Kas ta dispepsija?

Dispepsija – tai vienas dažniausių funkcinių virškinimo sutrikimų, kuriam būdingas viršutinės pilvo dalies skausmas, diskomfortas ir kiti nepatogumai. Šis laikinas arba savaime praeinantis virškinimo sutrikimas atsiranda dėl pačių įvairiausių priežasčių. Viena svarbiausių – persivalgymas, kuris tampa itin aktualus artėjant šventėms. Kas galėtų padėti greičiau pasijusti lengviau?

Dispepsijos simptomai ir paplitimas

Nuo dispepsijos kenčiantys asmenys įvardija, kad juos kamuoja nemalonus jausmas, atsirandantis epigastriumo srityje; skausmai ir diegliai kitose pilvo dalyse; pilnumo, nevirškinimo bei išsipūtimo jausmas; rėmuo; pykinimas; pilvo pūtimas. Vienas tipiškiausių dispepsijos simptomų – ankstyvas sotumo jausmas, nors ir gali atrodyti, kad maisto buvo suvalgyta visai nedaug. Teigiama, kad dispepsija gali kamuoti nuo 10 iki 55 procentų viso pasaulio gyventojų, tad tai gana dažna ir sveikatos sistemai skausminga problema. Šis sveikatos sutrikimas labiau paplitęs tarp išsivysčiusių šalių, moterų ir vyresnių asmenų, tačiau virškinimo problemos gali aplankyti praktiškai bet kurį asmenį. Tikriausiai kiekvienam pasitaikę silpnesnių ar stipresnių dispepsijos epizodų, kai skrandis atrodo tiesiog sustojęs, o „po duobute“ esančiame plotelyje atsirado nemalonus ir varginantis pojūtis, priverčiantis galvoti, kad virškinimas nevyksta taip, kaip turėtų vykti.

Dispepsijos priežastys aiškios ne visuomet

Įprastinės dispepsijos priežastys yra persivalgymas, stresas, mitybos režimo ir taisyklių nesilaikymas, žalingi įpročiai (alkoholio vartojimas ir rūkymas), kai kurių vaistų vartojimas (ypač jei jis nesaikingas), antsvoris ir nutukimas bei per mažas judėjimas ar nepakankamas skysčių vartojimas. Ne taip jau ir retai dispepsijos priežastys lieka nežinomos – manoma, kad kai kurių asmenų virškinimo traktas tiesiog jautresnis ir labiau reaguoja į įvairias nervinę įtampą sukeliančias situacijas. Be to, dispepsiją, kaip laikiną virškinimo sutrikimą, sukelti gali net kelios priežastys vienu metu, pavyzdžiui, pacientas suvalgo daug riebaus, saldaus, kepto ir tarpusavyje nederančio maisto, užgeria jį alkoholiu, užsirūko ir nueina miegoti – naktį gali kamuoti raugėjimas, rėmuo (rūgštaus turinio atpylimas), skrandžio skausmai, pilvo pūtimas (meteorizmas), o sunkumas gali būti išlikęs net ir kitą dieną.

Dispepsijos pavojai ir vienas iš pagalbos būdų

Dispepsija nėra mirtina liga, tačiau sukelia labai daug nepatogumų dėl to, kad pacientas jaučiasi nepatogiai. Nemalonūs virškinimo sutrikimai gali tiesiog „vesti iš proto“, sudaryti apetito problemų, nes atsiranda baimė kažką valgyti – juk ir vėl bus bloga. Be to, ne paslaptis, kad maistines medžiagas organizmas tinkamai įsisavinti gali tik iš gerai suvirškinto maisto, o dispepsija labai trikdo normalų virškinimo procesą, todėl visi svarbiausi junginiai negali būti taip jau lengvai „paimti“ iš maisto. Daug darbo tenka ir svarbiai virškinimo liaukai – kasai. Kai asmuo persivalgo, ji tiesiog nebespėja pagaminti tiek virškinimo fermentų, kiek jų reikia tokiam dideliam kiekiui maisto suvirškinti. Apsunkinamas ir skrandis – tempiamos jo sienelės, jam sunkiau tinkamai suvirškinti visą turinį. Į pagalbą tokiu atveju gali ateiti svarbiausi virškinimo fermentai, kurių savo sudėtyje turi vaistinis preparatas Mezym. Mezym vartojamas būtent tuomet, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimų. Žinoma, dėl vaisto vartojimo būtina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistais, o jei virškinimo sutrikimai kamuoja labai dažnai, tuomet rekomenduojama pasitikrinti sveikatą.

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai