Dismenorėjos gniaužtuose

Skausmingos mėnesinės arba dismenorėja gyvenimą trikdo daugybei vaisingo amžiaus moterų. Jei jos kamuoja ir Jus, tuomet žinokite, kad Jūs – ne viena.

Ar iš tikrųjų jaunoms moterims skausmingos mėnesinės būdingesnės?

Taip, statistiniai duomenys tikrai patvirtina tokį ryšį. Jei bendroje vaisingo amžiaus moterų grupėje skausmingos mėnesinės kamuoja apie 40-50 procentų moterų, tai tarp paauglių ir jaunų moterų jos paplitusios net iki 90 procentų. Jaunoms moterims būdingesnė pirminė dismenorėja, kai tikrosios skausmingų mėnesinių priežastys nėra visiškai aiškios. Tuo tarpu vyresnėms moterims jau dažniau nustatomos tam tikros organinės patologijos, dėl kurių atsiranda menstruaciniai skausmai. Šios organinės/ ginekologinės patologijos gali būti įvairiausios – endometriozė pasitaiko bene dažniausiai. Ja serga ir jaunos moterys, tačiau ne visos apie tai žino. 

Ar gali nėštumas ir gimdymas pakeisti mėnesinių pobūdį gerąja prasme?

Ne viena moteris pastebi, kad po gimdymo mėnesinės tampa tarsi „laikrodukas“ – daug lengviau numatyti jų pradžią, nuspėti trukmę ir panašiai. Po gimdymo natūraliais gimdymo takais, natūralu, pakinta moters gimdos kaklelio plotis ir elastingumas, todėl mėnesinių kraujas nuteka lengviau (o kartais, priešingai, sunkiau, ypač jei gimdos kaklelis gimdymo metu buvo pažeistas). Apskritai, kažkiek persitvarko visas moters organizmas.  Tačiau tai ne vienintelė mažiau skausmingų, ne tokių gausių ir trumpiau trunkančių mėnesinių priežastis – žinoma, kad nėštumas gali prisidėti prie endometriozės progresavimo stabdymo.

Ar gali nutikti priešingai?

Vis dėlto ne visoms mėnesinės po nėštumų ir gimdymų pakinta į „gerąją pusę“ – būna ir taip, kad jos tampa skausmingesnės, labiau komplikuotos, ilgiau trunkančios, ypač jei gimdymas nebuvo labai sklandus ar buvo atlikta cezario operacija. Vertėtų suprasti, kad moters organizmas kinta, todėl kinta ir jos mėnesinių pobūdis, tačiau nei viena moteris neturėtų ignoruoti nemalonių pojūčių. Po gimdymo save reikėtų ypatingai stebėti ir tausoti, tačiau rūpestis savimi turėtų nesibaigti visą gyvenimą.

Ar yra kokių pavojaus signalų, kai moteris turėtų nebedelsti ir pasirūpinti savo sveikata tuojau pat?

Ypatingai reikėtų susirūpinti tuomet, kai atsiranda kraujavimo ir skausmų ne mėnesinių metu; taip pat kai pakinta makšties išskyrų pobūdis; mėnesinės tampa itin gausios ir (arba) nereguliarios; kamuoja kiti neįprasti simptomai, pavyzdžiui, didelis silpnumas, karščiavimas ir panašiai. Moterys raginamos nedelsti, nes kai kuriais atvejais laikas ypatingai svarbus. Sunkių ligų išvengti padeda profilaktiniai apsilankymai ir akylus sveikatos būklės stebėjimas. Vertėtų atminti, kad keistų klausimų nėra – geriau jau pasikalbėti su gydytoju, nei užsisklęsti su kokia nors problema. Viena iš jų – būtent skausmingos mėnesinės. Jei jos kenkia gyvenimo kokybei, tuomet problemą spręsti būtina.

Kaip būtų galima palengvinti mėnesinių metu patiriamą diskomfortą?

  • Pirma – atsisakykite žalingų įpročių, jei tik jų turite. Alkoholis, cigaretės, piktnaudžiavimas vaistinėmis medžiagomis tik pasunkina būklę, nors gali atrodyti priešingai.
  • Antra – sveikiau ir lengviau maitinkitės. Taip palengvinsite papildomai patiriamus virškinimo sutrikimus, be to, organizmui bus lengviau susidoroti su jam tenkančiais išbandymais. Vertėtų gerti daug negazuoto mineralinio vandens, sumažinti cukraus, druskos ir kavos kiekį. Lengvai virškinimas ir sveikas maistas – puikus pasirinkimas. Vietoje mėsainio su keptomis bulvytėmis rinkitės šiltą moliūgų sriubą ir tikrai neprašausite.
  • Nors gali nesinorėti pakilti iš lovos, vertėtų elgtis priešingai. Įrodyta, kad lengva fizinė veikla mažina diskomfortą, gerina fizinę ir emocinę savijautą. Judėkite gryname ore – taip pagerinsite ir audinių aprūpinimą deguonimi, mat manoma, kad viena iš spazminio pobūdžio skausmo priežasčių – būtent nepakankamas gimdos audinių aprūpinimas krauju ir deguonimi.
  • Pasikalbėkite su gydytoju apie tinkamus vaistinius preparatus. Pirmo pasirinkimo vaistai – NVNU. Šios keturios raidės šifruojasi taip: „nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo“. Jos iš tikrųjų malšina skausmą ir uždegimą, todėl mažiausiai 4 moterims iš 5 palengvina mėnesinių metu patiriamus pojūčius. Itin tinkamas vaistinis preparatas Dolmen, kurio sudėtyje yra veiksmingos medžiagos deksketoprofeno trometamolio druskos. Vaistinėse galima rasti naują farmacinę formą – geriamąjį tirpalą paketėliuose. Šį vaistinį preparatą visuomet verta turėti su savimi, nes jo vartojimas paprastas, o poveikis – greitas. Dėl vaisto vartojimo būtinai pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

Vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai