Traumos: ar galima joms pasiruošti?

Nuo mažų dienų girdime, kad judėjimas – tai sveikata. Tačiau ne visuomet surandame laiko reguliariems fiziniams pratimams, todėl gana dažnai staigiai, be tinkamo pasirengimo, pradedame sportuoti. To pasekmės – traumos. Lygiai taip pat po pasyvios žiemos, pavasarį sodininkai mėgėjai griebiasi žemės darbų ir, neapskaičiavę jėgų, dažnai jaučia ne tik nuovargį, bet ir kojų ar nugaros skausmus. Kovą išlieka ir traumų rizika dėl slidžių kiemų ar šaligatvių.

Kaip elgtis patyrus traumą? Konsultuoja gydytojas ortopedas-traumatologas Tomas Jonaitis.

 

Dažniausios traumos

 

Dažniausiai gatvėje žmonės patiria čiurnos traumas, pasitempia raiščius, sausgysles. Jei paslydus ar užkliuvus už kokio daikto nepavyksta išsilaikyti ant kojų, žmogus krenta ir rankomis remiasi į grindinį. Tuomet neretai ne tik smarkiai susimušama, bet ir lūžta riešo, dilbio ar kiti kaulai. Tačiau patirti traumą galima ne tik nelaimingo atsitikimo metu. Gana dažna traumų priežastis – netinkamas pasirengimas fiziniam krūviui. Tai dažniausia sportininkų mėgėjų klaida, dėl kurios nereti raiščių, čiurnos patempimai, sąnarių, raumenų pažeidimai. Juk kai organizmas neparuoštas, raumenys nusilpę ne tik užtikrina judėjimą, bet ir, kaip žinoma, atlieka stabilizavimo funkciją. Tas pats ir kalbant apie sunkų fizinį darbą dirbančius žmones, kurie savęs netausodami kelia sunkius daiktus, ilgai dirba nepatogia poza, susilenkę ar apskritai neįvertina krūvio. Dėl šių nepatogių netipinių netaisyklingų judesių gali pradėti kamuoti stuburo skausmai ar išvaržos, lėtiniai alkūnių sausgyslių ar raumenų pažeidimai. Raumenų pervargimą rodantys požymiai – mėšlungis, raiščių patempimas, raumenų skausmas.

Vaikai irgi priklauso didesnės rizikos grupei, nes jie judrūs, smalsūs, todėl traumų neišvengia. Kita vertus, jų traumos dažniausiai sparčiai gyja, nes pažeisti audiniai greičiau atkuriami. Vaikams dažni įvairūs rankų ar kojų sumušimai, raktikaulio lūžiai, o ankstyvajame amžiuje – stipinkaulio galvutės išnirimas.

 

Kada kreiptis į gydytoją?

 

Pirmiausia reikia įvertinti skausmą, kiek jis intensyvus ir stiprus. Antra, atkreipti dėmesį, ar yra kaulų deformacija, ar sužalota vieta tinsta. Jei tinimas akivaizdus, skausmas nepraeina, būtina kreiptis į gydytoją. Taip pat kreiptis į gydytoją reikia, jei judesio metu išgirdote trakštelėjimą, po kurio sužeista vieta ištino. Tai gali būti lūžio ar plyšusio raumens požymis.

 

Pirmieji veiksmai

 

Iš pradžių sužeistą vietą reikia šaldyti, nes tai padeda sumažinti uždegimą. Galima vartoti specialias priemones (pvz., Perskindol). Jei traumą patyrėte namie, galima išimti bet kokį šaldiklyje esantį produktą. Dažniausia klaida, kad, tinimui dar neatslūgus, sužeistą vietą jau pradedama šildyti, o tai dar labiau didina tinimą. Jei matome, kad sužeista vieta deformuota, ją reikia imobilizuoti. Tai apsaugos nuo didesnių sužalojimų ir skausmo vykstant į ligoninę. Kai trauma nesunki, pakanka vietinio poveikio priemonių.

 

Ir šildo, ir šaldo

 

Kai trauma ūminė, labiausiai tinka šaldomieji preparatai. Kai lėtinė, pvz., nuolat skauda nugarą ar sąnarį, – veiksmingas minėtasis Perskindol. Jis pasižymi dvejopu veikimu: staigus vėsinamasis poveikis pereina į stiprų šildomąjį ir raminamąjį poveikį. Toks kontrastas gerai veikia audinius ir raumenis. Be to, tokią priemonę rekomenduojama vartoti prieš pradedant sportuoti ar fiziškai dirbti, nes jis sušildo raumenis, pagerina raumenų tonusą, mitybą, lokalią kraujotaką. Taip raumenys paruošiami darbui, ir tai padeda išvengti mėšlungio, patempimų. Užteptas po fizinio krūvio, jis gerina kraujotaką, dėl to trumpina pavargusių raumenų poilsio laiką, padeda iš raumenų pašalinti pieno rūgštį, dėl kurios neretai ir atsiranda raumenų skausmai. Taigi preparatas didina raumenų jėgą ir ištvermę, ir kartu mažėja traumų, tokių kaip sausgyslių patempimai, rizika.

Perskindol pranašumas – augalinės medžiagos, esančios jo sudėtyje. Tai mentolis, kuris atvėsina, malšina skausmą. Pušų spyglių, apelsinų, gaulterijos eteriniai aliejai – atpalaiduoja raumenis, gerina kraujotaką, slopina skausmą ir spazmus. Citrinų, bergamočių, rozmarinų ir levandų eteriniai aliejai taip pat pasižymi kraujotaką gerinančiu, venų sieneles tonizuojančiu ir uždegimą mažinančiu bei medžiagų apykaitą skatinančiu poveikiu.

Perskindol saugus, neturintis šalutinių poveikių preparatas, jo negalima perdozuoti, todėl nėra apribojimų, kiek kartų per dieną vartoti. Tinka vaikams nuo 4 m.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai