Nei nuoga, nei apsirengus, arba kaip išvengti infekcijos

Merginos dabar dažnai vilki madingus džinsus pažemintu juosmeniu ir trumpas palaidinukes, joms nebaisu taip rengtis ir kai šalta. Daug baisiau mamoms ir močiutėms, kurios turi matyti „taip neapsirengusias“ savo atžalas. Ne visuomet, teigia medikai, tai yra pagrindas nerimauti. Jeigu mergaitė užsigrūdinusi, jeigu iš tiesų jai nešalta, nieko bloga neatsitiks. Visai kas kita, jeigu mergina ar moteris yra sirgusi šlapimo takų infekcijomis, kiaušidžių ir kiaušintakių uždegimais, inkstų ligomis. Joms peršalimas gali išprovokuoti ligos atkrytį ar paūmėjimą. Šiuo požiūriu plačiau aptarti cistito (šlapimo pūslės uždegimo) ir kitų ligų riziką „Sveikas žmogus“ paprašė gydytoją ginekologą docentą dr. Antaną KILDĄ.
 

Kodėl moterys dažniau nei vyrai serga šlapimo takų infekcijomis?


Dažniausiai šlapimo takų infekcijos moterims padažnėja pradėjus aktyvų lytinį gyvenimą. Merginos, neturėjusios lytinių santykių, serga retai. Moters šlapimo kanalo anatomijos ypatumai, šlapimo pūslės ir makšties artumas lemia ir uždegimų dažnumą. Susirgus lytinių organų uždegimu, jis neretai tampa visos urogenitalinės sistemos liga. Makštyje yra palanki aplinka infekcijai tarpti, o anatominis artumas ir trumpas šlapimo kanalas didina infekcijos patekimo į šlapimo pūslę galimybes. Esant palankioms sąlygoms (sumažėjus imunitetui, atšalus, perkaitus, pervargus, persirgus virusine ar kita infekcija), mikroorganizmai tampa aktyvesni, ir liga kartojasi ar paūmėja, ypač jei ji nebuvo iki galo išgydyta anksčiau ar jei ligą sukeliantis mikroorganizmas patenka pakartotinai. Moterys dažniau skundžiasi šlapimo pūslės uždegimais, o vyrai – šlapimo kanalo ir prostatos uždegimais.
 

Kuo skundžiasi pacientės, susirgusios šlapimo pūslės uždegimu?


Pagrindiniai cistito simptomai yra šie: padažnėjęs ir skausmingas šlapinimasis, jausmas, lyg ne visiškai pasišlapinta, bei pilvo apačios skausmas, kurį moterys neretai laiko ginekologinių ligų pasekme. Kartais tai atitinka tikrovę, nes infekcija gali pažeisti ir vidinius lytinius organus.


 

Kokie Jūsų patarimai besigydantiems ar siekiantiems išvengti ligos pasikartojimo?


Netinkamai ar nevisaverčiai gydomas arba visiškai negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali komplikuotis ir turėti įvairių pasekmių (tai lėtinės šlapimo pūslės uždegimo formos, inkstų ligos, nėštumo komplikacijos, kurios savo ruožtu sukelia kitas ligas).
Ir dėl nedidelio negalavimo dera kreiptis pagalbos į specialistus, nes kartais ir mažas šiaudas didelį vežimą verčia. Galima kreiptis į ginekologą, į urologą, taip pat ir į šeimos gydytoją. Ūminiais atvejais tinkamą gydymą paskiria įvairių specialybių gydytojai. Jeigu liga kartojasi, tampa lėtinė, geriau gydytis pas urologą.
Net jeigu simptomai aiškūs, negalima gydytis savarankiškai. Kiekvienas ligos atkrytis gali būti ir kitokios kilmės, pavyzdžiui, cistitą gali sukelti ir grybelių, ir chlamidijų, ir gonorėjos ar kitos kilmės infekcinė mikroflora. Kartais užsikrečiama keliomis infekcijomis iš karto, tačiau ne visos jos vienodai pasireiškia. Kartais daugiausiai diskomforto gali sudaryti, atrodytų, pati nepavojingiausia infekcija. Kiekvienu atveju gydyti reikės skirtingai. Jeigu pacientė gydysis pati, atsižvelgdama tik į vieną jai nemaloniausią simptomą, tikėtina, kad bus užleistos kitos ligos.
Kita klaida – porą dienų gėrus antibiotikų ir būklei pagerėjus, nutraukti gydymo kursą. Norint įveikti ligą, būtina gerti vaistų taip, kaip paskyrė gydytojas. Netinkamas antibiotikų vartojimas sudaro prielaidas didinti mikroorganizmų atsparumą. Vėliau, jeigu vėl reikės skirti antibiotikų, jų veiksmingumas bus mažesnis.
 

Kokios natūralios sveikatos stiprinimo priemonės rekomenduotinos?


Rekomenduojama gerti spanguolių, erškėtuogių, žemuogių, meškauogių lapų arbatų, taip pat tinka sultys. Spanguolėse yra daug biologiškai veiklių medžiagų, jos veikia ir kaip natūralūs uroseptikai. Tai angliavandeniai ir organinės rūgštys, flavonoidai, rauginės medžiagos, vitaminas C ir gyvybiškai reikalingi žmogui elementai: geležis, manganas, jodas, kalis. Dėl itin didelio vitamino C kiekio spanguolė vadinama šiaurės citrina. Spanguolės turi antiseptinių savybių, jų gėrimu nuo senovės gydomos peršalimo ligos, inkstų ir šlapimo pūslės uždegimai, stiprinamas organizmo atsparumas.
Visapusiškam poveikiui pasiekti spanguoles naudinga derinti su rykštenėmis. Tai Europoje pripažinta saugi ir veiksminga diuretinė antiseptinė vaistažolė. Rykštenė gerina gleivinės gijimą, skatina šlapimo išsiskyrimą, todėl bakterijos nenusėda ant gleivinės, o pašalinamos kartu su šlapimu. Rykštenių ekstraktas pasižymi ir spazmus atpalaiduojančiu bei skausmą mažinančiu poveikiu, todėl jų vartojant palengvėja vienas nemaloniausių šlapimo takų uždegimo simptomų – skausmingas noras dažnai šlapintis.
Spanguolių ir rykštenių ekstrakto tinka vartoti ir kartu su antibiotikais (jų stipresnio uždegimo metu, kaip minėjau, turi paskirti gydytojas). Šiuo atveju ekstraktas padės dezinfekuoti šlapimo takus, pagreitins gijimą ir padės visiškai pasveikti.
A.Kildos klinika
Savanorių pr. 284, Kaunas
Tel.: (8 ~ 37) 33 82 86;
8 ~ 618 63 786
www.kildosklinika.lt

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai