Andropauzė, arba kritinis vyrų amžius

Andropauzė (gr. andros. – vyras, pausis – sustojimas) – su amžiumi susijęs androgenų nepakankamumas ir dėl to vyrams atsirandantys nemalonūs psichologiniai, somatiniai-vegetaciniai bei seksualiniai simptomai. Brandos amžiuje žmogus išgyvena laikotarpį, vadinamą „viduramžio krize“. Vyrai paprastai jį patiria sulaukę 40 ar 50 metų. Ši krizė gali būti susijusi su daugeliu veiksnių, tačiau bene didžiausią įtaką daro natūralūs fiziologiniai pokyčiai. Kokie procesai vyksta 40-ečio ir vyresnio vyro organizme? Ar galima juos koreguoti? Šiais klausimais „SŽ“ konsultavo aukščiausios kvalifikacijos gydytojas urologas dr. Vytautas KAMARAUSKAS ir Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos vadovas prof. Gintautas KAZANAVIČIUS.
 

Prof. Gintautas Kazanavičius:


Metams bėgant, tiek vyro, tiek moters organizme hormonų kiekis mažėja. Moterims jis išlieka palyginti stabilus visą jų vaisingo gyvenimo laiką. Tačiau vyrui hormonų „pikas“, prasidėjęs vėlyvoje paauglystėje, sulaukus brandaus amžiaus, pamažu ima mažėti. Tai individualu: vie­niems tai atsitinka anksčiau, kitiems – vėliau, bet keturiasdešimtmečiai, žvelgdami dešimtmetį atgal, jaučia skirtumą. Šiuo kritiniu laikotarpiu vyro organizme natūraliai mažėja vyriškojo hormono testosterono. Nuo šio hormono labai priklauso vyro vyriškumas. Testosteronas lemia, kad vyras, palyginti su „dailiosios“ lyties atstovėmis, yra šiek tiek grubesnis, tačiau kartu ir logiškiau mąsto, gali greičiau priimti konkrečius sprendimus. Bet žmogus nėra tik biologinė būtybė. Daug priklauso nuo socialinių, visuomeninių gyvenimo veiksnių bei auklėjimo.


 

Dr. Vytautas Kamarauskas:


Andropauzės periodu vyras gali tapti dirglus, mieguistas, depresinės nuotaikos. Būna karščio pylimai, sumažėja lytinis potraukis. Taigi gyvenimo kokybė tampa blogesnė. Ji gali būti susijusi su nesėkmėmis darbe ar įtampa šeimoje, tačiau dažniausios prielaidos visoms šioms problemoms atsirasti – sumažėjęs testosterono kiekis kraujyje ir tam tikri biologiniai pokyčiai vyro organizme.
G.K. Iki šiol minėtiems simptomams palengvinti naudoti įvairūs hormonų mišiniai, bet fiziologiškai pakeisti natūralaus testosterono jie negali. Tačiau šiuo metu jau yra preparatų, kurie padeda išvengti nemalonių simptomų ir su jais susijusių problemų.
V.K. Svarbu, kad vyro organizme būtų tam tikras nekintamas testosterono kiekis. Kai jis „banguoja“, neretai dingsta gera nuotaka bei raumenų tonusas, blogėja savijauta. Taikant pakeičiamąją hormonų terapiją vyrams preparatu Nebido (Testosterone undecanoate), tokio netolygumo išvengiama. Tai yra ilgo veikimo preparatas – vienos injekcijos užtenka net 12 savaičių. Net ir skubančiam, užimtam vyrui keturios injekcijos per metus keb-lumų nesudaro. Jau trečią dieną po injekcijos testosterono kiekis tampa natūralus, fiziologinis. Tai turi teigiamą poveikį nuotaikai ir mąstymo procesams, gerėja libido ir seksualinė funkcija, didėja raumenų jėga, „nešokinėja“ nuotaika. Vaisto Nebido poveikis gerai ištirtas, atlikta daug tyrimų ir yra įrodymų, kad vaisto kokybė bei pasisavinimas užtikrina reikiamą pagalbą. Skiriant šio preparato, vyrui atliekami tam tikri biocheminiai tyrimai: testosterono, prolaktino, luitenizuojamojo hormono kiekio vertinimai, prostatos tyrimai (PSA ir kt.).
G.K. Vyrai nemėgsta kalbėti apie savo sveikatą, ypač – apie blogėjantį seksualinį gyvenimą. Dėl to gali būti labai sunkių išgyvenimų. Jeigu, atlikus tyrimus, tampa aišku, kad testosterono kiekis organizme nepakankamas ir dėl to organizme vyksta andropauzės procesai, gali padėti pakeičiamoji androgenų terapija. Pradėjusiems vartoti testosterono undekanoato preparato vyrams, kaip jie sako, grįžta jaunystė: jie pasitiki savimi, lytinis gyvenimas tampa normalus, grįžta jėgos, gera nuotaika, ir visi sunkumai, kurie atrodė neįveikiami, nugalimi.
Brandus amžius turi ir savų privalumų. Tai metas, kai galima naudotis pasiekimais darbe ir visuomenėje, pasirūpinant ir savo sveikata bei visaverčiu gyvenimu. Kai kurių įpročių koregavimas ar naujų domėjimosi sričių atradimas gali suteikti naujų potyrių. Ar neverta jums:
• Rasti naujų būdų nuovargiui ir stresui pašalinti (pailsėti, atsipalaiduoti)?
• Valgyti daugiau maisto, teikiančio energijos (vaisių ir daržovių, natūralių sulčių, kokybiško vandens, nerafinuotų maisto produktų)?
• Miegoti tiek, kiek jums reikia, o ne siekti nemiegojimo rekordų?
• Reguliariai mankštintis, dažniau į darbą ir iš jo eiti pėsčiomis?
• Apriboti alkoholio ir kavos kiekį?
• Gyventi padedant artimiesiems ir priimant jų pagalbą?

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai