Šaltakraujis žvynelinės gydytojas

Straipsnio pavadinimą reikia suprasti pažodžiui. Gydytojas, apie kurį kalbėsime, iš tiesų šaltakraujis, o su žvyneline jis kovoja neįprastai – tiesiog nuvalgo pažeistą odą.
 

Žuvelei paliepus, man panorėjus...


Kai kurie žvyneline sergantys žmonės, ypač gyvenantys senosiose Europos valstybėse, žino, kad viena 6–12 centimetrų dydžio žuvytė jiems gali būti ne mažiau vertinga nei stebuklingoji lydeka ar auksinė žuvelė. Turkijos kurorto vandenyse plaukiojančios žuvytės mėgsta žvynus, kuriais pasidengia psoriaze sergančių žmonių oda. Gal todėl nemažai psoriazės varginamų žmonių išvažiuoja į 1600 metrų virš jūros lygio esantį Turkijos Kangalo kurortą. Odos gydymas paprastas – pažeista vieta įmerkiama į natūralų terminį trisdešimt šešių laipsnių šilumos baseiną, kuriame plaukioja būriai mažųjų ėdrūnių. Tūkstančiai bedančių burnų, nepaliesdamos sveikos odos, vos per kelias valandas nuėda apmirusias ar jau mirusias žvynelinės pažeistas odos daleles. Žuvelėms odos ligas patikėję žmonės teigia, kad gydymas visiškai neskausmingas, pradžioje panašus į atpalaiduojamąjį masažą, vėliau pereinantį į nestiprų dilgčiojimą.
Beje, kova su žvyneline ar veikiau maisto paieškomis užsiima ne viena, o dvi žuvyčių brigados. Vienos nukramsnoja apmirusią odą, o kitos anksčiau pažeistas vietas ir odą aplink jas išlaižo gydomosiomis seilėmis. Taip oda ne tik natūraliai sterilizuojama, bet ir esą greičiau gyja, prie to nemažai prisideda ir natūralus sūrus mineralinis terminių šaltinių vanduo, gausus seleno ir cinko. Kai kurie kurorto svečiai, siekiantys skaisčios ir gražios kūno odos, į šį mineralinį vandenį ne tik pasineria, bet ir geria.
 

Švarios piemenų odos stebuklas


Neįprastos mažųjų žuvyčių savybės pastebėtos dar senovėje. Teigiama, kad anksčiau Kangale buvo ežeras, išnykęs po žemės drebėjimo. Taip savo namus praradusioms žuvelėms teko ieškotis naujos gyvenamosios vietos, jos persikėlė į naujus terminius šaltinius. Viena bėda – šaltinių vanduo buvo šiltas, todėl įprasto žuvims maisto ten nebuvo, tad jos pradėjo misti į šaltinių vandenį kojas merkiančių piemenų apmirusiomis odos dalelėmis. Netrukus piemenys pastebėjo, kad po Kagano ėdrūnių puotos piemenims praeidavo odos ligos. Nuo tada esą ir pastebėtas gydomasis tokios SPA procedūros poveikis.
Žuvelių gydymo šalininkų teigimu, sėkmė gydant pažeistą oda pasiekiama dėl keleto veiksnių: Kangalas yra 1600 metrų virš jūros lygio, todėl ten gana daug ir stiprūs ultravioletiniai spinduliai, kurie šiuo atveju gerai gydo. O saulė čia šviečia net 265 dienas per metus, taip šildydama terminius vandenis. Šie savo ruožtu sušildo ir suminkština odą, kurią lengviau įveikti žuvytėms sanitarėms. Po to, kai oda tampa švari, reabilitaciją atlieka malonios vandens ir saulės vonios.


 

Specialisto komentaras


Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro direktorė doc. daktarė Matilda Bylaitė sako apie turkiškąsias žuvytes žinanti, tačiau gydomosiomis jų savybėmis netiki. „Turkiškosios žuvytės ligos niekaip negydo ir neišgydo, – sako doc. M. Bylaitė. – Tačiau žmonės renkasi šią nemažai kainuojančią procedūrą, kad žuvytės elementariai nuvalgytų paviršinius pleiskanojančius žvynus“.
Gydytojos tvirtinimu, tai vienintelis Kangalo žuvyčių poveikis psoriazei – pašalinti žvynelinės bėrimo paviršių, taip oda kuriam vėl atgauna savo grožį ir tampa švari. „Ši procedūra reikalinga tik odai išvalyti. Kaip ant žemės šiukšles sušluojame – taip žuvytės nuo odos nuvalgo pleiskanas, – pastebi gydytoja dermatovenerologė. – Žuvytės atlieka odos keratolitikų vaidmenį. Keratolitikai – tai cheminiai vaistai pleiskanoms pašalinti. Žuvytės pleiskanas nuvalgo, nukrapšto natūraliai, bet po kelių dienų, jei ligos negydai, žvynų vėl atsiranda“.
M. Bylaitės teigimu, todėl žmonėms, norintiems į pagalbą pasitelkti Kangalo žuvytes, svarbu apsiriboti ne tik jomis, bet ir gydytis, sumažinti ar visiškai sustabdyti uždegimą. „Žuvytės tik pagalbinė priemonė kai kuriems žmonėms, kuriems patinka tokios procedūros, kurie mėgsta kažką išbandyti“, – priduria Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro direktorė doc. daktarė Matilda Bylaitė.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai