Pabandykite užsirišti akis ir pabūti dieną ar bent valandą visiškoje tamsoje. Galbūt tai padės suprasti, kad rūpintis akimis būtina, kol jos sveikos, kol neįsibėgėjo akis žeidžiantys procesai. Geras regėjimas – tikras turtas, o pastangų, kad jį turėtume kuo ilgiau, reikia tikrai nedidelių: bent kartą per metus pasikonsultuoti su gydytoju ir pasitikrinti regėjimą, saugoti akis nuo saulės šviesos ir stengtis, kad organizmas gautų visų gerai akių būklei palaikyti reikiamų medžiagų.
Ligos, atimančios akių šviesą
Pačios dažniausios akių ligos – trumparegystė ir toliaregystė. Tyrimų duomenimis, trumparegių daugiau tarp aukštąjį išsilavinimą turinčių žmonių. Dažniausiai trumparegystė pasireiškia paskutinėse mokyklos klasėse ir pirmaisiais studijų metais, kai ypač daug tenka sėdėti prie knygų ar kompiuterio, o trumparegystės progresavimas paprastai sustoja su branda. Tačiau metams bėgant didėja kitų akių ligų tikimybė. Pagrindinės jų – katarakta (lęšiuko padrumstėjimas), amžinė geltonosios dėmės degeneracija, glaukoma.
Geltonoji dėmė – tai nedidelė sritis pačiame akies tinklainės centre, garantuojanti aštrų regėjimą. Geltonoji dėmė labai svarbi ir atsakinga už tai, ką matome tiesiai priešais save, leidžia matyti smulkias detales, svarbias rašymui, spalvoms matyti. Kita itin klastinga liga – glaukoma. Apakimas glaukomos atveju neišgydomas, nes liga pažeidžia regos nervą ir tinklainės nervines ląsteles.
Antioksidantų reikia ir akims
Per pastaruosius metus gana dažnai girdime žodį „antioksidantas“, tai itin naudinga medžiaga mūsų organizmui. Pasiaiškinsime, kodėl jų reikia mūsų akims.
Antioksidantai – tai medžiagos, kurios apsaugo nuo žalingo laisvųjų radikalų, t.y. toksinių molekulių, susidarančių organizme įvairių gyvybinių procesų metu, poveikio. Akims antioksidantai reikalingi, nes laisvieji radikalai žalingai veikia gerojo matymo ląsteles.
Daugiausiai antioksidacinių savybių turi beta karotinas, vitaminai C, E, A, mikroelementai selenas ir cinkas, taip pat bioflavonoidai. Net 20 kartų stipresnėmis nei vitaminas E antioksidacinėmis savybėmis pasižymi žalioji arbata. Mėlynėse esantis flavonoidų junginiai – irgi galingi antioksidantai, gerinantys regėjimą ir apsaugantys nuo akių ligų. O karotinoidai liuteinas ir zeaksantinas – išvis nepakeičiami akių sveikatai, nes jie maitina atsakingas už gerą regėjimą ląsteles. Šios medžiagos – tarsi apsauginis filtras, kuris saugo nuo laisvųjų radikalų žalos ir stiprios šviesos.
Be liuteino nematysime pasaulio
Nei liuteino, nei zeaksantino pats organizmas nepagamina, todėl jų privaloma gauti su maistu arba maisto papildais. Svarbaus mūsų akims liuteino gausime valgydami tamsiai žalias lapines daržoves ir kiaušinio trynį – čia jo daugiausia. O mūsų organizme liuteinas pasiskirsto audiniuose, tačiau daugiausia – odoje, akies lęšyje ir tinklainėje. Įdomu, kad gamtoje yra net 600 natūralių karotinoidų, tačiau akies tinklainėje ir lęšyje kaupiasi tik du – liuteinas ir zeaksantinas. O didžiausias liuteino kiekis yra svarbiausioje geram matymui akių dugno geltonosios dėmės dalyje. Svarbu: metams bėgant liuteino ir zeaksantino atsargos senka.
JAV veikiančių nevyriausybinių organizacijų Maisto technologų instituto specialistai, apžvelgę nuo seniausių žinomų iki 2009 m. atliktų mokslinių tyrimų duomenis, nustatė, kad luteinas ir zeaksantinas turi įtakos kuo įvairiausioms optinėms regos funkcijoms, be to, sumažina riziką susirgti katarakta ir geltonosios dėmės degeneracija.
Mityba ir sveikata
Šiandien niekas neabejoja, kad mityba – sveikatos pagrindas. Dar Hipokratas sakė, kad jeigu netinkama mityba ir mažas fizinis aktyvumas, organizmas suserga.
Deja, šiandien Lietuvos gyventojų mityba neatitinka sveikos mitybos rekomendacijų. Kita vertus, net jei žmogus maitinasi sveikai, maisto papildų vartojimo tikslingumą gali nulemti sumažėjusi maisto biologinė vertė dėl jo apdorojimo gamybos metu, padidėjęs sveiko organizmo poreikis dėl netinkamo gyvenimo būdo, ligų, įtampos, kt.
Taigi jau nuo 1996 m. liuteinas parduodamas kaip maisto papildas. Kol kas nėra nustatyta rekomenduojamos liuteino dienos normos, tačiau teigiamas jo poveikis yra pastebimas vartojant 6 mg per dieną. Sergantiesiems akių ligomis rekomenduojama didesnė liuteino paros dozė – 10–20 mg.
Paklauskime savęs: ar pakankamai suvartojame akių sveikatai būtinų medžiagų? Jei ne – maisto papildų pasirinkimo galimybės plačios.
Kaip išsirinkti geriausią
Visų pirma, maisto papildo gamintojas turi būti gerai žinomas ir patikimas, pvz., „Jamieson“ (Kanada). Šis gamintojas kelia pasitikėjimą, nes turi ilgametę gamybos patirtį – maisto papildus gamina jau nuo 1922 m. Be to, naudoja išskirtinę technologiją, kuri apima net 360 gamybos kontrolės etapų. Visa tai užtikrina produkto kokybę ir saugumą.
Vienas jo gaminamų produktų – maisto papildas akims „Lutein Z“.
Kuo jis ypatingas? Tuo, kad jame yra jau minėtų akims svarbių gerą regėjimo funkciją leidžiančių palaikyti medžiagų – iš medetkų žiedų išgautų liuteino ir zeaksantino. Teigiamą poveikį akims dar labiau sustiprina preparato sudėtyje esantys vynuogių sėklų, ginkmedžio, mėlynių ir žaliosios arbatos ekstraktai. Šios medžiagos – taip pat stiprūs antioksidantai, kurie, veikdami kartu su liuteinu ir zeaksantinu, aktyvina medžiagų apykaitą, padeda normaliai funkcionuoti akies tinklainei. Ginkmedžio ekstraktas naudingas kraujo apytakos sistemai, nes padeda didinti daug deguonies turinčio kraujo tekėjimą į įvairias kūno dalis. Manoma, kad akims ginkmedis vertingas dėl jo gebėjimo didinti kraujo tekėjimą į daug nervų turinčius jų audinius.
Svarbu ir tai, kad šio maisto papildo sudėtyje yra labai didelė liuteino koncentracija – net 10 mg vienoje kapsulėje. Be to, jame nėra dirbtinių dažiklių, kvapiųjų medžiagų ir konservantų.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau