jus baugina mėlyno kojų venų tinklo išraizgytos kojų vaizdas ir gąsdina dažniau besiformuojančios mėlynės? Vakarais kamuojatės dėl pavargusių, tinstančių ir skaudančių kojų? O gal į tai visai nekreipiate dėmesio? Venų ligas taip pat reikia gydyti, nors jos gali atrodyti visai nerimtai. Pakalbėkime apie venų varikozę, kuri paliečia ne tik moteris, bet ir vyrus.

Ligos pradžios galima net nepastebėti

Venų ligos, pavyzdžiui, lėtinis kraujotakos nepakankamumas, gali prasidėti visai tyliai ir nepastebimai. Jau jauname amžiuje ant kojų gali pasirodyti smulkių kapiliarų sutrūkinėjimų, į kuriuos retas atkreipia dėmesį. Vėliau atsiranda daugiau matomų venų, poodinių mazgelių, odos spalvos pasikeitimų ir panašiai. Tuomet jau ne viena moteris bėga į gydytojo kabinetą, prašydama, kad kojos ir vėl būtų gražios. Noras atrodyti gražiai šiuo atveju labai naudingas, mat kojose gali vykti ne tik plika akimi matomi pokyčiai. Giliau taip pat gali formuotis negrįžtamų procesų.

Komplikacijos gali būti netgi mirtinos

Jei venų varikozė negydoma ir nesiimama jokių priemonių, būklė vis blogėja ir vienas procesas skatina kitą procesą – problema įsisenėja, atsiranda trofinių opų, kurios tampa atviru keliu įvairioms infekcijoms, pavyzdžiui, bakterijų sukeliamam kraujo užkrėtimui. Kita galima komplikacija – tromboflebitas arba paviršinių venų uždegimas, kylantis dėl jų spindžio užkimšimo didesniais ar mažesniais krešuliais. Blogiausia tai, kad šie krešuliai arba jų dalys gali pasiekti ir giliąsias venas, iš kurių jie gali nukeliauti į gyvybiškai svarbias kraujagysles, jas užkimšti ir sukelti staigią, netikėtą mirtį. Tad nesuklysime teigdami, kad negydoma venų varikozė ne tik darko kojų grožį, blogina fizinę ir psichologinę sveikatą, trikdo judėjimą, menkina gyvenimo kokybę, bet ir gresia sunkiai gydomomis ar net mirtinomis komplikacijomis.

Dažniau paliečiamos moterys

Moterys dėl tam tikrų organizmo ypatybių venų varikoze serga dažniau, tačiau liga gana dažnai pasitaiko ir vyrams. Moterys paprastai labiau akcentuoja estetinę šios ligos pusę, vyrus galbūt labiau vargina nemalonūs jos sukeliami simptomai, pavyzdžiui, kojų skausmas, nuovargis, tinimas, mėšlungis ir t.t. Nors visi, ir moterys, ir vyrai nori būti gražūs, svarbiausia suprasti, kad tai nėra tik estetinė problema. Kuo labiau plečiasi venos, tuo labiau pažengęs tampa lėtinis venų kraujotakos nepakankamumas, kuris gresia aukščiau minėtomis komplikacijomis. Nors moterys liga serga dažniau, jos paprastai kreipiasi anksčiau nei vyrai, kurie neretai sulaukia jau gana rimtų komplikacijų.

Anksčiau gydymą pradėti verta dėl pačių įvairiausių priežasčių:

  • Greičiau grąžinamas kojų lengvumas ir gera savijauta;
  • Greičiau išsprendžiama estetinė problema;
  • Išvengiama sunkių komplikacijų;
  • Ligos pradžioje dažniausiai galima rinktis iš įvairesnių gydymo metodų;
  • Gydymas greitesnis, paprastesnis, duodantis geresnių rezultatų ir pigesnis.

Šiomis dienomis yra labai efektyvių gydymo metodų

Išsivysčiusiose šalyse net iki 90-95 procentų visų operacijų atliekama lazeriu. Operacijos lazeriu daug pažangesnės nei atviros chirurginės operacijos, nes jas taikant pakanka pašalinti/ energija paveikti tik pažeistą venos dalį, nereikia šalinti viso jos kamieno. Pacientas iš karto tampa darbingas ir mažesnė randų tikimybė. Be to, taikoma tik vietinė nejautra. Taip pat plačiai naudojama skleroterapija, kai vaistais užakinamos pažeistos venų atšakos. Vis plačiau praktikuojamas venų suklijavimas biologiniais klijais. Lietuvoje pozicijų kol kas neapleidžia ir atvira chirurginė operacija, tačiau kai kuriais atvejais ji – vienintelė išeitis. Be to, ji ne tokia traumuojanti ir pavojinga, kaip anksčiau.

Keletas patarimų, padedančių jaustis lengviau

  • Venų varikozės simptomus malšina geliai su heparino natrio druska (Lioton). Taip pat tinkamos specialios mankštos, plaukimas baseine, itin rekomenduojamas elastinis trikotažas. Vertėtų išsiugdyti įprotį vis užsikelti kojas aukščiau širdies lygio – taip lengviau grįžta veninis kraujas, nuteka susikaupę skysčiai, sumažėja kojų nuovargis. Dėl bet kokių vaistų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai