Pagrindinės kosulio priežastys

Pagrindinės kosulio priežastys

Kosulys – svarbi apsauginė organizmo reakcija, tačiau kartais jis gali labai varginti ir net sukelti vėmimą, retais atvejais – net šonkaulių lūžius. Dėl kokių priežasčių dažniausiai atsiranda kosulys?

Infekcija

  • Infekcija – ją gali sukelti bakterijos, virusai, pirmuonys, grybeliai ir kt. Itin stiprus kosulys būdingas plaučių uždegimui, kokliušui, lėtiniam bronchitui, tuberkuliozei. Priepuolinį ir vėmimą sukeliantį kosulį gali sukelti ir atipinės bakterijos, pirmuonys ir t.t. Virusų sukeltos infekcijos paprastai gydomos simptomiškai, o bakterinėms infekcijoms prireikia antibiotikų. Grybeliai naikinami priešgrybeliniais vaistais. Infekcijų atveju neretai praverčia gleives skystinantys vaistai. Vienas populiariausių vaistų yra ambroksolio hidrochloridas (Flavamed), kuris vartojamas sergant ūmiomis ir lėtinėmis plaučių ir bronchų ligomis, kai susidaro klampios gleivės. Ši vaistinė medžiaga suskystina klampias gleives ir jos gali lengviau pasišalinti. Taip pat skiriami ir acetilcisteinas, bromheksinas, augaliniai vaistiniai preparatai ir t.t. Labai sausas ir varginantis kosulys ribotą laiką gali būti slopinamas. Dėl bet kokių vaistų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

 

Vartojami vaistai

Vartojami vaistiniai preparatai – gana intensyvų, sausą ir varginantį kosulį gali sukelti angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF) inhibitoriai. Tai vienas įprasčiausių šių vaistinių medžiagų sukeliamų nepageidaujamų poveikių, dėl kurio itin dažnai tenka ieškoti kitų padidėjusio arterinio kraujo spaudimo gydymo alternatyvų. Jei kamuoja sausas kosulys ir pacientas kreipiasi dėl jo į gydytoją, sveikatos priežiūros specialistas būtinai paklaus, ar nevartojami būtent šie ar kiti vaistiniai preparatai, kurie kai kuriais atvejais gali sukelti net ir labai sunkų kosulį, tiesiog trukdantį normaliai gyventi.

Rūkymas

Rūkymas – ilgalaikis rūkymas, nesvarbu, ar jis pasyvus ar aktyvus, didina lėtinės obstrukcinės plaučių ligos išsivystymo riziką. Sergant šia liga kamuoja stiprus, itin produktyvus ir su dusuliu bei fizinio krūvio tolerancijos mažėjimu susijęs kosulys. Lėtinė obstrukcinė plaučių liga neretai diagnozuojama patyrus komplikacijų, pavyzdžiui, susirgus plaučių uždegimu, todėl tai gali būti labai netikėta diagnozė pacientui.

Astma

Astma – šios ligos diagnozių pasaulyje vis daugėja. Su įvairaus sunkumo kosuliu neretai pasireiškia ir kvėpavimo pasunkėjimas, švokštimas, cypimo garsas krūtinėje, veržimo jausmas, skrepliavimas, dusulys bei kiti varginantys simptomai. Astma gali būti diagnozuojama visai netikėtai, pavyzdžiui, susirgus kvėpavimo takų infekcija ir atsidūrus ligoninėje arba neradus jokių infekcinių kosulį sukėlusių priežasčių.

Gastroezofaginio refliukso liga

Gastroezofaginio refliukso liga – tai liga, kuriai būdingas rūgštaus skrandžio turinio pakilimas į stemplę ir burną. Kvėpavimo takams taip pat nepavyksta išvengti žalos. Skrandžio turinys – labai rūgštus, todėl jis dirgina viršutinius kvėpavimo takus, sukeldamas sunkų ir sausą kosulį, ypač būnant horizontalioje pozicijoje (gulint, miegant, naktį ar paryčiais). Ši priežastis nustatoma gana dažnai – kur kas dažniau, nei apie tai pagalvoja šia liga sergantys pacientai.

Įkvėptas svetimkūnis

Kvėpavimo takuose įstrigęs svetimkūnis taip pat gali sukelti labai stiprų kosulį – suaugęs pacientas dažniausiai žino ir jaučia, kad „ten“ kažkas įstrigo. Vaikams toks stiprus, svetimkūnio sukeltas kosulys prasideda gana staiga, todėl tokiais atvejais taip pat būtų galima nutuokti, kad į vaiko kvėpavimo takus pateko kažkas tokio, ką skubiai reikia pašalinti.

Psichogeninės priežastys

Kai kuriais atvejais kosčiojama tiesiog iš įpročio. Tokia kosulio rūšis vadinama psichogeniniu kosuliu, kai kosėjama tik nemiegant, o miego metu kosčiojimas išnyksta. Būna, kad tokiu gana įkyriu kosuliu vaikai bando atkreipti tėvų dėmesį į save. Būna ir taip, kad iš įpročio kosėja ir suaugusieji. Tiesiog vertėtų pamėginti šio įpročio atsisakyti, nes jis gali varginti ne tik asmenį, kuris dažnai kosčioja, bet ir jį supančius žmones, pavyzdžiui, viename kabinete sėdinčius bendradarbius. 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai