Neleiskime aptemdyti gyvenimo

Pabandykite užsirišti akis ir pabūti dieną ar bent valandą visiškoje tamsoje. Galbūt tai padės suprasti, kad rūpintis akimis būtina, kol jos sveikos, kol neįsibėgėjo akis žeidžiantys procesai. Geras regėjimas – tikras turtas, o pastangų, kad jį turėtume kuo ilgiau, reikia tikrai nedidelių: bent kartą per metus pasikonsultuoti su gydytoju ir pasitikrinti regėjimą, saugoti akis nuo saulės šviesos ir stengtis, kad organizmas gautų visų gerai akių būklei palaikyti reikiamų medžiagų.

 

Ligos, atimančios akių šviesą

 

Pačios dažniausios akių ligos – trumparegystė ir toliaregystė. Tyrimų duomenimis, trumparegių daugiau tarp aukštąjį išsilavinimą turinčių žmonių. Dažniausiai trumparegystė pasireiškia paskutinėse mokyklos klasėse ir pirmaisiais studijų metais, kai ypač daug tenka sėdėti prie knygų ar kompiuterio, o trumparegystės progresavimas paprastai sustoja su branda. Tačiau metams bėgant didėja kitų akių ligų tikimybė. Pagrindinės jų – katarakta (lęšiuko padrumstėjimas), amžinė geltonosios dėmės degeneracija, glaukoma.

Geltonoji dėmė – tai nedidelė sritis pačiame akies tinklainės centre, garantuojanti aštrų regėjimą. Geltonoji dėmė labai svarbi ir atsakinga už tai, ką matome tiesiai priešais save, leidžia matyti smulkias detales, svarbias rašymui, spalvoms matyti. Kita itin klastinga liga – glaukoma. Apakimas glaukomos atveju neišgydomas, nes liga pažeidžia regos nervą ir tinklainės nervines ląsteles.

 

Antioksidantų reikia ir akims

 

Per pastaruosius metus gana dažnai girdime žodį „antioksidantas“, tai itin naudinga medžiaga mūsų organizmui. Pasiaiškinsime, kodėl jų reikia mūsų akims.

Antioksidantai – tai medžiagos, kurios apsaugo nuo žalingo laisvųjų radikalų, t.y. toksinių molekulių, susidarančių organizme įvairių gyvybinių procesų metu, poveikio. Akims antioksidantai reikalingi, nes laisvieji radikalai žalingai veikia gerojo matymo ląsteles.

Daugiausiai antioksidacinių savybių turi beta karotinas, vitaminai C, E, A, mikroelementai selenas ir cinkas, taip pat bioflavonoidai. Net 20 kartų stipresnėmis nei vitaminas E antioksidacinėmis savybėmis pasižymi žalioji arbata. Mėlynėse esantis flavonoidų junginiai – irgi galingi antioksidantai, gerinantys regėjimą ir apsaugantys nuo akių ligų. O karotinoidai liuteinas ir zeaksantinas – išvis nepakeičiami akių sveikatai, nes jie maitina atsakingas už gerą regėjimą ląsteles. Šios medžiagos – tarsi apsauginis filtras, kuris saugo nuo laisvųjų radikalų žalos ir stiprios šviesos.

 

Be liuteino nematysime pasaulio

 

Nei liuteino, nei zeaksantino pats organizmas nepagamina, todėl jų privaloma gauti su maistu arba maisto papildais. Svarbaus mūsų akims liuteino gausime valgydami tamsiai žalias lapines daržoves ir kiaušinio trynį – čia jo daugiausia. O mūsų organizme liuteinas pasiskirsto audiniuose, tačiau daugiausia – odoje, akies lęšyje ir tinklainėje. Įdomu, kad gamtoje yra net 600 natūralių karotinoidų, tačiau akies tinklainėje ir lęšyje kaupiasi tik du – liuteinas ir zeaksantinas. O didžiausias liuteino kiekis yra svarbiausioje geram matymui akių dugno geltonosios dėmės dalyje. Svarbu: metams bėgant liuteino ir zeaksantino atsargos senka.

JAV veikiančių nevyriausybinių organizacijų Maisto technologų instituto specialistai, apžvelgę nuo seniausių žinomų iki 2009 m. atliktų mokslinių tyrimų duomenis, nustatė, kad luteinas ir zeaksantinas turi įtakos kuo įvairiausioms optinėms regos funkcijoms, be to, sumažina riziką susirgti katarakta ir geltonosios dėmės degeneracija.

 

Mityba ir sveikata

 

Šiandien niekas neabejoja, kad mityba – sveikatos pagrindas. Dar Hipokratas sakė, kad jeigu netinkama mityba ir mažas fizinis aktyvumas, organizmas suserga.

Deja, šiandien Lietuvos gyventojų mityba neatitinka sveikos mitybos rekomendacijų. Kita vertus, net jei žmogus maitinasi sveikai, maisto papildų vartojimo tikslingumą gali nulemti sumažėjusi maisto biologinė vertė dėl jo apdorojimo gamybos metu, padidėjęs sveiko organizmo poreikis dėl netinkamo gyvenimo būdo, ligų, įtampos, kt.

Taigi jau nuo 1996 m. liuteinas parduodamas kaip maisto papildas. Kol kas nėra nustatyta rekomenduojamos liuteino dienos normos, tačiau teigiamas jo poveikis yra pastebimas vartojant 6 mg per dieną. Sergantiesiems akių ligomis rekomenduojama didesnė liuteino paros dozė – 10–20 mg.

Paklauskime savęs: ar pakankamai suvartojame akių sveikatai būtinų medžiagų? Jei ne – maisto papildų pasirinkimo galimybės plačios.

 

Kaip išsirinkti geriausią

 

Visų pirma, maisto papildo gamintojas turi būti gerai žinomas ir patikimas, pvz., „Jamieson“ (Kanada). Šis gamintojas kelia pasitikėjimą, nes turi ilgametę gamybos patirtį – maisto papildus gamina jau nuo 1922 m. Be to, naudoja išskirtinę technologiją, kuri apima net 360 gamybos kontrolės etapų. Visa tai užtikrina produkto kokybę ir saugumą.

Vienas jo gaminamų produktų – maisto papildas akims „Lutein Z“.

Kuo jis ypatingas? Tuo, kad jame yra jau minėtų akims svarbių gerą regėjimo funkciją leidžiančių palaikyti medžiagų – iš medetkų žiedų išgautų liuteino ir zeaksantino. Teigiamą poveikį akims dar labiau sustiprina preparato sudėtyje esantys vynuogių sėklų, ginkmedžio, mėlynių ir žaliosios arbatos ekstraktai. Šios medžiagos – taip pat stiprūs antioksidantai, kurie, veikdami kartu su liuteinu ir zeaksantinu, aktyvina medžiagų apykaitą, padeda normaliai funkcionuoti akies tinklainei. Ginkmedžio ekstraktas naudingas kraujo apytakos sistemai, nes padeda didinti daug deguonies turinčio kraujo tekėjimą į įvairias kūno dalis. Manoma, kad akims ginkmedis vertingas dėl jo gebėjimo didinti kraujo tekėjimą į daug nervų turinčius jų audinius.

Svarbu ir tai, kad šio maisto papildo sudėtyje yra labai didelė liuteino koncentracija – net 10 mg vienoje kapsulėje. Be to, jame nėra dirbtinių dažiklių, kvapiųjų medžiagų ir konservantų.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai